post w ramadanie

Co to jest ramadan?

Ramadan jest dziewiątym miesiącem kalendarza lunarnego, czyli księżycowego. Trwa on 29 lub 30 dni. Jest to bardzo ważny miesiąc dla muzułmanów . To właśnie w ramadanie Allah objawił Prorokowi Muhammadowi (pokój i błogosławieństwo Allaha z nim) pierwszy werset Koranu.

Koran 2:185

{To jest miesiąc ramadan, w którym został zesłany Koran - droga prosta dla ludzi i jasne dowody drogi prostej, i rozróżnienie (pomiędzy dobrem a złem).}

Muzułmanów obowiązuje podczas ramadanu post – jest to jeden z filarów islamu. Wierzący poszczą wtedy od świtu do zmroku, wypełniając w ten sposób nakaz Allaha:

Koran 2:185

{Kogo z was zastanie ten miesiąc, to niech pości w tym czasie.}

Przed świtem, zanim zaczniemy pościć, dobrze jeść zjeść posiłek (po arabsku zwany suhur), gdyż tak nam zalecał nasz Prorok Muhammad (pokój z nim), który powiedział:

„Jedzcie suhur albowiem w nim jest błogosławieństwo”.

Co to jest Noc Al-Qadr?

Podczas ostatnich dziesięciu nocy miesiąca ramadan ma miejsce Noc al-Qadr. Allah powiedział o niej:

Koran 97:3

{Noc Al-Qadr - lepsza niż tysiąc miesięcy!}

Prorok powiedział:

„Temu, kto pości w miesiącu ramadan kierując się szczerą wiarą i nadzieją na nagrodę od Allaha, zostaną przebaczone wszystkie przeszłe grzechy; i temu, kto spędza Noc Al-Qadr na modlitwie, wierząc szczerze i mając nadzieję na nagrodę od Allaha, zostaną przebaczone wszystkie przeszłe grzechy”.

Dlatego właśnie muzułmanie powinni spędzić tę noc najlepiej jak mogą – modląc się do Allaha i prosząc Go o przebaczenie grzechów.

Co oznacza post?

Post to powstrzymywanie się od jedzenia i picia, trwa od świtu (przed modlitwą fadżr) do zachodu słońca (do czasu modlitwy maghrib).

Koran 2:187

{Jedzcie i pijcie, aż odróżnicie nitkę białą (nocy) od nitki czarnej (dnia) o świcie.}

W czasie postu muzułmanie starają się także robić jak najwięcej dobrych rzeczy, lepiej się zachowywać, więcej modlić, recytować Koran. Podczas nocy odbywają się w tym miesiącu specjalne modlitwy nocne, nazywane tarałih.

Osoba poszcząca powinna powstrzymywać się jeszcze bardziej niż na co dzień od rzeczy złych: kłamania, obmawiania, używania brzydkich słów, złoszczenia się. Prorok (pokój z nim) powiedział, że

„Allah nie potrzebuje postu (nie zaakceptuje postu) tego, kto nie porzuci fałszywej mowy (kłamstw, obmowy, itp.) i złych uczynków”

Jeśli ktoś zachowuje się wobec nas źle lub obraża nas, należy mu powiedzieć: "Poszczę" i nie dać się sprowokować.

Kto musi pościć w ramadanie?

Pościć musi każda muzułmanka i każdy muzułmanin, którzy już osiągnęli okres dojrzewania (około 12 lat) i są w stanie pościć (tzn. są zdrowi).

Pościć mogą także mniejsze dzieci. Dobrze jest w ten sposób się przygotowywać, aby później, gdy będzie to już naszym obowiązkiem, było to dla nas normalne i łatwiejsze. Mniejsze dzieci nie muszą jednak pościć cały dzień, tak jak dorośli. Mogą zaczynać post od krótkiego czasu w ciągu dnia – kilku godzin czy połowy dnia - stopniowo go później wydłużając. To i tak dużo.

Ludziom chorym i udającym się w dalekie podróże Allah dał ułatwienie – pozwolił im przerwać post i odrobić stracone dni później, po ramadanie.

Koran 2:185

{A ten, kto jest chory lub w podróży, to (niech pości) przez pewną liczbę innych dni (tzn. odrobi w innym terminie te dni, podczas których w ramadanie nie pościł). Allah chce dać wam ulgę, a nie chce dla was utrudnienia.}

Podobne ułatwienie jest dla kobiet w ciąży (jeśli obawiają się o swoje zdrowie lub o dziecko), dla kobiet karmiących dziecko piersią (jeśli mogłoby to zaszkodzić zdrowiu dziecka lub matki) oraz dla osób wykonujących w ciągu dnia ciężkie prace fizyczne.

Nie poszczą także kobiety i dziewczęta podczas menstruacji (miesiączki) - w te dni przerywają post i odrabiają go w późniejszym terminie.

Osoby starsze oraz osoby chore (mające choroby przewlekłe, z których się już nie wyleczą), także nie muszą pościć, jednak postu nie odrabiają; zamiast tego karmią one jedną biedną osobę za każdy opuszczony dzień. Osoby takie także otrzymują wtedy nagrodę od Allaha.

Co nam daje post?

