nándori Bene Ferenc

(sz.:1892.03.20. - h.:1915.02.16.)

A képen Bene Rezső, Mici és Ferenc körülbelül 1902-ben.

A képen Bene Ferenc és testvére Mici a Theresiumba való felvétel évében 1911-ben

Az utolsó ismert kép Bene Ferencről 1914 őszén készült Lembergben.

Nándori Bene Rudolf (Rezső) (sz.:1852.05.01. - h.:1896.12.19.) és Pfundtner Hermine Caroline Barbara (1865.01.02 - 1928.02.07) gyermekeként született a Brassó megyei Homoródon. A Sepsiszentgyörgy melletti Angyaloson töltötte gyerekkorát. A 4 osztályos népiskolát a Szeben megyei Meggyesen, majd 1902-ben a Királyi és Császári Katonai Reáliskola alsó 4 évét Köszegen végezte. 4 évvel idősebb báttyját édesanyjával elkísérte Kassára, ahol báttyja sikeresen felvételt nyert a helyi katonai realiskolába.1906-ban ő is jelentkezett a csehországi Hranice katonai felső reáliskolába amit 1909-ben Bécsben sikeresen abszolvált. Ifjúként, 1911-ben beiratkozott a bécsújhelyi katonai akadémiára (Theresium) melynek kadét nővendéke 1914-ig. Időközben a család 1912-ben Nagyszebenből Brassóba költözött. Ferenc édesanyja a saját szavai szerint fia okos, feltünően inteligens, szerény, segítőkész és kiáll másokért, ezért sok barátot szerzett az iskoláztatása során.

A Theresianum Katonai Akadémiát, más néven Bécsújhelyi Katonai Akadémiát vagy Mária Terézia Katonai Akadémiát (németül: Theresianische Militärakademie) 1751. december 14-én Mária Terézia főhercegnő alapította. Az akadémia főépülete a bécsújhelyi várban található.

Az akadémia által nyújtott képzés eredetileg tizenegy éves volt, amit csak fokozatosan csökkentettek hároméves képzésre. 1769-ben összevonták a korábbi bécsi katonai előkészítő iskolát és a hadapródiskolát és helyettük létrehozták a bécsújhelyi Katonai Akadémiát, a Theresianumot. Mindezek mellett pedig szintén Mária Terézia nevéhez fűződik és a tisztképzés részét képezte, a magyar nemesi testőrség. Ehhez a testőrséghez általában középiskola után csatlakozhattak a fiatalok. Ezen képzés keretein belül tanultak németül, franciául, lovaglást, vívást, táncot, zártrendi gyakorlatokat, fegyverforgatást, katonai szabályzatokat és erődítéstant. Ezeken kívül tanultak még magyar jogtudományt és mérnöki alapismereteket is. Ha a tanulmányaikkal és testőri szolgálataikkal végeztek, akkor szinte bármilyen csapattiszti beosztást betölthettek. Összességében a testőrség a 19. századra egy akadémiai szintű képzőintézménnyé vált. Mindezek mellett pedig a nemesi rend és a honvédelmi funkció is különvált. Azaz már bárkiből lehetett tiszt, nem kellett hozzá nemesnek lenni. Sőt az alsóbb társadalmi rétegek számára ez lett a felemelkedés egyik útja. Mindezek ellenére még 1886-ban, söt mint azt Bene Ferenc példáján látni fogjuk egészen az Osztrák-Magyar Monarchia megszünéséig az alábbi rendelet érvényben maradt:

NEMESSÉG. KÉZI KÖNYV NEMESI ÜGYEKBEN. - IRTA MARCZIANYI GYÖRGY LOVAG. 1886.

Van továbbá oly nemesi méltóság, érdemjel és intézmény, melynek elnyeréséhez szükséges az ősnemes származás vagy legalább a nemesség személyes birása. Ezek a következők :

1. Az aranygyapjas rend (Toison d'or), melyről más helyen bővebben megemlékezünk.

2. A Mária Terézia királynőről nevezett bécsi lovagakadémia (Theresianum), hol is a felvétel előtt az osztrák vagy magyar nemesség kimutatandó.

3. A cs. és kir. ház külső udvartartásába es. és kir. asztalnokká (Truehsess) kinevezésnél kötelező a nemesi születés kimutatása.

