nándori Bene Lajos István Sándor 

(1815 - 1858)

Bene Lajos sírja Kis-Zomboron

Nándori Bene Antal és Punik Rozália fia, született 1815. július 15.-én Szegeden. Elhunyt 1858. június 8.-án Kis-Zomboron.

Felesége kis-zombori Rónay (korábban Öexel) Anna Katalin Vilhelmina (Nina).

Nemesi családból származott, ifjú korában jogtudományi tanulmányokat folytatott. A család Csongrád vármegyei befolyását felhasználva tanulmányai végeztével hivatalba jutott. 

Iskoláit Szegeden, gimnáziumot a piaristáknál végzett (1822—1830) és ezt követően Pesten egyetemet végzett és ügyvédi vizsgát tett.

 1840-ben már Csongrád vármegye alügyésze

Nézzük csak az 1843-as tisztújító közgyűlés jegyzőkönyvét:   

1843-ik év április 28.-án Földváry Gábor Csongrád vármegye Főispáni helyettesévé neveztetvén, székét elfoglalta. Klauzál Gábor és Szeghő József országgyűlési követeknek elválasztattak. 

Ez alkalommal tartott Tisztválasztáskor: 

— Horgosi Kárász Benjamin első és Temesváry István második alispánoknak elválasztattak, 

— Kaszap Mihály fő- és Vidovich Mihály aljegyzőknek elválasztattak,  - /Lajos apjának a sogórnőjének az apja. 

— Müller Ignácz táblabirónak alispáni czimmel és Beniczky Andor második táblabirónak elválasztattak, 

— Szomer Jósef fő- és Müller Jósef alpénztárnokoknak elválasztattak, 

— Kókay István levéltárnoknak kineveztetett.

— Tiszántúli járásba: Bogyó Sándor fő- és Török Bálint alszolgabiráknak 

— Basa János Szentesre és Biró János Vásárhelyre eskütteknek elválasztattak. 

— Tiszáninneni járásba : Rónay Mihály fő- és Bene Lajos alszolgabíráknak  - / Rónay Mihály, Bene Lajos feleségének a testvére (sógorok)

— Bogyó Mihály Csongrádra és Szeghő János Szegedre eskütteknek elválasztattak, 

— Mikecz Lajos központi szolgabirónak és Müller Lajos központi esküttnek elválasztattak,

— Sántha Ede számvevőnek elválasztatott, 

— Müller Ferencz fő- és Bene István alügyészeknek el választattak,

 — Bánhidy Jósef főbiztosnak 

— Beliczay Pál utibiztosnak és Keresztes László raktári biztosnak elválasztattak, 

— Temesváry Mihály Szegedre 

— Bánhidy László Csongrádra 

— Kamocsay László Szentesre és Fekete Imre Vásárhelyre csendbiztosoknak kineveztettek. 

— Mérnök, orvosok és selyemtenyésztési felügyelő hivatalaikba megerösittettek. 

1845-ik év június 1-én Bene Jósef kir. tanácsos Csongrád vármegye főispáni helyettesévé neveztetvén, székét elfoglalta. - / Lajos apjának testvére 

1845-ben Csongrád vármegye tiszti ügyésze és megyei táblabíró.

Mikor Klauzál Gábort a megyegyűlésről betegen visszatérve Szegeden tömegtüntetés várja, melynek élén őt Kiss Józsefjurátus a kormányt támadó beszéddel üdvözölte, Bene a kültanácsban Kiss ellen felségsértési per indítását szorgalmazza. Indítványát a tanács elutasítja. A Szeged-Belvárosi Kaszinó tagja. A Hangász Egylet választmányi tagja és a Szeged-Csongrádi Takarékpénztár részvényese. Karrierje gyorsan ível, 1848 tavaszán már szolgabíró Csongrád megyében (1848-ban Tiszán inneni járási főszolgabíróvá választják Csongrád székhellyel). Ekkor a forradalom hírére, családja rosszallása ellenére is,  csatlakozik a nemzetőrséghez. 

1848. június 14-én a Délvidéken állomásozó katonaság új főparancsnoka Bechtold Fülöp báró altábornagy lett. Kinevezése lehetővé tette a nemzetőrség táborba szállításának megkezdését, amire a Csongrád megyei, s így a vásárhelyi nemzetőrök június 2 l-e óta készen álltak. Július 3-án ismét levél érkezett Torontál megyétől, amelyben a Versec környékén felállítandó táborba kérnek nemzetőröket. Július 4-én Éder Frigyes tábornok, 8-án Török Gábor kormánybiztos rendelte el, hogy a Csongrád megyei nemzetőrök Makón gyülekezzenek. A július 9-i - Hódmezővásárhelyen tartott - megyegyűlés hangulata nagyon harciasnak tűnt. Bene Lajos (1815-?), a Közcsendi Bizottmány tagja azt követelte, hogy az egész nemzetőrséget a szerbek ellen irányítsak: „...menjünk mind, vágjuk le - a ráczokat - mind, jőjünk haza mind". (Figyelemre és tiszteletre méltó a Kossuth Hírlapja reagálása Bene harciasságára: „Jól értsük, uraim! itt csak ellenséges ráczokról van szó, s erre mi is áment mondunk: de kik rokon érzelemmel vannak irántunk, mi is barátai vagyunk azoknak".)

Batthyány Lajos miniszterelnök július 5-i rendelkezése értelmében a kiinduló nemzetőröket a törvényhatóságoknak időről időre újakkal kellett felváltaniuk. Határidő ugyan nincs, csupán egyetlen kikötés, nevezetesen az, hogy a táborban levő csapatok helyeiket addig nem hagyhatják el, amíg a váltás meg nem érkezik. A tábori szolgálatra rendelt nemzetőrség fizetése és élelmezése a honvédeknek megállapított kulcs szerint történik, s az országos pénztárt terhelik. Ezek közül az első, a felváltás mikéntje idézte elő a legkellemetlenebb nézeteltérést a helyi hatóságok, a nemzetőrök és a kormány között. A Szegedről Délvidékre induló nemzetőrök még kicsikarták Rónay alispán ígéretét, hogy 15 nap múlva felváltják őket. Szilágyi Virgil a gyors váltogatás pozitív (vagy legalábbis annak vélt) oldalát abban látja, hogy így „...a terhet alig fogjuk érezni, s e mellett pár hónap alatt, nagyobb részt begyakorolt nemzetőrségünk leend". Mészáros Lázár már nem lelkesedett ennyire, meglepte a megye ígérete. Július 31-én kelt rendeletében a tábori szolgálat időtartamát hat hétben szabta meg. Ezt a levelet - kihirdetésre - a táborban tartózkodó Rónay alispánhoz küldték. Az eredmény: a nemzetőrök közül „némelyek ott is maradtak", a többség azonban - a 15 nap lejártával - haza akart jönni, sőt a cserére érkezettek is követelték felváltásukat, ami augusztus 17-én meg is történt.

A felváltás körüli áldatlan huzavona ezzel még korántsem ért véget. A megyei közgyűlés aggályát fejezte ki a hadügyminiszter javaslatát illetően: ha a tisztviselők által tett ígéretet nem tartják be, abból ingerültség származhat, s az a nemzetőrség további kiállítását veszélyezteti. Presztizsokokra hivatkozva kérik, hogy a hadügyminiszter a nemzetőrség felváltását „gátló" rendelkezéseit helyezze hatályon kívül, s engedje meg a táborban lévők felváltását, így „...a megye tisztviselői hitelét, s adott szavát a nép előtt biztosítani s ennek megnem tartásából eredhető minden ingerültséget eltávoztatni méltóztassék''. A megye felterjesztését Bene Lajos szolgabíró személyesen vitte a miniszternek Pestre. Mészáros Lázár sajátkezű, frappáns feljegyzése a levélen: most utoljára legyen még a megye határozata szerint, de a jövőben inkább semmit, mint „14 napos katonát". A megyebizottság a vitát felemás formában igyekezett lezárni. Tekintélyüket továbbra is védve úgy határoztak, hogy 15 nap elmúltával a most táborban levők felváltásától nem állnak el. Ami viszont a miniszter javaslatára vonatkozik: ha a „törvény által kötelezett nemzetőrök" száma kitelne, a szolgabírók arra törekedjenek, hogy olyan önkénteseket toborozzanak, akiknek szolgálati ideje 10 hétre „határoztatik". Ezeknek az újtípusú nemzetőröknek a fizetését napi 12 krajcárral felemelték. Ez tíz hét alatt, ezer nemzetőrt számítva, 14 000 pengő forint kiadást jelent, amit a volt úrbéres és földesúri birtokok után kivetés útján kívánnak előteremteni.

A magyar szabadságharc idején, 1848. szeptember végén Kossuth a Csongrád megyei népfelkelés őrnagyává nevezi ki. Kossuth Lajos 1848. szeptember 30-án szállóvendége. A megyei közrendi és közcsendi bizottmány tagja. Népfelkelési biztos. Megszervezi a nemzetőrséget és annak őrnagya, majd pedig megyei főparancsnoka, alezredesi rangban. Részt vesz a délvidéki harcokban és Perczel alatt ezredesi rangra emelkedik. Dandárparancsnok, kinek alakulata több jelentős fegyvertényben részes.

