nándori Bene család

Kedves Látogató!

Az oldalt azért készítettem, mert a nándori Bene család bizonyos személyeiről közreadandó információim külön - külön is könyveket töltene meg. Történelmi vonatkozásaik, meglepő családtörténeti fordulatokkal tarkított életútjuk talán mások számára is újdonságként hat és érdeklődésre számíthat. A családtagok olyan történelmi korokban, helyzetekben és személyekkel, családokkal kerültek kapcsolatba, melyeket korábban a legvadabb álmomban se gondoltam volna. Remélem munkám mások számára is örömet szerez majd. 

Nagy Iván – nál a következőeket olvashatjuk:

 „Nógrád megyei Nándor (ma Magyarnándor) helységből eredt, vagy a család törzse az emlitett helységet birt Nándori családból házasodott, és igy lőn fia agilissé *Lib. reg. „

 - Javításként a család ősi nemesi volta 1280-as évekig oklevelek, birtokviszonyok, leánynegyedek és peresiratok alapján visszavezethető. A szűkebb család a zala megyei Zrínyi birtokokról, a Gersei Pethő család révén Keszthelyen, Komáromban majd Zólyomba került. Innen Balassa Zsigmond révén kerülnek Nógrád megyébe ahol a nagyanyai és dédnagyanyai leánynegyed béli örökségüket nógrádi birtokok formájában átveszi a család. Az 1572-ben kapott nemesi oklevél Mihályt és testvérét Gáspárt is agilisként nevezi, anyjuk után, aki a Kereskényi családból származott. A két testvér apja még Körössy de Bwn Mihályként szerepel az oklevelekben.   

 Bizonyos az, hogy a megnemesedéskor már a nándori előnevet használtak, mert czimeres nemes levelükben már benfoglaltatik. 1572-ben folyamodott Bene Mihály armalisért, magát és testvéreit megnemesitetni kérvén. És ugyan ezen február 9-kén Miksa királytól nándori Bene Mihály mint agilis, és testvére nándori Bene Gáspár a kért czimeres levelet meg is kapták. Kihirdettetett az armalis Nógrád és Zólyom megyében.

 - Kiegészítésként az oklevélből kiderül hogy nándori Bene Mihály Rezi és Keszthely várak várnagyaként vált méltová a nemesítésre, míg testvére egyéb katonai szolgálatával érdemelte azt ki. ( Gáspárról a komáromi vár feljegyzéseiből tudjuk hogy a naszádosok vajdája 1571-ben.)

 Czimerük kék mezőben arany koronából kiemelkedő kettős farku oroszlán, mely első jobb lábában pallost tart. A paizs fölötti sisak koronájából ugyan az látszik kinőlni. Foszladék jobbról arany-kék, balról ezüst-vörös.

-  Javításként, Nagy Iván az eredeti oklevelet nem láthatta mert az akkor már 150 éve elveszetnek hít oklevél a család számára se volt elérhető. Az oklevél valamikor 1700-1730 közt a váradi káptalan levéltárába került ahol elkallódott.1960-ban a romániai egységes levéltár létrehozásakor az anyagok rendezésével került elő és került a kolozsvári levéltár gyüjteményébe ahol magyar kutatók csak 1990 után vizsgálhatták meg először. Az oklevélen szereplő címerben kék mezőben , zöld talajon álló leopárd áll karddal a mancsában, a sisakdíszen leopárd buzogánnyal a mancsában. Foszladékok mindkét oldalt arany-kék.  Az összes általam ismert címeres ábrázolás ettől eltérő, ezért feltételezhető hogy maga a család is csak emlékezetből rajzolta később címerét.   

 A nemesség-szerző Mihály és Gáspár testvérek egyikének fiai Ferencz és András.

-  Kiegészítés: Mihály fia András, aki Zólyomban születik 1568-ban és 1649 körül hunyt el Nógrád megyében. 1650-ben már örökösei pereskednek.

 Amannak neje Terchy Anna.  ( Ez elírás lehet mert Ferenc felesége Libertsey Anna más dokumentumok szerint, ettől függetlenül míg nem cáfolható mint 2. házasság feltüntetem.) Andrástól pedig a 1730–1740-ig a leszármazást alább a nemzékrend mutatja.András a Kováchy Borbála férje 1597-ben Balassa Zsigmond uradalmai igazgatója volt.

- Csabay Kowách Anna a feleség, az ő nógrádi leánynegyed birtokai lesznek a családi birtoktest alapjai

Fiai közül János és András Nógrád megyénél viseltek hivatalt, amaz alispán-, emez szolgabiróságot. Andrásnak fia tehetős birtokos. Leányai kaposak, férjeik családait szép vagyonnal gazdagiták. Ugy látszik Jánosnak az alispánnak János és Mihály fiától jött le a család napjainkig. Az 1755-ki cataster Györgyöt, Ferenczet és Ignáczot mutatja föl."

Nagy Iván Magyaroszág családai kötetében eredetileg megjelent  

Nagy Iván pótlék kötetében talált információk

Mikor ezen sorokat Nagy Iván papírra vetette csak egy szük családi levelezésekből álló levéltár állt rendelkezésére, később a pótlék kötetben megjelent családfa már pontosabb képet ad a család kiterjedtségéről és méreteiről. A nyomozás alapja számunkra is ezen bővitett családfa volt mely a kezdeti időben megkönnyítette majd később már inkább csak hátráltatta a kutatásunkat. Sajnos nagyon sok esetben találtunk pontatlanságot, hiányt és hibát is. A következőekben megpróbálom összeszedni mit írnék én Nagy Iván helyében a mai legjobb tudásom szerint egy geneólogiai szempontból hiánypótló műbe melyet ő több mint 100 éve megírt. 

 Nándori Bene család

A nándori Bene család őse az Atyusz nemzetségben keresendő, amely a kalán hivatalt gyakorló Tarján nemezségtől származtatja magát. A Tarján nemzetség vezetője mai tudomásunk szerint Ond vezér volt.  Árpád nemzetsége a Megyer törzs a szakrális hatalmát gyakorolta és a világi ügyek felett állóknak tartották magukat. A vérszerződés legendája a Szeri pusztán történik, a mai Pusztaszeren van kialakítva a legenda emlékhelye. Györffy György professzor elmélete szerint létezett nyári legeltető hely és téli szállás. A Gyöngyös melletti Mátrafüreden van Bene vár ősi romjának néhány köve valamint a mai Ukrajnában található Bene város Győrffy professzor elméletének ékes bizonyítéka. Bene földe nevű terület a korai középkorban magába foglalta a mai Hont, Nógrád, Borsod – Abaúj – Zemplén megyéket valamint Bereg és Fehér vármegyéket, amik most Ukrajna és Románia területén vannak. szent István király előbb a saját tőrzsén belül volt kénytelen megvívni a harcát, a törzsén belüli rangidős pozícióért, Koppánnyal, majd egyesítette az addig különálló világi és a szakrális hatalmat. A világi hatalom megszerzése érdekében a kalán hivatalát gyakorlóktól a birtokaik jelentős részét a királyi és egyházi hatalom alá próbálta vonni. A kalánok hivatalát felváltotta a korszerűbb nádori hivatal.

