nándori Bene Rudolf (Rezső)

(sz.:1852.05.01 - h.:1896.12.19)

3. osztályú Vaskereszt érdemrend

Bene Irén Mária Henriette ("Mici") (sz.:1894.05.29 - h.:1983.07.30)

Nándori Bene Rudolf (Rötöki) született 1852.május 1.-én Egerben. Szülei: Nándori Bene Nepomuk János (1815.01.22. - 1874.09.07.) és Tschögl Anna (1834 -1878.10.26.).

Apja, adófelügyelő Kecskeméten , ki korábban (1815-1876) jogi tanulmányokat végzett, előbb Pesten tisztviselő, majd az 1848-1849. évi szabadságharc idején honvédőrnagy, a világosi fegyverletétel után időlegesen külföldre menekült, 1851-ben – apja Nándori Prof. Bene Ferenc közbenjárására kapott amnesztiával – hazatért. Előbb Kecskeméten, majd Egerben adófelügyelő, majd a város számvevője. Az Egri honvédegylet elnöke. 61 éves korában halt meg. Eger, Szent Rókus sírkert adatai szerint :1874. XI. 7.

Rudolf gyermek koráról nem sokat tudunk , valószínűleg korán katonának áll és ezen a pályán tölti le életét. A pályafutása során keletkezett és eleddig felkutatott iratok szerint a ló- tenyésztéssel és orvoslással foglalkozott.

1880.04.23-án Alsószombatfalván Pálffy Géza ezredes kitünteti szolgálataiért a 3. osztályú vaskereszt érdemrenddel. Ekkor már főhadnagy.

1880 : Távlovaglás. 588 kilometer 7 nap alatt.

Az országos lótenyészintézetek vezetőjének engedélye folytán — a fogarasi magyar királyi álladalmi ménes parancsnoksága indíttatva érzé magát, hogy egy nagyobb távlovaglás által — két meddő anyakanczának tehetségkepességét huzamossabb időre próbára tegye. — E czélból a ménes katonai osztályához tartozó Füg István főhadnagy és Bene Rezső hadnagy lettek ezen távlovaglás keresztülvitelével megbízva, s nevezett tiszt urak szeptember hó 29-én Alsószombatfalváról útnak indulnak. A főhadnagynak a lova, in-megrándulás következtében, Arad környéken megsántulván, útját nem folytathatta, de Bene hadnagy úr programszerűleg lovagolt Nagyszeben, Déva, Tótvárad, Arad és Csongrádon át Budapestre, hová október hó 6-án délben 12'/ 2 órakor érkezett. Tekintettel a 7 nap alatt megtett 588 kilométernyi távolságra, továbbá az út, illetőleg talaj különbségére (Csongrád körül irtózatos sáros, fellágyult terrainnumon át kellett hatni) valamint hozzászámítva azon 92 kilónyi súlyt, melyet a Kuto kancza vitt, úgy ezen képesség mindenáron említésre méltónak tekinthető, annál is inkább, mivel a ló látszólagos fáradtság nélkül, teljes egészségben, étvággyal és jó állapotban érkezett be s így a kívánt követelményeknek tökéletesen megfelelt. Ha a fogarasi állami ménes eddigi termelékei azon reményre is jogosítottak fel, hogy idővel jó és tehetségképes, hazánkban nevelt lippiezri lovakat mutathassunk be, úgy ezen itt ecsetelt távlovaglás ama reményünket nem hogy alaptalannak tüntetné fel,hanem jóhiszeműleg támogatja.

1886.05.01-től főhadnagy a fogarasi állami ménesnél,

1891. IV. Sepsi-szt.-györgyi méntelep. Bene Rudolf, főhgy., homoródi osztály-parancsnok. Alsó-Szombatfalva fiók telep.

1892. IV. Sepsi-szt.-györgyi méntelep. Bene Rudolf, főhgy., homoródi osztály-parancsnok. Alsó-Szombatfalva fiók telep.

1893.05.01-től II. osztályú kapitány Nagykörösön a Magyar királyi állami méntelepnél

1895.11.01. A ménesintézeti karnál, még pedig a magyar királyi lótenyésztési intézetek és a királyi horvát-szlavón méntelep katonai osztályainál első osztályú századósokká a következő 2. osztályos századosokat nevezteti ki: nemes Bene Rudolf

1896.december 20.-án elhunyt. Homoródon lett eltemetve.

