MECZETY

Meczet (po arabsku masdżid) to budynek, w którym muzułmanie zbierają się, by czcić Boga (modlić się, recytować Koran), ale nie tylko. Do meczetu można także pójść poczytać książki o tematyce religijnej, na spotkania czy lekcje, a nawet jedynie posiedzieć.

Meczetem może być dowolny budynek, niezależnie od architektury. Często jednak meczety posiadają dachy w kształcie kopuł – choć nie zawsze – oraz wieżyczki zwane minaretami, z których muezin (osoba zwołująca na modlitwę) ogłasza >azan.

minaret

Wewnątrz meczetów nie ma żadnych figurek czy obrazów jakichkolwiek istot żywych. Za dekoracje służą na przykład pięknie wykaligrafowane wersety Koranu, motywy wzorzyste, kwiatowe, itp.

Nieopodal drzwi wejściowych znajdziemy miejsce, w którym należy zostawić buty, ponieważ do sali modlitewnej muzułmanie wchodzą bez obuwia. Jest tak dlatego, że miejsce modlitwy musi być czyste, a na obuwiu moglibyśmy wnieść jakieś nieczystości. W meczecie (lub przy nim) jest także miejsce, gdzie możemy wykonać >łudu (obmycie przed modlitwą). Jest to albo studnia/kranik/fontanienka na dziedzińcu, albo (zwłaszcza w krajach nie-arabskich) łazienka wewnątrz.

W wielu meczetach sala modlitewna jest podzielona – jedna część przeznaczona jest dla kobiet, druga dla mężczyzn; jeśli nie, to wierni ustawiają się tak, by mężczyźni byli na przedzie, dzieci pośrodku, a kobiety z tyłu, co zapobiegnie mieszaniu się kobiet z mężczyznami (w islamie jest to zabronione) i pomaga w skupieniu się na modlitwie.

Wchodząc do meczetu z łatwością odnajdziemy kierunek modlitwy – >qibla; ściana na niego skierowana jest wyraźnie oznaczona. Często w ścianie tej znajduje się mihrab, czyli nisza, w której staje imam (prowadzący modlitwę), a także minbar (miejsce, z którego wygłaszane jest kazanie przed modlitwą piątkową).

mihrab (nisza)

minbar (kazalnica)

Imam to nie jest osoba duchowna, to też nie zawód. Może nim być co prawda osoba wyznaczona na stałe do prowadzenia modlitw w meczecie, lub też dowolna osoba spośród zgromadzonych wiernych. Wybierając kogoś na imama powinniśmy się kierować jego znajomością zasad islamu i umiejętnością poprawnej recytacji Koranu.

W krajach, gdzie muzułmanie są mniejszością, zamiast meczetów często spotykamy musalle, czyli miejsca do modlitwy, które nie są meczetami i w których bardzo często odprawiane są zbiorowo jedynie modlitwy piątkowe, na które zjeżdżają się także muzułmanie z dalszych okolic.

Zdjęcia trzech najważniejszych meczetów na świecie:

Święty Meczet (Masdżid al-Haram) w Mekce

Meczet Proroka (Masdżid an-Nabawi) w Medynie

Meczet Al-Aqsa w Jerozolimie

Niektóre z meczetów w Polsce:

Warszawa

Gdańsk

Kruszyniany

Bohoniki