Post pomaga nam kontrolować siebie, ćwiczyć silną wolę, wzmocnić swoją wiarę, zbliżyć się do Allaha i zyskać Jego nagrodę. Dzięki odczuwaniu głodu i pragnienia możemy także lepiej zrozumieć osoby biedne, które na co dzień nie mają wystarczająco jedzenia. Chętniej będziemy wtedy takim osobom pomagać.

Czy poszczenie nie jest niezdrowe?

Przeciwnie. Post jest bardzo dobry dla naszego zdrowia. Pomaga nam oczyścić organizm i daje szansę odpocząć układowi trawiennemu. Nawet w krajach niemzułmańskich lekarze zalecają czasem ludziom „oczyszczające głodówki” – właśnie dla zdrowia.

Czy można pościć dłużej niż do zachodu słońca?

Nie. Post należy zakończyć o zachodzie słońca, nie czekając na nastanie całkowitej ciemności. W tym celu po prostu należy coś zjeść lub napić się. Prorok Muhammad (pokój i błogosławieństwo Allaha z nim) przerywał post wodą lub daktylem. Celowe przedłużanie postu dłużej niż do zmroku jest nam zabronione.

Po przerwaniu postu muzułmanie jedzą pożywny posiłek (po arabsku iftar) – w domu lub w meczecie, gdzie często taki posiłek jest przygotowywany dla tych, którzy przychodzą do meczetu na modlitwę maghrib.

Osoba kończąca post powinna prosić Allaha o dobre rzeczy – można swoimi słowami, bądź tak, jak robił to nasz Prorok (pokój z nim), który przerywając post mówił: Dhahaba dhamaa wabtallat al-uruuq wa sabatal adżr in sza Allah (Pragnienie minęło i naczynia krwionośne odżyły, a błogosławieństwo nadejdzie z wolą Allaha.)

Co się stanie, jeśli zjemy coś w dzień podczas ramadanu?

Jeśli ktoś celowo zje coś w ciągu dnia w czasie ramadanu, jego post w tym dniu jest nieważny. Osoba taka celowo złamała nakaz Allaha. Zatem dzień ten musi odrobić w późniejszym terminie (po ramadanie).

Jeśli jednak ktoś zjadł coś lub napił się przez pomyłkę, gdyż zapomniał, że pości, wtedy jego post jest ważny i należy go kontynuować. Prorok Muhammad (pokój i błogosławieństwo Allaha z nim) powiedział:

„Jeśli koś je lub pije zapominając (o poście), powinien kontynuować post, albowiem to, co zjadł lub wypił, otrzymał od Allaha”.

Co unieważnia post?

- jedzenie

- picie

- palenie papierosów

- przyjmowanie leków (doustnych, a także dożylnych mających na celu odżywianie organizmu)

- żucie gumy

- wymuszone wymioty

Co nie unieważnia postu?

- zjedzenie lub napicie się czegoś przez pomyłkę

- mycie zębów (należy jedynie uważać, aby nie połknąć pasty ani wody przy płukaniu ust)

- badanie krwi

- zastrzyki (oprócz tych, które mają na celu odżywianie organizmu)

- wymioty niewymuszone

- sprawdzanie smaku potrawy bez przełykania jej (jedynie posmakowanie w ustach i wyplucie)

- kąpiel, prysznic, wykonywanie łudu, przepłukiwanie ust (należy jedynie uważać, aby nie połknąć wody) lub nosa (jeśli woda nie dostanie się do gardła)

Święto Eid-al-Fitr

Kiedy kończy się miesiąc ramadan, nastaje święto. Święto to nazwane jest Eid-al-Fitr i wypada zawsze pierwszego dnia kolejnego miesiąca - Szałłal. Tego dnia muzułmanie udają się do meczetu, lub w inne miejsce spotkania. Tam odbywa się specjalna świąteczna modlitwa, na której zbierają się wszyscy wierzący – mężczyźni, kobiety i dzieci.

W Eid-al-Fitr zakazany jest post. Jest to czas radości, składania sobie nawzajem życzeń, odwiedzania rodzin i znajomych. Najczęściej świętuje się dwa dni.

Dobrze jest rano tego dnia wziąć kąpiel i założyć ładne, czyste ubrania.

Zakat- al-Fitr

Nie możemy także zapominać o darowiźnie dla ludzi biednych, zwanej zakat-al-fitr. Przekazuje się ją najpóźniej do czasu modlitwy świątecznej , aby i osoby, które nie mają co zjeść, mogły przygotować świąteczny posiłek dla siebie i swoich rodzin. Darowizną tą powinno być jedzenie.

Do przekazania zakat-al-fitr zobowiązany jest każdy, kto ma wystarczająco jedzenia na jeden dzień i jedną noc. Głowa rodziny daje go biednym za całą swoją rodzinę – za siebie, żonę i dzieci, a także za służących (jeśli ich ma).

(Jeszcze dokładniejsze informacje na temat postu w ramadanie znaleźć można w KSIĘDZE POSTU.)

Zajrzyjcie także do powiązanego tematycznie działu >RAMADAN

>DALEJ: post dodatkowy

Powrót do: Post / Praktyki religijne