Családja:

Felesége: Pfundtner Hermine Caroline Barbara (1865.01.02 - 1928.02.07)

1883.02.02. Fogarason tartott farsangi bálon mint meghívott és megjelent úri kisasszonyt említik.

1885.08.09. Fogarason az erdélyi kulturegylet számára tartott hangversenyen és mulatságon megjelent mint kisasszony.

1889.04.04.-én az alábbi gyászjelentés tesz róla és már férjéről valamint első gyermekéről említést:

Dr. Endrey Gyuláné szül. Bene Amália.

Lapunk szerkesztőjét mélyen megrendítő gyász érte. A halál angyala leszakitá szerető kebléről a legszeretőbb, a leghübb, a legnemesebb keblű feleséget, milyent a nagy isten csak keveseknek ad élettársul. Élte virágjában, 28-ik életéve előtt, boldog házassága kilenczedik évében, f. év márczius 28-án hunyta le örökálomra jóságos szemeit az áldott emlékű nő, ki férjének igazi felesége, négy kis gyermekének önfeláldozó édes anyja, emellett a leggyöngédebb rokon, a legkedvesebb barátnő, jó honleány, vallásos, müveit, minden szépért és jóért lángoló keblű nő volt. — A boldogult csak hét és fél év óta lakott városunkban, de végtelenül szelíd, jó leikével és mindenki iránt előzékeny, kedves modorával, úgy szólván kedvencze lett azon úri körnek, melyben megfordult s elmondhatjuk, hogy a ki csak ismerte, mindenki rokonszenvvel viseltetett iránta s nagyon sokak előtt még sokáig kedves emlékezetben lesz szép sugár alakja, megnyerő arcza s bájos megjelenése. — A boldogult családi származására nézve megemlítjük, hogy nagyatyja néh. dr.Bene Ferencz volt, a hírneves orvos, a budapesti egyetem tudós professzora és rektora, atyja néh. Bene János pedig a szabadságharczban honvédőrnagy volt s mint Eger város számvevője s a hevesmegyei 48-49-iki honvédegylet elnöke halt meg. — Elhunytáról mély gyászba borult férje a következő gyászjelentést adta ki:

Dr. Endrey Gyula ügyvéd, kiskorú gyermekei : Elemér, Gyula, Antal és László nevében is, fájó szívvel jelenti szeretett feleségének, Dr. Endrey Gyuláné szül. Bene Amáliának élte 28-ik, boldog házassága 9-ik évében, öt heti kínos szenvedés után, mellhártya-lob következtében, f. év márczius hó 28-án délben történt elhunytát. A boldogult hült tetemei márczius 30-án, szombaton d. u. fél 4 órakor fognak — főutczai lakásáról, a Lengey-féle házból — a róni. kath. anya- szentegyház szertartásai szerint örök nyugalomra kisértetni, az engesztelő szent miseáldozat pedig ugyanaz napon d. e. 9 órakor fog a helybeli róm. kath. templomban lelki üdvéért a mindenhatónak bemutattatni. Hm- Vásárhely, 1889. márczius 28-án. Áldás és és béke a megboldogult kiszenvedett poraira! Gyászolják még a boldogultat: Ipa és napa: Endrey Antal és neje Tschögl Erzsébet. Testvérei: Bene Rezső, nejével Pfundtner Herminnel és gyermekével; Bene Géza, nejével Nádasky Máriával; Bene János, nejével Janik Etellel és gyermekével; Bene Anna, férjével Sebestény Istvánnal és gyermekeivel. Sógora és sógornői: Endrey Aladár, Endrey Ildikó, Endrey Sarolta, férjével Dr. Bakay Lajossal és gyermekeivel, és nagy számú rokonság.

