Karja kirik

Karja kirik

 

Kirjalikud teated ehitamisaja kohta puuduvad. Veel enne kivikiriku ehitamist, juba aastal 1254, asus Karjas puukirik. Arvatavasti rajati praegune kirik 1262 kui ehitatakse kivist käärkamber ja peatselt ka koor ning pikihoone. Kirik kannatas Jüriöö ülestõus käigus 1343. Analoogselt Muhu kirikuga puudub Karja Katariina kirikul torn ja seda pole ka kunagi olnud. Ka ilma tornita paistis kirik ümbruskonnas hästi silma, sest oli ehitatud kõrgele kohale. Tänapäeval jääb kirik paljuski puude taha peitu.

 

Legendi järgi on Karja kirik oma teisel ehitusplatsil. Varemalt oli seda ehitatud Ratla külla. Siis aga olevat päeval laotud kirikumüür öösel pidevalt maha lõhutud. Sedasi kembeldi mitu aastat. Külatark olevat siis ehitajatele väitnud, et kirik on kuradi teele ette ehitatud. Soovitas külast võtta härjavankrid ja kuhu siis härjad seisma jäävad, ongi õige koht ehitada kirik. Nii ka tehti ja lõpuks saadi kirik valmis.

 

Kirik on kuulus rikkalike skulptuuride ja maalingute poolest. Keskajast on säilinud ristimiskivi, krutsifiks ja kirikuaias kaks hauplaati.

 

 Karja kirik 2013