sümeghi Bene Gergely

Nándori Bene Ferenc 1602-ben árván maradt fia Bene Gergely, akinek a fia Bene János. Győr városának Újvárosi részében Gergely fia János 1615-ben tűnik fől, mint polgár. Gergely és fia János sem élt hosszú életet. (Gergely 1615-ben már néhai, fia János 1635 előtt hunyhatott el.)

Dominkovits Péter: Győr város tanácsülési és törvénykezési jegyzőkönyveinek regesztái III. 1612-1616 - Városi Levéltári Füzetek 6/2003 (Győr, 2003)Regeszták 1600-1605

-1615. december 29. (I. 296-308.) A város jegyzőkönyvébe újból beírták a győri polgárok neveit az esküdteknek járások szerint. Az újvárosi (Wyvarosy) polgárok nevei: Bene Gergely fia, Bene János,

Sajnos további információnk nincs felőle,1636-ban már korábbi haláláról értesülünk, özvegye második házastársa Varga Gergely aki 1636-os halálakor még mindig Bene János adósságait nyögte.

1636. április 8.

495. (VII. 258.) Bajusz (Bayuz) Mihály, Győr város helyettes (substitutus) bírája akaratából a városi esküdtek, úgymint Doktorovith Varga Jakab, Benkovith Péter, Barbély (Barbelj) István és Fülöp kovács a néhai Varga Gergely újvárosi házához végrehajtás végett kimentek. Amiféle háza volt Varga Gergelyné első urának, Bene Jánosnak, minthogy Bene János sok adósságban maradt, és holta után nem volt miből megfizetni, ez a Varga Gergely, akihez Bene Jánosné férjhez ment, ezt a házat eladta. Az adósság megfizetése után a ház árából 60 tallér adósság fennmaradt. Ez a 60 tallér holtáig Varga Gergely kezénél [lévő adósság] maradt, de minthogy Isten nehéz betegséggel meglátogatta és meghalt, még végrendeletében a házból fennmaradó 60 tallér [kiegyenlítését] Bene János árváira hagyta. (A végrendeletben említett ház Varga Gergely keresménye volt.) Mindezeken felül Varga Gergely másoknak is adósa volt, mely adósság a fent megnevezett 60 tallérral együtt 147 ft-ot tesz ki. Minthogy Vámos György ezt az adósságot a saját pénzéből kifizette, ezért ő most a Varga Gergely fiacskájára szállott házból egy részt ennek kielégítésére kért. Ez a hátulsó konyha lett kéményestül, udvarostól, egy kis Rába felé menő kertecskével, amit 120 ezüst tallér értékűre becsültek. Minthogy az adósság kifizetése ennél az összegnél 33 ft-tal kevesebb volt, Vámossal az alábbi egyezést tették. Ha Isten Varga Gergely fiacskáját felneveli, és ha a mostohaapa, Vámos György a fennmaradó részházon épít a gyereknek, az a becsűre kerüljön, és amennyivel az ennél az összegnél többet ér, azt Varga Gergely árvája fizesse vissza neki. Mindezek után ez a ház Varga Gergely árva gyermekére kell, hogy szálljon. Vámos György a gyermek számára való házat, úgymint szobát konyhával, pincéjével és udvarával együtt oly módon átvehette, amennyiben maga nem akart abban lakni, azt bérbe adhatja, és abból a gyermeket ruházhatja és tarthatja, „miuel edes ania, Geőrg/ felesege ne[m] chielekódhetek ugj mint idegón ”.

1637-ben János özvegyének második férje végrendeletében rendezi az özvegy Bene János után felhalmozódott adósságait, akként hogy azokat az első férj Bene János gyermekeire hagyja. Tehát, Gergely fia János 1636 előtt már meghalt, de a gyerekeikről nem tudunk biztosat egyenlőre.

Pusztán érdekes hogy majd 100 év múltán a Kászoni Bene család Győr vármegyében honosítja nemességét.