Päärdu mõis

Audru, Ehmja, Haeska, Haimre, Hallivere, Jõesse, Kasti, Kastna, Kiltsi, Kirguta, Kirimäe, Kivi-Vigala, Kloostri, Koela, Koluvere, Koonga, Kärbla, Lihula, Liivi, Loodna, Lümandu, Maidla, Massu,Matsalu, Nurtu, Paadrema, Palivere, Parila, Päri, Päädeva, Päärdu, Sallinkose, Sipa, Sulu, Suure-Rõude, Sõtke, Taebla, Tagavere, Tahu, Teenuse , Telliste, Tolli, Tõstamaa, Ungru, Uuemõisa, Uugla,Vaimõisa, Valgu, Vana-Vigala, Varbla, Velise, Virtsu, Võnnu 

Päärdu mõis

Vigala aladel olnud Päärdu mõis olnud alguses Velise abimõis, hiljem päranduse jagamisel saanud iseseisvaks. Mõis olevat rajatud enne 1478. aastat. Mõisahoone põles 16.6.1546. aastal täielikult maha. Hiljem on ehitatud vähemalt kaks uut mõisahoonet.

Algselt on mõisa mainitud nimedega Koschke, Koshe või Kosch. Nimi tuli arvatavasti sealkandist läbivoolava koselise jõe järgi. Kuskohast aga pärineb nimi Päärdu? Nagu teada, kuulusid 16. sajandi lõpuni sealsed mõisad Uexküllidele, nii ka Kosch. Siis aga 17. sajandi algul läks see mõis müügi teel uuele omanikule, kelle nimi oli Berndt Tuve (Duve). Korraga oli Uexküllide kõrvale kerkinud uus nimi, uus mõisnik ja mõisa hakati hüüdma selle nime järgi. Nimi muutus rahvapärasemaks, algselt Pärnt Tuve. Järgmiseks heideti kõrvale umbhäälikud ja lõpusilp “ve” ja oligi käes Pärte, edasi Päärdu.

Päärdu mõisa rajajaks tuleb pidada Velise mõisniku Claus Uexkülli poega Volmarit, mõis rajati Velise karjamõisa baasil.

 Mõisamaade laiendamiseks osteti senistele maadele lisaks naabruses asuvad Hallivere mõis ja Sikenkose küla. juba mõne aasta pärast müüs aga Reynolt Uexküll ostetud maa-alad ja osa endisei alasid oma onupojale, Vana-Vigala mõisa omanikule Conrad Uexküllile. Aastal 1533 on mõisaomanikuks Johann Uexküll. 4.5.1563 on koostatud pärandusejagamise leping vendade Johann, Jürgen ja Heinrich ja Wilhelm Uexküllide vahel. Willem von Uexküll saab Päärdu mõisa endale 14800 marga eest.

Päärdu mõis ei olnud suur. 1586. aasta revisjoni järgi oli mõisal 24 adratalupoega kümne ja poole adramaaga ning kahe üksjalaga. Peale nende oli mõisaalal veel kolm vabameest.