 Az önkéntes, mozgó nemzetőrség eszméje már 1848 augusztusában megszületett, amikor a miniszterelnök elrendelte felállítását. Ezt Csongrád megyében átmenetileg a 10 hetes nemzetőrséggel helyettesítették. Amikor 1849. január közepén Szegedre vezényelték a táborozó nemzetőrséget, a szentesi tanács intézkedett a mozgó nemzetőrség felállításáról is. Január 17-én Kárász Benjamin főispán kinevezte a szentesi mozgó csapat parancsnokául Beliczay Pál századost, aki eddig a lovas nemzetőrség kapitánya volt. A toborzás gyorsan ment: a 30 ezüstforint jutalom és a zsold csábító volt. A Szentesre kivetett 58 fő helyett 115 lovas és 78 gyalogos csapott fel. Az eddig ismert adatok szerint a lovasság a Délvidékre ment Bene Lajosnak, a Csongrád megyei mozgó nemzetőrség őrnagyának, majd alezredesének vezetésével. Az ottani táborozó és mozgó, valamint a környező megyék mozgó nemzetőrségével együtt Perczel Mór honvédseregét támogatták. Haditetteikről sajnos alig tudunk valamit. Április végén Keresztúron három mozsárágyút zsákmányoltak a szerb felkelőktől, ezeket hazaküldték emlékbe Szentesre. Végigharcolták a szabadságharcot, sokan közülük beálltak honvédnek. 

Természetesen más, szintén hitelt érdemlő bizonyítékaink is vannak e nemzetőr-egység megalakulásáról, létezéséről. Kárász Benjámin főispán 1849. január 26-án nevezte ki a „megyebeli önkéntes csapatok" parancsnokává Bene Lajos őrnagyot.

Tehát, 1849 elejétől a Csongrád megye népfelkelőinek parancsnoka. 

"Február 12-én Igmándy Sándor őrnagy három támadó oszloppal vonult Szőreg ellen: a balszárnyat (Bene Lajos parancsnoksága alatt) Csongrád megyei nemzetőrök alkották, őket támogatta egy löveg, lovas nemzetőrök fedezetével; Forget százados középen támadott a már Alsóvárosnál magukat kitüntető Wasa zászlóalj négy gyalogos századával, akiket három löveg erősített mintegy fél század lovassággal; a jobbszárnyon Irényi őrnagy vezette a 8. honvédzászlóalj katonáit, akik mellett lovas nemzetőrök is harcoltak. A támadás, illetve ütközet hírére Knicanin is Szőregre sietett Bébáról, mire azonban a szerb segédcsapatok (Stefanovic vezetésével) megérkeztek, az ütközet véget ért: a magyarok Szegedre, a szerbek Bébára, Gyálára és Szerbkeresztúrra vonultak vissza, a helyszín, Szőreg község „füstfelhőben elhamvasztott állapotban" maradt."

"1849. február 25-én Bene Lajos már azt jelenthette Hadik Gusztávnak, hogy a szegedi nemzetőrök hazaérkezése szükségtelenné teszi a Csongrád megyei nemzetőrök „nagyszámmali kiállítását". Ennek értelmében utasította Benét Hadik Gusztáv, hogy „...a végrehajtás eránt magát a vásárhelyi Bizottmánnyal tegye érintkezésbe". Március 1-i keltezéssel levél érkezett Bene Lajostól a megyebizottsághoz. Hogy a lakosság terhein könnyítsenek, a megyei nemzetőröket (36 gyalogszázadról és 6 lovasosztályról volt szó) három részre kell osztani. Március 1-től kezdődően csak 10 század gyalogos és 2 osztály lovas nemzetőrnek szükséges szolgálatot tennie Szegeden, Algyőn és Tápén, mégpedig olyformán, hogy a szolgálati idő két hétre korlátozódjék, s így a felváltás minden hónap l-jén és 15-én történjen. A megyebizottság azonban Bene rendelkezésének tudomásul vétele mellett sürgette a hat héttel azelőtt Szabadkára kimozdított nemzetőrök hazabocsátását, mivel a huzamosabb ideje táborban lévő vásárhelyiek ekkorra meglehetősen zúgolódtak. Mivel éppen folyamatban volt a felváltás új rendjének kialakulása, e testület nem tudott mást tenni, mint a IV. századot március 15-ig béketűrésre kérni."

1849. márciusától a 4. hadtestben teljesített szolgálatot mint egy megyei nemzetőr-zászlóalj parancsnoka. 1849. áprilisában egy önkéntes zászlóaljat és egy lovas osztályt alakít Csongrád megyében, melynek alezredesi rangban a parancsnoka lesz (ápr. 15.).  A bács-bánsági tavaszi hadjáratban Perczel Mórral közösen veszt részt.  Bene Lajos 1849. február elején, mint nemzetőr alezredes, a Csongrádmegyében garázdálkodó szerbek ellen működő Perczel tábornoknak bácskai hadjáratában mint ezredes elsőrangú szerepet vitt.

"A szerbek ellen 1849 tavaszán Perczel Mórt küldötte a kormány, a ki Uj-Szegednél, majd Bébánál megfutamítván a lázadókat és Zenta városát egyik hadosztályával elfoglalván, Péterváradot szabadította fel. S miután Verbásznál a támadó szerbeket visszaverte, Szent-Tamás ellen indult, a melyet április 3-án bevett és szétrombolt. Néhány nappal később a római sánczokból is kiverték a szerbeket a mieink s a titeli fensíkra szorították. A szerbek ekkor magukhoz vonván a Tisza mellékéről visszaszorult honfitársaikat s a szerbiai Knicsanin csapatait, annyira megerősítették táborukat, hogy azt Perczel nem volt képes megvívni, hanem Ujvidékre huzódott. Azután átkelt a Bánságba, hogy együtt működjék Bemmel s a szerb lázadókat onnan is kiverje. Itt is sikerrel harczolt. Elfoglalta Mokrint és Nagy-Kikindát, majd a melenczei győzelem után Nagy-Becskereket is, mire a szerbek a Temes mögé s utóbb a sajkás-kerületbe huzódtak. A határőrvidéken is szétverte a a lázadók csapatait, május 10-én pedig bevonult Pancsovára, a hol a német lakosság nagy örömmel fogadta. 

Verbász 1849. március 31. (győzelem): Perczel Mór, 3000 ember. Szerb felkelők, 2500 ember. 

Szenttamás 1849. április 3. (győzelem): bevétele. Perczel, 6000 ember, 22 ágyú. Bosznics, 4000 ember, 14 ágyú. Szerbek vesztesége: 1000 halott és sebesült. 

Római sáncok 1849. április 3. (győzelem): bevétele. Perczel, 3000 ember, 9 ágyú. Knizamin, 5000 ember. Szerbek vesztesége: 500 halott és sebesült. 

Kovil-Szentiván 1849. április 13. (győzelem): Perczel Mór, 6000 ember, 19 ágyú. Knizamin, 8000 ember, 20 ágyú. Óbecse 1849. április 19. (győzelem): Perczel, 2500 ember. Szerb felkelők, 1000 ember. 

Mokrin 1849. április 23. (győzelem): Perczel, 8000 ember, 24 ágyú. Supan, 15000 ember, 21 ágyú 

Bácshid (győzelem): Perczel, 8000 ember, 24 ágyú. Supan, 15 000 ember, 21 ágyú. 

Pécsvárad 1849. április 23. (győzelem): ostroma. Perczel Mór 2500 ember. Mamula ezredes 2800 ember. 

Uzdin 1849. május 7. (győzelem): Perczel Mór, 5000 ember, 17 ágyú. Puffer ezredes, 7000 szerb felkelő. Perczel 1000 foglyot ejt és nagy hadizsákmányhoz jut. 

Melencze 1849. április 30. (győzelem): Perczel, 10 000 ember, 28 ágyú. Veszteség: 25 sebesült. Theodorovics, 1000 ember, 30 ágyú. Veszteség: 81 halott. 

Titel 1849. május 22. (vereség): Perczel, 6000 ember, 14 ágyú. Knizamin, 7000 ember, 20 ágyú. 

Vilova 1849. május 24. (vereség): Perczel, 3000 ember. Knizamin, 4000 ember. 

"Puffer ezredes serege összeszedett részeivel Uzdinnál még egy utolsó ellenállást kísérelt meg, de a nagy hévvel és lelkesedéssel előretörő magyarok ennek is hamar véget vetettek, minek folytán a szerb had rövid harc után sok ágyú, tömérdek fegyver és lőkészlet hátrahagyásával teljesen felbomolva menekült el Opova felé, ahonnan Szurduknál a Duna jobbpartjára kelt át, hogy ott biztonságba helyezze magát; egy rész, a szerb–osztrák had jobbszárnya Pavletics őrnagy vezetése alatt a szerb fejedelemség területére lépett át. Visszavonulás közben a szlavon, oláh és német határőrök a szerbektől különváltak s otthonukba visszatérve, önként hódoltak meg a kormány fönhatóságának. Ezekhez hasonlóan bocsánat hirdettetett és visszatérésükre határidő tűzetett ki a falvakból családostul hosszú kocsisorokon a Szerémségbe és Belgrádba menekült szerb lakosoknak is, kiknek legtöbbje a kedvező alkalmat szintén hasznára fordítá."

"Bene alezredes egy dandárral Opovára küldetvén, ott, mint már elébb Uzdinnál is, a rácz földnépből sok ezerét talált, kik a végvidékiektől a Temesen át nem bocsáttatván, nejeikkel s gyermekeikkel több ezer kocsin épen menekülni szándékoztak. Szánandó volt ezen elcsábított néptömeg állapota: több napon át, jobbára éhezve futottak a szerb táborral, annak fegyvereitől remélve oltalmat; és most, midőn Bene dandára által megszoríttattak, honvédeink előtt térdre hullva könyörgének kegyelemért; a nők és gyermekek siránkozva esdekeltek férjeik s apáik életéért, átkozva a császáriakat, papjaikat s az izgatókat, kik által e nyomorra juttattak. Perczel már Uzdinnál, az ott elfogott tömeg iránt kiadta a rendeletet, mely szerint bántatlanul, podgyászaikkal együtt lakjaikba utasíttattak. Hasonló történt az Opovánál talált tömeggel."