Az Árpád házi időszak történelmében a nádorok valamilyen módon rokonságba kerültek azzal a családdal, akik korábban a kaláni hivatal betöltötték. Érdekes módon nagyon sok szál az Atyusz nemzetségben folytatódott. Az Atyuszok 1121-ben Balaton felvidék déli részén alapítanak monostort. A család birtokainak jelentős része a Dunántúl déli részén centralizálódik. A Dráva és a Száva közt elterülő Körös megye, mint ősi birtokuk szerepel több dokumentumban, A család viszont még az 1200-as években is birtokos több vármegyében.

nándori Bene István 1715-ös nemesi igazolásában, egy hivatkozott 1300-ban íródott oklevélben a Nógrád megyei Tezér község birtokmegosztása szerepel. Egy, az 1266-ban kiadott oklevélben Bene és fiai Erden és Lukács kétekényi földet kapnak Palugya határában. Az oklevelek közt a Pilis nemzetségi Atyósz felesége a Hont Pázmány nemzetségbeli Jolánta. Az 1800-as évek második felében ezzel a házassággal igazolják a nándori Bene és Ivánka családok rokonságát. A látszólag csak a Dunántúlon birtokos családnak, a történelmünk folyamán mindig van birtoka Hont – Nógrád és Fehér vármegyékben.

1520-ban Bene Mihály feleségül veszi Hencelffy Orsolya és Kereskényi Nagy Miklós unokáját. A Jankovics családba házasodik Bene Krisztina, aki az utolsó Nándori Bene András lánya. A Jankovics grófok az úgynevezett Madách örökösödési perben próbálnak a korábbi Bene birtokokhoz jutni.A per anyagában nagyon sok értékes leszármazási táblázat szerepel. A családról legrégebben fennmaradt irat Tarnócz birtokosait sorolja fel 1562-től. 

1572-ben nándori Bene Mihály és Gáspár kap címeres nemeslevelet, melyet Hont vármegyében hirdetnek ki. A nándori Bene család hiteles nemesi igazolását nándori Bene István mutatta be 1715-ben Balassagyarmaton a nemességvizsgálat során. A több mint húsz oldal terjedelmű oklevél gyűjteményt a garam-szentbenedeki apátságban másolták az eredeti oklevelekről számára. Az oklevelek keletkezésének egy része összefügg "átkos emlékű" János deák oklevél hamisítási ügyeivel, mely miatt 1367-ben Bubek István országbíró kötelezte Nógrád és a szomszédos vármegyék birtokosait, hogy igazolják birtokjogaikat és nemességüket. Az említett 20 oldalnyi dokumentumban hét oklevél származik, ezen vizsgálat előtti időszakból. A többi oklevél későbbi keltezésű. Nándori Bene István a dokumentumot elküldte Nándori Bene Pálnak Hont megye szolgabírájának 1721-ben a boriték és a fenti dokumentumok a Nemzeti levéltárban található R 319 megjelöléssel eredeti latin eredeti formájukban. Nándori Bene András családi ágát 1833-ban a királyi kamara kihaltnak nyilvánította. Érdekes, hogy a nándori Bene család nemességét az 1800-as évek második felében a rokon Ivánka család származásán keresztül egy másik ág újfent igazolta. Valószínűleg nem tudtak a balassagyarmati dokumentumok létezéséről. 

Balra: Nándori Bene István levele nándori Bene Pál részére 1734-ből, melyben a nemességvizsgálathoz becsatolt oklevelek hiteles másolatát megküldte rokonának. 

Lent: A fenmaradt boríték

Címzett: Bene Pál Hont megyei nemeségigazolásához megküldve: Pozsony, (Túróc)Rudnó, Zsámbokrét, Lévna  

A nándori Bene család Nógrád, Hont és Solt megyei ismert birtok helyei:


Nógrád és Hont vármegyékben:

-          Kis-zellő (Kuriával) 

-          Alsó-esztergár (Kuriával) 

-          Gyarmat (csabay Kowách családtól örökölt)

-          Romhány (Kuriával)

-          Bercel (Kuriával) (csabay Kowách családtól örökölt)

-          Ipolytarnóc (Tarnóczy és Orbonás családtól örökölt)

-          Kövesd (csabay Kowách családtól örökölt)

-          Becske (csabay Kowách családtól örökölt)

-          Apt

-          Karancskeszi

-          Mihálygerege (csabay Kowách családtól örökölt)

-          Korpona

-          Óvár

Solt megyében:

-          Orbágy (vásárolt)

-          Ecsődszállás (vásárolt)

-          Pókaháza (vásárolt)

-          Kiskál (vásárolt)

-          Nagykál (vásárolt)

-          Tárnokháza puszta (vásárolt)

Egyéb ismert birtok helyek:

-          Lévna

-          Rudna

-          Pozsony

-          Zámbokrét

-          Parócza

-          Kis-Libercse


A nógrádberceli Bene-Teichmann kastély.

A valódi címer és armalis 1572-ből:

nándori Bene Mihály és Gáspár 1572.02.09.-én kap címeres nemeslevelet . Az erről szóló oklevelet 30 év gyötrelmes, néha már teljességgel feladott, de főnixszerűen újjáéledő reménnyel történő kutatás után találtam meg. Az oklevelet az 1730-as években a váradi káptalan levéltárában tették le őrizetbe a család leszármazottjai, hogy miért pont ott és akkor ez a jövő kutatásainak feladata megfejteni. Innentől viszont a család elfelejtette az oklevél helyét mert az újra nemesítésekkor csak hivatkoznak korábbi létére de bemutatni már nem tudják , valamint az összes leszármazói ág hibásan , más formákban kezdi el használni a kapott címerábrát, pecséteken, okleveleiken, kőfaragványaikon és festményeken. Az oklevél a 1960-as évekig zavartalanul pihent Nagyváradon átvészelve a 20. század világégéseit. A romániai központi levéltár felállításával egyidőben viszont az egyházi levéltárakban őrzött dokumentumokat teherautókra hányták és látszólagos logika nélkül különböző levéltári központokba szórták szét Románia szerte. Ezen oklevél Kolozsvárra került ahol 1990-ig csak román történész kutathatta. 2014.-ben a kolozsvári Babes-Bólyai Egyetem a Román központi levéltárral és egy norvég alap támogatásának segítségével elkezdte a levéltári anyagok digitalizálását és közreadását. A regeszták közt találtam rá a rég keresett kincsre. Már csak 2 hónap, némi levelezgetés, Avar Anton segítsége , melyet ezúton is köszönök valamint 78 euró cent befizetése választott el a kópiák megszerzésétől. De lássuk a végeredményt: 

