„Ислямска държава” се разраства отвъд базата си

Снимка: news.bbcimg.co.uk

The New York Times съобщава:

Вашингтон – „Ислямска държава” се разширява отвъд базата си в Сирия и Ирак, за да установи военни съдружници в Афганистан, Алжир, Египет и Либия, твърдят американски разузнавателни служители, като създава изгледи за нова глобална война срещу терора.

Разузнавателните служители оценяват броя на бойците на групировката между 20,000 и 31,500 в Сирия и Ирак. Има по-малко формални изгледи за подкрепа от „поне двеста екстремисти” в страни като Йордания, Ливан, Саудитска Арабия, Тунис и Йемен, според американски контраразузнавателен служител, който говори при условие за анонимност, за да обсъди конфиденциална информация относно групировката.

Лейтенант ген. Винсент Р. Стюарт, директор на Агенцията по сигурността, каза в оценка през този месец, че „Ислямска държава”, позната също като ИДИЛ, е „започнала да сглобява нарастваща международна следа”. Николас Расмусен, директор на Националния център по контратероризъм, отрази анализа на ген. Стюърт в свидетелско показание пред Конгреса миналата седмица.

Но е неясно колко ефективни са тези съдружници или до каква степен има опортюнистично прехвърляне от страна на някои джихадистки плашила, надяващи се да съберат нови членове чрез разиграване на известността на „Ислямска държава”.

Критиците се страхуват, че такива оценки още веднъж ще оплетат Съединените щати в проточен, чудовищен конфликт, като президентът Обама се обръща към Конгреса за нови военни правомощия, за да се бори с „Ислямска държава”. „С нежелание пиша друг празен чек, с който оправдават употребата на американски наземни войски едва ли не навсякъде,” каза представителят Адам Б. Шиф от Калифорния, старши демократ в разузнавателния комитет на Белия дом.

Внезапното разпространение на съдружници на „Ислямска държава” и лоялистки бойци мотивира усилието на Белия дом да даде на Обама и неговия наследник ново правомощие да преследва групировката независимо къде се появят нейни последователи – точно както той и президентът Джордж Буш преследваха членове на Ал-Кайда извън щаба на групировката, първо в Афганистан, а след това в Пакистан, през последното десетилетие.

„Не желаем никой в ИДИЛ да остане с впечатлението, че ако се придвижи до някоя съседна страна, ще бъде изцяло в безопасно пристанище и извън обсега на способността на Съединените щати,” каза в сряда Джош Ърнест, медиен секретар на Белия дом.

„Ислямска държава” започна да привлича клетви за вярност от групировки и отделни бойци, след като заяви формирането на халифат – или религиозна държава – през юни 2014 год. Анализаторите на контратероризма казват, че тя използва членската структура на Ал-Кайда, за да разшири географския си досег, но без строгия, многослоен процес на заявление. Това би позволило на членствата й да нарастват по-бързо, по-лесно и по-далеч.

„Фракции, които по едно време бяха част от Ал-Кайда и съдружниците й, както и групировки, верни на нея или по някакъв начин работещи в екип с нея, са се прехвърлили към това, което виждат като побеждаваща групировка,” каза Стивън Сталински, изпълнителен директор на Института за медийно проучване на Близкия Изток във Вашингтон, който наблюдава новинарските медии и уебсайтове на арабски език.

Привлекателността на „Ислямска държава” дори и в Запада беше доказана, когато Амеди Кулибали, един от стрелците в терористичните атаки в Париж през миналия месец, даде обет за вярност към групировката.

В Афганистан през миналата седмица удар на американски дрон уби бивш талибански командир, Мула Абдул Рауф Кадим, който беше дал обет за вярност към „Ислямска държава” и наскоро беше започнал да вербува бойци. Но обетът му изглежда показваше по-малко голямо разширение на „Ислямска държава”, отколкото задълбочаване на вътрешното разделение в талибаните.

Няма признак, че „Ислямска държава” контролира територия в Афганистан, но тя е сигнализирала за интереса си от Афганистан и Пакистан и се смята, че е изпратила пратеници там, които да вербуват бойци.

По подобен начин доскоро лидери на Ал-Кайда в Арабския полуостров, в Йемен, използваха неконфронтационен език, за да маскират кипящи разногласие с „Ислямска държава” и нейния глава, Абу Бакр Ал-Багдади. Но напрежението ескалира през ноември, когато фракция от бойци на Ал-Кайда там се закле във вярност към г-н Багдади.

Всяко упълномощаване на употребата на американска военна сила срещу „Ислямска държава” е предполагаемо да покрива също и интервенции в Египет и Либия, където действащи военни организации са дали обет за вярност към групировката и са получили публичното признание от нея като „провинции” на предполагаемия халифат.

Въпреки, че има малко или никакво публично доказателство за това, че лидерите на „Ислямска държава” в Сирия и Ирак са упражнили контрол върху провинциите й в Северна Африка, влиянието й вече е очевидно в операциите им и то дестабилизира държавите около тях. Публикация от централната група през миналата седмица включваше снимка на бойци в Либия с нейния съдружник там, показващ 20 египетски християнски пленници в оранжеви анцузи, които са запазена марка на „Ислямска държава”, което отразяваше поне някаква степен на комуникация.