4. A nemesi hitbizományok (Fidei commiss) elnyerhetesére és alapíthatására szintén a nemesseg kimutatása követeltetik.

Az iskola befejeztével a levéltári bejegyzések szerint mint a császári és királyi (K.u.K.) 12. nehéztarackos osztály tisztjelöltje kerül beosztásba, de az I. vh. kitörésekor (1914.júl.28) már a K.u.K 2. gyalogezred 15.századának hadnagyaként regisztrálták. A család információi szerint az I. világháború kitőrésekor 1914.08.22 és 27. közt napi gyakorisággal írt nekik, mely leveleket megőriztek, utána viszont nem kaptak további híreket Ferenctől. Az utolsó információk szerint a galiciai Premysl erődjébe helyezték. Sajnos katonai pályafutása a keleti front kegyetlen küzdelmei miatt hamar véget ért. A veszteség listák szerint hadnagyi rangban tisztként 1914.11.06.-án megsebesült a K.u.K. IR2 15 komp. (Császári és királyi 2. honvéd gyalogezredének 15. századának) tagjaként. 1915. januárban már a veszteség listán szerepel (Tolnai Világlapja XV.évfolyam 2.szám) pedig ekkor még élt, a halát a Bécsi levéltár adatai 02.16.-ra jelölik Novo Radomskban. A család ezen információkat nem kapta meg! A hivatalos értesítés szerint ütközetben eltünt státuszban tüntették fel, így édesanyja 63 éves koráig, haláláig reménykedett hogy fia él és hazatér. A család a legmagasabb szintig közbenjárt hogy információt szerezzen Ferencről,de nem jártak sikerrel, annak ellenére hogy a Vöröskereszttet és a Spanyol királyi udvar segítségét is kérték a felkutatására.

A családi képeket és információkat köszönöm Wendelin Wolfnak ezúton is!

A Theresiumi végzős osztálykép 1914. tavaszán. Bal szélen Bene Ferenc ül.

Bene Ferenc és társai tiszti avatása 1914. tavaszán Bécsújhelyen.

Bene Ferenc 1914.-ben műtermi fotó, itt már hadnagyi ruhában.

Bene Ferenc nemesség igazolása a Theresiumba való jelentkezésekor 1911-ben.

Ezúton köszönöm ismét dr. Lenkefi Ferenc levéltáros úr segítségét.

"A bécsi Kriegsarchiv korabeli, eredeti veszteségi nyilvántartásai között három halotti anyakönyvi karton és egy halotti anyakönyvi bejegyzés is illeti. (3db kép) Előbbiekből egyik még mint a cs. és kir. 12. nehéztarackos osztály tisztjelöltjét említi, a többi feljegyzés a cs. és kir. 2.gyalogezred hadnagyaként. Ami közös, hogy Angyalos volt az illetőségi helye (ez nem zárja ki Homoródot születési helyként), valamint hogy 1915. 02. 16-án halt meg tífuszban Novoradomszk (ma Radomsk, Lengyelország) cs. és kir. 3/12. sz. mozgó tartalékkórházában. Aznap temették a helység temetőjében. A mai állapotokról sajnos nincsenek ismereteink. Ami az ezred történetét illeti, csak egy 1893-as kiadású van, vagyis a nagy háború előtti, Ludwig v. Kirchthalertől."

A galiciai front helyzete és történései Bene Ferenc vonatkozásában:

HADTÖRTÉNELMI SZEMELVÉNYEK A VILÁGHÁBORÚBÓL - írta: Vitéz Tersztyánszky Ödön

A második lembergi csata után az osztrák–magyar hadsereg új hadrendben állt fel mégpedig, hogy balszárnyával Krakkóra, jobbszárnyával pedig Przemyśl erősségére támaszkodott. Ezt az állást annak érdekében vette fel a Monarchia, hogy nyugodtan bevárhassa a német csapatokat, akikkel közös hadműveletre készült. Később a jobbszárnyon Prezmyślben állomásozó sereget nyugatabbra küldték, a balszárnyon harcolók tehermentesítésére. A Lembergnél (szeptember 6-án) majd Rawa Ruskánál (szeptember 11-én) elszenvedett vereség után az osztrák legfelső parancsnokság szeptember 12-én parancsot adott a 2., 3., és 4. hadseregnek a San vonalához való visszavonulásra Przemyślen keresztül. Az erőd azt a feladatot kapta, hogy felfogja az orosz támadásokat és biztosítsa az osztrák–magyar hadak visszavonulását.