Az oly korán elhunyt kedves, fiatal nőnek temetése f. hó 30-án, délután, városunk minden rendű és rangú közönségének legmélyebb részvéte mellett ment végbe. A gyászszertartáson intelligens közönségünk, különösen az úri hölgyközönség, úgy szólván teljes számmal képviselve volt s a szebbnél szebb koszorúk nemcsak a koporsót, de a gyászkocsit is teljesen elborították. A családtagokon s legközelebbi rokonokon kívül koszorukal küldtek részvétük jeléül, s a boldogult gyász- pompája emelésére: özv. Ballassa Sándorné, Csorba József és neje, Embei Gyula és neje, Jeney Etelka, Konstantin Györgyné, Konstantin Péterné, Müller Ferencz, Oláh Miklós és családja, Pokomándy Imre és neje, a Szomor család akié a Termény- és gabonacsarnok. A gyászszertartást Bernátsky Ferencz plebános végezte teljes segédlettel s a négy lótól vont gyászkocsit a szomorú végtisztességtételben részt vett közönség hosszú kocsi sorai kisérte a temetőbe, hol a drága halott hült tetemeit a családi sírboltba helyezték örök nyugalomra. Legyen neki könnyű a föld, és legyen áldott az ő emlékezete!

Gyermekei:

- Rudolf (sz.:1888.03.27 - h.:1957 után)

- Ferenc (sz.:1892.03.20. Homoród - h.:1915.02.16. Novo Radomsk),

- Irén Mária Henriette ("Mici") (sz.:1894.05.29. Homoród - h.:1983.07.30) férje: Gustav Adolf Rudolf (1894.01.09. - 1977.03.18.) . Egy lányuk Marianne (1928.08.27. Brassó - 2021.02.10. Németország.) született ki Stefan Wolf-val (1926.05.19. Pankota -2014.03.12.) házasodott. Gyermekük Wendelin gondozza a Bene család ezen ágának hagyatékait, emlékeit.

Bene Irén Mária Henriette ("Mici") (sz.:1894.05.29 - h.:1983.07.30) keresztelési lapja

Bene Rudolf, balra az első a felső sorban. A fényképet ezúton is köszönöm Bene Rudolf dédunokájának Wolf Wendelin-nek.

A kép 1890.04.23.-án Alsó-Szombatfalván készült. A kép hátoldala szerint a képen szereplők :

III. számú Fogarasi ménesintézet, Parancsnokság:

  • Gróf Pálffy Géza cs. és kir. húszár ezredes és parancsnok

  • Rittermeister Schlosser Frigyes százados

  • Gestütfiliale Kommandant (Ménestelep parancsnoka): Bene Rudolf (Rezső) főhadnagy

  • Illgner Nándor, I. oszt. százados.

  • Vinczl József, számvevő százados

  • Dr. Balassa de Nyék Ferenc állami orvos

  • Pistelka Péter, I. oszt. katonai főállatorvos

  • Hess Adolf, állami állatorvos

(A nevek beazonosításában Magyarország tiszti cím- és névtára kiadványa segített.)

Az alsó szöveg: .....in A.Szombatfalva im 23. April 1890, ...wir den Herrn Obersten zur Dekorirung mit den Eisernen Kreuz ... III. Klasse ... = az ezredes urat .... a vaskereszt III. osztályával való kitüntetéshez........wo ich 6 1/2 Jahre diente... = ahol 6,5 évet szolgáltam.

Országos lótenyésztés


Nagyküküllő-megye lótenyésztési szövetkezete .

Most, a mikor a népies lótenyésztés emelése érdekében annyi mindenféle vélemény nyilvánul, amikor az országnak tenyészkerületekbe való felosztásáról, táj fajtákról, tenyésztési szövetkezetekről foly az eszmecsere, érdekesnek Iártjuk, hogy egy már működésben levő, a népies tenyésztés emelését czélzó intézménynek, a nagyküküllö-megyei tájfajta tenyésztésnek keletkezését közelebbről méltassuk.

