ifj Oláh Gyárfás Dezső

1933-06-03

1934-05-16

"Érdekes újítása Oláh Gyárfás Dezsőnek, a badacsonyi Hableány és Neptun szállók tulajdonosának, hogy minden tíz napig nála lakó vendégnek öt liter világmárkás badacsonyi bort ajándékoz."

1934-07-04

Turistaházavatás Balatonszentgyörgyön

Balatonszentgyörgyön tegnap avatták fel Oláh-Gyárfás Dezső turistaházát, amelyben József Ferenc főherceg is megjelent. A turistaházavatás kimagasló eseménye volt a balatoni életnek s az idei szezonnak. A házavatáson részt vevő összes vendégek a legteljesebb elismeréssel adóztak a turistaház modern kényelmét illetően.

1937-05-09

Ifj. Oláh Gyárfás Dezső május 9-én a badacsonyi Szent Donáth kápolnában vezette oltárhoz Barabits Lujzát. (Minden külön értesítés helyett.)

ugyanezen az évben

1937-04-25

Mestervizsga. Ifj. Oláh Gyárfás Dezső badacsonyi lakos, akinek kereskedelmi érettségije is van, a zalaegerszegi ipartestületnél a vendéglős iparra a mester- vizsgát jeles eredménnyel letette.

Hableány - Badacsony

Ma a Laposa család bisztrója áll a korábbi fogadó helyén, az oldalukon az alábbiakat olvashatjuk:

"A hegy lábánál, Badacsony turisztikai központjában kikerülhetetlen a Hableány felújított, faltól falig üvegablakos modern épülete. Az 1800-as évek végétől vendéglátóhely és találkozó pont volt, az 1883-ban nyitott szálló 1963-ban nyerte el maihoz hasonló alakját."

"Azt biztosan tudjuk, hogy az 1800-as évek közepétől már vendéglő működött ezen a helyen: a telek, amelyre a Hableány-szálló épült 1857-ben Holzeri János zirczi lakos tulajdonában volt, és egy „L” alakú épület állt rajta. Magát a Hableány-szállót 1883. július 14-én nyitották, az akkor még vízparti telken. Hamar közösségi hellyé, a vitorlás élet központjává vált. A szálloda kényelemmel bútorozott szobáival, tágas étkező és társalkodó termeivel, sétányával, balatoni fürdőjével, melyben úszómester is van alkalmazva, immár a közönség rendelkezésére áll. Akik a főváros felől mennek a Balaton e kies pontjára, a boglári állomástól a Badacsonyi Yacht Társaság nagy vitorlás hajóin kelhetnek át a tó vizén. A vitorlások a déli 12 órakor Budapestről érkező személyvonatot megvárják – olvasható a helytörténeti kiállításon." - Forrás: https://likebalaton.hu/telepules/badacsonytomaj/hireink/gyere-velunk-egy-badacsonyi-idoutazasra-110252/

Kicsit legyünk ennél most részletesebbek:

Kezdjük a történetet 1883.-ban, a Hableány vendéglő a megnyitása után szinte azonal a korabeli újságok lapjaira kerül:

1883-08-09 Vadász és Versenylap:

A Balaton mellől. Július hó 14-én nyílt meg a balatoni partok legszebb pontján, Badacsonyban, a több ottani birtokos által épített új „Hableány" szálloda, mely kényelemmel bútorozott szobáival, tágas ét- és társalkodó termeivel, sétányával, balatoni fürdőjével, melyben úszómester is van alkalmazva, a közönség rendelkezésére áll. Az odautazás a déli vasút keszthelyi és a magyar nyugati vasút devecseri állomásától kocsin vagy pedig legezélszerűbben a „Badacsonyi yacht-társaság" nagy vitorlás hajóin, melyek a déli 12 órakor Budapestről érkező személyvonatot megvárják, a déli vasút boglári állomásától a Balatonon át történhetik.

1883-08-28 Fővárosi Lapok:

"Badacsonyon még túlment a hajó a szigligeti öbölbe, hogy az e vidéken még nem járt vendégek élvezhessék Szigliget, és hátterének gyönyörű panorámáját. Itt a hajó megfordult és visszament Badacsonyba, hol a társaság kiszállt a meguzsonnázott az uj Hableány-vendéglőben. E vendéglő nagy szükséget pótol s Badacsonyban az elismerés illeti meg az ottani yacht társaságot, hogy létre hozta. Alig 200 lépésnyire van a fürdőháztól; van benne előcsarnok, tágas terem, melyben nyolcvan ember étkezhetik; továbbá tizenegy csinosan bútorozott szoba. " - Tehát, a helyi yacht klub az építettő és üzemeltető is egyben.