1914. szeptember elején az orosz gőzhenger megindul a keleti fronton és szép lassan teret nyer a monarchia erőivel szemben. A K.u.K. 1. hadsereg a felmorzsolódás elől a San folyó mögé vonul vissza. A 4. hadsereg támadása megállott, József Ferdinánd fhg csoportja az ellenséges nyomás elől a Ravaruska —Lubacovi vasútvonal mögé, a 4. hadsereg északi szárnyára vonult vissza. A 4. hadsereg északi szárnyát és hátát a Narolon át Cieszanov felé előnyomuló orosz 6. hadsereg fenyegeti. A 3. és 2. hadsereg támadása sikereket mutatott fel, de dacára 10.000 fogoly és 50 ágyú zsákmánynak,döntést és kiadós térelőnyt kivívni nem tudott.


Az 1. és 4. hadsereg már 13-án a San partján volt, míg a 3. és 2. hadsereg e nap Mosciska vonala mögé ért, honnan a 2. hadsereg csak 14-én tudott az esőtől felázott rossz utakon tovább menni. A hadseregek a kiutalt körletben a San mögött 16-áig gyülekeztek, olyként, hogy a 3. hadsereg a Przemysl — Jaroslau-i vonalat közvetlen védhette, míg az 1. és 4. hadsereg a Sanon átkelő oroszt ellentámadással szándékozott visszavetni. A 2. hadsereg feladata volt az ellenségnek Przemysltől délre való előnyomulását feltartóztatni. (Lásd a 16. vázlat.)

A San védelmére azonban már nem került sor, mert szept. 16-án a hadsereg főparancsnokság azon elhatározásra jutott, hogy a San védelmét feladva s minden döntő harcot kerülve, az 1., 4., 3. hadsereget Dunajec, Biala, Gribov, a 2. hadsereget pedig Zboró, Sztropkó, Czirókfalu vonalba vonja vissza, ahol a német erősítéseket bevárja.

A keletporoszországi német 8. hadsereg ugyanis a Samsonov (2.) hadsereget szept. 29-ig megvervén, szükségesnek találta, hogy a még mindig Kelet-Poroszországban álló Rennenkampf hadsereget (1.) megverje és így a délkeleti irányban vezetendő támadáshoz szabad kezet nyerjen. Mikorra azonban Rennenkampf hadseregét a mazuri csatában döntően megverte, a Siedlec felé vezetendő támadás az osztrák-magyar haderők visszavonulása következtében tárgytalanná lett és így a német 8. hadseregparancsnokság szeptember 14-én értesítette Conrádot, hogy erőinek zömét a monarchia hadseregeinek közvetlen támogatása végett Galíciába le fogja szállítani. Mivel pedig Conrad számítása szerint ezen segítség hatásos beavatkozása Galíciában szeptember vége előtt nem volt várható, szükségesnek találta a német erőkkel az együttműködést azáltal biztosítani, hogy a haderőt egy hátrábbi állásba vonja vissza.

Augusztus 18-án Conrad és Ludendorff megbeszélik a jövőre vonatkozó terveket, mely szerint a 9. német hadereg szeptember 30-ig Krakkó —Miechov vonalában felvonul s a monarchia hadseregeivel szemben álló orosz haderő oldalába és hátába tör előre, ezzel egyidejűleg az osztrák-magyar erők is előre nyomulnak. (Lásd a 17. vázlatot.)

A front helyzete október 5.-én este.

Przemyśl közelében a Przemyśl erőd a Monarchia legfontosabb erődítménye volt az első világháborúban. Az ostrom előtt az erőd Európa egyik legjobban felszerelt és legkorszerűbb erődítménye volt; kedvező fekvése miatt birtokosa igen biztos pontot tudhatott magáénak Galíciában. A háborúban Lemberg elvesztése után az osztrák–magyar csapatok a Wisłoka folyó mögé szorultak vissza, így az oroszok megtámadhatták ezt a kulcsfontosságú erődrendszert, amelyet a háborúban összesen háromszor ostromoltak meg:

Przemyśl első ostroma 1914. szeptember 17-én kezdődött, és orosz vereséggel végződött.

Kuzmanek Hermann, az erőd parancsnoka első lépésként eltávolíttatott minden megbízhatatlan elemet a várból. Szeptember 17-én pedig elrendelte mindazoknak az eltávolítását, akik nem tudták igazolni, hogy a maguk számára legalább három hónapra elegendő élelemmel rendelkeznek. Az erőd körül elterülő területet láthatóvá kellett tenni, ezért Kuzmanek parancsára a környező erdőket kiirtották. A felszabaduló területen rengeteg drótsövényt, farkasvermet, aknát és egyéb csapdát helyeztek el. Az erőd mind egészségügyi, mind katonai szempontból megfelelőnek tűnt, több hónapra elegendő élelemmel és több kórházzal rendelkezett. Bár az oroszok szoros gyűrűt vontak köréje, az erősségben levők teljességgel mégsem voltak elzárva a külvilágtól, mert távíró útján állandóan érintkezhettek a főhadiszállással és a német marconi állomásokkal.

