barátosi Bene pápai-ajkai ág

A család ezen ágának bemutatásakor segítségemre van dr. Bene Éva által kiadott és szerkesztett mű, mely édesapja Bene László családkutatását tartalmazza. A könyv egy spontán véletlen folytán került a látókörömbe, rendkívűl megörültem a tartalmának és azóta a kiadónak köszönhetően dr. Bene Évával sikerült felvennem a kapcsolatot. A következő személyek és életutak az ő kutatásaik eredményei.

Az ág kialakulásához idézném a barátosi Bene oldalon írtakat :

1737.05.15 Kaposvár

Prímó: Hallotta-e a Tanú Nemes Sopron Vármegyében lakozó Bene Familiának hírét és azok között ismerte-e Bene Istvánt aennek elötte körülbelül 55 esztendővel néhay boldog emlékezetű Leopold Római Császártúl és Magyar országi királytúl szerzett Armaliusat? Sopron Vármegyében publikáltatta és annak fiait Bene Jánost és Istvánt és leányait úgy mint Bene Annát és Ilonát nemkülönben azon Armalist szerző Bene Istvánnak atyafiait Bene Pált aki hasonlóképpen az Armalisban megvagyon nevezve és így ?

Secundó: Tudjae az Tanú kik legyenek fent nevezett Bene István fiainak , Bene Jánosnak és Istvánnak maradéki , s hol laknak hasonlóképpen Bene Pálnak fönt írt öreg Bene István atyafiának , kik voltak fiai?

Permium: Hallotta a Tanú ezen Nemes Sopron Vármegyében lakozó Bene Familiának hírét és azok között ismeretes néhai Peresztegen ezen Nemes Sopron Vármegyei helységben lakozó Bene Istvánt aki magát meg nemesítette és annak fiait Bene Jánost és Istvánt. De leányairul nem emlékezik. Bene istvánnak atyafiát Bene Pált néhai Bene Miklósnak fia ki fönt nevezett Armalist szerző Bene Istvánnal egy testvér volt s fiát ki nem különben az Armalisban bé iratva lenni mondatott, jól ismerte , mivel együtt nevelkedett velek és néhai Bene Miklóst három esztendeig is ezen Fátens?

Secundum: Túdgya azt is nyilván a Tanú hogy fönt írt Bene István fiának Jánosnak maradéki Pápán laknak de azokat nem ismeré hanem ( mint föntebb említve vagyon) a Attyukat Bene Jánost aki leszakadott Pápára ismerte és Czenki határban egy hold földet is vásárolt töle. István nevű fia is volt néhai öreg Bene Istvánnak de annak nincsenek semmi maradékai. Bene Pálnak fia egy most is itt Czenken lakik Bene Mihály nevű, de minthogy az Atya néhai Bene Pál jobban szeretvén a Hegy mesterséget és Falu Biróságot viselni mint sem a Nemesi titulust mondván jobb, jó Polgár legyen mint szegény nemes ember. Polgárság között inkább maradott, úgy annak fia fönt nevezett Bene Mihály mai napig is Méltóságos Gróf Szécsényi Zsigmond ő nagysága Nagy-Czenki robotoló jobbágya.

Ad Primum : Alimhogy maga a Fátens aszony is azon Bene Pálnak kinek neve néhai Bene István által szerzett Armalisban inseradva vagyon leánya, Azért tudgya bizonyossan hogy Bene Famillia itt Sopron Vármegyében Peresztegi és Nagy-Czenki helységekben laktak, jól ismerte Bene Jánost , Istvánnak fiát aki Pápára Nemes Veszprém Vármegyében le ment lakni , Bene Pált pedig Atya lévén a Fátensnek jól tudgya hogy ezen Bene Pálnak kiis István által szerzett Nemesi Levélben be irtattatott nem volt több gyermeke, hanem maga ezen Fátens aszony és Bene Mihály és János ősei , Mihály mostis Nagy-Czenken méltóságos Gróf Szécsényi Zsigmond uram és nagysága jobbágyságában vagyon, János pedig Méltóságos Gróf Csáky György Generális uram és excellenciája regimentjében álván ez előtt körülbelül 15 esztendővel Sicilliában bemenvén oda maradott.

Primum: Igenis hallotta Bene Familiának hírét itt Sopron Vármegyében Peresztegen és Nagy Czenki helységekben másoktul is ő maga pedig tudja bizonyossan, hogy Bene János aki Armalist szerző Bene Istvántúl származott innen Sopron Vármegyébűl ment le Pápára Nemes Veszprém Vármegyében, maga Apja pedig ezen Fátensnek Bene Pál lévén ki is Bene Istvánnak Armalissában inseralva vagyon tudgya bizonyosan hogy több gyermeke nem maradott ezen Bene Pálnak, hanem maga a Fátens , és főnt nevezett második bizonsága, harmadik pedig János nevü aki Nemes Gróf Csáky György uram ő excellenciája regimentjében álván ez előtt kb. 15 esztendővel olasz országban bé ment, és odais maradott. Hogy pedig a Fátens édes apja Bene Pál legyen inseralva sokszor említett Bene István által imperiál Armalisban mind másoktul hallotta a Tanú, mind pedig az elött nem régen ezen Fátens egy darabig Pápai atyafiainál tartozkodván mondották neki , hogy miért jobbágykodik mikor az ő apja neve is az Armalisban vagyon vétetve és szintén oly nemes ember mint ők.