Az oklevél latinul: 

Nos Maximilianus

Secundus Dei gratia electus Romanorum Imperator semper Augustus,, ac Germaniae, Hungariae, Bohemiae, Dalmaciae, Croatiae, Sclavoniae, Ramae, Serviae, Gallitiae, Lodomeriae, Cumaniae, Bulgariaeque Rex, Archidux Austriae, Dux Burgundiae, Brabantiae, Styriae, Carinthiae, Carniolae, Marchio Moraviae, Dux Lucemburgae, ac Superioris et inferioris Silesiae, Wirtembergae et Thekae, Princeps Sueuiae, Comes Habspurgi, Tyrolis, Ferretis, Kyburgi et Goriciae, Landgravius Alsatiae, Marchio Sacri Romani Impery supra Anasum Burgoviae, ac superioris et inferioris Lusatiae, dominus Marchiae Sclavonicae, portus Naonis, et Salinarum. etc.

 Memoriae commendamus tenore praesentium, significantes quibus expedit universis. Quod nos cum ad nonnullorum fidelium nostrorum Praelatorum, et Baronum humilimam Supplicationem, Nostrae propterea factam Maiestati, Tum vero attentis, et consyderatis fidelitate, et fidelibus serviciis, fidelis Nostri, Agilis Michaelis Bene, Castrorum Rezy, et Kezthel vocatorum, Praefecti, quae idem Sacrae primum Regni nostri Hungariae coronae, et deinde Maiestati nostrae pro locorum, et temporum varietate, iuxta possibilitatis sua exigentiam, fideliter exhibuit, et impendit, ac imposterum etiam se exhibiturum promittit. Cum igitur ob hoc, tum vero ex gratia, et munificentia nostra Regia, qua quosque de Nobis, et Republica Christiana benemeritos, ac virtutis colendae studiosos, antecessorum nostrorum, Diuorum quondam Hungariae Regum exemplo prosequi, eisque certa virtutum suarum monumenta, quae ad maiora quoque praestanda eos incitare possent, decernere consueuimus. Eundem Michaelem Bene de Nandor, ac per eum Gasparem similiter Bene de Nandor, fratrem suum carnalem, e Statu, et conditione ignobili, in qua hactenus perstitisse dicuntur, de Regiae Nostrae potestatis plenitudine exemptos in caetum, et numerum verorum Regni nostri Hungariae Nobilium duximus cooptandos, annumerandos, et adscribendos. Annuentes ex certa Nostra scientia, animoque deliberato concedentes, vt ipsi a modo imposterum, omnibus illis privilegiis, libertatibus, Juribus, praerogativis, et immunitatibus, quibus caeteri veri Regni nostri Hungariae Nobiles, hactenus quomodolibet, de iure, vel consuetudine usi sunt, et gavisi, vti frui, et gaudere perpetuis semper temporibus possint, et valeant, heredesque, et posteritates ipsorum utriusque Sexus universae, valeant, atque possint. In cuius quidem nostrae erga ipsos exhibitae gratiae, et clementiae, ac liberalitatis testimonium, veraeque Nobilitatis Signum, haec arma, seu Nobilitatis insignia.

Scutum videlicet militare erectum, caelestini coloris, habens in imo triiugum collem virentem, super quem Leopardus integer cauda erecta, posterioribus pedibus, in dextrum Scuti latus gradienti similis, insistere, Anterioribus vero sinistro pede protenso, dextro vero mucronem nudum vibrare cernitur. Scuto appositam galeam militarem clausam Regio Diademate ornatam, ex quo medius Leopardus priori per omnia conformis, sinistro similiter pede protenso, dextro vero clavam ferream fortiter compraehensam tenere conspicitur. A Summitate galeae laciniis, seu teniis, utrinque crocei, et caesii colorum, in utrumque Scuti latus defluentibus, illudque decenter adornantibus: prout haec omnia in principio, Seu capite, praesentium literarum nostrarum, pictoris manu, et artificio, propriis suis coloribus recte depicta esse cernuntur. 

Eidem Michaeli Bene de Nandor ac per eum Gaspari similiter Bene, fratri suo carnali, ipsorumque, haeredibus, et posteritatibus utriusque Sexus universis, gratiose danda duximus, et conferenda. Decernentes, et ex certa Nostra scientia animoque deliberato concedentes, ut ipsi a modo imposterum, futuris semper temporibus, eaedem Arma, seu Nobilitatis insignia more aliorum Regni nostri Hungariae Nobilium, sub hiis Juribus, praerogatiuis, indultis, libertatibus, et immunitatibus, quibus ijdem vel Natura, vel consuetudine utuntur, et gaudent, ubique in praeliis certaminibus hastiludiis, torneamentis, duellis, Monomachiis, ac aliis omnibus, et quibusuis exercitiis militaribus, et Nobilitaribus. Necnon Sigillis, velis cortinis, auleis, annulis, vexillis, clypeis, tentoriis, domibus. 

Generaliter vero in quarumlibet rerum, et expedicionum generibus, sub merae, et syncerae Nobilitatis titulo, quo eos, ac haeredes ipsorum utriusque Sexus universos, ab omnibus, cuiuscunque status, dignitatis , conditionis, et praeeminentiae homines existant, dici nominari, haberique, et reputeri  volumus, ferre, gestare, illisque uti. frui, et gaudere possint, et valeant, haeredesque, et posteritates ipsorum, utriusque sexus univer

si, valeant, atque possint. Imo damus, et concedimus praesentium per vigorem. In cuius rei memoriam, firmitatemque perpetuam, praesentes literas Nostras, Secreto Sigillo nostro, quo ut Rex Hungariae utimur, impendenti communitas, idem Michaeli Bene de Nandor, ac per eum Gaspari similiter Bene, fratri suo carnali, ipsorumque haeredibus et posteritatibus utriusque sexus universis dandas duximus, et concedendas. 

Datum per manus fidelis nostri, nobis dilecti, Reverendi Joannis Listhy, electi episcopi ecclesiae Wesprimiensis, locique euisdem comitis perpetui, Consiliarii, et Aulae nostrae Vicecancellarii, in Civitate nostra Vienna Austriae, nona die mensis February. Anno Domini Millesimo, Quingentesimo , Septuagesimo Secundo. 