Az orosz csapatok megérkeztek az erőd alá és szoros gyűrűt vontak a védelmi állások köré. Dimitrijev tábornok, az orosz hadsereg vezetője, megpróbálkozott harc nélkül elfoglalni a várat, ezért levelet írt Kuzmaneknak, amelyben a vár átadásáról akart tárgyalni vele. Az erőd parancsnokának válasza mindössze néhány szóból állt: „Parancsnok Úr! Méltóságomon alulinak tartom, hogy szégyenletes föltevésére érdemleges választ adjak. A przemysli vár parancsnoka.” Az orosz parancsnok a választ megkapva azonnal rohamra indította csapatait.

Az ostrom 1914. szeptember 17-én kezdődött. 91 800 orosz katona vett benne részt, 133 tiszt vezetése alatt. A rohamot Scserbacsov tárbornok vezette. Október 3-án megtámadták az erőd keleti részét, vagyis a XIV Hurko, a XV. Borek, a IV. Optyń, a I/2. Bykow, a I/3. Pleszowice, a I/4. Maruszka Las, a I/5. Popowice, és az I/6. Dziewięczyce erődöt. Az I/1. Łysiczka erődön kívül egyiket sem sikerült bevenni, melybe az oroszoknak ugyan sikerült behatolni, ám hamarosan kikergették őket a védők. Kuzmanek a vár parancsnoka későbbi visszaemlékezésében részletesen beszámolt az ostromról. Állítása szerint mikor néhány orosz zászlóalj bejutott, az erőd kapuját már csak néhány elszánt honvéd védte, akik a romok és a még ép bunkerek lőrésein keresztül tüzeltek az ellenségre. Ekkor parancsot adott az erőd tüzérségének, hogy a kapu és a rés előtti területét vegyék tűz alá, megakadályozva ezzel az oroszok beözönlését. Telefonálni akart a szomszédos erőd tüzérségének, ám ekkor a legtöbb erődöt összekötő telefonvonalak már megsemmisültek.

Október 8-án második rohamra került sor észak felől a Xa. Pruchnicka Droga, XIa. Cegielnia, XI. Duńkowiczki és XII. Żurawica erődöknél. Az oroszoknak még a lövészárkokig sem sikerült eljutniuk, azonban rettenetes veszteségeik voltak. Az első ostrom 1914. október 10-én ért véget az orosz sereg vereségével. Az orosz oldalon a veszteség körülbelül 10 ezer halott, sebesült és eltűnt volt. A védők vesztesége mintegy 3–4 ezer halott volt. Svetozar Borojević tábornok később ünnepélyesen bevonult az ostromnak sikeresen ellenálló erődítménybe.

Przemyśl második ostroma 1914. november 2-án kezdődött, és orosz győzelemmel végződött.

A hatalmas győzelmet követően az osztrák–magyar hadvezetés mindent megtett, hogy a kimerült és lerombolt erődítményt újra harcképessé tegye. A hadvezetés és az ellátmányt szállító vonatszemélyzet minden igyekezete ellenére (egy hónap alatt 213 vonatot indítottak az erődítménybe) az erőd készleteit a kívánt időre nem tudták feltölteni. Eközben a 11. orosz hadsereg elérte a San folyó vonalát, és vészesen közel ért az erődhöz. A második ostrom 1914. november 2-án kezdődött. Az orosz hadvezetés és a 11. hadsereg parancsnoka, Szelivanov tábornok, okulva az első ostrom alatt elkövetett hibákból, ez alkalommal nem kezdett meg azonnali rohamot az erőd elfoglalásának érdekében. Az oroszok az erődítménybe vezető utánpótlási vonalakat elvágták, így az erődítménybe nagyobb ellátmányt már nem tudtak bejuttatni, bár a 8. illetve a 11. osztrák–magyar repülőszázad pilótái rendszeresen repültek az erőd és a frontparancsnokság között az aktuális utasítások továbbítása végett.