Secundum : Bene Jánost az Armalist szerző Bene Istvánnak fiát jól ismervén ezen Tanú tudgya nyilvánsággal hogy annak maradéki Pápán laknak , Pálnak pedig ( a mint följebb is böven jelentette) ők, és nem mások legyenek Successorok (örökösei). Mint hogy maga is ismerte a Tanú Sopron Vármegyében Bene névű embereket tudgya hogy ezen dokumentumokban nevezett Bene István aki magát Nádasdi Ferenctül jobbágyi kötelességbül fölszabadítatván nemességet is megszerezte, Peresztegi Nemes Sopron Vármegyei helységben lakott s ezt jól ismerte a Tanú, Úgy nem különben ennek János nevű fiát ki Pápára le ment lakni és örökösei most is ott laknak, de több gyermekeire Bene Istvánnak ezen említett Jánoson kívül, ki Pápára le ment, nem emlékezik. Tudgya azt is nyilván hogy a fönt nevezett Armalist szerző Bene Istvánnak voltak több egy testvér Atyafiai, úgy mint Bene Miklós és Bene János kik Czenken ugyan megírt Sopron Vármegyei helységben laktak, ezeket is jól ismervén a Fátens, tudgya hogy Bene Jánosnak semmi gyermekei nem lévén, azért nem insertaltatta az Armalisban, hanem Bene Pált , Miklósnak fiát kedvelvén tette azt Armelsban, ennek pedig több gyermeke nem maradott háromnál , Mihály , Jánosés Erzsébet lánya . János ez elött 15 esztendővel katonaságra adván magát és Olaszországba menvén oda maradott. Mihály pedig és Erzsébet most is Czenken laknak.

Tehát, mint azt már tudjuk a testvérek közül István fia János Pápára származott el. A következőeket a Régmúlt idők árja - A Barczák és Benék című könyvből idézem:

"Tudtuk, tudta a család, hogy nem vagyunk ajkai származásúak, amelyen utólag csodálkoztam is, mivel ez a tudás 200 év előtti dolgokat tartott számon. Nagyanyámtól hallottam ezt, aki fő őrzője volt a hagyományoknak."

"Pápán, az 1600-as évek vége felé találunk adatokat az ottani Bene családokról a római katolikus anyakönyvben, miután az 1612-ben megszervezett református egyház anyakönyvezése csak 1703-ban kezdődik. Ezt követően adataink megszaporodnak. "

"Pápán, a református anyakönyvezetés megkezdése előtt három Bene családfő létezése állapítható meg a katolikus anyakönyvekből. Ezek közül kettő - Mihály és István - kétségkívűl református, a harmadik, Bene Miklós katolikus, akinek 1696. II. 22.-én János fia születik. "

" A katolikus és református ágak rokonságára utal, hogy az 1677.03.06.-án kiadott címeres nemeslevél nevei nemcsak a református pápai és tikosi ágaknál élnek, de ha lehet, még makacsabban a református pápai, sőt, az ajkai ágon is. Ez pedig csak abból eredhet, hogy mindkét ág a korábbi családi (nemzetségi) neveket használja. A rokonság feltételezhető annak alapján is, hogy miután Bene István három nagy fiával - István, János és György - Ajkára érkezik, az 1764-ben és 1768-ban születő két fiát, a katolikus ág neveire - Pál, Ferenc - keresztelteti."

*BINGÓ* Bene István - János fia mint azt 1737-es tanúvalomás alapján tudjuk pápai lakos! Az emlitett katolikus ág neve a Pál. Pálról tudjuk:

"Bene Pálnak fia egy most is itt Czenken lakik Bene Mihály nevű, de minthogy az Atya néhai Bene Pál jobban szeretvén a Hegy mesterséget és Falu Biróságot viselni mint sem a Nemesi titulust mondván jobb, jó Polgár legyen mint szegény nemes ember. Polgárság között inkább maradott, úgy annak fia fönt nevezett Bene Mihály mai napig is Méltóságos Gróf Szécsényi Zsigmond ő nagysága Nagy-Czenki robotoló jobbágya. "

Bene László és lánya dr. Bene Éva könyve innentől ezen ág leszármazását napjainkig családtörténeti érdekességekkel fűszerezve igen pontosan ismerteti.