A mily híres volt Erdély lótenyésztése régente, épp oly gyenge lábon állott népies tenyésztése még a közelmúlt időkben. Jellemző Nagy-Küküllö-megye lótenyésziési viszonyaira nézve, hogy mikor 1891-ben br. Apor Gábor, mint főispán, a megye élére került és az oly szükséges gazdasági tanácsot szervezte, e tanács egyik első ülésén a következő indítvány előterjesztése vált szükségessé ;

1. Szigorú intézkedés tétele arra nézve, hogy a közös legelökön a méncsikók a kanczáktól elkülönítve legeltessenek s egyáltalán mének, a legelő kanczák közé, fedezés végett ne bocsáttassanak.

2. A községeknek, a melyek ménjeiket nem az államtól szerzik be, hanem a vásárokon, vagy hasonló forrásokból, a megyei lótenyészbizottmány tanácsának kikérése nélkül ne legyen szabad méneket vásárolniok. E czélból azoknak a megyebeli tenyésztőknek. a kik méneket nevelnek és áruba bocsátanak, kötelességévé teendő, hogy ménjeiket a ménvizsgáló bizottság elé vezessék, a mely a tenyésztésre alkalmas példányokat igazolványval ellátja és az eladó méneket nyilvántartja, hogy a mént kereső községeknek tájékozással szolgálhasson.

3. A községek köteleztessenek, lóanyagukat, kiválóan pedig a tenyészanyagot nyilvántartani.

4. A megyében levő állami mének nagyobb kihasználása érdekében a községek részéről szedni szokott fedeztetési pótdijak (istállópénz) beszüntessenek.

5. Az állami fedeztetési állomásokat korcsmák udvarában elhelyezni tilos legyen.

6. Községi kezelésben, vagy szövetkezés utján csikólegelöket létesíteni, a menhelyül szükséges félszerrel, és zöld takarmány biztosítása.

7. A lótenyészjutalom-dijosztásoknak akként való módositása, hogy csak tenyész-anyakanczákkal és három évet betöltött, kizárólag tovább tenyésztésre szánt, még be nem fogott és be nem fedezett fiatal kanczákkal legyen szabad konkurrálni.

8. Arra hatni, hogy amaz Erdélyben rendkívül elterjedt téves nézet, hogy a csikók jó táplálása csonthibák keletkezésére ad okot, lehetőleg kiküszöböltessék.

9. A tenyésztés körüli ismeretek terjesztése a nép között az által, hogy a jobb módú lótenyésztő gazdák fiai hadkötelezettségüknek önkéntes belépés utján az áll. méntelepeknél vagy méneseknél tegyenek eleget.

Báró Apor Gábor, a kit a megye sajnálattal látott távozni 1895-ben a főispáni székből, melyet az Ö Felsége személye körüli magyar minisztérium miniszteri tanácsosi rangjával felcserélt, erélyesen hozzálátott a viszásságok orvoslásához s e tekintetben Bene Rezső százados homoródi ménosztálv-parancsnok, a fenti indítvány beterjesztője, erös támaszát képezte. Első sorban összeállított a megye gazdasági tanácsa egy, a köznép száj ize szerint szerkesztett kis ismeretterjesztő könyvecskét, - mely a lótenyésztéshez szükséges tanácsokkal szolgált. Azután kimondotta, hogy községi ménekül csalk tenyésztési igazolványnyal ellátolt mének vásárolhatók és hogy a fedeztetés csak kézből történhetik, mivel a szabad ménesben való fedeztetés a fiatal kancza-csikókra nézve káros, a községi méneket pedig idöelött tönkre teszi. A homoródi ménosztály szakértő parancsnokát beválasztotta az újonnan szervezett ménvizsgáló bizottságba és már 1892-ben 33 községi mént látott el igazolványnyal.