Bene Ferenc 11.05.-én sebesült meg, a 11.06-i jelentésben már szerepel. November 7.-re a az ostrom gyűrű teljesen bezárul, de a Visztulától délre hadseregeink november 10—11-ig ellenséges utóvédek ellenállása közben elérték a Sant s Chyrov vonalát, Przemyslt felmentették s előkészületeket tettek arra, hogy a San mögött, majd Przemyslés Chyrovtól keletre befészkelődött ellenséget visszavethessék. Valószínűleg Przemysl erődrendszerből Bene Ferencet ekkor más sebesültekkel együtt kimentik.

A front állapota 1914.11.07.-én

Mivel az utánpótlási vonalakat elvágták, az erődítmény készletei lassan csökkenni kezdtek. Ráadásul beköszöntött a tél, amely 1915-ben különös erejű volt. Az élelmiszeradagok ekkor kritikusan fogyni kezdtek, mire az erődparancsnokság elrendelte a fejadagok csökkentését. Ennek eredményeként a katonák megbetegedtek, és egyre több dezertőrt jegyeztek fel. Az élelmiszer ellátmány kiegészítésének reményében a védők több mint 10 000 lovat kényszerültek levágni, ez pedig az erődben lévő lovak számának csaknem fele volt. A védők helyzete a tél vége felé már kilátástalanná vált, az élelmiszerellátás szinte megszűnt, az emberek demoralizálódtak és a védelem meggyengült. Március 17–19-én a védők egy kitörési kísérletet tettek, ám az oroszok heves védekezése és puskatüze következtében kénytelenek voltak visszavonulni az erődbe, ötezer halottat hátrahagyva. Az orosz hadsereg feladva a passzív ostromot, váratlan rohamot hajtott végre, ám az erőd gyenge védelme még csodálatos módon tartani tudta magát.

Az utolsó kitörési kísérlet kudarca után, 1915. március 21-én döntés született Przemyśl átadásáról. az uralkodó engedélyével március 22-én hajnalban az osztrák–magyar tüzérség ellőtte minden meglévő lőszerét, hat órakor az erődöket, a raktárakat, a San hídját, a rádióállomásokat, a lövegeket felrobbantották. A lovakat lelőtték, minden használható hadianyagot, fegyvert, lőszert, járművet, telefonvonalat, vasúti berendezést megsemmisítettek, a meglévő szén-, benzin- és olajkészleteket elégették. Az átadás feltételeiről Alois Martinek ezredes, a 108. Landsturm gyalogdandár parancsnoka, valamint Ottokar Hubert alezredes, a várparancnsokság vezérkari főnöke tárgyalt Szelivanov orosz tábornokkal. Így 1915 március 23-án délelőtt az oroszok megkezdték a bevonulást a várba. A zömében magyarokból álló védőrség – 9 tábornok, 93 törzs- és 2 500 főtiszt, valamint 117 000 katona, közel 120 000 fő – hadifogságba került.

A foglyok elszállítása a cári birodalom belsejébe 1915. április 8-áig tartott. Az osztrák–magyar hadifoglyokat nemzetiségek szerint választották szét és Oroszország ázsiai részeibe (Türkmenisztán, Szamarkand és Taskent) szállították. Április 2-án Przemyślbe jött II. Miklós orosz cár, hogy személyesen megtekintse az elfoglalt erődöt, valamint, hogy kitüntesse a győzteseket. Az győztes ostromban részt vevő katonák öt rubelt, míg a tisztek kitüntetéseket kaptak. A cári alakulatok nem sokáig birtokolhatták a San menti várost és lerombolt erődjeit, mivel a hadiszerencse hamarosan a központi hatalmak oldalára szegődött.

A Galíciában zajló Gorlicei áttörés 1915. május 2. és 5. között az osztrák–magyar és német szövetséges csapatok által végrehajtott frontáttörés volt az 1915-ös tavaszi hadjárat előzményeként. Ezen akció következtében az egyesült osztrák–magyar és német csapatok sikeres áttörést hajtottak végre az Orosz Birodalom ellen. A gorlicei áttörés bár sikeres volt, nem hozta meg az összes várt eredményt, mivel Olaszország az Antant mellé állt. Ennek ellenére a Központi hatalmak ezzel meggyőzték Bulgáriát, s így az ő oldalukon lépett be a háborúba. Mindkét fél hatalmas veszteségeket szenvedett.