1887-05-25

A balatoni kirándulás, melyet az írói kör s a Balaton-egylet június 5-én s 6-án rendeznek, élvezetes és a mellett olcsó mulatság lesz. Vasárnap reggel hét órakor indulnak Budapestről, délben érkeznek Balatonfüredre, ebéd után Tihanyba hajóznak s este táncmulatságra térnek vissza Füredre. Hétfő délelőtt fürdőzésre s pihenésre van szánva, délután Badacsonyba rándulnak, megtekintik a Kisfaludy-házat s a tóparti »Hableány« fogadóban vacsoráinak. A kirándulásban az írói kör s Balaton-egylet tagjai, továbbá az ezek által meghívott vendégek vehetnek részt. A kirándulás csak tiz forintba kerül s ebbe nem csak a vasút és gőzhajó dija, hanem a balatonfüredi két napi lakás is be van számítva. Bővebb fölvilágosítást a rendező egyletek titkárai adnak. - Ekkor jár Jókai Mór a Hableányban, mint az írói kőr elnöke.

1890-es évektől a hely üzemeltetője Trattner Gusztáv, aki a vendéglő konyhályát megreformálja. Ekkor a hely már Hableány részvényszálló néven üzemel. A Hableány mellett Trattner üzemeltette a Neptun hotelt is, és hirdette a napi és hetilapokban a két szálláshelyet.

1896-10-05-én Erzsébet királyné is tiszteletét tette a badacsonyi Hableány étteremnek, ahol a milleneumi emlékév alkalmából tervezett országos körútjának egyik állomása volt. A jól sikerült látogatásnak egy 1937 karácsonyán megírt újságcikk állított emléket.

1900 - Boleman István: A balatonparti fürdők és üdülőhelyek leirása (Budapest, 1900)

A hegy aljában fekszik Badacsony-Tomaj községe, melyet a nyaraló közönség már szintén felfedezett. Az egész hegyoldalnak a középpontja azonban, ahova a hegyről is lejárnak mulatni, a «Hableány»-szálloda a tó partján 14 szobával és mellette a «Neptun» 18 szobával. A tó felől kis park környezi e két szállodát, a többi oldalról szőllőhegyek veszik körül. A tóban egy közös fürdőház s több fürdőbódé található, ezek közelében van a gőzhajó kikötő-állomása , mert Fonyód és Badacsony között rendes gőzhajóösszeköttetés van. A «Hableány»-szállodában a penziószerű ellátás (lakás, fürdő, reggeli, ebéd, uzsonna, vacsora) havonta személyenként 180 korona.

Ezen az évben értesülünk róla hogy a településnek már ekkor állandó posta és távirdahivatala működik:

"Eladó szőlő. Badacsonyban, gőzhajótól, kikötőtől és a «Hableány» vendéglőtől 5 percnyi távolságban,posta- és távirdahivatal tőszomszédságában 3 hold terület, legjobb ojtványfajokkal beültetve, eladó. H/a hold már termő. Venni szándékozók értekezhetnek Grünbaum S.-nél Egeraracsa, posta Diós-Káll. 18784 "

1909. július 9-én nyitották meg a felső-parti vasútvonalat. Az ünnepi szerelvény a Keleti-pályaudvarról indult és Pusztaszabolcson, Börgöndön át ért Tapolcára. Eleinte napi három járat közlekedett a főváros és Tapolca között, az utazási idő a Hableány állomásig a fővárosból csaknem öt óra volt. Ettől kezdve jelentősen megnőtt a vendégek száma, a Balatoni Szövetség által évente javasolt iskolai kirándulások útiterveiben is folyamatosan szerepelt Badacsony és a Hableány szálloda. A vasútépítés következménye, hogy az egykor vízparti szállodát elvágták a Balatontól.

Ugyanezen évben posta nyílik a Hableány vasúti megállóhelyen. Semmi más nem történik, mint a korábbi egyszemélyes falusi Postahivatal intézménye átköltözik a megállóhelyhez. Badacsonynak ekkor vállik abszolúlt központjává a hely a hajóállomás, a vasútállomás, a posta és a helyi túrizmus központjaként a Hableány.

1910-tál Kaszap Árpádot mint üzemeltetőt találjuk az éttermek és szállodák éllén.