Felhajtón:

Egregius Michael Bene litteras super nobilitatione sua et fratris sui Gasparis coram frequentia nobilium comitatuum Neogradiensis et Zoliensis in eorum congregatione Zolii habita feria secunda proxima ante festum Sancti Michaelis archangeli produxit anno domini millesimo quingentesimo septuagesimo tertio.


Magyarul: 

Én Maximilian 

A második e néven ki Isten kegyelméből német-római császárrá választottak, Németország, Magyarország, Csehország, Dalmácia, Horvátország, Szlovénia, Ráma  (Bosznia), Serbia, Galicia , Lodoméria , Kumánia (Kun ország), Bulgária királyáva, Ausztria főhercege, Burgundia, Brabant, Stájerország, Karintia, Karniola (Szlovénia), Morvaország hercege, Luxemburg és Felső- és Alsó-Szilézia, Württemberg és Teck , Svájc hercege, Habsburg grófja, Tirol, Ferretis , Kyburg  és Goricia (Görz), Elzász grófja, a Szent Római Birodalom Anasus  és Burgonia felett őrgróf, továbbá Felső- és Alsó-Lausitz és Naon és a Saline őrgrófja.

Emlékezetül adjuk jelen oklevelünk erejével, tudatván mindazokkal, akiket illet. Hogy mi, néhány hűséges emberünknek felségünk elé terjesztett alázatos kérelmére, valamint a Magyar Kirlyság Koronájához és Felségünkhőz hűséges és figyelmes szolgálatai érdemére, agilis Michalis Bene, akit Rezy (Rezi) és Kezthel (Keszthely) várának helytartójának hívtak, hűségét és hűséges szolgálatait, amelyeket személyesen először a Magyar Királyság Szent Koronájának, azután felségünknek különböző helyeken és időkben híven tanúsított és teljesített, és ezután is tanúsítani és teljesíteni ígér. Minél fogva királyi kegyelmünkből és bőkezűségünkből azoknak, akik Előttünk és a Kereszténység előtt érdemesek és szorgalmasak az erények gyakorlásában, elődeinknek, Magyarország néhai dicső királyainak példáját követve, erényeiknek elismerését, amely őket még nagyobbak teljesítésére buzdíthatja, el szoktuk határozni. Ezért tehát ugyanezt a Nándori Bene Mihályt s általa Nándori Bene Gáspárt, ki apai testvére, nemtelen állapotukból és helyzetükből, amelyben mostanáig voltak, királyi hatalmunk teljességével és különös kegyelmünk által Magyarországnak és az annak alá rendelt részeknek és tartományoknak igazi és kétségtelen nemesei rendjébe felvesszük, befogadjuk és soroljuk. Megengedve és beleegyezve, hogy ők mostantól fogva a jövőben örök időkig mindazon kegyekkel, tisztségekkel, kedvezményekkel, kiváltságokkal, szabadságokkal, jogokkal, előjogokkal és mentességekkel, amelyekkel Magyarországunk és a hozzá tartozó Részek többi igazi, régi és kétségtelen nemesei eddig bármilyen jog vagy szokás alapján éltek és élnek, azokkal mindkét nembeli összes örököseik és utódaik élhessenek, azokat élvezhessék és bírhassák. Irántuk tanúsított kegyelmünk, jóakaratunk és nagylelkűségünk bizonyságául, továbbá igazi és kétségtelen nemességük jeléül a következő címert, avagy nemesi jelvényt adományozzuk. 

  Címer: Égszín kék színű felállított katonai pajzs, amelynek alján zöld domb van, amelyen az egész Leopárd felálló farkával, ami a pajzs jobb oldalán látható, amint a lábain lép mancsában karddal; a pajzs tetején egy zárt katonai sisakot helyeztek el, melyet a királyi korona díszíti, amelynek a középéből a Leopárd minden tekintetben az előbbihez igazodik, és ugyanígy látható de jobb macsát kinyújtva bal mancsában erősen megfogott buzogánnyal. A sisak tetején, mindkét oldalán takaró, mely sárga(arany) és kék, amely a pajzs mindkét oldalán lebomlik, illően díszítve azt, miként mindez jelen oklevelünk elején, a festőnk keze és művészete által saját színekkel világosan megfestve, szemünkkel is látható.

Ezért Nándori Bene Mihálynak és rajta keresztül Bene Gáspárnak, apai testvérének (tehát az anyák különbözőek), nembeli örököseiknek és utódaiknak kegyesen adtuk és ajándékoztuk. Elhatározva, eltökélt szándékkal megengedve, hogy ők mostantól fogva a jövőben mindig és örök időkig ezt a címert, mint a nemesség jelvényét Magyarország csatolt részei és tartományai igazi, és kétségtelen nemeseinek a szokása szerint, ugyanazokkal a jogokkal, előjogokkal, kedvezményekkel, szabadságokkal és kiváltságokkal, amelyekkel azok akár természetnél, akár régi hagyománynál fogva éltek és amelyeknek örvendtek, élnek és örvendenek mindenütt, úgymint csatákban, ütközetekben, dárdavetésen, lovagi tornákon, bajvívásokon, párviadalokon, egyéb katonai és nemesi gyakorlatokon, nemkülönben pecséteken, kárpitokon, üstökön, szőnyegeken, gyűrűkön, zászlókon, pajzsokon, hajítófegyvereken, házakon, sírokon, és általában bárminemű tárgyon és bármiféle vállalkozás során, a hamisítatlan nemesség címén, őket és valamennyi mindkét nembeli örökösüket bármely rangú, rendű, állapotú és méltóságú ember részéről felékesítettnek és felruházottnak mondatni, neveztetni, elismertetni és tartatni akarjuk, és a címert hordani és viselni megparancsoljuk, valamint, hogy ők maguk és utánuk következő mindkét nembeli örököseik azt használhassák, élvezhessék és annak örvendhessenek.

Sőt, nekik jelen oklevelünk által nemességet adunk és adományozunk. Ennek a dolognak az emlékére és örök erősségére titkos függőpecsétünkkel, amelyet mint Magyarország királya használunk, megerősített nemesi kiváltságlevelünket ugyanennek a nándori Bene Mihálynak, és általa Bene Gáspárnak apai testvérének és azok mindkét nemű örököseinek, és utódainak kegyesen adtuk és átengedtük.

Kiadatott a Mi kedvelt hívünk, a Tisztelendő Listhy János veszprémi püspök, ugyanazon vármegye örökös főispánja, tanácsos (-unk), magyarországi udvari kancellár kezei által, Bécs városában, Ausztriában, február kilencedik napján urunk ezerötszázhetvenkettedik esztendejében.

Felhajtón: 

Nemes Bene Mihály valamint apai testvére Gáspár nemeségüket igazolndó jelen oklevelet a Nógrádi és Zólyomi nemesi közgyülés elött bemutatták Zólyóm városában Szent Mihály arkanygyal napja elötti hétfőn 1573-ban. (1573.szept.28.)