A K.u.K. 2. gyalogezredének kitűzője - " A kitűző szövege „ 2/M K H Gy E” feliratú az ezred zászlót formázza. Anyaga: zomácozott tombak. Mérete: 27x30mm. Készítő jelzése: ARKANZAS/BUDAPEST/IV:VACI UTCA 23”

A K.u.K 2. székely határőr gyalogezred emlék sapkakitűzője - "Anyaga: cinklemez (a) bronzozott cinklemez (b). Mérete: 42x30 mm. Készítő jelzése: „ARKANZAS BPEST VÉDVE”.

Przemysl ostromában résztvett honvédek emlékműve Budapesten.

Az ostrom emlékére átadott emlékmű márványtáblája

A pusztítás képein jól látszik hogy az orosz nehéztűzérség, valamint a kirohanás előtti önmegsemmissítése az erődnek micsoda pusztítást vitt végbe.

"Amit tudni lehet a m. kir. (gyulai) 2. sz. honvéd gyalogezredről

A m. kir. 2. gyulai gyalogezrednek mivel Přžemyślnél teljes létszámban hadifogságba került, nem készült ezredtörténete, ezredalbuma. A hadi levéltárak is szűkölködnek dokumentumokkal a m. kir. 2. gyalogezredre vonatkozóan. Ennek valószínűleg oka az, hogy Přžemyśl eleste előtt, nem csak a hidakat, ágyúkat robbantották fel, hanem a védőkre vonatkozó iratokat is elégették. 1886-ban lett felállítva az ezred. Az I-II. zászlóalj állomáshelye Gyula volt. A III. zászlóalj állomáshelye Arad. Tehát semmiképp nemLugos.

Mint ismertes Přžemyśl védelménél a gyulai m. kir. 2. gyalogezredet a harctéren a 45. gyalogdandárhoz osztották be, amelynek része volt az 5. m. kir. szegedi honvéd gyalogezred is. Mindkettő a 45. honvéd gyalogdandárba lett sorolva és a 23. gyaloghadosztályba, mely így a 3. majd később a 2. hadseregbe tartozott. A 23. honvéd gyaloghadosztály 1915. március 22-én Přžemyślben orosz fogságba esett. Úgyszintén a 45., 46. honvéd gyalog dandár 1915. március 22-én Přžemyślben orosz fogságba esett. 1915. március 22-én Přžemyśl átadásakor orosz fogságba esett a 2, 5, 7, 8. honvéd gyalogezred. Ezeket a gyalogezredeket a világháború alatt újból nem állították fel.

A gyalogezred zászlaja a gyulai Erkel Ferenc Múzeum nyilvántartása szerint a 77.80.1. leltári számon lett bevételezve. Készítési ideje 1914. Mérete 2,25cm x 1,35cm. Leírása: M. kir. gyulai 2. honvéd gyalog ezred VI/2. menetszázad zászlója. Piros-fehér-zöld. Felirata: „ Mi imával, Ti fegyverrel. Térjetek vissza győzelemmel!” A zászlóra felírva a szakaszok névsora. Az ajándékozó Brendt Kornélné csepeli lakos. Jelenlegi fellelhetősége az információk szerint a Hadtörténeti Intézet és Múzeum.

Az ezrednek készült két jelvénye is. Az egyik sapkajelvény a másik kitűző jelvény. A kitűző szövege „ 2/M K H Gy E” feliratú az ezred zászlót formázza. Anyaga: zomácozott tombak. Mérete: 27x30mm. Készítő jelzése: ARKANZAS/BUDAPEST/IV:VACI UTCA 23”

A sapkajelvény felül kissé ívelt, álló téglalap alakú jelvényen puskatusával támadó köpenyes honvédet láthatunk hátulnézetből, amint sziklás vidéken küzd. Alatta babérágon az ezred neve: „ 2-es HONVÉD” . Félkörben, a jelvény szélén földrajzi nevek olvashatók: „BELGRÁD/KÁRPÁTOK/PZEMYSL/GORLICE/GÖRZ/LOVCEN/PREDEÁL”

Anyaga: cinklemez (a) bronzozott cinklemez (b). Mérete: 42x30 mm. Készítő jelzése: „ARKANZAS BPEST VÉDVE”.