1849. május közepétől alezredes, dandárnok ugyanitt. Július második felében zászlóalja honvéddé alakul (de sorszámot nem kap), lovasságát pedig beosztják az 5. Radetzky huszárezredbe. Augusztus elején ezredesi (?) rangban a Perlaszon állomásozó dandár parancsnoka.  Május 24-én a titeli fennsík elleni második támadásnál a főtámadással egyidejűleg Perlasz felől visszaverte az ellenséges osztályt, de később a túlnyomó erő által a Bégán átnyomatva, Perlaszon át Écskára hátrált, május 26-án azonban Perlaszt ismét elfoglalta. A szabadságharc végéig ott működött a Bácskában. 

"Az 1849. május 16-án kelt hadrend szerint a Perczel Mór vezérlete alatt egyesült bács-bánáti IV. hadtest 1. hadosztályának 5. dandárjában találjuk a Csongrád megyei önkénteseket. Dandárparancsnokuk Bene Lajos alezredes, állomáshelyük Opova, létszámuk: 576 gyalogos és 300 lovas nemzetőr. Május 26-án még küzdenek a perlaszi csatában, ezt követően - a már Tóth Ágoston ezredes parancsnoksága alá tartozó hadtest katonáiként - Törökbecsére vonják vissza őket. 1849. június végén (ez az utolsó adatunk megyénk önkénteseiről) Perlasz, Écska, Aradác és Elemér térségében teljesítettek szolgálatot, mint rendfenntartó csapatok (Simonyi hadosztályában)."

Perlaszi ütközet 1849.05.26. 

Az 1848–49-es szabadságharc során 1848. szeptember 2-án lezajlott perlaszi ütközet során a Kiss Ernő vezette magyar csapatok elfoglalták a délvidéki szerb felkelők három nagyobb tábora közül az egyiket, ezzel a déli hadszíntéren a szabadságharc első jelentősebb győzedelmét aratták. A Kiss Ernő rendelkezésére álló dandár három gyalogzászlóaljból (közülük az egyik honvéd), 13 és fél nemzetőr századból, két honvédlövész századból, tíz század huszárból és 4 ütegből állt. Mivel azonban a környező szerb településeket is szemmel kellett tartania, Kiss csak 18 gyalogos- és 8 lovasszázaddal, valamint 18 löveggel hajtotta végre a támadást. Ez összesen körülbelül 3600 embert jelentett. 

A tervet Kohlman József százados, a dandár táborkari főnöke és Aschermann Ferenc hadnagy dolgozta ki. E szerint a csapatokat hajnali fél 3-kor Écskától délre állítják csatarendbe, a középet Vetter, a balszárnyat Waldstein, a jobbszárnyat pedig Kiss Pál százados vezeti, a tartalékot 5 gyalog- és két lovasszázad, valamint 2 üteg alkotta Vécsey Károly vezetése alatt. A támadást a jobbszárny mintegy 300 emberének elterelőtámadása nyitja meg, akik a Bégán csónakkal átkelve északról rontanak a táborra, ezt követi a közép támadása dél felől. Amennyiben a megtévesztés nem sikerülne, a sáncok lövetése után indulna rohamra a gyalogság.A tábor közelében a magyarokat ágyúzás fogadta, a meglepetés tehát nem sikerülhetett. Ezután Kohlman két üteget irányított a tábor jobbszárnya ellen, egy üteggel pedig a tábor közepét kezdte lövetni. A tüzérségi párbajban a magyarok az első vonalból az ütegek visszavonására kényszerítették a szerbeket, és több épületet felgyújtottak. Egy hátrébb elhelyezett üteg azonban továbbra is működőképes maradt. Ezt az üteget egy két század huszár fedezete mellett előretolt ágyúszakasz késztette visszavonásra, amely oldalazó tűz alá vette a szerb üteget.

Ezt követte a gyalogsági roham, amelyet azonban egy időre megakasztott, hogy a Bégán átkelő balszárny ellenállásba ütközött. Miután a középről egy gyalogzászlóalj erősítés érkezett, felülkerekedett a balszárny a szerb védelmen, és megindulhatott a döntő roham.

Ez fél nyolc körül indult el. A roham rendkívül véres volt, és hosszú kézitusa követte, mely végül meghozta a magyarok győzelmét, a szerbek fokozatosan visszaszorultak, a tábor hátsóbb pontjaiba, majd szekereken menekültek. A lovasság nem üldözte őket, nem is akadályozta menekülésüket.

A magyarok 8 löveget és lőszerkészletét, valamint 30 láda gyalogsági lőszert és 4 szekeret zsákmányoltak. Az ütközetben 14 halott és 69 sebesült volt a magyarok vesztesége, a legsúlyosabb veszteségeket a 37. sorgyalogezred 3. zászlóalja szenvedte el, amely a 10. honvédzászlóaljjal együtt a roham első vonalában harcolt. A harcban vesztette életét Szemere Pál őrnagy is, a szabadságharcban elesett első törzstiszt.

Az ütközet eredményeként feloszlott a jarkováci szerb tábor, Perlasz, Farkasdin, Orlovát, Tomasevác és Uzdin pedig megadta magát, így a csata eredménye jelentősnek tekinthető, még ha nem is sikerült megsemmisíteni a tábor teljes állományát.

Perezel Mór tábornok a’ kormányzó úrhoz május 30-ról következő jelentést intézett:

Tittel alatti táborozásom eddigi történeteiből van szeren­csém következőket kiemelni:

Bene alezredes’ dandára, melly 4 század gyalog, ’s 2 század lovasságból álla, és 2 három fontos ágyúval rendelke­zett , f. hó 24-én reggel 6 órakor Tittelből meglepetett: azon­ban sikerült még is szerencsésen visszaverni az ellenséget. Az ellenség megerősítvén magát, egy üteggel ’s 2 zászlóalj gya­logsággal, délután 2 órakor ismételte a’ támadást Perlasz ellen olly hévvel, hogy a’ folytonos tüzelés miatt csapataink a’ töl­tésből ki fogyván, ’s ezen kívül még egy ágyúnk is meg sér­tetvén, Bene alezredes kénytelen vala Perlaszt elhagyni, ’s visszavonulni. Ez alkalommal a’ dandár mintegy 70 embert veszített.

Mihelyt ez iránt Kholmann ezredes értesült, rögtön el­küldülte Kis százados szárnysegédet és Scorutovoszky táborka­ri századost Bene alezredeshez, hogy Periasz visszafoglalása munkáját vezessék és igazgassák, egy úttal oda útasitván Dór­ra őrnagyot, hogy egész dandáréval, ’s Kis őrnagyot, hogy 2 ágyúval segitse a’ czélzott támadást.

Erre Bene alezredes f. hó 26-án miután Kis őrnagy 2 század gyalogsággal ’s 3. ágyúval megérkezett, nem várva a’ távolság miatt csak későn érkezhető Derra dandárét, Perlaszt újra megtámadta, ’s az ellenséget, melly háromszor reallirozta magát, ’s háromszor erőködött visszaverni csapatainkat, meg és diadalmasan kiverte, ’s ugyan ott magát elhelyezte. Követ­kezménye lön, hogy az ellenség egészen visszahúzódott, ’s maga után leégetvén a’ hidat, ez által igyekvők magát a’ to­vábbi üldöztetés ellen biztosítani. y t

Az ellenség embertelenségének újabb tanúsága az., hogy Perlaszon Bene alezredes 8 gyalog katonát talált, kik félig a’ földbe beásva égettettek meg.

Különösen kitüntető magát ez alkalommal Kis százados Kholman ezredes szárnysegéde, és Scorutovoszky táborkari százados.

Klapka György vezérőrnagy találóan állapította meg, hogy „Világos csak zárjelenete volt a szomorú drámánknak. Szabadságunk valóságos sírja Temesvár.”  A félig-meddig elkészült Szeged körüli sánctáborba lóhalálában megérkezett bonyhádi Perczel Mór vezérőrnagy Közép-tiszai hadseregének nem sok ideje maradt a pihenésre. A császári fősereg ugyanis három menetoszlopban közeledett, báró Julius Jacob von Haynau táborszernagy úgy tervezte, szárnyaival a Maroson és a Tiszán átkelve kikényszeríti Szeged feladását.

A sánctáborban 48 ezer honvéd tartózkodott, Perczel csapatai mellett a Guyon Richárd vezérőrnagy-féle IV. hadtest és a tartalék hadtest, míg a Bánságban további 30 ezer honvéd állomásozott – Josef Kollman ezredes, Kmety György vezérőrnagy és Bene Lajos ezredes erői, gróf hernádvécsei és hajnácskeői Vécsey Károly vezérőrnagy Temesvárt zároló V. hadteste és az aradi várőrség. Miután július 29-én pacséri Mészáros Lázár altábornagy leköszönt a fővezérségről, azt gróf Henryk Dembiński altábornagy vette át, aki szokásához híven ismét a visszavonulást választotta, holott lehetősége nyílt arra, hogy Haynau szárnyai ellen sikerrel operáljon. Augusztus 2-án Haynau kardcsapás nélkül jutott a szegedi sáncok birtokába, Dembiński a Tisza bal partjára húzódott, ennek hírére doggenfeldi Vetter Antal altábornagy lemondott a Déli hadsereg éléről. Másnap a császáriak átkeltek a Tiszán Újszegedre, amit Dembiński nem akadályozott meg.Augusztus 5-én Haynau Újszeged és Szőreg között vezette be a támadást, míg jobb szárnya Törökkanizsánál fenyegette Dembińskit. Guyon Óbesenyő felé retirált, Dembiński erre Béba felé vonult vissza. A császári bal szárny másnap Makónál kelt át a Maroson vert hadihídon, miután kiűzte onnan a magyarokat. A kormány ekkor az aradi összpontosításról döntött, azonban Dembiński inkább Temesvár felé vonult, hogy felvegye az összeköttetést Vécseyvel és Kmetyvel. 