1910 Községi polgári leányiskola, Tata, osztálykirándulás naplójából:

- Kaszap Árpád uram „Hableány“ vendéglőjében a kis „habfiú“ — a leánykák nevezték el így — segédkezésével fölhordott jószű, bőséges ebéd.

1910 Polgári Leányiskola, Karcag, osztálykirándulás naplójából:

Három óráig tartott az út fel és le s mikor leértek, úgy megéheztek, hogy programon kívül meg kellett etetnünk a kis társaságot. Kaptak volna is vajas kenyeret, ha lehetett volna a vajat a kenyeren látni s mégis 24 fillért kért darabjáért a „Hableány-szálló“ tulajdonosa. Megadtuk, de megrovás és más kiránduló társaságnak figyelmeztetés gyanánt ideírjuk, hogy a Hableányt messze elkerüljék, mert a mellett, hogy méregdrága, kellemetlen, udvariatlan a bérlője és különösen leánygyermekekhez nem illő tisztátlanságot tapasztaltunk ott. Négy növendék teát ivott és 20 fillérbe került a 4 tea, egy sajt 2—10 cm. 40 fillér. Örvendtünk is, mikor innen elpályáztunk, hátha még sejthettük volna, hogy Keszthelyen milyen kedves fogadtatásban lesz részünk !

1910 Állami gimnázium, Eger, osztálykirándulás naplójából:

Kitűnő ellátásban volt részünk a Hableányban, utána meg kitűnően éreztük magunkat a Neptun szálló pedánsan tiszta, elegáns szobáiban. Másnap reggel megújult erővel, de szomorúan búcsúztunk Badacsonytól, az ég is mintha velünk bánkódnék, szomorú, csepergős idő kísért egészen Sümegig.

1911 Állami polgári fiúiskola, Kispest, osztálykirándulás naplójából:

Ebédeltünk, szálltunk a következő megbízható helyeken : Stefanoszky Eszterházi szállójában, Balatonfüreden. Kaszap Árpád étkező helyiségében (Hableány) Badacsonyban. Antal Jenő bérlő, Hullám szállójában, Keszthelyen, Cservény, Fogas étkezőhelyiségében, Siófokon.

1912 Evangelikus főgimnázium, Nyíregyháza, osztálykirándulás naplójából:

Délután 1 óra felé Badacsonyba érkezve a Kaszap Árpád-féle Hableány vendéglőben ebédeltünk.

1913 Városi reáliskola, Esztergom, osztálykirándulás naplójából:

Badacsonyban Kaszap Árpád „Hableány" és „Neptunus"-szálló (Tomajon túl vasúti megállóhely). Szállás mint fent (jó), azzal a kifogással, hogy a kisebb tanulókat kettesével akarták egy-egy ágyban elhelyezni. Ellátás s kiszolgálás megfelelő. Ebéd (leves, főzelék feltéttel, tészta kenyér) 1 kor. 50 fill., vacsora (gulyás v. pörkölt kenyér) 1 kor., reggeli (kávé 2 süteménnyel) 40 fillér.

1914 Evangélikus Gimnázium, Szarvas, osztálykirándulás naplójából:

Badacsonyban: Kaszap A. „Hableány“ szállójában ;

1914-1917-ig a Hableány mint hadi kórház szerepel a nyilvántartásokban míg 1918-19-ben vendégszállóként üzemel ismét.

Mintha csak a mában élnénk már 100 éve is megvoltak a túristákat bosszantó balatoni problémák:

1927-09-27 Nemzeti Újság

"Badacsony

A nyár még fütyül a kalendáriumra és csak azért is tartja magát. Még zöldes a nyárfa... Meddig? . . Sietve újra lementem Badacsonyba, mert hátha már késő lesz holnap . . .

Eötvös Károly mondja, hogy aki már bejárta az egész világot, az jöjjön el egyszer a Balaton mellé és akkor itt együtt fogja találni mindazt a sok-sok szépet, amit külön-külön látott. Ha pedig az ember a Balaton minden szépségét, minden báját egybe akarja fogni, akkor elmegy Badacsonyba. Ha megállsz ott a kikötő végében — kivált nyári alkonyatkor vagy nappal — világos holdvilágnál — háttal a víznek és szembe a parton ért álló jegenyékkel és a komor fenségű nagy heggyel, hát valami olyan csodaszép képet zárhatsz magadba, amilyenről Böcklin is csak álmodhatott . . .

