21 zasad wychowywania dzieci

Fragment książki „Nasîhatî lin nisâ” (Moje rady dla kobiet)

Autor: Umm Abdullah al-Waadi’iyyah; Przekład Alina Abu-Zaitoun

Abdullâh bin ‘Umar powiedział: „Wysłannik Allâha (salla Allâhu alayhi wa sallam) rzekł: Każdy z was jest pasterzem, i każdy z was jest odpowiedzialny (za swoje stado). A zatem, władca jest pasterzem i jest odpowiedzialny, mężczyzna jest pasterzem swej rodziny i jest (za nią) odpowiedzialny, kobieta jest pasterzem swego domu i jest (zań) odpowiedzialna i niewolnik jest pasterzem majątku swego pana i jest (zań) odpowiedzialny. Każdy z was jest pasterzem i każdy z was jest odpowiedzialny (za swe stado).” [al-Bukhâri i Muslim]

Jest rzeczą niezbędną, by rodzice wspólnie poświęcali się wychowaniu dzieci. Jeśli jeden z rodziców zaniedbuje to, za co jest odpowiedzialny, wówczas druga – osamotniona - strona stanie się niewystarczająca z wyjątkiem tego, co zechce Allâh.

1 – Dziecko powinno być nauczane zgodnie ze swoim poziomem rozwoju i umiejętnością rozumowania. Na przykład, na pierwszym etapie, kiedy uczysz swoje dziecko o Allâhu, wskazuj palcem na niebo.

2 – Kiedy dajesz dziecku jedzenie, np. kawałek chleba czy coś podobnego, poleć mu spożyć je prawą ręką.

3 – Kiedy jedzenie jest gorące, nie dmuchaj na nie. Prorok (salla Allâhu alayhi wa sallam) zabronił dmuchania na jedzenie. Jeśli dziecko widzi kogoś, kto tak postępuje (tj. dmucha na jedzenie), szybko zacznie ten czyn naśladować.

Podobnie jak inne kwestie, to wszystko potwierdzone jest słowami Proroka (salla Allâhu alayhi wa sallam):

„Każdy z nas rodzi się w fitrah, ale rodzice czynią z niego (tj. z dziecka) żyda, chrześcijanina lub zaratusztrę.”

‘Iyâda bin Hummar przekazał: Wysłannik Allâha (salla Allâhu alayhi wa sallam) powiedział: „Allâh Najwyższy rzekł: Stworzyłem moje sługi huna (w czystym tawhîd [monoteizmie]), ale szatany odwracają ich uwagę.” [Muslim]

4 – Kiedy dziecko ma rok czy półtora i domaga się jedzenia lub picia, wówczas ucz go mówienia słowa „Bismillâh”. Wkrótce stanie się dla dziecka naturalnym samodzielne wypowiadanie słowa „Bismillâh” (przed spożywaniem posiłków czy piciem napojów – przyp. tłum.).

5 – Kiedy uznasz, że dziecko jest gotowe, by pojąć filary islamu, imân (wiary) oraz filarów ishân (doskonałość w wykonywaniu aktów czci), wówczas ucz go. Nie czuj się zobligowany do uczenia go w określonym wieku, ponieważ dzieci różnią się w biegłości i intelekcie.

A zatem filary islamu to:

Według słów ‘Abbâsa (radi Allâhu anhu), który powiedział: „Wysłannik Allâha (salla Allâhu alayhi wa sallam) rzekł: „Islam opiera się na pięciu (filarach): Zaświadczenia, że lâ ilâha ill Allâh (nie ma boga poza Allâhem) i że Muhammad jest Wysłannikiem Allâha, wykonywania modlitw, płacenia zakât, poszczenia w miesiącu ramâdan oraz odbycia pielgrzymki (hajj) do Domu (tj. do Ka’aby w Mekce).”

Zaś filarami imân (wiary) są:

Według słów Abu Hurayrah (radi Allâhu anhu), który powiedział: Wysłannik Allâha (salla Allâhu alayhi wa sallam) rzekł: „Imân (wiara) oznacza wiarę w Allâha, anioły, Księgi, wysłanników oraz Zmartwychwstanie.”