Augusztus 9-én, Temesvárnál Dembiński újfent a hátát mutatta Haynaunak, és Lugos felé kezdte meg a visszavonulást, amikor váratlanul megérkezett Erdélyből Józef Bem altábornagy, aki Kossuth utasítására átvette a főparancsnokságot. Nem akart harc nélkül Aradra vonulni, így 42 692 főből és 157 lövegből álló seregének támadást vezényelt. A túlerőben lévő honvédek kezdetben sikereket értek el, aztán elfogyott a tüzérség lőszere, s kisült, a lőszertartalék már Lugoson van. A császári IV. hadtest ekkor kapta oldalba a magyar jobb szárnyat, Bem odasietett, ám lováról lebukva súlyosan megsérült. Kötelékei felbomlottak és csak 30 ezren verődtek össze Lugoson. Egervári (Potemkin) Ödön, a 14. Lehel-huszárezred hadnagya emlékezetében így őrizte meg e pánikjelenséget: „Napalkonyatkor általános lőn a hátrálási zavar, még pedig olyan, amilyenről fogalmam addig nem volt; az összes sereg hátrálása a középponton kezdődött, a jobbszárnyon folytattatott (…) s oly romboló tolongássá fajult, hogy azt többé emberi erő fenntartani nem volt képes. E hátrálás zavarát élethűen le nem írhatom, csupán annak fogalmat szerző vázlatát adhatom. A tüzérség »helyet az ágyuknak« kiáltással s földet rázó robajjal sietett hátrafelé, s a gyalogságot páni borzalommal eltölté. A nagy zavart még rémületesebbé tette a lovasság rendetlen visszavonulása, mely a gyalog hátrálókat agyongázolással fenyegette.” Temesvárt sikerrel mentették fel a császáriak és a csatavesztéssel Kossuthék minden reménye odaveszett. 

Bene Lajost 1849. augusztus elején a Bánátban létesített altiszti kordonvonal parancsnoka ezredesi rangban találjuk. 

Az augusztus 10-i aradi minisztertanács döntéseit már a kapkodás jellemezte, s ekkor találkozott utoljára a két pertu barát. Kossuth kérdésére Görgei kijelentette, ha Temesvárnál vereséget szenvedünk, a katonai sakkjátszmában sakk-mattot kapunk és az egyedüli észszerű döntés a fegyverletétel lehet. Ellátási gondokkal küzdő harmincezres – ebből ötezer fegyvertelen újonc – hadseregével öngyilkosság lett volna csatát vállalnia, honvédeinek puskánként másfél tölténye volt csupán. A temesvári csatavesztés hírére Kossuth leköszönt, átadva Görgeinek a hatalmat, aki diktátorként jegyzett kiáltványát így zárta: „Mit Istennek megfejthetetlen végzése reánk fog mérni, tűrni fogjuk férfias elszántsággal s az öntudat azon boldogító reményében, hogy az igaz ügy örökre veszve nem lehet.” Igyekeznie kellett, ugyanis Haynau előőrsei Újságnál már megütköztek Nagysándor hadtestével. 

Bene Lajos 1849. augusztus 19-én Karánsebesnél tette le a fegyvert Lázár Vilmos és Dessewffy Arisztid tábornokokkal együtt

"1849 Augusztus 19. Vasárnap: A karánsebesi fegyverletétel. 

Lázár Vilmos ezredes Wallmoden osztrák tábornok előtt augusztus 19-ikén lerakja a fegyvert. Kikötés, föltétel semmi. A létszám a Török-féle dandárral együtt: 5000 ember, 42 ágyú. Dessewffy Arisztid tábornok, Lichtenstein herczeg biztatására, szintén jelentkezik. Lázár Vilmos, abban az emlékiratában, amelyet a kivégzés előtt írt, meghódolásának a körülményeiről ezeket mondja:

… Augusztus 15-ikén, – ugymond Lázár, – Facsétról Karánsebesre mentünk. Itt 16-ikán Török János alezredes 3000 emberrel csatlakozott hozzám; így hát 4600–5000 emberem lehetett. Innen azonnal két tisztet küldék Görgeihez, hogy a fegyverletétel valóságáról meggyőződést szerezzek. Éjjel felriasztatván, kis hadtestemmel az obresai keskeny szorulatba húzódtam, hogy a történendőket itt bevárjam. A kiküldött tisztek helyett egy ellenséges tábori követ jelent meg azon felszólítással, hogy kövessem a Görgei példáját.

Embereimnek nem volt mit enniök. Az oláhok embereim közül már többeket agyonvertek. Az én elhatározásom tehát hamar megvolt, csak tisztjeimmel kellett még értekeznem. Hogy a saját hadtestbeliek meghallgatnak, azt tudtam. De a Törökféle hadtestbeliekkel ugyancsak meggyűlt a bajom, akik ellenvetéseket tettek, s feltételeket akartak kikötni, amelyekről bizonyos voltam, hogy meg nem hallgattatnak. Egy Lichtenstein herczegtől érkezett levél megerősített elhatározásomban. Ekkor érkezett Bem egy segédje, azzal a paranccsal, hogy Hátszegre menjek. Kinyilatkoztattam, hogy ellenszegülök. A segéd Törökhöz fordult, s hízelgő kilátással kecsegteté. S Törököt nem lehetett többé a fegyverletételre bírni; ők a muszkáknak akarták magokat megadni. Bárgyúk! Még az utolsó vonaglásokban is daczolni akarnak. Engem éjjel őrökkel állíttattak körül és elakartak fogni. Miért? Mert embereimet megakartam kímélni, miután minden csepp vért kiontani felesleges volt. Ezt megtudva, először állítottam fel magamnak tisztelet-őrsöt: 12 huszárt rendeltem lovastól szállásom elé. Természetes, hogy elvesztették kedvüket engem fogollyá tenni. Felvirradt augusztus hó 19-ike. Törököt Vaiszlovára rendeltem, s déltájban elindultam az ellenség felé, hogy oly szerénytelenül viselt fegyveremet átadjam. De mily érzéssel! Arczvéd nélkül mentünk az előőrsökig, fegyvereinket letettük s Karánsebesig kísértettünk, a hol magamat b. Simbschen tábornoknak bemutattam. E becsületes katona viselete ellen nincs panaszom. Ő bizonyosan tudta, mi történik keblemben. Amit sejtettem megtörtént. A vízeszű Török is eljött magát megadni. Így végződött be hadjáratom …

A foglyok Temesvárott helyeztetnek el. A tisztikar, – közte Lázár Vilmos és Dessewffy, – néhány nap múltán az aradi várba szállíttatik."

A sors fintora hogy Bene József nagybáttya, aki a szabadságharctól távol tartotta magát, korábban főispáni helytartó a restauráció jegyében újra hivatalt vállalva menti meg családtagjait. 

"A császári katonák nyomában megjelentek az ellenforradalom polgári biztosai. Az első, s kétségtelenül a legtekintélyesebb császári megyebiztos Majthényi László báró volt, Hont megye korábbi, ókonzervatív beállítottságú főispánja. De megjelentek a megyében, vagy aktivizálódtak a forradalom által félreállított tisztviselők, politikusok, mint Károlyi Lajos gróf, Pallavicini Alfonz őrgróf, Babarczy Antal egykori alispán, Bene József volt főispáni helytartó, Temesváry István volt alispán. Temesváry - akit Haynau augusztus 4-én nevezett ki császári- királyi biztosnak Csongrád és Csanád vármegyékbe - első intézkedésével zár alá vette Kárász Benjámin főispán összes vagyonát; elfogatta Rónay Mihály alispánt, akit 1850. március 10-én Pesten kötél általi halálra ítéltek, s ezt változtatták át 8 éves várfogságra."

Testvérének Antalnak fiát Lajost rangja és fegyvertényei miatt Világos után hadbíróság elé állítják és sáncfogságra ítélik, melyet a család közbenjárása miatt még elengednek. Bene Lajost három havi várfogság után Temesváron besorozásra alkalmatlanként szabadon bocsátják, de a császári titkosrendőrség továbbra is megfigyeli. 1854.-ben függetlenségi szervezkedés vádjával letartóztatják és 2 év várfogságra ítélik (Bécs, jún. 30.). A 2 évi sáncfogságot Josephstadtban töltötte le. "Vasban" kellett letöltenie a büntetést, napi kétszer egy órára vehették le a bilincset, s nehéz fizikai munkát kellett végezni közben, meleg ételt csak naponta egyszer kaptak, s hetente csak kétszer lehetett benne hús.Kiszabadulása után Zomborba internálják. 