Amint aztán a mólón át a partra érsz, a vasúti sorompón túl, rögtön egy kis park hús sötétje borul rád. E zizegő-suttogó, sejtelmes alaguton keresztül érkezel végre Badacsonyba.

Nekivágsz a nagy hegynek. Útközben megtekinted a Kisfaludy-házat, itt gondolsz a kellőre és Szegedy Házára, egy pillanatra a kandallóra, melynek fel volt szítva a melege, aztán bandukolsz, andalogsz tovább, közben leülsz a Rózsakőre, jól is esik itt egy kicsit megpihenni, mert most jön még csak az itt meredekje fel a Kőkereszthez. Ha oda is feljutottál és onnan szót lek in lesz, talán neked is az jutott az eszedbe, hogy hiba lesz a bibliában: vájjon nem inkább idehozta-e fel Jézust az ördög, hogy megkísértse, megmutatván neki a világ minden szépségét . . .

Újra lent vagy és most már leülnél valahova kifújni magadat. Egy rissz-rossz épület áll itt a park szélén, a Hableány-szálló és vendéglő. Egy ugrásra, a szőlők között, egy másik épületet is mutatnak, ez már tetszetősebb — emeletes villa —, ez a Neptun-szálló. Egy gazdáé a kettő és van bennük összesen vagy harminc szoba.

Döntöttél: az egyikben — gondolod — megtelepszel pár napra, néhányat itt is fürdeni, kóstolgatni a hogy levét ... De jaj, megtudod, hogy már harmincegyediknek találtál ide érkezni vagy mondjuk kereken, ötvenediknek, mert van e szobák között több kétágyas is . . . Mehetsz tovább! Nincs okod panaszkodni, nincs jogod lármázni, mert ki hívott tégedet ide, láttál-e valahol már badacsonyi plakátot, küldtek-e innen a nyakadra csalogató prospektusokat, hallottad-e valaha a badacsonyi strandnak hírét, ajánlotta-e már neked ezt a fürdőhelyet valami atyádfia, aki hozzá van szokva, mint te is, a villany világításhoz és veled együtt jobb szereti, ha a falból csurog a mosdó víz, mintha minduntalan a szobalánynak kell érte udvarolni . . . Balaton, az van. Itt van már azóta, amióta az Úristen szeméből ide csöppent ez az örömkönny, de kultúra? . . . Ó, ó, még miről nem ábrándozol !? . . . Siess inkább vissza a kikötőbe, a móló végére, mert most indul vissza a hajó, már harmadszor csengetett. Vess onnan meg egy pillantást a nagy hegyre, a jegenyékre, a parti nádasra, a fürdőkabinokra, égre-vinre, nézd, nézd, araig csak láthatod őket ... És ne csodálkozz és ne dühöngj és legkevésbé foglalkozzál tervekkel, hogy mit lehetne Badacsonyból csinálni . . . Csak nézd, nézd, zárd szemedbe a lelkedbe, vidd magaddal, őrizd meg a képet, mert a Badacsony így is, csak azért is, a Balaton legszebb tája!

Beér Gyula "

1928-05-13

A Hableány vendéglőse, Sebestha Erhard programon kívül cigányzenés uzsonnán vendégelte meg az ország minden részéből összesereglett orvosokat és egyetemi tanárokat. Visszafelé felére olvadt le az autóbusz utasainak a száma és nem árulunk el titkot,, ha megmondjuk, hogy a balatonfüredi bérautók lassú iramban még hajnal felé is fuvaroztak vissza a Hableány" vendégszerető karjaiból egyes kongresszistákat.

1936-07-14

A világítási magántulajdon

De zuhog az eső s az emberek, akik itt az öreg Hableány éttermében ös- szeverődtek a felhőszakadás miatt, nem igen emlegetik a múltat. A máról beszélnek. Ebből a mából mar személyesen is kaptam ízelítőt,, amikor a Hableány kitűnő vacsorájának kellemesélményével, szobámba m dúltam s a csendes éjszakában tücsökcsiripelés helyett, dim-dum, dimdum, dim-dum-dum-dum ütemes zaját hallottam. — Oh, csak a villanytelep — magyarázták— tetszik tudni, nincs, itt villany. Magunk csináljuk s ameddig ég a villany, addig szól a gép. Badacsonyban nincs közvilágítás. Már Kővágóörsig jutott ugyan a Balaton elektrifikálásának munkája, de egyelőre még az a helyzet, hogy a vasútig vezető úton égő két villanylámpa, magántulajdon, a Hableányból kapja az áramot.