Eddig oklevelekkel igazolható összefüggő családfa: 


A♦György "Körössy de Bwn" =Mihály de Nándor ismeretlen nevű lánya

B♦Mihály "Nagy" =Ismeretlen

C♦Mihály "Bene de Bwn" =Katalin Nagy de Kereskény et Keresztúr (Miklós, Hencelfy Orsolya unokája)

D♦Mihály *1545 +1602 =Ismeretlen, A gersei Pethő család szolgálatában Keszthely és Rezi várkapitánya, majd a Balassa kékői birtokok tisztartója. 1572-ben címeres nemeslevelet kap testvérével Gáspárral 

E♦Ferenc *1575 +Alsó-esztergár 1602 =1f. Libertsey Anna máshol Zsuzsanna, =2f. Szalmatercsi Terchy Anna (Mihály, Libertcsey Anna), a Balassák meggyilkolják feleségével együtt. Az árváit a Forgách család közvetitésével a Pálffy és a Trautmannsdorf család veszi védőszárnyai alá.

F♦János *1590 +1650 =Halasi Bodor Katalin, 1616.06.02-én címeres nemeslevelet szerez Sümeghi Bene János néven

G♦Sümeghi Bene Gergely *Lévna 1610

H♦Sümeghi Bene János *Lévna 1640 +Lévna 1690

I♦Sümeghi Bene István =1. Tersztyánszky Erzse,= 2. Kislapási Botka Katalin (Ferenc, Csemetey Borbála) =3. Tornyossy Helena (leszármazottak Tolna megyében alapítanak 

családot, Kéty és környékén) lsd. SÜMEGHI BENE

H♦Sümeghi Bene Gergely

H♦Sümeghi Bene István

G♦Sümeghi Bene Péter

G♦Sümeghi Bene Zsófia

F♦Gergely

E♦György máshol Gergely =ismeretlen

E♦Mihály =felesége ismeretlen

F♦Imre =felesége ismeretlen

G♦Anna =halmaji Bor Mihály (Gergely,ismeretlen), aki a Bene nevet felveszi és gyermekeik ezen a néven szerepelnek majd. 1659.02.21-én címeres nemeslevelet kapnak Bene néven

H♦Bene Mátyást

I♦Bene János, az ő leszármazottai a halmai Bor-Bene család -lsd. HALMAI BENE

H♦Bálint

H♦Ilona

E♦András *Ó-Zolyóm 1568 +Kis-zellő 1626 után,=Csabay Kowách Borbála (Bálint +Eger 1552.08.,Tarnóczy Anna), Balassa Zsigmond és Bálint tisztartója, 1599-ben a nógrádi csapatok kapitánya, Nógrád megye alispánja, Tarnóc és Mihálygerege birtokosa. 

F♦Ferenc *1582 =ismeretlen, következő ismert személy az ő unokája.

G♦Ismeretlen

H♦Mihály *1620 =Paksy Judit Katalin (Jób, Bajnai Bóth Margit), Heves megyei nemes, Paksy Jóbbal együtt harcol a balaton felvidéken, kinek özvegyen maradt lányát veszi el. Nemességének bejelentését kéri Moson megyében. 

I♦Mihály *1650 +1710 elött =Hertelendy Anna +kb.1696 (Ádám +Bucsú 1663, Tompaházi Tompa Anna), 1664.08.26-án címeres nemeslevelet kap, a Nándori Bene család röjtöki ága tőle származik.

J♦Ferenc *Röjtök 1691 +Röjtök 1741 =Felsőbükki Nagy Katalin *1698 (Pál *1657 +1717, Landor Margit +1716) -lsd. RÖJTÖKI BENE

J♦Imre *1693 =Zámbori Borbála utódaik a Nándori Bene család zemplémi és talán ung vármegyei ága

F♦Anna *1590 =Sztregovai Madách Gáspár „a költő” *1590 +1647 (Péter *1545 +1598, Sarlay Anna)

F♦Judit *1600 =Dacsólámi és Keszihóczi Dacsó Pál (István,ismeretlen)

F♦Katalin *1595 =Luka-nyényei Luka Benedek +1621 (Lőrinc, Libercsey Anna)

F♦János *1605 +1672 =Somosi és Magyarádi Füssy Zsófia , Gács várának kapitánya (1651), nógrád vármegye alispánja (1654-56), a Murányi vár kapitánya (1665), a szécsényi seregszék külső tagja (1656,1658), nógrádi birtokait bővíti Óvárral, Solt megyében Orbágy, Ecsődszállás, Pókaháza, Kiskál, Nagykál, és Tárnokháza puszták birtokosa

G♦András *1645 +1705 =Elefánti Bucsy Erzsébet

H♦Julianna *Tornaváralja 1678.02.03 =br. Kisfaludi és Lubellei Lipthay László +1726 (András *1649 +1714, Szudi Duló Anna)

H♦János *1680 =Pakosi Paksy (Paxi) Klára (János *1660, Ramocsaházy Zsuzsanna)

F♦István *1610 =ismeretlen, Nógrád vármegye országgyűlési küldötte

G♦Pál *Ipolytarnócz 1650 =Gedey Krisztina *1670 +1707 (András *1630, Ismeretlen), Nógrád vármegye országgyűlési küldötte 

H♦Zsófia

H♦Ferenc

H♦István *Pozsony 1702 =Schlossberg Borbála *Prügy 1701.10.18. 

I♦Rozália *Karancskeszi 1718.12.11 =1. Vajai Vay Ádám *1713 +Csány 1745.03.10. (Ádám *1657 +1719, Nagyiváni Fekete Erzsébet) =2. Hegyessy János

I♦József *Karancskeszi 1720.11.12 +fiatalon elhunyt

I♦Rózsa Anna *Karancskeszi 1721.02.12 +fiatalon elhunyt

I♦Marcus Antal *Karancskeszi 1722.05.31 +fiatalon elhunyt

I♦Eszter *Karancskeszi 1726.04.07 +fiatalon elhunyt

I♦Anna Mária *Karancskeszi 1729.11.18 +fiatalon elhunyt

I♦Antal *Karancskeszi 1729.11.18 +fiatalon elhunyt

I♦Pál +fiatalon elhunyt

I♦Ferenc *1728 = Soborsini Forray Julianna (András *1720, Csatári Nagy Teréz)

JIstván *Karancskeszi 1739.09.11

J♦Imre *Karancskeszi 1741.10.24

J♦István *Karancskeszi 1743.09.11

J♦Anna *Karancskeszi 1744.05.23 =Haán József *1755 (József *1720, Naményi Kata)

I♦József *Karancskeszi 1723.12.30 +Arad 1795.02.05  =Neander Margit (Jakab, Edelspader Szibilla) *Lipova 1731.12.01 +Arad 1785.04.02

J♦József *Simánd 1756.11.15 

J♦Leopold Ferenc *Simánd 1758.08.17 +Arad 1831.07.27.

