nándori Bene Ferenc (? - 1602)

Apja Bene Mihály, anyja Kereskényi Nagy Katalin. Nándori Bene András testvére. Felesége családnevét sajnos nem ismerjük, keresztneve Zsuzsanna.

Nógrád vármegye közgyűlése

1602. június 10.

(IL p.Corporis Christi) Gács possessio

861. (I.167.) Ugyancsak Balassa Imre és Zsigmond nevében Záborsky János inti Bene Andrást azon birtokjogának bizonyítására, amely alapján Alsóesztergáron a kastély melletti nemesi kúriát birtokolja. Ha ezt nem teszi meg, és emiatt támadás éri, azt csak magának köszönheti.

862. (I.167.) Az említett Bene András nevében fivére, Bene Ferenc (nobilis) az előbb felhozottakra azt válaszolja, hogy ők nem kötelesek a Balassáknak birtokjogukról számot adni. Azonkívül a kérdéses kúriát hozzá tartozó járandóságok nélkül bírják.

863. (I. 167.) Mindezek után Záborsky János szolgabíró és esküdt kiküldését kérte a vármegyétől, hogy a nevezetteket itt, a törvényszéken birtokjoguk bizonyítására intsék.

864. (I.167.) Bene Ferenc erre azt válaszolta fivére, Bene András nevében, hogy azt a kúriát már hatvan éve szabadon birtokolják.

865. (I. 168.) Bene András nevében fivére, Bene Ferenc ünnepélyes tiltakozást jelentetett be amiatt, hogy Balassa Zsigmond (magnificus), nem tudni, milyen okból, megparancsolta Bene András elfogatását és megöletését, nemesi szabadságjogai megsértésével. Ezért újra és újra tiltakozik, és kéri, hogy ha valaki Bene András támogatására valamit tud, azt adja elő. Ha pedig Balassa azt állítja, hogy Bene Andrással kapcsolatban valamiféle joggal rendelkezik, vagy valami nézeteltérés miatt akarja őt megkeresni, akkor arra itt a vármegye nemeseinek törvényszékén vagy más alkalmas helyen, például Zólyomban kerítsen sort, és ne kényszerítse Bene Andrást a saját várában való válaszadásra.

866. (I.168.) Mindezekkel szemben Záborsky János azt mondta, hogy a Balassa uraknak nem áll szándékukban bárkit megöletni, de ha Bene Andrást elkaphatják, akkor mint szökött servitorukat fogják elfogni. Mivel törvénytelenül és ok nélkül szökött meg az urától, ezért bárhol is mutatkozik késznek az erről való válaszadásra, a vármegye törvényszéke előtt vagy más helyen, mindenképpen ura bíráskodása alatt marad.

867. (I. 168.) Bene András nevében Soós János kijelenti, hogy Bene András nemes ember, akinek megvan a bírája, aki elé tartozik állni. Ha pedig nemességének határát valamiben túllépte volna, Balassának akkor sincs arra felhatalmazása, hogy a nevezettet megbüntesse vagy zaklassa.

868. (I.168.) Záborsky János erre azt mondja, hogy itt nem a nemesség kérdéséről, hanem egy szökött szolgáról van szó. Képtelenség lenne, hogy egy szökött szolga a vármegye előtt adjon magyarázatot urának, hanem ott kell ezt tennie, ahol szolgálatban volt.

869. (I. 168.) Bene András kötelezte magát, hogy azon bíró előtt ad magyarázatot, akit számára kirendelnek.

Nógrád vármegye közgyűlése és törvényszéke

1602. július 8.

(II. p. Procopii) Losonc oppidum

884. (I.172.) Tercsy Farkas (nobilis) szolgabíró eskü alatt jelentette, hogy Kéry Ferenc alispán parancsára és Újlaky Mihály (egregius) és Keszy Katalin (generosa) fiainak, Újlaky Istvánnak és Jánosnak (nobiles) kérésére megidézte nándori Bene András (egregius) feleségét, Kovácsi Borbálát (nobilis), Alsóesztergáron lakó servitora, Tarnóczi Pál útján, 1602. július 3-án.

907. (I. 176.) Nagy Egyed (egregius) füleki alkapitány eltiltást jelent be Bene András (nobilis) alattvalója, Goda András (providus) ellen, aki most az ő házában Tarnóc possession lakik. Ugyanis Bene András ezt a jobbágyot Murakeszy Pál (nobilis) nála zálogban lévő birtokáról elbúcsúztatta, és bár már megkapta a törvényes engedélyt a távozásra, még mindig Nagy Egyed házában lakik, ezzel jelentős kárt okozva neki, mert rétjeit, földjét is használja, mintha azok az övéi lennének. Most ezért eltiltja a nevezett jobbágyot földjeinek, rétjeinek és házának használatától.

925. (I. 179.) Nándori Bene András (egregius) a vármegye közönsége előtt ünnepélyesen tiltakozik Balassa Zsigmond (magnificus) ellen, mert Balassa őt a bemutatott menedéklevele /salvus conductus/ ellenére néhány szolgájával, mint nyilvános gonosztevőt, a nemesi szabadságjogai megsértésével megkísérelte elfogatni és letartóztani. Ezért ha őt a továbbiakban bárminemű zaklatás éri - a menedéklevele ellenére -, akkor azt csakis Balassának fogja tulajdonítani. Ha pedig Balassa bármit tenne a tiltakozó jogai ellen, akkor nem rejtve, hanem nyíltan és a megfelelő bíróság előtt fog ellene keresetet benyújtani.

926. (I.179.) Az előbbi tiltakozással szemben Záborsky János kijelenti, hogy Balassa Zsigmondnak (magnificus) joga van Bene Andrást elfogni, ugyanis Bene bizonyos kiváló nemes személyek mint fogott bírák előtt, azaz az alispán, Palásthy József, Soós János és Ruttkay János előtt arra kötelezte magát Balassának, hogy a Trencsén megyei Besztercén 15 napon belül megjelenik és magyarázatot ad az ellene felhozottakra. Ezután Balassa az említett urak közbenjárására Bene Andrást elengedte. De mivel Bene András az előbbi ígéretének nem tett eleget, így Balassa más módon kénytelen eljárni ellene minden baj és nehézség felvállalásával.

Ezután Bene Ferenc nem szerepel többet a jegyzőkönyvekben. Valószínűleg a Balassák bosszúja tévedésből őt sújtotta a testvére helyett.

Illésházy Nándor 1608-ban említést teszt egy levelében a Bene családot ért tragédiájáról. Ahol a név szerepel az irat ki van kopva, így olvashatatlan. De feltételezhető hogy Bene Ferencet a Balassák meggyilkolták. Az árván maradt gyermekeit a Forgách és a Pálffy család veszi szárnyai alá, így kerülnek át Nógrád megyéből a Dunántúlra. Az árvák sorsáról a Udvari Kamara bejegyzéseiből értesülünk.

Ferenc feltételezett árván maradt gyermekei:

- Bene Gergely

- Bene János