Natomiast filar ihsân (doskonałość w wykonywaniu aktów czci): „To oddawanie czci Allâhowi, tak jakby się go widziało, a jeśli nie (można sobie tego wyobrazić, to trzeba pomyśleć, iż ), On widzi ciebie.”

6 – Ucz dziecko prawidłowych zasad wykonywania wudű (ablucji)

7 – Kiedy dziecko je z naczynia, powiedz mu, że musi jeść to, co znajduje się najbliżej niego:

‘Umar bin Abî Salamah powiedział: „Jadłem, a moje dłonie ruszały się lekkomyślnie wokół naczynia, więc Prorok (salla Allahu alayhi wa sallam) rzekł do mnie: ‘Młody chłopcze, wypowiedz imię Allâha (Bismillâh – przyp.tłum.), jedź prawą ręką i spożywaj to, co znajduje się najbliżej ciebie. [al-Bukhâri i Muslim]

8 - Przyzwyczajaj dziecko do czynienia dobrych i doskonałych (aktów). Kiedy osiągnie wiek siedmiu lat ucz go wykonywania salâh (modlitwy).

[...] Siwâr bin Dâwűd Abu Hamzah al-Miznî as-Sayrafî powiedział: Wysłannik Allâha (salla Allâhu alayhi wa sallam) rzekł: „Nakaż swoim dzieciom wykonywać salâh (modlitwę) kiedy osiągną wiek siedmiu lat. Uderzaj je (lekko) za to (jeśli się nie modlą) po osiągnięciu wieku lat dziesięciu i rozdziel ich łóżka.” [...][Abu Dâwűd 1/ 495]

9 - Rozdzielaj łóżka dzieci, które ukończyły dziesięć lat - hadis na ten temat został przytoczony wyżej.

10 - Przyzwyczajaj dziecko do poszczenia - tak długo, jak nie powoduje to u niego osłabienia – tak, by kiedy dorośnie, miało doświadczenie (w poszczeniu).

Rubai’ bint Mu’awwidh, powiedziała: „Wysłannik Allâha (salla Allâhu alayhi wa sallam) przekazał wiadomość do plemienia Ansarów rankiem dnia ‘Ashurâ, że ktokolwiek obudził się i jadł, ten powinien pościć przez resztę dnia, a ktokolwiek obudził się i nie jadł ten powinien kontynuować post.” Powiedziała ona: „Więc później pościliśmy (tj. w dzień Ashurâ) i nasze dzieci pościły. Dawaliśmy im zabawki zrobione z wełny i jeśli któreś z nich płakało za jedzeniem, dawaliśmy mu je (zabawki i tak ) do czasu, aż nastał czas przerwania postu. [al-Bukhâri, 4/200]

11 – Ucz swoje dzieci autentycznej ‘aqîdah (zasady i szczegóły wiary) .

Mów im to, co Prorok (salla Allâhu alayhi wa sallam) powiedział do ‘Abdullâh bin ‘Abbâs: „Zamierzam nauczyć cię kilku słów: Bądź świadom Allâha, Allâh cię ochroni. Bądź świadom Allâha, znajdziesz Go przed sobą. Jeśli prosisz – proś Allâha. Jeśli szukasz pomocy – szukaj jej u Allâha.

Wiedz, że gdyby cała umma (społeczność muzułmańska – przyp. tłum.) zebrała się, by cię wspomóc, nie mogliby wspomóc cię niczym, poza tym, co Allâh tobie przeznaczył. I gdyby cała umma zebrała się, by ci przynieść szkodę, nie mogliby cię skrzywdzić poza tym, co Allâh tobie zapisał. Pióro zostało uniesione, a stronice obeschły.”

12 - Doradzaj swoim dzieciom napomnieniem, jakiego Lokmân udzielił swojemu synowi. On, Najwyższy powiedział (interpretacja znaczenia):

{O wy, którzy wierzycie! Strzeżcie się sami i wasze rodziny od Ognia.} [Koran, 66:6]

Wychowywanie dzieci jest procesem skomplikowanym i złożonym, dlatego wymaga cierpliwości i umiejętnego postępowania; Niektóre dzieci potrzebują delikatności, życzliwości, nie wolno podnosić na nie głosu i należy traktować je bez nacisku. Inne –przeciwnie - potrzebują surowości oraz srogości, lecz nie może ona przekroczyć pewnych granic, ponieważ dziecko stanie się uparte i nie będzie uległe wobec wskazówek swoich rodziców. Prosimy Allâha, by nas chronił i by miał nas w swojej opiece, ponieważ na barkach rodziców spoczywa ogromna odpowiedzialność. Allâh Najwyższy powiedział (interpretacja znaczenia):