J♦Regina *Simánd 1764.10.19 +1830 =Fürstenmüli Fricskó József (Ferenc Xavér, Warnus Mária)

J♦Alojzia *Simánd 1763.03.14 +1843 =Varjassy József *1837

J♦Cecilia *Selmecbánya 1766.11.08  +Simánd 1824.02.12 =Volkenheimi Volkmann Mihály

I♦Ignác *Ipolytarnócz 1731 +Kerekes 1805 =Majthényi Magdolna

J♦Anna Mária *Karancskeszi 1756.05.07 =Borfői Bory József *Bory 1745.03.15 +Ipolytarnóc 1823.08.26 (Dávid, Turcsány Julianna)

F♦András *1615 +1669 =Sztregovai Madách Anna (György *1575, Baloghy Katalin), Nógrád megye kékői járásának szolgabírája, Nógrád megye esküdt ülnöke 1646-ban, a szécsényi seregszék külső tagja (1651,1656), Kis-zellő és Ipolytarnócz birtokosa

G♦András =Felső-ásgúthi és Körtvélyesi Ásguthy Anna +1694 (János *1570 +1658, ismeretlen) ,Nógrád megye főszolgabírája, kékői vár kapitánya,részt vesz 1684-ben Buda sikertelen visszafoglalásában. Berczeli és Romhányi birtokos

H♦András *Bercel 1670 =Ócsai Balogh Zsófia (Mihály, Baloghy Eszter *Korpona 1635), Kis-Zellő birtokosa testvérével Györggyel megosztva

I♦Ádám *Bercel 1700 +Berczel 1746.01.08 =Siroki Egry Éva +Kis-zellő 1768.12.29 (András, Szegesdy Zsuzsa, 2f. Prónay Pál), 1730-ban nógrád megyei szolgabíró, örökölt birtokainak ügyes bajos dolgait rendezi

J♦János *Bercel 1729.08.21

J♦Ádám *Bercel 1730.10.22 +1780 =Sophie Luise Juliane Wilhelmina von Ahlimb *1739 +kb.1764(Joachim Wilhelm *Joachimsthal 1701.01.12 +Ringenwalde 1763.06.06, Esther Hedwig Julianne von Bumenthal *Horst 1715.08.10 +1764) , 1768-tól gyalog ezredben kapitány

K♦Ádám *1764 +1785 =Berceli Egry Éva 

J♦Pál *Romhány ~1723 +Romhány 1794.03.20 =1744 Veres Anna *~1727 +Bodony 1797.02.11 (Sámuel, Vachot Kata)

K♦Eszter *Bercel 1745.05.20 +Garamszeg 1788 után =Szügy 1763.03.21.  Kisgéczi és Garamszegi Géczy György *1732 +Garamszeg 1784.10.31 honti alisp (István, Gosztonyi Júlia)

J♦Mihály *Romhány 1735.04.10

J♦Éva *Romhány 1736.05.15

J♦Borbála *Romhány 1740 +Kis-zellő 1792.06.01 =Tótprónai és Blatnicai Prónay Pál Gábor *1733 +Kis-Zellő 1801.01.30 (Pál *1693 +Kis-Zellő 1764.07.23, Szügyi Trajtler Ilona 

*1710 elött +1732 után)

J♦Zsuzsa *Bercel 1742.11.29 =Szügy 1760.07.03 Felsőszúdi Sembery Márton *1732 +Németi 1792.10.20 közbirt 1762 tbíró (János,Szent-Ivány Mária Anna)

J♦Benedek *1720 =1f. Szabó Anna Mária =2f. Nagy Julianna

K♦1. Pál *Kövesd 1758.01.16.

K♦1. Anna Mária *Kövesd 1759.04.11.

K♦1. Borbála *Kövesd 1761.05.19.

K♦1. Mária *Kövesd 1764.04.01.

K♦1. István *Kövesd 1766.06.02. +Bercel 1792.03.07.

K♦2. Károly *Kövesd 1770.12.23. +Bercel 1797.05.10. =Ficsór Mária *1779

K♦2. Borbála *Kövesd 1772.11.26.

K♦2. Teréz *Kövesd 1774.05.23. +Szécsény 1818.03.31. =Navara Ferenc

K♦2. Júlia *Kövesd 1777.05.04.

J♦György *Bercel 1727 +Romhány 1759.04.12. =Bossányi Janka

I♦János *Bátorfalu 1692  +Fehérkút 1758.03.18. =1f. Bátorfalu 1727 hajniki Bezegh Zsuzsanna +1763 (Gábor *Hajnik 1669 +1706, mednei Mednyánszky Borbála) =2f. Krisztina Szent-Ivány *1710 +Fehérkút 1758.12.10 (Mátyás, Dobay Borbála

J♦Krisztina +Rajcsány 1754.09.02. =Rajcsányi Antal *Nyitra 1701.08.15. +Rajcsány 1757. (Péter *1674 +Rajcsány 1727.03.30, Bossányi Erzsébet *Nyitra 1700)

J♦Zsófia =1f. Egry András =2f. Jezerniczky Pál *1721 +Szügy 1798.01.11. (Mihály,Tótprónai és Blatnicai Prónay Mária)

J♦András *Galábocs 1732. =Palits Anna Mária

K♦Franciska =1f. Haán József =2f.  Ismeretlen Pröbsth =3f. Bátorfalui Károlyi János

K♦András *Galábocs 1763.03.31 +Galábocs 1833.10.28. =ismeretlen Rozália - hivatalosan vele a Nándori Bene család kihalt! Ennek ellenére 1860-as években a család egy másik ágon való leszármazását bizonyítva próbálta a nemességét igazolni a kancellárián

K♦Krisztina Konstancia Erzsébet *Galábocs 1759.11.11 =Jeszenicei Jankovich Mátyás *1745 (György, Mihalóczy Zsuzsa)

K♦Ferenc

K♦Terézia *Galábocs 1765.11.11

K♦Ignác *Galábocs 1767.07.19

J♦József *Kis-Zellő 1740.03.17

J♦Mária =Tornyos Pál

I♦Borbála =Világosi Bohus László (Ádám, Ismeretlen)

H♦Mária =Dióssdy Mihály

H♦Anna =Asgúthy János

H♦Gábor =Géczy Kata (Sándor, Sembery Mária) 

I♦Ferenc *Kis-Zellő 1723.03.10 

I♦Mária *Kis-Zellő 1725.01.02 

H♦Zsuzsa =1f. Nagyréthi Darvas Mihály *1665 +1729.12.25 (János *1652, Rádai Ráday Helena) =2f. Lepsényi János

H♦György +1705 után) =Schindler Zsuzsa

I♦Zsófia =1f. Bulyovszky László (Ferenc, Ebeczky Fruzsina) =2f. Kubinyi Imre (Péter +1684, Abaffy Anna)

I♦Mária =Pelargus Gábor

D♦Gáspár *1550 +1572 után. =Ismeretlen, A gersei Pethő család szolgálatában előbb balatoni csajkás, majd Komáromban a naszádosok vajdája 1571-ben, Komáromban már a Paksy család szolgálatában állt.