A josephstadti várbörtön foglyai

Josephstadt Csehország észak-keleti határán fekvő szép kisváros és várerőd az Elba folyó partján, hol a Metau kis patak – melyben a fürdés katonai fedezet mellett a foglyoknak meg volt engedve – az Elbába szakad. Környéke magaslat, talaja sovány, éghajlata zord, tele hosszú. Bástyáiról – melyeken katonai őrvigyázat alatt naponként egy órai séta engedélyeztetett a foglyoknak – látható a cseh óriás hegylánc Szilézia határán. – A kis város, mint Olmütz, a vár kellős közepén van, körítve bástyák és sáncművek által. A börtön ablakaiból, míg be nem rakattak, az egész város szemlélhető volt. A foglyok Pardubitzig vasúton, onnan König-grätzen át, kocsikon szállíttattak Josephstadtba. Várparancsnok ez időben gr. Spanucki, térparancsnoki ezredes Borosini volt." 

"Az államfoglyok állapotát illetőleg majd lágyabb, emberibb, majd szigorúbb rendeletek küldettek Bécsből. Kezdetben írás, újságok olvasása is engedélyezve volt, később mindezek, főleg 1852 óta megtiltva voltak. Ha mégis valaki valami művön dolgozni akart, külön szobában meghatározott órák alatt, felügyelet mellett dolgozhatott. Csak oly könyveket lehetett olvasni, melyek a térparancsnokság által megvizsgálva, a foglyoknak a fogdába beadattak. – A foglyok legnagyobb része szellemi működéssel, olvasással, kisebb része kézi munkák gyakorlatával rövidítette nehezen haladó óráit. Esti 9 órakor a világításnak minden szobában meg kellett szűnni, a gyertyák eloltattak. Világításra bádog mécsben olaj, fűtésre novembertől május l-ig fa adatott, magok a foglyok fáradoztak a fűtéssel. – Minden fogolynak külön vaságya volt, hozzávaló lepedő, szalmazsák, szalmapárna és szőrtakaróval, azonban meg volt engedve saját ágyneműiket is használni, úgyszintén tulajdon ruháikat is; kinek nem volt, szürke posztóból készült fegyencruha adatott. – Szeszes italok élvezése tiltva volt, be-tegeknek, vagy gyengélkedőknek orvosi bizonyítványra megadatott. – Levélírás, de csak egy megnevezett és bejegyzett egyénhez, 3 hónapban egyszer, a térparancsnoki szobában, hová a fogoly katonai őrizet mellett vitetett ki, meg volt engedve, latin, német, francia nyelven, de magyarul nem. – Pénz a fogoly kezénél nem lehetett; mit küldöttek neki, a térparancsnokságnál volt letéve, élelmezése javítására belőle naponként adatott 1 ft-ig, kiszabadulás esetében, ha mi még maradt, kezeibe adatott a fogolynak. Minden fogoly 10 krajcárt kapott egy napra, ebből került ki egész napi élelmezése, hetenkénti mosatása. A balsors szorosabban fűzi össze a különböző rangú, míveltségű s polgári állású embereket; így volt itt is, szeretet tartá össze a foglyok szíveit, a gazdagabb szerencsétlen megosztá falatját a szegényebb szerencsétlennel. De a honn szenvedők is szíves küldeményeikkel vigasztalák számtalanszor a börtön falai közt szenvedőket, küldözvén nekik különféle ruhaneműeket és élelmi szereket, nemes lelkű barátok is szíves megemlékezéseikkel enyhítették barátaik nehéz sorsát." 

A rabság egészségügyileg megviselte, maradék életét a politikától visszavonultan, felesége hozományán szerzett birtokokon gazdálkodással töltötte.  Szabadulva magánzóként Csongrádon visszavonultságban él. Neje zombori Rónay Anna, kitől Gyula és Antal fiai születtek. Meghalt, 1858. jún. 8.-án.  feltehetően Kiszomborban, a helyi Köztemetőben nyugszik, síremléke ma is látható.  

Gyermekei:

- Antal (1839 - 1868)

- Gyula (1841 -1884), felesége Rónay Emma (1846 -?)

1849 - "A megtorlás"

A szabadságharc leverését követően minden addiginál nagyobb bebörtönzési hullám söpört végig Magyarországon, s 1849 őszére megteltek a várbörtönök az egyelőre még vizsgálat alatt lévőkkel. De a gőzerővel dolgozó hadbíróságok – elsősorban Aradon és Pesten – októbertől ontották az ítéleteket. A megtorlás legjellemzőbb büntetésneme a legtöbbször vassal súlyosbított várfogság lett. Százszámra hozták meg a halálos ítéleteket, amelyek többségét 10–20 év közötti várfogságra enyhítettek. Haynau eredetileg mindenkit, aki egykori császári-királyi tiszt vagy kadét létére fegyverrel küzdött a honvédseregben halálra szánt, de a várható nemzetközi felháborodástól megriadó és a szövetségesétől is szorongatott udvari körök ettől szerencsére visszariadtak.

Egy szisztematikus megtorlórendszer épült viszont ki, amely valamilyen formában szinte mindenkit érintett Magyarországon. A kutatás jelenlegi állása alapján 114 embert végeztek ki forradalmi és szabadságharcos tevékenységük miatt 1850 tavaszáig. Mintegy 2000 főt ítéltek súlyos börtönbüntetésre, akik közül 752 katonatiszt volt. 1848 végétől 1855-ig legkevesebb 13955 embert állítottak haditörvényszék elé, akik hosszabb-rövidebb ideig vizsgálati fogságot szenvedtek, egy részük a várfogságot is átélte. Ötvenezer fő közül alakult a kényszerbesorozottak száma, akik az egykori honvédek (tisztek, legénység vegyesen) közül kerültek ki. Tízezreket, ha nem százezret érintettek a különféle pénzbírságok. A szabadságharcot támogató arisztokratákat, vagyonos kereskedőket több tízezer forintos (egy hadnagy 25 évi fizetése tett ki tízezer forintot!) büntetésre ítéltek. Székesfehérvárra 60 ezer, Kolozsvárra 200 ezer forint hadisarcot vetettek ki, ahogy az óbudai és pesti zsidó közösséget is megsarcolták. A hatalom által megbízhatatlannak minősített egykori földesurak jobbágyfelszabadítás utáni úrbéri kárpótlását évekig visszatartották, ami középbirtokos családok sorát juttatta tönkre. A Kossuth-bankók beváltás nélküli elkobzása pedig mindenkit anyagi hátránnyal sújtott.

A börtönbüntetésnek három kategóriája volt a szabadságharc leverése után. A legtöbb fogságba vetett ember büntetés-végrehajtási szakintézetek hiányában a vármegyeházák, városházák, állami középületek pincéiben kialakított fegyházakban, illetve a legjobban a laktanyának épült pesti új épületben raboskodott a vizsgálat ideje alatt, vagy töltötte rövidebb idejű büntetését. A hadbírósági ítéletek várfogságra és sáncfogságra szóltak, s az ily módon elítéltek katonai létesítményekben töltötték le büntetésüket. Elvileg a várfogságot tisztekre vagy velük hasonló társadalmi megítélésű polgári állásúakra, a sáncfogságot altisztekre és legénységi állományúakra, illetve az „egyszerű földnépére” szabhatták ki. Az 1850-es években azonban számtalan esetben ítéltek kifejezetten a bosszú szándékával előkelő társadalmi helyzetű embereket a számukra különösen megalázó sáncfogságra. Míg a várfogságban az elítéltek saját ruhájukat viselhették, s bizonyos keretek között maguk alakíthatták ki cellájuk berendezését, s élelmezésüket, addig a sáncfogságban mindezekről szó sem lehetett. Az erre a büntetésre ítélt rabot megfosztották ruházatától, s lenyírták a haját s az ekkor sokak által nemzeti jelképként viselt szakállt. Rabruhát kellett viselniük, s minden esetben nehéz láncos bilincseket hordtak lábukon még munkavégzés közben is. Csupán reggel és este 1-1 órára volt megengedhető a vas levétele. Munkavégzésre kötelezték őket, az erődítmények karbantartása körül dolgoztak. A legjellemzőbb a föld és kavics talicskázása volt, de fahordásra, favágásra, hóeltakarításra, sepregetésre sőt latrinatisztításra is kényszerítették őket. Szállásuk a sötét kazamatákban volt, fekhelyül egy puszta deszkapriccs szolgált, amihez csak a téli időszakban kaptak pokrócot. Élelmezésük napi egy tál meleg ételből állt, amelyben hetente csak két alkalommal lehetett hús.

Ilyen körülmények között raboskodott Komáromban Beniczky Lajos honvéd ezredes a közismert reformpolitikus földbirtokos, vagy Josephstadtban Bene Lajos nemzetőr ezredes, csongrádi főszolgabíró és a civilek közül gróf Niczky Kristóf. Ehhez képest a várfogság úri életet biztosított egy sor kedvezménnyel, bár ezt is lehetett súlyosbítani bilincs viselésével, amit az ítélethirdetésnél a „vasban” jelző rendelt el. „A várparancsnokság megengedheti a felügyelet alatti beszélgetést, hasonlóan eltűrheti az olvasást és írást is, az utóbbi azonban csak egy tiszt jelenlétében történhetik, olvasni pedig csak gyanútlan tartalmú könyveket szabad, mint imádságos vagy erkölcsi tanulságokat magába foglaló, s vallásos tárgyú könyveket” – írja a korabeli szabályzat. Indokolt esetben látogatókat fogadhatott az ilyen büntetését töltő rab. Viszont a fogság ezen formája azzal a kötelezettséggel járt, hogy az ellátás költségeit az elítéltnek meg kellett térítenie – már ha rendelkezett vagyonnal.