Megtörtént a kanczaanyag összeirása. A megyében 8500 tenyész kanczát találtak akkor, a melyek fedezésére 33 községi és 49 állami mén állott rendelkezésére. Egy ménre átlag 103 kancza esett volna, oly mennyiség, a melynek meg nem felelhetlek. A községi mének között azért volt több is. a mely 100 kanczán felül fedezett. A mének tartása azonban nem volt éppen előnyös. Löcherer Andor urnák e lapokban nemrég tett ama javaslatára vonatkozólag (Vad. és Vers.-lap 4 szám), hogy az összes állami mének magánkezelésbe adassanak, nem lesz érdek nélkül, ha az e téren tapasztaltakat felsorolom : A községi mének nem voltak soványak, de kondicziórói szó sem lehetett. Lovagolni nem igen merik a mént, hanem fejébe húznak egy orrféket, ebbe egy két öles kötelet, azután ki a piaczra, hol a mén egy félórán át vezetője körül ugrálgat. Ha ugy tetszik, betenkint többször, de leginkább csak vasárnap délután. *) A fedeztetésnél épp oly gondatlanul jártak el; rendszeres próbálásról szó sem volt, addig vezették egyik kanczát a másik után a bosszú kötélen tartott mén elé, g valamelyikre felküzdhette magát a mén az öt sürün találó dugások zápora közben. A községek ménszükségletét fedezendő, figyelmeztettek, hogy a mezőhegyesi ménesből mérsékelt áron és könnyű fizetési feltételek mellett kaphatnak megfelelő méneket, ha érte folyamodnak. A figyelmeztetés nem maradt eredmény nélkül. Igy lassankint haladva, 1893. őszén egy értekezlet alkalmával szóba jölt D'Orsay gróf, mezőhegyesi ménesparancsnok által Mezőhegyes vidékén kezdeményezett tájfajtatenyésztés kérdése. Az eszme a főispán részéről felkaroltatott, Bene százados pedig a kivitel szakértői részét elvállalta. A jobb tenyész-anyaggal biró községekkel közöltetelt a megyei gazdasági tanács e szándéka. Ügybuzgó falusi jegyzők, sőt tanítók és lelkészek is hozzáláttak a járás föszolgabirájától érkezeit felszólítás alapján, hogy a falusi tenyésztők érdeklődését ez irányban felköltsék és a tervezett tenyész-eljárást behatóan ismertessék. Rövid idö alatt 1500 kanczát jelentettek be részvételre !

Az országos lótenyésztési ügyek akkori vezetője, dr. Schmidt József, természetesen örömmel fogadta az érdeklődés ily élénk nyilvánulását és kilátásba helyezte, hogy a szükséges előmunkálatok megtétele után személyesen is meggyőződést fog szerezni arra nézve, vájjon a remélt siker elérhető lesz-e. D'Orsay gróf, mezőhegyesi ménesparancsnok pedig készséggel szolgált a szükséges útbaigazításokkal. 1894. január havában a földmivelésügyi ni. kir. ministerium a megye főispánjával és ló- tenyészbizottmányával folytatott tárgyalások alapján elhatározta, hogy "a mezőhegyesi tájfajta tenyésztés mintájára Nagy-Küküllö-megyében a táj faj la tenyésztési szövetkezet létesíttessék és megbízta Bene századost, a homoródi mén-osztály parancsnokát (Egyik megyei községben a községi mén kezelésével és gondozásával a levélhordó (! I) volt megbízva egyidőben), hogy a kanczaanyag felöl tájékozást szerezzen magának. A kezdet kedvéért elégnek látszott a következő 10 községben megejteni az osztályozást és p. Báránykút, Buldogváros, Lemnek, Nagy-Sínk, Brulya, Morgonda, Lesses, Szt.- Ágota, Jakabfalva és Újvároson. Összesen 1503 kancza lelt e helyeken elővezetve, melyek közül 293 az I., 220 a II., 234 a III., 637 darab a IV-ik minőség-osztályba esett, mig 120 darab határozottan selejtes volt. Az osztályozás kiterjedt a testalkat és tenyészképesség bírálatára, de kiterjedt arra is, hogy mily mének fedeztek az előző években az egyes községekben és melyek ütöttek át legjobban a tenyésztésben; továbbá milyenek a közlekedési, tartási és értékesítési viszonyok.

