modlitwa w zgromadzeniu

Dla mężczyzn zalecane jest wykonywanie modlitw grupowo (w zgromadzeniu). Prorok Muhammad (pokój z nim) powiedział:

"Modlitwa wykonana w grupie jest lepsza od modlitwy wykonanej samodzielnie o dwadzieścia siedem razy".

[al-Buchari, Muslim]

Dla kobiety lepiej jest, gdy modli się w domu, jednak nie można zabraniać jej modlić się w meczecie, jeśli chce.

Modląc się w zgromadzeniu, muzułmanie ustawiają jeden obok drugiego, w równych rzędach, zwróceni twarzą w kierunku qibla.

Imam (prowadzący modlitwę) stoi przed wszystkimi rzędami, chyba że obecne są tylko dwie osoby, wtedy imam staje po lewej stronie, a osoba modląca się za nim po jego prawej stronie.

Podczas modlitwy zebrani powtarzają wszystkie czynności za imamem, nie wyprzedzając go.

W islamie kobiety i mężczyźni nie modlą się razem; albo mają osobne sale, albo ustawiają się oddzielnie - w pierwszych rzędach stoją mężczyźni, za nimi dzieci, a w ostatnich rzędach same kobiety.

Na imama (prowadzącego) w modlitwie grupowej wyznaczany jest zawsze mężczyzna, jednak w grupie składającej się z samych kobiet i dzieci imamem może być kobieta.

Nie staje ona jednak przed resztą modlących, ale pośrodku pierwszego rzędu.

Jeśli ktoś spóźni się na modlitwę odprawianą zbiorowo, dołącza się do niej już w trakcie jej trwania, powinien przyjąć taką pozycję, w jakiej w danej chwili są inni (jeśli więc wszyscy stoją, osoba spóźniona także staje, jeśli inni wykonują pokłon - osoba ta także od razu przechodzi do pokłonu, itd.).

Kiedy zaś imam zakończy modlitwę (powie "assalamu alejkum ła rahmatullah", zwracając twarz w prawo, a następnie w lewo), osoba, która dołączyła do modlitwy później powinna się podnieść do pozycji stojącej i samodzielnie odmówić te cykle (rakaty), które opuściła.

Czyli jeśli na przykład w modlitwie zuhr osoba ta zdążyła na 3 ostatnie cykle, samodzielnie odmawia tylko pierwszy rakat (recytując Fatihę i inną część Koranu), po czym wykonuje taszahud (zob. jak wygląda modlitwa), modlitwę za Proroka (pokój z nim) i kończy słowami "assalamu alejkum" (jak zawsze pod koniec każdej modlitwy). Jeśli osoba ta dołączyła później i wykonała wraz z zebranymi mniej rakatów, samodzielnie odmawia wszystkie opuszczone, zaczynając jak w każdej modlitwie - od pierwszego, potem drugi (+ taszahud), oraz trzeci (jeśli także opuściła).

Rakat uważa się za wykonany wraz ze zgromadzeniem wtedy, gdy osoba spóźniona dołączyła do grupy jeszcze zanim imam wyprostował się z pokłonu w pasie. Jeśli już się wyprostował, to osoba, która się dołączyła zobowiązana jest odmówić także ten rakat (ponieważ od momentu wyprostowania się imama ze skłonu cykl ten dla dołączającego się nie jest uznany za wykonany, mimo że w jego trakcie dołączył do modlących się).

Jeśli podczas modlitwy zbiorowej imam popełni błąd, należy go poprawić.

Gdy pomyłka dotyczyła recytacji Koranu (tzn. imam źle go wyrecytował), ktoś z mężczyzn, kto dobrze pamięta poprawny werset, powinien wyraźnie przypomnieć go imamowi. Jeśli zaś była to innego rodzaju pomyłka (np. pominął on jakąś pozycję, czy pomylił liczbę odmówionych cykli), należy zwrócić mu uwagę. W tym celu mężczyźni mówią "subhanallah", a kobiety klaszczą w dłonie - jest to znak dla imama, po którym powinien on sprostować błąd.

Jeśli jednak tego nie zrobi, ludzie modlący się za nim i tak muszą powtarzać wszystko dokładnie za prowadzącym, nawet błędnie, a po zakończeniu modlitwy należy powiedzieć mu o pomyłce (imam wykonuje wtedy dodatkowy pokłon z powodu pomyłki).

W przypadku, gdy imamem jest kobieta przewodząca grupie innych kobiet, mogą one zwrócić jej uwagę na pomyłkę, mówiąc "subhanallah", zamiast klaskania w dłonie, czy poprawić, jeśli źle wyrecytuje werset z Koranu.

>DALEJ: modlitwa piątkowa - dżumua