E♦Ismeretlen leány gyermek =Kápolnai Bornemissza Farkas *1506 +1572, (2f. Forgách Magdolna)

F♦Boldizsár Bornemissza

F♦János Bornemissza

F♦Pál Bornemissza

E♦Ferenc *1570körül, 1609-ben a szécsényi seregszemle jegyzékében szerepel.

F♦György *1595 =Abonyi Judit

F♦Anna *1590 +1626 után =Bernátfalvi Földváry György *1579 +1636 (Mihály +1590,Bernátfalvi Bernáth Zsófia) - Ezen Anna bizonytalan, hogy Gáspár fia Ferenc vagy Mihály fia Ferenc gyermeke lehetett.


A családnak létezik egy 19.-20. századi családfa törredéke is mely egy Bártfáról induló kassai-ágból eredeztethető:


A♦Mihály *1727k +1783.04.06.Bártfa = 1f ? =2f ?

B1Imre  *1770.10.hó Bártfa +Bártfa 1818.06.24 =1f. Niklétzy Éva *1779  (György lánya) =2f. Niklétzy Katalin Zsuzsanna (György lánya) - Bártfa város tiszti főjegyzője

    C1Imre *Bártfa 1798.03.21.  +Bártfa 1798.03.27.  

C1Imre Gideon *Bártfa 1799.09.01. +Bártfa 1807.05.08.

C1Pál Péter *Bártfa 1801.06.28. +Ungvár 1855 után = Smitz Teréz +Ungvár 1867.07.12. , Az ungvári "Megváltóhoz" patika megvásárlója. Gyógyviz kutató, gyógyszerész, medikus. 

DLászló *1836 , ungvári "Megváltóhoz" patika tuladonosa és gyógyszerésze, fiaival üzemelteti a patikát.

EFerenc

ELászló

DLajos *Ungvár 1838.09.24 +Ungvár 1914.01.11 =Ungvár 1867.03.25 Pongrácz Paulina *Jenke 1846 +Ungvár 1883.07.14 (Ferenc, Szulyovszky Ludovika)

E♦Ferenc *Ungvár 1871 +Ungvár 1938.05.10. , ungvári "Megváltóhoz" patika tuladonosa és gyógyszerésze

E♦Sarolta *Ungvár 1874 = Adametz Leo Johannes Christofer *Szilézia, Poroszország 1869 (Manfried, Rosenberg Xavéria) 

F♦Ilonka Adametz = Korcsok Béla

GImre Korcsok

F♦Ede Adametz

EBéla *Ungvár 1877 , 1909.03.28.-án Ellis Islanon, mint bevándorlót regisztrálják az USA-ban. 

EIzabella *Ungvár 1879 =Ungvár 1898.06.27. Markovszky Sándor *Ungvár 1869 +Ungvár 1904 (Mihály, Kostyánszky Anna) , királyi rendörtanácsos = 1909-ben már Turcsányi József jegyese

EErnő * Ungvár 1881, 1909.03.28.-án Ellis Island-on, mint bevándorlót regisztrálják az USA-ban, de hazatér 1922-ben Ferenc testvérével vezeti a gyógyszertárat Ungváron. 

EErzsébet *Ungvár 1881

EEtelka

DSándor *1846 +Ungvár 1900.06.06 =1886 Pilissy Lenke *Eperjeske 1865.10.08 +Budapest 1908.10.25 (Lajos, Bernáth Sára) , Szülész, sebész és ált. orvosi diplomát szerez, Ferenc József Lovagkereszt tulajdonosa, Ung vármegye főorvosa és a megyei orvos-gyógyszerészi társaság  elnöke.

EGyula *Ungvár 1887.05.04. +Budapest 1943.02.25. , kereskedő, sikertelen vállalkozásai miatt folyamatosan tartozásokat halmoz fel. 

EJenő * Ungvár 1889.02.17 +Budapest 1943.02.06 =1f .1917 Molnár Mária =2f. Budapest 1941.07.13 Kain Vilma *Budapest 1912.01.15 (János, Ehmann Izabella), Főhadnagy a munkácsi II. honvédgyalogezrednél majd a m. kir. brassói 24. honvéd gyalogezred kötelékében.

F1Tibor *Ungvár 1918.02.13 +Alameda,CA,USA 1999.01.18 =1f. Azúdt Pálma *Kaposvár 1918.10.15 +1956 USA (István József Gyula, Kovácsy Rózsa) =2f. Károly Nóra, utász főhadnagy, 1945-ben diszidál az USA-ba. 1956-ban a kaliforniai egyetemen szerzett gépészmérnök diplomát. A kaliforniai Oaklandban telepedett le.

GAndrea *Feffernitz, Austria 1947.05.05 = Jerry Morris *USA

H♦Christoper Ian Morris

H♦Adam Bene Morris =? Murphy

I♦Lilly Palma Morris

I♦Abe Jesse Morris   

GPéter Pál *Berkeley,CA, USA 1955.08.26 +Alameda,CA, USA 1980.01.17

EKlára *Ungvár 1895.04.06. +Budapest 1958.08.27.  =Budapest 1943 meliczei Belényesi Károly *Budapest 1883 +Budapest 1960.02.15. (András, Pilissy Mária)

DKálmán *Ungvár 1837körül +Ungvár 1883 =Ungvár 1868.06.22  Csonka Ilona *1846körül (Ignác, Kurka Jozefa) , Ung megye szerednyei járásának szolgabírája. Kúriai bíró, majd megyei albíró 

C1Anna Mária *Bártfa 1804.02.26. +Bártfa 1812.03.28

C1Zsuzsanna *Bártfa 1806.09.19. 