{Oto powiedział Lokmân do swego syna, napominając go: „Synu mój! Nie dodawaj Allâhowi żadnych współtowarzyszy! Zaprawdę, dodawanie współtowarzyszy to wielka niesprawiedliwość!” I nakazaliśmy człowiekowi, co do jego rodziców: - matka nosiła go pośród wielu trudów, a odłączenie jego nastąpiło po dwóch latach – „Bądź wdzięczny Mnie i twoim rodzicom! Do mnie zmierza wędrowanie!” A jeśli oni będą jednak próbowali zmusić cię, żebyś Mi dodawał współtowarzyszy – o czym nie masz żadnej wiedzy – to nie słuchaj ich! Jednak zachowuj się w stosunku do nich na tym świecie w sposób godny! Idź drogą tych, którzy się do Mnie nawrócili. Potem do mnie powrócicie i Ja obwieszczę wam to, co czyniliście. „O synu mój! Jeśli by to było tylko tyle, co ciężar ziarnka gorczycy i byłoby w skale albo w niebiosach, albo na ziemi, to Allâh to wyprowadzi. Zaprawdę Allâh jest Przenikliwy, Świadomy! O synu mój! Odprawiaj modlitwę, nakazuj to, co jest odpowiednie, i zakazuj tego, co jest godne nagany! Znoś cierpliwie, co cię dosięgnie – to należy do dobrych postanowień. Nie odwracaj z pogardą twarzy od ludzi! Nie chodź po ziemi zadufany w sobie! Zaprawdę Allâh nie miłuje dumnych pyszałków! Niech kroki twoje będą skromne! Zniżaj swój głos! Zaprawdę najprzykrzejszy głos, to głos osłów!”} [Koran, 31:13-19]

13 - Naucz dziecko, by czekało na pozwolenie wejścia. On, Najwyższy powiedział (interpretacja znaczenia):

{O wy, którzy wierzycie! Ci, którymi zawładnęły wasze prawice, i ci, którzy nie osiągnęli jeszcze dojrzałości, niech was proszą o pozwolenie wejścia w trzech okolicznościach: przed modlitwą jutrzenki (fajr), kiedy zdejmujecie swoje szaty koło południa i po modlitwie wieczornej (isha). To są trzy momenty waszej nagości. Poza tymi chwilami, nie ma ani dla was, ani dla nich przeszkody, byście się wzajemnie odwiedzali. W ten sposób Allâh wyjaśnia wam znaki! Allâh jest Wszechwiedzący, Mądry!} [Koran, 24:58]

14 – Ucz dziecko na temat zabronionych czynów, tak by od nich stroniło.

Abu Hurayrah (radi Allâhu anhu) powiedział: „al-Hasan bin Alî wziął daktyla z daktyli przeznaczonych na jałmużnę i włożył do ust, więc Wysłannik Allâha (salla Allâhu alayhi wa sallam) rzekł: ‘Wyjmij go z ust. Wyjmij go z ust i wyrzuć go. Czyż nie nauczyłeś się, że my nie jemy z tego, co przeznaczone na jałmużnę?” [Bukhâri i Muslim]

15 – Wyjaśnij dziecku znaczenie ajatu (wersetu Koranu) lub hadisu, który mu przekazujesz.

16 – Spraw, by serce dziecka było przywiązane do Allâha, Potężnego, Majestatycznego.

Serca niektórych dzieci przywiązane są do dunyâ (tj. życia doczesnego), dyplomów i stopni. Ich serca wypełnione są złudzeniami i istnieje obawa, że ogarnie je ciemność (tj. ich serca).

17 – Dbaj, by dziecko zapamiętywało Koran.

Spraw, by twoje dziecko zapamiętywało coś łatwego każdego dnia, choćby jeden werset, bowiem ci, którzy zajęci są (czytaniem, recytowaniem) Koranu, są najlepszymi z ludzi.