В Египет екстремистката групировка с база на Синайския полуостров Ансар Бейт Ал-Макдис изпрати емисари до „Ислямска държава” в Сирия миналата година, за да потърсят финансова подкрепа, оръжия и тактичен съвет, както и публичността и предимствата за вербуване, които могат да съпровождат името на „Ислямска държава”, според западни представители, дали сведения за класически разузнавателни доклади.

Ансар Бейт Ал-Макдис започна да възприема подписа на „Ислямска държава” – средновековно наказание, дори и преди формално сливане. След като стана Синайска провинция на „Ислямска държава” през ноември, онлайн видеата и изявленията на групировката претендират за отговорност за нападенията, започнали да поемат повече от сложността и кръвопролитието, свързвани с нейната сега родителска групировка.

За разлика от бойците на „Ислямска държава” в Сирия и Ирак, Синайската провинция досега се е съсредоточавала върху удряне на силите по сигурността на военно укрепеното египетско правителство, като до голяма степен избягват нападения върху западняци, членове на християнското малцинство в Египет или други чисто граждански мишени.

Но въпреки репресиите на правителството в Египет, смелостта на бойците изглежда се е увеличила и е напреднала, откакто са се свързали с „Ислямска държава”. През нощта на 29-ти януари, например, Синайската провинция заяви отговорността си за поредица от координирани бомбардировки, насочени срещу службите за сигурност из региона, които убиха 24 войници, шестима полицейски офицери и 14 граждани, според държавната новинарска медия на Египет.

В съседна Либия поне три различни групировки са обявили присъединяването си към „Ислямска държава”, една във всеки съставен регион на страната: „Барка” на изток, „Фезан” в пустинния юг и „Триполитания” на запад, около столицата. След като борбата между други регионални и идеологически армии е въвлякла страната в хаос, съдружниците на „Ислямска държава” поставят ново препятствие за опитите на Запада да преговаря за примирие или съвместно управление.

Западните представители, особено в южна Европа, се страхуват, че трите либийски „провинции” биха могли да се развият до бази за бойците на „Ислямска държава”, пътуващи през Средиземноморието към Египет или на други места в Северна Африка. Източна Либия вече се е превърнала в тренировъчна зона за джихадисти, отиващи до Сирия и Ирак, и пристанище за египетски бойци, организиращи нападения в съседните пустини.

Посланикът Дебора К. Джоунс, американският пратеник в Либия, зададе въпрос в Туитър в молба за мир този месец. „Може ли една разделена Либия да се съпротиви на ИДИЛ/Даеш?”, написа тя, използвайки английското и арабското съкращение за „Ислямска държава”.

Самопровъзгласените провинции на „Ислямска държава” са допълнили нестабилността на Либия чрез въвеждане на предполагаемото насилие от вида „ислямист срещу ислямист” между онези, които подкрепят и онези, които се противопоставят на групировката. Но „Триполитания” е застанала начело като провинцията, която най-ясно заплашва западняците и западните интереси.

Миналият месец бойци под знамето на групировката предявиха отговорност за безочливото нападение на луксозен хотел в столицата Триполи, който е централно място за посетителите от Запада и лидерите на ислямски укрепеното временно правителство.

Поне осмина бяха убити, включително Дейвид Бери, американски служител по сигурността, който е служил като моряк. Двама от бойците на „Ислямска държава” са умрели в битка срещу правителствените сили, което е знак за променливостта „ислямист срещу ислямист”, която групировката беше вмъкнала в либийския хаос.

„Това е действителен конфликт,” каза Фредерик Уери, старши политически анализатор към Фонд за международен мир „Карнеги”, който посети наскоро Либия.

„Момчетата от „Ислямска държава” се опитват да оформят територия” отделно от по-широката ислямистка коалиция и „ги предизвикват на собствената им почва,” каза той, докато екстремистите „се олющват, като се притеглят към „Ислямска държава” и стават по-смели”.

Коментар на Последните дни:

Това е може би най-силното доказателство, че е възможно ислямистите да се измамата, която е подготвена, за да бъде убеден светът, че антихристът не е Католическата църква, а са тези, които навсякъде ще предизвикат хаос със своите действия. Разпространението на този религиозен тероризъм (или предположението за нещо подобно) извън пределите на Сирия и Ирак - към Афганистан, Алжир, Египет и Либия - говори много. Но той е не само там - във Франция, Дания и къде ли не. Заплахи от подобни действия има и в Китай, Индия, Пакистан, Йемен, Нигерия. Независимо до каква степен ислямистите ще постигнат заявените от Багдади цели (халифат), важното е, че ужасът от възможните бомбени атентати или други начини за убиване на мирни жители ще даде основание на правителствата да повишат степента на сигурност, а след това да въведат такива закони, при които всеки ще бъде лишен от възможността да разчита на човешките си права, защото ще бъде веднага обвинен в тероризъм. А човечеството пък от своя страна само ще предостави на управляващите "правят каквото искат", само и само да запазят живота и здравето на населението. Много хитър и коварен начин за постигане определената цел - Нов световен ред!

http://www.poslednitedni.info/105310861074108010851080/569#.VQbukFIcTs0