A várfogságban raboskodók sorsa döntő részben a várparancsnok jóindulatától függött. A magyar elítéltek nagy része Aradon, a csehországi Josephstadt és Theresienstadt erődjeiben és az ausztriai Kufsteinben raboskodtak. De sokan voltak a morvaországi Olmütz, Erdélyben Nagyszeben, Magyarországon Munkács, Komárom, Temesvár foglyai is. Aradon a magyargyűlölő Howiger tábornok halála után nagyot fordult a világ, és Josef Castellitz altábornagy parancsnoksága alatt 1850 elejétől a kivégzések miatt rettegett hely a várbörtönök között a legenyhébbé szelídült. Itt az is előfordulhatott, hogy a vagyonos foglyok a város Fehér Kereszt nevű szállójából hozatták az ebédet, és éjszakára kiosonhattak a várból, becsületszóra fogadva, hogy hajnalra visszatérnek. Persze ehhez komoly pénzekkel kellett megvesztegetni a foglárokat. Az unalom elűzésére a parancsnok átengedte a foglyok számára a kertjét, ahol Clementisz Gábor őrnagy, egy marcona dandárparancsnok létére is szenvedélyes virágbarát irányításával kertészkedtek. Egy hadosztályparancsnok, Jászvitz Ferenc alezredes rendszeresen készítette baráti társasága számára a kocsonyát, többen kutyát tartottak, Calzada Alfonz utász őrnagy pedig bútorokat készített kis csapatával a komfort növelésére. Amin volt mit javítani, mert azért nem volt Arad sem szanatórium. A foglyok kazamatákban kialakított szállása olyan nedves volt, hogy a nyári időszakban egyetlen éjszaka bepenészedett a csizma vagy a cipő.

A szigorúbban felügyelt várakban elsősorban a családdal való kapcsolattartás volt komoly gond. „Mert itt leveleinket a fél világ előbb elolvassa mintsem expediálnák” – panaszolta Theresienstadtból báró Vay Miklós egykori koronaőr és erdélyi királyi biztos. Komáromban lebuktak a foglyok a levelek kicsempészésével s ez, majd Libényi János merénylete Ferenc József császár ellen szigorításokhoz vezetett a várbörtönökben. Castellitz halála után Aradon, Georg Ramberg altábornagy áthelyezése után pedig Theresienstadtban is megnehezedett a rabok sorsa, és szigorúan betartották az előírásokat. De a legnehezebb sorsa Kufsteinben volt a várfoglyoknak. Ide elsősorban polgári állású rabok kerültek, a legnevezetesebbek nők voltak: Teleki Blanka grófnő, Leővey Klára és hűséges szolgálójuk, a 13 éves korában várfogságba vonuló Bernwaller Erzsi. Pedig itt magyar parancsnok volt 1851–53 között Nehiba József ezredes személyében, de az őrszemélyzet brutalitását és a vár ridegségét nem tudta vagy nem is akarta megváltoztatni. Utóda alatt még rosszabbá vált a foglyok helyzete itt.

A várfogságban sokat segített a kintiek rokonszenve. Lélekemelő az az össznépi összefogás, amit Arad lakosság vitt végbe 1849–50 telén, ahogyan pénzt gyűjtöttek a vagyontalan aradi folyok ellátására, és meleg ruhaneműkkel történő megajándékozására. A foglyok életéből elvett éveket azonban nem lehetett pótolni. 

Alább idézetek a KISZOMBOR TÖRTÉNETE címü kötetből (http://www.kiszombor.hu/files/KISZOMBOR-ToRTeNETE-II.pdf):

A kutatás eddig úgy tartotta, hogy az épületet 1830 körül építették, a családtörténeti adatok alapján azonban pontosan tudható, hogy a kúriát Rónay Mihály építette nővére, Nina számára, miután a bátyja, József halála (1856) utáni osztozkodáskor a szülői házat (a Szent István tér 2. alatt álló ún. Rónay Tibor-kúriát) maga vette birtokba, ezért Nina és családja számára lakást kellett építenie. A 7 szobás, tágas pincével és még tágasabb padlástérrel ellátott rezidenciát 1857-1858-ban emelték. Az épület – a Rónay Jenő-féle kastély és a Rónay Aladár-féle kúria mellett – Kiszombor egyik legérdekesebb kialakítású kúriája volt, eredetileg ugyanis a földszinti része lakótérként funkcionált, míg a padlástér a napi gazdálkodáshoz kapcsolódó magtári feladatokat látott el, ami elég ritka megoldás. Díszítettsége szerény lehetett, a saroklizénákra és az ablakok szemöldökpárkányaira korlátozódhatott. Az udvari homlokzat már jobban ki volt dolgozva: a földszinten árkádos tornác futott végig A magtáremeletes kúria történetét – mint a család krónikása, id. Rónay Elemér azt összegyűjtötte – tragédiák sora fémjelzi. Nem véletlen, hogy Kiszomboron elterjedt az a vélekedés: aki az épületbe költözik, azt hamarosan nagy szerencsétlenség éri. Nem sokkal azután ugyanis, hogy első tulajdonosa, Rónay Nina és családja beköltözött a kúriába, férje, Bene Lajos (1858. jún. 8-án, 43 évesen), majd fia, Antal (1868. máj 27-én, 29 évesen) is meghalt. Nina 1880-ban bekövetkezett halála után, örökös hiányában 1885-ben az épületet a község elöljárósága vásárolta meg.

Öexel Jakab (1756-1808)

Öexel allias Rónay de Zombor címer

Rónay de Zombor Mihály (1813 - 1873)

Rónay (Öexel) család:

A családi feljegyzések és egyes kutatások szerint, a família első ismert őse Heinrich der Oexel, aki a salzburgi nemesek sorában harcolt Szép Fülöp francia király seregében, és részt vett a Bajor Lajos elleni 1322. szept. 28-án vívott Mühldorf-Ampfingen-i csatában. Ebben a küzdelemben elesett ugyan, de a harc előtt a király több társával együtt lovaggá ütötte. Címerében arany mezőben vörös ökörfejet nyakkal viselt. A család idővel több ágra szakadt. Feltűntek a Német-Római Birodalom különböző részein. A XIV-XVI. században birtokolták részben vagy egészben, hosszabb vagy rövidebb ideig Ochsenhausent, Friedenberget, Göppingent és Vlamhofot. Ezek a helységek részben a Bajor hercegség, majd királyság, részben a Salzburgi érsekség és Württenberg területén feküdtek. A család egyik ága a XVII. században bárói, másik ága a XVIII. században grófi rangot nyert friedenbergi előnévvel.3 Heinrich der Oexel egyenes ági leszármazottja Johann Jakob Oexel (1620-1695) katonai és diplomáciai szolgálat után – Nürnberg központtal – Nürnberg, München és Regensburg postamestere lett. Erre a feladatra csak tehetős személy vállalkozhatott, hiszen postaállomásokat, lovakat, postakocsikat, szálláshelyeket, kiszolgáló személyzetet stb. kellett fönntartania. Természetesen ez az állás megfelelő jövedelmet, bevételt jelentett számára. Johann Jakob Oexel 1678. máj. 7-én Friedenbergi előnevet és címerbővítést kapott. A bővített címer a következő: négyelt pajzs szívpajzzsal, amelyben az ősi címer, az arany mezőben fekete ökörfej a nyakkal látható. Az első és harmadik vörös mezőkben zöld síkon kiterjesztett szárnyú fehér galamb, csőrében a béke olajágával, a második és negyedik kék mezőkben arany szárnyú kék pegazus. A címerpajzs a császári kétfejű sason nyugszik. Sisakdísz: az ősi ökörfej a nyakkal növekvőben. Johann Jakob fia, Franz Ignaz Adam és Maria Rosina von Friedberg házasságából született a Magyarországra bevándorló Franz Gaspar Anton Johann Jakob 1677. aug. 15-én. Apja 1694-ben elhunyt. Minden valószínűség szerint anyjával jött hazánkba, akinek feltehetően a komáromi élelmezési főbiztos, Friedberg Károly a rokona (bátyja?) lehetett. Más vélekedés szerint részt vett a török elleni hadjáratokban, és mint katona került Komáromba, ahol letelepedett és 1697. ápr. 23-án feleségül vette Kesl Annát, Kesl sörfőző mester özvegyét. Házasságából több gyermek született, de a felnőtt kort csak egy fiú és egy lány élte meg. Néhány év elteltével a már saját házzal és sörgyárral rendelkező Jakab magyar nemességért folyamodott. A címeres nemeslevelet Oexel Jakabnak, valamint gyermekeinek, József Ignácnak és Mária Rózának III. Károly király 1714. máj. 10-én írta alá Laxemburgban. A következő címer-adományban részesültek: kék mezőben, zöld pázsiton ragadozásra kész kétfarkú arany oroszlán. Sisakdísz: repülni készülő kiterjesztett szárnyú fehér galamb, csőrében három arany búzakalászt tart. Takarók: vörös-ezüst, kékarany. Felesége, Anna azért maradt ki az armálisból, mert a Komáromban dühöngő kolerajárványban már 1710 októberében elhunyt. Oexel Jakab felesége halála után másodszor is megnősült. Ebből a házasságból nem született gyermek. Második felesége Mária Magdolna, akinek családneve nem ismert, 1721. febr. 16-án elhalálozott. Néhány hónap múlva, júl. 29-én Oexel újra megnősült. Felesége Elisabet Hauer (von Hausin?). Gyermekeik közül csak két lány, Magdolna és Borbála érte meg a nagykorúságot. Jakab 1730. szept. 7-én Komáromban fejezte be földi pályafutását. Végrendelete szerint lányai 3000-3000 ezüst forintot örököltek, amihez azonban csak házasságkötésükkor juthattak. A sörház felét a feleség kapta. A sörgyárat 1733. jún. 16-án 9600 forintért eladták Komárom városának, és Vácra költöztek. Hauer Erzsébet 1750-ben végrendeletet készített és valószínű, hogy néhány hónap múlva elhunyt. Testamentumában szereplő ingó és ingatlan vagyona 20000 forintot tett ki. Lányaira 6000 forintot hagyott. Családi feljegyzések szerint Oexel Jakab fia, József Ignác Ádám Komáromban született 1702. nov. 16-án.10 Állítólag a sörgyártás fortélyait apja gyárában tanulta meg, majd a kor szokásainak megfelelően vándorútra indult, így került Aradra, ahol aztán letelepedett. Komáromba nem tért vissza, apjával a kapcsolatot annak többszöri nősülései miatt szakította meg. Aradon házat, némi földet vásárolt, megnősült, felesége Edelspacher (?)Cecília. Oexel József 1726. febr. 1-jén szerződést kötött a Bánsági Kamarai Adminisztráció Temesvári Igazgatóságával. A kontraktus szerint évi 250 forintért Újaradon bérbe vette a bor- és húskimérést, valamint a vámszedési jogokat. 1736-ban már évi 2600 forintért bérelte az újpalánkai sör- és szeszgyárat. Ez a gyár azonban felszerelésével együtt 1738- ban megsemmisült, amikor a török seregek Mehmed nagyvezér parancsnoksága alatt betörtek a bánsági határőrvidékre. Oexel József ekkor visszamenekült Aradra. 1741-ben tárgyalásokat kezdett a temesi adminisztrációval a nagyszentmiklósi sörfőzés átvétele ügyében. Előleges megállapodás után a végleges szerződéskötésre 1742. ápr. 24-én került sor, azzal a kötelezettséggel, hogy Oexel Józsefnek új gyárat kellett építenie. A bérlet hat évre szólt, melyet később többször meghosszabbítottak. A bérleti díjat az építési költségek miatt kezdetben alacsonyan, évi 180 forintban állapították meg. A sör- és szeszgyártáshoz szükséges gabonát és fát a kincstári készletekből szerezhette be. József nem sokáig maradt Nagyszentmiklóson. A sörgyárat fiának, Mátyásnak adta át, ő Újaradon lakva folytatta sörfőző-iparát. Egészen pontos anyakönyvi adatok hiányában feltételezhető, hogy Újaradon hunyt el 1763. febr. 24-én.  A nemességszerző fia 1702. ennek fia Mátyás-József 1729. született. Ez utóbbi II. József császártól 1783. birtokadományt kap Kis-Zomborra, melyben I. Ferencz részéről 1805. megerősittetik (Torontálm. lt.) Móricz, Lajos, János, József és Mihály 

