14. Christian Kuband

Christian Kuband

 

Christian Kuband oli Osilia piiskop 1423-1432. Kuband oli Riia peapiiskopi Henning Scharpenbergi sugulane. Kuband oli Poolas Wroclawi (Breslau) Vincenti kloostri abt ja Rooma San Alessio kloostri abt commendatario.

1423 Saksa ordu prokuraatori teates Kubandi piiskopiks määramise kohta on viimast peetud orduvaenulikuks meheks. 1430 iseloomustati teda kui "umbrohu külvajat" Liivimaal.

Christian Kuband määrati Osilia piiskopiks paavsti Martinus V poolt 5.9.1423. Sellest tuli aga palju tüli. Vahepeal valis kapiitel piiskopiks Johannes I Schutte, kes olevat end isegi piiskopkonda sisse seadnud, kuna tal oli palju pooldajaid ja raha. Paavst soosis siiski Kubandit. Ordu hakkas rüüstama Osilia maid. Seejärel nõuti Kubandilt, et vaatamata probleemidele peaks ta võtma ametissepühitsemisel vastu Saksa ordurüü ja paavstile antava vande läbi kohustuks ta mitte tegema oma ametiajal kahjulikke kokkuleppeid Saksa ordule või stiftile. Riia peapiiskop vahetus ja ordu hakkas toetama Kubandit ning Osilia okupeerimine lõpetati. 18.8.1425 teatas Taani kuningas Erik, et võttis Kubandi ja Osilia Martinus V korralduse alusel oma kaitse alla. Kõigi nende sekelduste tõttu jõudis Kuband Saaremaale alles kaks aastat pärast ametisse määramist oktoobris 1425.

Tal tekkis tüli varasema toetaja, Osilia foogti, Wilhelm Fahrensbachi tõttu. Nimelt olevat Kuband lubanud Fahrensbachile Varbla (Werpel) ja Märjamaa kihelkonnas asuva Haimre mõisad (Heimar). Asi oli arutlusel Valga maapäeval, kus Fahrensbachil tuli valida Varbla ja Haimre vahel. Kuband lubas Fahrensbachile anda Haimre. 6.6.1426 saatis Kuband Tallinna raele Fahrensbachi asjus kirja. 1427 sai Fahrensbach endale Haimre.

Oktoobris 1428 teatati, et Haimre ja Varbla ning Lääne-Nigula kihelkonnas (Pönal) asuvad Oru rüütlimõisa (Orenkas) ja Uugla (Udenküll) küla oli omandanud Caspar Schuwenflug, Kubandi eelkäija piiskopina, kes suri 1423.

Tülid Kubandi ümber jätkusid ja 1429 siirdus Kuband Itaaliasse ja tagasi ei tulnudki. Vaatamata sellele intriigid ei lõppenud. Aastal 1430 hõivas ordu Osilia piiskopkonna, seda ühe piiskopikandidaadi Johannes Schutte toetuseks. Seega sekkus Saksa ordu otseselt piiskopkonna siseasjadesse. Christian Kuband suri 21.7.1432 Roomas. Ta maeti Saksa hospidali surnuaiale.