A jelvényen szereplő helységek közül igazából csak Přžemyśl köthető az ezredhez. A 23. honvéd gyaloghadosztályba besorolva a galíciai frontra került az ezred a világháború kitörésekor, majd az orosz nyomás elől a Přžemyśl várába szorult, ahol a körülzárás után aktívan részt vett a hadosztállyal a kitörésekben. Nemcsak az orosz lövedékek, de a kolera, az éhség, s a megfelelő téli ruházat hiánya is tizedelte az ezred sorait. Az erődrendszer orosz kézbe jutása után az ezred hadifogságba került, ezzel 1915. március 22-én az ezred megszűnt. Így nem lehetett ott Belgrád elfoglalásakor, a nagy Kárpáti harcokban, 1915 májusában a gorlicei áttörésnél, az isonzói csaták egyik fő településénél, Görznél, sem Lovcen bevételekor, s az erdélyi Tömösi-szorosban, Peredálnál sem küzdhetett. Minden valószínűség szerint emlékjelvényről van szó. Valószínűleg az otthonmaradt pótzászlóalj készíthette el felsorolva a későbbi helyszíneket. A helység Peredál említése azt feltételezi, hogy a készítés ideje nem lehetett 1916. decembere előtt. Ugyanis az 51. honvéd gyaloghadosztály ekkor foglalta vissza a Tömösi-szorost. Az 51. gyaloghadosztály a 23. gyaloghadosztály pótlására hozták létre még 1915-ben. A 23. gyaloghadosztállyal együtt megszűnt 2. honvéd gyalogezred gyulai toborzó körzete adta később a 305. honvéd gyalogezred állományát, amely az 51. gyaloghadosztállyal részt vett a románok Erdélyből való kiszorításában, így Predeál visszafoglalásában." - Írta: Dr. Tóth István PhD. MFM osztályvezető

Összerakva a puzzle elemeit, Franz Bene valószínűleg Przemys első és második ostroma alatt a 2. ezred 15.századában hadnagyként végig harcolt majd megsebesült 1914.11.05.-én, melyet 11.06-án publikálnak, ekkor valahogy kimentették az erődből, és a cs. és k. 3/12-es mozgó tábori kórházzal, a német csapatok (9. német hadsereg megerődített védelmi pontja) védelme felé szállították Radomsk (Radom, Novo Radomsk). Itt is halt meg az anyakönyvi adatok szerint 1915.02.16.-án. A halál oka Tifusz, mely valószínűleg a nem megfelelő tisztálkodás és higéniás körülmények miatt hallálos kimenetelűvé vált. Az első világháborúban hárommillió halált okozott Oroszországban, még többet Romániában és Lengyelországban. Bár a nyugati fronton tetvetlenítő állomásokat hoztak létre, a keleti fronton aratott a kór. Az első világháborúban a tífusz halálozási rátája (letalitása) 10–40% volt. A sírját Radomskoban Lengyelországban a Cmentarz Staryban keresném (címe: Wyszyńskiego 61, 97-500 Radomsko, Lengyelország). Az anyakönyvi bejegyzésben Dr. Csák ezredorvos szerepel mint a halál beáltát igazoló személy. Róla az alábbit találtam:

"A harctéren imába foglalták nevét - 125 éve született dr. Csák Béla városi főorvos

Ismét egy olyan személyiség életútját és munkásságát mutatjuk be, aki korában Szentes legismertebb és legtiszteltebb polgárai közé tartozott, de ma már a neve teljesen ismeretlen. Nem volt országos hírű feltaláló, nem vitt véghez világmegváltó dolgokat, "csupán" becsületesen élt és dolgozott, működésével elnyerve városa közmegbecsülését és szeretetét. Csák Béla zsidó családban született Szentesen 1881. február 11-én; szülei Czukkermann Ignác kereskedő és Hacker Róza. Alsó és középiskolai tanulmányait szülővárosában végezte; orvosi diplomáját a budapesti egyetemen szerezte 1903-ban. Gyakorló éveit a fővárosi Szent Rókus és Szent István kórházakban töltötte segéd-, majd alorvosként. 1905-ben tisztiorvosi vizsgát tett.

1906-ban került haza Szentesre, ahol a Munkás Betegbiztosító Pénztár orvosává nevezték ki. Az első világháború kitörésekor nyomban behívták katonának; előbb zászlóalj orvosként, majd a szolnoki 68. gyalogezred ezredorvosaként szolgált. A harctéren tanúsított vitéz helytállásáért több magas katonai kitüntetésben részesült. Ezeknél bizonyára többre értékelte bajtársai elismerését, amelyet 1916 tavaszán dr. Vissnyovszky Rezső egy költői levélben közvetített felé. A terjedelmes írást az Alföldi Ellenzék c. helyi újság két részben leközölte, amelynek bevezető mondata így szólt: "Csák Béla dr. ezredorvosnak küldöm, kit ezer és ezer vérző hős imába foglalt, s ki nékem is elsősegélyt nyújtott az északi harctéren."