1846. febr. 26. a zombori előnév egyidejüleges adományozásával nevüket R.-ra változtatták. (LR. LXVII-622.) – 

Czímer: kék paizsban zöld földön álló kétfarku oroszlán görbe kardot tart; sisakdísz: csőrében 3 árpakalászt tartó röpülésre kész galamb; takarók: vörös-arany, kék-ezüst. 

Kis-Zombor esetében a természeti viszonyokhoz való alkalmazkodás mellett sokat lendített a falu sorsán az a körülmény, hogy Öexel Mátyás nagyszentmiklósi sörgyáros 1781. aug. 1-jén Bécsben megvásárolta a zombori uradalmat (állt: Zombor, Ladány és Dédényszeg), melynek következtében Zombor magánbirtok lett.  

A Temesi Bánság egységes területét 1778-ban háromfelé, Krassó-Szörény, Temes és Torontál vármegyébe osztották. Zombor az utóbbiba került, s azon belül a Nagyszentmiklósi járáshoz. Új ura az Oexel család lett, amely 1781-ben vásárolta meg Zombort a Kamarától. Az egész terület gazdát cserélt, pl. Nagyszentmiklóst a Nákók, a csókai uradalmat a Marczibányiak szerezték meg. Utóbbi família – ellentétben az Oexelekkel – a csókai uradalomért járó 95500 Ft adósságát 1798-ban kifizette. 

Zombornak nem volt urbáriuma, mert a Bánság részeként kamarai igazgatás alatt állt. Itt mást jelentett a telek, mint a Királyságban. Mária Terézia 1780-ban külön urbáriumot adott ki az egész térség számára, mely messze méltányosabb volt, mint az 1770-es években bevezetett magyarországi urbárium. Ennek oka, hogy a török kiűzése után a kincstár birtokába esett falvak az 1778-i megyésítéskor különféle adományozások útján egyesek birtokába kerültek. Mária Terézia, hogy a bánsági parasztok iránti kegyes érzületét kinyilvánítsa, 1780-ban kiadott egy új, az egész egykori Temesi Bánság területére érvényes, és a Magyarországétól lényegesen eltérő urbáriumot. Ez a bánsági parasztságra nézve nagyon kedvező volt. A kedvezmények célja, hogy a török által birtokolt és pusztított, elnéptelenedett vidékre távolabbi helyekről friss munkaerőt csábítsanak, a bennszülötteket pedig az új rendszer (ti. a vármegyei közigazgatás) részére megnyerjék. 

A kamarai földek eladásakor minden vevőnek kötelezvényt kellett aláírnia, melyben vállalta a királyi jog sértetlen megőrzését, azaz a megvett és királyi donációval neki juttatott földeken nem emelhették a jobbágyok szolgáltatásait, vagy nem követelhettek gyakoribb fizetségeket. Ha ezen kikötéseket az új tulajdonosok nem tartották be, a kincstárnak joga volt visszavenni a földeket. Ezt a helyzetet tükrözi Zomborra nézve Oexel Mátyás nyilatkozata 1781-ből. Megígérte, hogy ami „eddig használatban volt”, azt a falu jobbágyai megtarthatják, új urbáriumot nem ad, hanem a régi praxist folytatja.

Zombor községnek tehát nem volt külön urbáriuma, a korábbi szokásjog, illetve Mária Terézia regionális rendezése szabályozta a földesúr és jobbágy viszonyát. Erről ad pontosabb tájékoztatást a kamarai térképek között talált zombori helységrajz. A „Grundes Ausweis von dem Dorff Sombor, so Anno 1782” címet viselő dokumentum a község 1782-i telekkimutatását tartalmazza. A térkép teljes részletességgel ábrázolja a falut, a házakat, a település belterületén folyó ereket. Hasonló alapossággal mutatja be a határt a dűlőutakkal, vízfolyásokkal. Néhány fontosabb adat a községről: háztelkek (Haus gründe): 6 egész, 18 fél, 16 negyed, 77 nyolcad és 15 ház volt telek nélkül. Összesen 9495 holdat (Joche) tett ki a határ.

Oexel Mátyás 1803. máj. 27-én hunyt el Zomboron. A kegyúri templomban az oltár előtti sírboltba temették felesége mellé. Walbrunn Margittal kötött házasságából húsz gyermek született. Közülük heten élték meg a felnőttkort, három lány és négy fiú. A lányok: az elsőszülött Erzsébet (1749-?), akinek férje, Hoffmann Mihály, előbb a kamara csanádi kerületének tiszttartója, majd a temesi igazgatóság tanácsosa volt, Mária (1765-1838), aki Kirschner János würtembergi dragonyos ezredbeli alhadnagy majd őrnagy felesége lett, végül Jozefa (1766-1805), akinek férje, Teklits Péter, nősülésekor a bébai uradalom intézője, majd az apósától lefoglalt részek bérlője volt. A négy fiú: Jakab, Mátyás, Ádám és János. 

Oexel Mátyás gyermekei közül ötödiknek született első fia, Jakab (1756-1808) Nagyszentmiklóson. Az ő leszármazottai alkották a család öregebbik ágát. Iskolái elvégzése után hivatalnoki pályára lépett. 1773. dec. 11-től a csanádi tiszttartóság fizetés nélküli adóhivatali gyakornoka volt. Négyévi szolgálat után apja anyagi támogatásával megszerezte a bánáti település, Komlós postamesterséget. A kinevezést 1778. ápr. 24-én kapta meg, és június 1-jén már beiktatták hivatalába. A biztos anyagi háttér tudatában 1780. jan. 10-én megnősült. 

Feleségül vette a szomszédos, tekintélyes Csanád megyei főjegyző és táblabíró, Návay György (és neje, Pongrácz Katalin) lányát, Johannát. Oexel Jakab mindössze tíz évig postamesterkedett. A postaállomás épületeit a hozzátartozó ingatlanokkal, felszerelésekkel, lovakkal egyetemben – a kancellária engedélyével – eladta nemes Faragó Jánosnak. Döntését befolyásolhatta az 1787-88-as török háború, melynek során a törökök betörtek a Duna és a Temes közti területre. Igaz, Komlóst nem érték el, de a közbiztonság kritikussá vált. 

Háborúk idején a jobbágyok külön szolgáltatásokkal tartoztak. Először az 1795-ös török háború vezetett sérelmekhez. Oexel Jakab, mint comissarius (hadbiztos) szénát vett át tőlük, de „hátralevő árát mint ekkoráig [1795-ig] meg nem fizette” Az Oexeleknek voltak egyéb adósságai is. Pálffy János „elmaradott árvái, mindnyájan zombori lakosok azon panaszkodnak, hogy azon 180 Ft 37 kr-ból álló summát, melyeket Prónay Pál zombori plébános 11 esztendők előtt, mint az esedező két illető örökségét Oexel Mátyás zombori földesúrnak által adta, ugyan ezen birtokos semmiképpen visszafizetni nem akarja” szólt a sértettek panaszos levele. Kérték a vármegyétől „ezen summa visszatérítését kegyesen elrendelni”. Fancsaly Jób Sámuel megyei főügyésznek meghagyták, hogy intse meg a zombori földesurat, Oexel Mátyást a fent írt összeg visszafizetésére, és erről jelentsen. Ennél többet azonban nem tehettek, az árvák pedig tovább vártak jogos örökségük kiszolgáltatására. 