‘Uthamân bin ‘Affân powiedział: „Wysłannik Allâha (salla Allâhu alayhi wa sallam) rzekł: ‘Najlepsi z was to ci, którzy uczą się Koranu i nauczają Go.’” [Sahîh al-Bukhâri]

Prorok (salla Allâhu alayhi wa sallam) radził przykładanie ogromnej wagi do Koranu. [...],Talhah powiedział: „Zapytałem ‘Abdullâh bin Abî Awfâ: czy Prorok (salla Allâhu alayhi wa sallam) wyraził wole (by wyznaczać jego następców lub przekazać majątek)?” Odpowiedział: „Nie”. Więc zapytałem: „A zatem jak zostało przekazane ludziom, by wypełniali wolę i, że jest to ich obowiązkiem, skoro Prorok nie wyraził żadnej woli?”. Powiedział: „On wyrażał wolę zalecając Księgę Allâha.”[al-Bukhâri, tom 9, nr 5022]

Koran wstawia się za tego, który go zapamiętuje. [...] Abu Umâmah al-Bâhilî przekazał: „Słyszałem Wysłannika Allâha mówiącego: ‘Czytaj i recytuj Koran, ponieważ w Dniu Zmartwychwstania wstawi się on za tymi, którzy go zapamiętywali.’” [Imâm Muslim, 1/553]

Ishâq bin Mansűr przekazał [...], że Jubayr bin Nufair, powiedział: Słyszałem an-Nawwâs bin Sam’ân al-Kullâbî mówiącego: Słyszałem Proroka (salla Allâhu alayhi wa sallam) mówiącego; „Koran zstąpi i ludzi, którzy go przestrzegali, poprzedzać będzie Sura al-Baqara (Krowa), a tych, którzy go zapamiętywali – poprzedzać będzie Sura al-Imran (Rodzina Imrana).” ( tj. Koran będzie się za tych ludzi wstawiał u Allâha – przyp. tłum.) [Muslim, 1/554]

Oto różne hadisy dotyczące zalet Koranu i jego ludzi:

Aisza (radi Allâhu anha) przekazała, że Wysłannik Allâha (salla Allâhu alayhi wa sallam) powiedział: „Ten, kto recytuje Koran i jest w tym biegły, będzie pomiędzy szeregami szlachetnych i pobożnych skrybów. Ten, kto recytuje go jąkając się i sprawia mu to trudność – będzie miał dwie nagrody.”

Abu Műsa al ’Ash’arî (radi Allâhu anhu) powiedział: Wysłannik Allâha (salla Allâhu alayhi wa sallam) rzekł: „Wiernego (mu’min), który recytuje Koran można porównać do owocu cytrusowego. Ładnie pachnie i jest smaczny. Wierny (mu’min), który nie recytuje Koranu jest jak daktyl. Nie pachnie, ale ma słodki smak. Hipokryta (munâfiq), który recytuje Koran jest jak rayhânah (bazylia). Jej zapach jest wspaniały, ale smak gorzki. Hipokryta (munâfiq), który nie recytuje Koranu jest jak hanthalah (kolokwinta). Nie ma zapachu i jest gorzka w smaku.”

‘Abdullâh bin ‘Umar (radi Allâhu anhuma) przekazał, że Prorok (salla Allâhu alayhi wa sallam) powiedział: „Allâh wywyższy ludzi przez tę Księgę, a innych nią poniży”

‘Abdullâh bin ‘Amr bin al-‘Âs (radi Allâhu anhuma) powiedział: Wysłannik Allâha (salla Allâhu alayhi wa sallam) rzekł: „Zostanie powiedziane temu, kto zapamiętywał Koran: ‘recytuj melodyjnie, tak jak to czyniłeś to w dunayâ (życiu doczesnym). Zaprawdę, twoja pozycja i stopień (w Raju) będzie na ostatnim z wersetów, który wyrecytujesz.”

Abdullâh bin ‘Umar (radi Allâhu anhuma) powiedział: Wysłannik Allâha (salla Allâhu alayhi wa sallam) rzekł: „Nie ma zazdrości poza dwoma (przypadkami): człowieka, którego Allâh obdarzył Koranem, tak że wprawia się w nim/praktykuje go dzień i noc oraz człowieka, którego Allâh obdarzył bogactwem, tak, że ten wydaje z niego dzień i noc.”