Frontszolgálata idején Szentesen megüresedett a városi tiszti főorvosi állás, amelyet több kollegájával együtt ő is megpályázott. Otthoni népszerűségét jelzi, hogy fiatal kora ellenére 1915 júniusában nagy fölénnyel ő nyerte el az állást. Erről Lembergben értesült, ahová néhány nappal korábban vonult be alakulatá-val. Nem kapott felmentést a harctéri szolgálat alól, így csak 1917-ben foglalhatta el hivatalát.

Tiszti főorvosi munkáját nagy szorgalommal, hivatástudattal végezte. Nevéhez fűződik az anyák és csecsemők védelmét ellátó Stefánia Szövetség szentesi fiókintézetének megalakítása 1922-ben, valamint a Bábaegylet szentesi és Szentes környéki fiókjának létesítése. E jelentős védőintézetek vezetését 1938-ig ő látta el. 1921-1937 között a Csongrád Vármegyei Orvosszövetség elnöke, az Orvosi Hetiszemle munkatársa, az 1930-ban alakult Szentesi Önkéntes Mentőegylet ügyvezető igazgatója. Éveken át tartott iskolán kívüli népművelő előadásokat az 1921 óta működő népfőiskolai tanfolyamon; az 1928-ban megjelent Szentes monográfiában ő írta meg a város közegészségügyéről szóló fejezetet. Sokirányú szakmai és társadalmi tevékenységének elismeréseként 1936-ban tiszteletbeli vármegyei tiszti főorvossá léptették elő.

Évek óta betegeskedett, ennek ellenére példamutatóan ellátta munkáját. 1939. április 13-án is beteghez hívták. Bekötözte ápoltja sebét, jobbulást kívánva. "Munkáját végezvén, átment a másik szobába, leült egy székre, s a következő pillanatban egy hang nélkül lefordult a földre: meghalt. Orvosi kötelességét teljesítette s azután jött érte a halál" - tudósított a helyi újság Csák Béla tragikus hirtelenséggel bekövetkezett haláláról. Özvegye, felsőboldogfalvi Szőllősy Irén, és két árvája (Gida és Mária) siratta el a megboldogultat. A református egyház szertatása szerint temették el április 15-én, amelyre társadalmi különbség nélkül rengetegen gyűltek össze. A Kiss Bálint utca 12. sz. alatti gyászháznál Sebestyén Béla lelkész, a temetőben pedig Böszörményi Jenő lelkész végezte a gyásszertartást.

Kanász Nagy Sándor polgármester az 1939. április 20-diki közgyűlésen méltatta dr. Csák Béla munkásságát, kiemelve, hogy: "Közszolgálatát mindég hivatásszerűleg fogta fel és teljesítette. Nagy tudással és nemes szívvel igaz hasznára volt a város közegészségügyének, és hűséges orvosa az arra rászoru-lóknak és szegényeknek egyaránt. Elhunyta nagy veszteség a városra, a tisztvise-lőkarra, a szentesi orvosi karra és a város társadalmára is." A polgármester indítványára a képviselő-testület jegyzőkönyvében megörökítették dr. Csák Béla elévülhetetlen érdemeit.


Labádi Lajos"

A Katonai Emlékezet és Hadisírgondozó Igazgatóság nyilvántartása és kapcsolatai alaőján az alábbiakat sikerült még kideríteni:

"Sajnos nem tudunk segíteni. Radomskoban nincs tudomásunk fennmaradt I. vh. hadisírokról, ami lengyel viszonylatban ritka, mivel a hasonló kegyeleti helyek többsége túlélte a XX. századot. Érdekesség, hogy Vitéz dr. nagybányai Horthy Szabolcs főhadnagy, Horty Miklós kormányzó testvére is Radomskoban nuygodott, de őt az 1920-as években exhumálták és a kenderesi családi kriptában temették újra. A radomskoi öreg temetőben emléktáblája is van, viszont ezen a helyen már nem jelölnek I. vh. hadisírokat, vélelmezhető, hogy ezeket a temetkezési helyeket már szanálták és civil betemetésekre újrahasznosították őket."

Valószínűleg a cs. és kir. 3/12. sz. mozgó tartalékkórház folyamatosan Novoradomsk (Radomsk, Radomsko) látta el feladatait, sajnos erről az egységről nem sok információt találtam eddig.