A következő évek történéseiről nem szolgálnak megbízható adatok. Oexel Jakab Torontál megyénél vállalhatott állást. 1791- ben megyei komisszáriusként írt alá egy kérelmet. Feltehető, hogy az árvíz elleni védművek megépítését, valamint a vízrendezési és csatornázási munkálatokat felügyelhette. Ezt a feltételezést támaszthatja alá az a beadványa, amelyet 1794. febr. 18-án tárgyalt a megye közgyűlése. Ebben kérte annak a 83 napnak a kifizetését, melyet a Maros töltésének építésénél eltöltött. 1797-től Zomboron lakott. 1806. szept. 9-én kinevezték megyei táblabírónak. 1808. aug. 20-án hunyt el Zomboron. Őt is a templomban temették el. Návay Johannával kötött házasságából három gyermek született: Alajos (1781-1832), Ignác, aki fiatalon elhunyt, és Károly (1784-1841)

Oexel Alajos Komlóson született 1781. ápr. 8-án, ahol apja postamester volt. Tanulmányairól, ifjúkoráról nem maradtak meg dokumentumok. Házasságot 1805. júl. 14-én Szegeden kötött nemes Bene István és Kováts Erzsébet lányával, Ágnessel. Zomboron laktak, gyermekeik ott születtek. Feltételezhető, hogy katonáskodhatott, mert az 1809-es Napóleon-elleni nemesi felkeléskor Torontál megye ápr. 11-i közgyűlésén megválasztották a vármegye felkelt serege első svadronjának kapitányává. Később századparancsnok kapitány lett, majd leszerelését követően Zomboron gazdálkodott. Házasságából hét gyermek született, négy lány és három fiú. A fiúk, Ágoston (1809-1832) papi pályára készült, de felszentelése előtt meghalt, József (1812-1856) és Mihály (1813-1873). Lányai közül Vilhelmina (1817 -1880) Bene Lajos felesége lesz. Fia, Rónay Mihály 1813. szept. 26-án született Zomboron, szüleinek hatodik gyermekeként. Elemi iskolai tanulmányait otthon végezte, majd kilencéves korában a szegedi kegyesrendi gimnáziumba került, melyet 1828-ban kitűnő eredménnyel végzett el. Innen útja Pozsonyba vezetett, ahol a tizenkilenc éves korában a jogakadémián szerzett diplomát. Mint annyi más nemesi származású ifjú, munkálkodását Rónay Mihály is a vármegyei közigazgatásban kezdte meg: kinevezték Csongrád megye tiszteletbeli – vagyis fizetés nélküli – aljegyzőjévé. A munka mellett továbbképezte magát, és 1835-ben 29 ugyancsak Pozsonyban megszerezte az ügyvédi képesítést. Édesapja halála után nem foglalta el az öröklött birtokrészét, hanem megmaradt hivatalában. 1838. nov. 21-én Csongrád megye közgyűlése megválasztotta a Csongrádi járás főszolgabírójává. Két év múlva megnősült. A házasságkötésre Szabadkán került sor, ahol oltár elé vezette Bács megye táblabírójának és levéltárosának, Németszeghy Istvánnak és feleségének, nagybudafai Vermes Júliának leányát, Máriát. Az 1843-as tisztújításon, a haladó „hazafias párt” – amelynek lelkes híve volt – bizalmából a Dorozsmai járás szolgabírói székét foglalhatta el. 1846-ban a „reakciós udvari párt” került hatalomra Csongrád megyében. Az ápr. 27-i tisztújító közgyűlésen, amelyet katonai fedezettel tudtak csak megtartani, sorra kibuktatták az ellenzék jelöltjeit. Rónayt sem választották meg szolgabírónak. Följegyezték, hogy a megyegyűlésről máj. 3-án Szegedre hazatérő és nagy népszerűségnek örvendő Kárász Benjámin volt alispánt, valamint Rónay Mihályt a helyi kaszinó jogász fiatalsága, a polgárok és a céhek iparosai fáklyás, zenés felvonulással köszöntötték. Több ezren vonultak ablakaik alá.57 Az 1848. márc. 15-én történtek híreit nagy lelkesedéssel fogadták szerte az országban. Csongrád vármegye Szegváron tartott közgyűlésére annyian sereglettek össze márc. 31-én, hogy a megyeháza nagyterme kicsinek bizonyult. Tekintettel a nagy érdeklődésre, az ülést a szabad ég alatt, a megyeháza előtti téren tartották meg. Az egybegyűltek nagy ovációval vették tudomásul a kormánytól érkezett különböző rendeleteket, különösen azt, amelyik elrendelte a béke és a rend fenntartását, valamint a nemzetőrség felállítását szolgáló állandó választmány létrehozását. E bizottmány tagja lett Rónay Mihály is. Néhány hét múlva, a máj. 2-i tisztújító közgyűlésen már közfelkiáltással a megye első számú választott vezetőjévé, első alispánná választották. A forradalomban és szabadságharcban vitt szerepéről hű képet kaphatunk az ellene hozott hadbírósági ítéletből: 

„Császári – Királyi Haditörvényszék Pest. Ítélet Melyet az itteni Császár – Királyi katonai kerületi Parancsnokság rendelkezése alapján öszszeállított és felesketett teljes haditörvényszék egyhangúlag hozott. Vádlott, zombori Rónay Mihály, Torontál megyei illetőségű, 36 éves, katholikus, nős, 5 gyermek apja, földbirtokos beismerése, valamint tanúk vallomása alapján beigazolódott, hogy a Forradalom kezdetekor Csongrád Megye 1-ső alispáni tisztségét megtartotta, és ezen állásánál fogva 848 október havában népfelkelést szervezett, és azt először a nagyméltóságú Bán [Jellasicsról van szó!] ellen, azután pedig a Szerbek ellen személyesen vezette, a megyegyűlésen a forradalom javát szolgáló határozatokat mint elöljáró szervezte és hatáskörénél fogva jóváhagyta, egy 600 főből álló alakulatot létrehozott és ezek részére, valamint a Forradalmi hatóság részére 20000 Forintot kiutalt, és mely alakulatot a forradalom végéig a császári csapatok ellen felhasznált, továbbá működését múlt év április 14-e [a Habsburg-ház trónfosztása] után is folytatta, valamint a megyében rekrutákat toborzott, a császári jelvényeket eltiltotta, a Nemzeti Lobogót elrendelte, továbbá a Forradalmi Kormány Függetlenségi nyilatkozatát a Megyegyűlésen kihirdette, elfogadtatta és ehhez hozzájárult. Végül Csongrád város lakosságának múlt év május 8-án Magyarország Függetlenségével kapcsolatos ünnepségén felhatalmazás nélkül felesküdött és ezzel kapcsolatosan különösen igyekezett a Forradalom ügyét legjobban elősegíteni, így a vádlott […] a felségsértés bűntettét elkövette és ezért, valamint a forradalom alatti magatartásával kapcsolatosan okozott kár megtérítésére minden ingó és ingatlan vagyonának elkobzására és kötél általi halálra büntetendő. […] Pest. 1850. január 24-én.”58 

Haynau, élve kegyelmezési jogával, jan. 28-án a halálbüntetést átváltoztatta nyolcévi várfogságra. A könnyítés ellenére az ítélet szokatlanul szigorú volt. Többen, akik a megyében Rónayhoz hasonló szerepet vittek, rövid időn belül visszanyerték szabadságukat és hazatérhettek. Büntetését az aradi várban töltötte, ahonnan csak 1854 tavaszán szabadult, annak ellenére, hogy felesége már 1851-ben kérelmezte férje hosszú szabadságvesztésének mérséklését. Rónay Mihály fogságából hazatérve birtokán gazdálkodott és távol tartotta magát a közszerepléstől. A közéletbe 1860-ban tért vissza, amikor az „októberi diploma” nyomán helyreállhatott a vármegyei önkormányzati intézmény. Csongrád vármegye tisztújító közgyűlésén, ellenjelölt nélkül ismét alispánná választották. A reményteljesen induló új korszak rövid ideig tartott. A Helytartótanács egyre-másra bocsátotta ki törvénytelen rendeleteit, melyek ellen a vármegyék tiltakoztak. A kormány az 1861. nov. 4-re Hódmezővásárhelyre összehívott megyegyűlésen akarta kikövetelni az adók erőszakos behajtását. Ennek ellenére az ülés megtartását a városban állomásozó dzsidások parancsnoka, Entel őrnagy fegyveres erővel akarta megakadályozni. A kilátásba helyezett erőszak és az adóbehajtás módja miatt az egész tisztikar lemondott. Lemondásukat azonnal követte a főispán. Ezzel az aktussal ismét megszakadt Rónay Mihály közéleti szereplése. Az 1865. novemberi-decemberi országgyűlési választáson Csongrádon nyert százakra menő szavazati többséggel képviselői mandátumot. A ciklus elteltével (1868. dec. 10.) végleg viszszavonult a politika porondjáról. Családjának élt, birtokán gazdálkodott. A börtönben töltött évek nem múltak el rajta nyomtalanul. Egészsége megromlott, sokat betegeskedett. Évekig járt gyógykezelésre Ótátrafüredre, ahol 1873. júl. 20-án elhunyt. Holttestét hazaszállították Kiszomborra, és júl. 23-án nagy részvét mellett helyezték örök nyugalomra.