Az osztályozás eredménye arra a következtetésre vezetett, hogy a tájfajta-tenyészlés ezen a vidéken arabs és lipizziai ménekkel kell, hogy megállapittassék, mert a mi jót és sikerültet látni lehetett, ilyfajta ménektől származott. A viszonyok azonban nem engedték meg, hogy az első évben több mint 4 községben vegye kezdetét a tájtenyésztés és p. Szt.-Ágota, Morgonda, Lesses és Nagy-Sinkben, hová a kiválasztott kanczák részére megfelelő testalkalu fogarasi és bábolnai mének osztattak be, lehetőség szerint feketék vagy sötét pejek. Mindössze 7 mén lett párosítva 106 kanczával 4 községben és a tájfajtatenyésztö szövetkezet megalakult a következő, a földmivelésügyi m. kir. minisztérium állal jóváhagyott alapszabályokkal:

1. §. A szövetkezet czélja •• Nagy-Küküllő vármegye a ma községeiben, melyeket a földmivelési m. kir. minisztérium arra kijelöl, lótájfajta létesítése és a csikók okszerű felnevelésének előmozdítása.

2. §. A szövetkezet tagjai az 1. §. szerint a földmivelési m. kir. minisztérium által kijelölt községekben lakó lótenyésztők, kik a szövetkezetbe belépnek és az alapszabályok egy példányának aláírásával, annak szabványait magukra nézve kötelezőknek el- ösmerték.

3. §. A szövetkezeti tag annyi tenyészkanczával lép be a szövetkezetbe, a mennyit a felügyelő bizottság alkalmasnak talál,

4. §. A szövetkezet ügyeit a felügyelő bizottság vezeti. Ez áll a vármegye lótenyésztési bizottság elnökéből, mint elnökből é s a homoródi ménteleposztály parancsnokából, mint elnökhelyettese és egyúttal szövetkezeti igazgató, a járás főszolgabírójából, a megyei közgazdasági tanács egy tagjából és a szövetkezeti tagok által községenkint választatott egy-egy tagokból.

5. §. A felügyelő bizottság teendői:

1. A bejelentett kanczákat osztályozva az alkalmasoknak találtakat a szövetkezet bélyegével elláttatja, a homoródi méntelepnél vezetett szövetkezeti törzskönyvbe be - vezetteti.

2. Meghatározza, hogy a felvett kancza, mely mén által lesz fedezendő.

3. Minden évben osztályozza a szövetkezeti kanczáktól ellett kanczacsikókat, az alkalmasnak találtakat a szövetkezeti bélyeggel ellátja é s 1. pont alatti törzskönyvbe bevezetteti.

4. Bármikor ellenőrzi, hogy a szövetkezeti tagok kötelességüknek pontosan eleget tesznek-e. 5. Rendkívüli esetekben megengedheti, hogy a szövetkezeti tag anyakanczáját vagy kanczacsikóját eladhassa.

6. §.

1. A szövetkezet igazgatója a bizottság minden határozatát a magy. kir. földmivelési minisz - tériumhoz felebbezheti; a tagok által beadott fellebbezést pedig saját véleménye kíséretében oda felterjesztheti.

2. Az igazgató a törzskönyvet a méntelep által vezetteti.

7.§ . A szövetkezeti tagok kötelességei.

1. A belépése alkalmával a bejelentett anyakanczákat a felügyelő bizottságnak elövezeti és osztályozásnak aláveti magát, és türi, hogy beosztályozott kanczája a szövetkezeti bélyeggel elláttassék.

2. A törzskönyvelt kanczát csakis ama mén által fedezheti, melyet a felügyelő bizottság kanczájára kijelölt.

3. A törzskönyvelt anyakanczától ellett kanczacsikót a felügyelő bizottságnak bemutatja, és ha azt alkalmasnak találja, tűri, hogy a szövetkezeti bélyeggel elláttassék