C2Károly *Bártfa 1811.01.12. +Kassa 1899.10.17 =Bártfa 1848.02.28. Forgáts Jozefin  *Bártfa 1827.05.21. +Kassa 1891.12.29 (József, Metzner Márta Johanna) , postahivatali gondnok Kassán

DRóbert Károly *Kassa 1848.12.06. +Szerencs 1938.02.02. =1.f Passuth Ilona *Bártfa 1844 +Budapest 1919.08.11 (Ferenc, Tessedik Karolina) =2.f Budapest 1920.10.28 Egyedi Eleónora *Szerencs 1869.02.15 (Egyedi Anna törvénytelen lánya) , Királyi tanácsos, Lipót rend lovagja, nyugalmazott posta és távirda főigazgató

DIlona Mathild *Kassa 1851.01.08 = Zsembery Tibor

E♦Ilona 

E♦Margit

E♦Aranka = Freiler Ferenc

E♦Elvíra

E♦Tivadar

DGyula József *Kassa 1852.12.28 +Budapest 1942.02.22 =1882 Kisziváth Irma Mária Anna  +Köbánya 1903.12.14 (Józse, Szkopál Mária) =2. Budapest 1912.11.26 Preszler Vilma Aspázia *Budapest 1880.05.25 (Antal, Kund Vilma) , I. osztályú postafelügyelő Kassán

EGyula Róbert Károly *Köbánya 1883 +Budapest 1943.12.16 =Budapest 1908 Meiszner Marinna Stephana *Vasvár 1886.01.07 +1970 (István, Simon Anna), államtudományi doktorátus, m. kir. postatanácsos Budapesten. Az I. világháború alatt a budapesti katonai parancsnokság vezérkari osztályán volt beosztva. Érdemei elimeréséül a kardokkal diszített Signum Laudisszal a vitézségi érem szalagján tüntették ki. A kelenföldi evangélikus egyházközség presbitere és számos egyesület, valamint kaszinó vezetőségének tagja.

FLászló *Budapest 1911 +Veszprém 1941.04.12 =Szabó Etelka, repülőpilóta, főhadnagy, a Magyar Érdemrend Lovagkereszt hadiszalagon a kardokkal kitüntetés posthumus tulajdonosa.  

FGyula Zoltán *Budapest 1913.09.13 +Budapest 1969.10.19 =Rácz Vilma Magdolna *Budapest 1912.12.12 (Lipót, Bodnár Erzsébet) , Postaigazgató Budapesten.

GCsilla = Sándor László

GGyula = Kispalugyai Palugyai Judit *Budapest 1940.08.07 (Ferenc, Napholtz Edit)

HMónika *Budapest 1963.06.08. =1f. ? Horváth =2f. ? Németh

HZsolt *Budapest 1967.07.11

EValéra *Köbánya 1885.06.16 +1942 =Újlaky Nagy Árpád *Budapest 1882.04.08 (István, Porsch Matild) , színésznő 

F♦Tibor

F♦Éva

EMelánia *Köbánya 1888.01.19 +Budapest 1970.01.01 =Budapest 1916.08.04 Sárkány Jenő Lajos *1878.08.08 +1943 (Lajos, Friedwalszky Mária)

F♦Márta

DIrma *1853 = 1f. Keil Imre +Budapest 1903.10.14. =2f. Jurcsek Géza

E♦Imre Keil

C2♦Mária Terézia * Bártfa 1814.10.07.  +Bártfa 1897.02.14. = Christmann Károly (Sámuel, Passuth Johanna)

C2♦Jozefin Katalin *Bártfa 1817.06.21.  +Bártfa 1819.11.26.

B1♦Zsuzsa *Bártfa 1768 +Bártfa 1768

B1♦János Mihály *Bártfa 1773 +Bártfa 1775

B1♦Mihály *Bártfa 1775 +Bártfa 1776

B1♦András *Bártfa 1777

B1♦Anna Rozina *Bártfa 1780 +Bártfa 1786

B1♦Sámuel (Posthumus) *Bártfa 1783.07.09. 

B2♦Éva *Bártfa 1806.11.06.

B2♦Anna *Bártfa 1812.03.28.


A család rövid leírását  Szluha Márton: Nógrád vármegyei nemes családok (Késmárky István, Pálmány Béla, Simon István, Fekete László Gyula) kötetében is közreadtuk.

A Szluha Márton által még 2000-ben elindított Felvidéki nemes családok sorozatának következő kötetét tartja kezében a tisztelt Olvasó. A sorozat kiadása eredetileg egyszemélyes vállalkozás volt, de Márton betegsége miatt 2012-ben megkért a közös munkára. 2016-ban bekövetkezett halála után a kiadási program folytatásába hamar bekapcsolódott Simon István történész, aki közel 50 éve folytat kiterjedt társadalomtörténeti és genealógiai kutatásokat. A folytatáshoz szerencsére újabb szakértő segítőt és szerzőtársat is kaptunk, így a munka lendületesebben haladhatott. Az utóbbi kötetek tervezése közben kapcsolódott a kutatásba Dr. Pálmány Béla történész is, aki elismert Nógrád megye szakértő, nagyszámú rangos publikáció, többek között a Varsány c. tanulmánykötet (Akadémia Kiadó, 1978) társszerzője, a Tanulmányok Szécsény múltjából c. könyv, és a rendi és reformkori országgyűlések almanachjai súlyos köteteinek a szerzője. Köszönettel tartozunk mindazoknak, akik közvetlenül vagy közvetve segítették a kötet elkészítését, adatokat közöltek, lektoráltak vagy gépi adatrögzítéssel segítették ezt a munkát. A teljesség igénye nélkül: Gáspár Zsoltnak, Szücs Istvánnak és Tamásnak, a Szokolóczy ill. a Nándori Bene családfa adtaiért, Virág Zsoltnak, aki képarchívumát bocsátotta rendelkezésre, Fáy Tünde, Gaál Szabolcs, Hanák Béla és Varga László lektoroknak, Györe Zoltánnak, az időközben elhunyt Szluha Mártonné Dr. Vermes Borbálának, Ludányiné Facsinay Erikának és végül, de nem utolsósorban feleségemnek, Zatykó Erzsébetnek. Nagymennyiségű saját kutatási adataik rendelkezésre bocsátásáért külön hálával tartozunk Ivanyik Dávidnak és Fekete László Gyulának, akik közül az utóbbit szerzőtársunknak is fogadtuk, továbbá Baintner Ágnesnek és Trajtler Istvánnak és másoknak a családjaikra vonatkozó adatok szíves közléséért és együttműködésükért. Külön köszönet Zsigray Zsoltnak a címerleírásokért és címerrajzokért. 

Késmárky István 

A Nándori Bene család országos szétszóródása közepette több családi-ág is megerősítette nemességét, egyesek új címer ábrázolással, mások csak armalist kérve , megint csak más családi ágak új nemességet nyerve. Így alakulhattak ki a Sümeghi, Kászoni, Röjtöki és egyéb előnevű Bene családok. A különböző családi ágak kutatása a jövő feladata számunkra. Minden segítséget szívesen veszünk!