Człowiek zapamiętujący Koran musi dobrze go przeanalizować, ponieważ jeśli tego nie uczyni, ten (Koran) szybko go opuści (uleci z jego pamięci).

Abu Műsâ słyszał Proroka (salla Allâhu alayhi wa sallam) mówiącego: „Troszcz się i zachowuj Koran, ponieważ na Tego, w którego Rękach jest moja dusza, (w przeciwnym przypadku) uleci on szybciej niż nie uwiązany wielbłąd.” [al-Bukhâri]

18 - Nie pozwalaj, by twoje dzieci przebywały w towarzystwie niewłaściwych i niemądrych rówieśników, ponieważ ono (twoje dziecko) przejmie od nich odrażające twierdzenia oraz czyny i to, czego się nauczyło (twoje dziecko) zostanie zaprzepaszczone.

I poeta powiedział: „Dziecko zapamięta to, co zostanie mu przekazane i nie zapomni tego, ponieważ jego serce jest czyste jak kryształ. Wyryj w jego sercu jakiekolwiek chcesz informacje, on zapamięta to swoją trwałą pamięcią.”

19 – Nie pozwalaj swoim dzieciom pozostawać na zewnątrz (domu) po zmroku, ponieważ o tej porze szatany rozpraszają się i wychodzą z ukrycia, i mogą one skrzywdzić twoje dziecko.

Jâbir bin ‘Abdullâh (radi Allâhu anhuma) powiedział; Wysłannik Allâha (salla Allâhu alayhi wa sallam) rzekł: Kiedy zapada ciemność nocy lub zmrok, przyprowadź dzieci do środka (tj. do domu – przyp. tłum.), ponieważ szatany rozpraszają się o tej porze. A kiedy przemija godzina nocy pozwól im (dzieciom) wyjść i zamknij drzwi wspominając imię Allâha, ponieważ szatan nie może otworzyć zamkniętych drzwi.” [al-Bukhâri]

20 – Od czasu do czasu pozwól swemu dziecku bawić się, ponieważ jeśli ciągle będzie powstrzymywane od zabawy, jego intelekt stanie się ospały i pogrąży się w znużeniu.

A zatem jeśli rodzice chcą wychować swe dziecko, powinni dążyć do rozwijania w nim chęci kultywowania islamu oraz uczyć ich Księgi i sunny.

I aby rodzice byli wywyższeni w Życiu Wiecznym, ich dzieci muszą być prawe i wznosić za nich (tj. za rodziców) prośby.

Abu Hurayrah przekazał, że Prorok (salla Allâhu alayhi wa sallam) rzekł: „Kiedy syn Adama umiera, jego uczynki kończą się z wyjątkiem trzech: nieustannej jałmużny, lub wiedzy, którą przekazał, lub prawego dziecka, które wznosi za niego suplikacje.” [Sahîh Muslim]

Abu Hurayrah przekazał, że Prorok (salla Allâhu alayhi wa sallam) rzekł: „Prawy sługa będzie wywyższony w Raju i on powie: ‘O mój Panie! Jak to możliwe?’ I zostanie mu powiedziane: ‘Dzięki twojemu synowi szukającemu przebaczenia.” [as-Sahîh al-Musnad.]

Jeśli rodzice są prawi i dzieci są prawe, ale nie osiągnęły poziomu wiary swych rodziców, wówczas Allâh podniesie ich status do poziomu ich rodziców. On, Najwyższy powiedział (interpretacja znaczenia):

{A do tych, którzy uwierzyli i których potomstwo postąpiło za nimi z wiarą - My dołączymy ich potomstwo. I my nie pozbawimy ich niczego z ich dzieł. Każdy człowiek jest zastawem tego, co sobie zarobił.} [Koran, 52:21]

Dziecko również może być błogosławieństwem dla rodziców będąc im posłusznym i słuchając ich. O to właśnie prawi słudzy proszą swego Pana. Jak On, Najwyższy powiedział (interpretacja znaczenia):

{I ci, którzy mówią: „Panie nasz! Daj nam od naszych żon i naszego potomstwa ochłodę oczu i uczyń nas wzorem dla bogobojnych!”} [Koran, 25:74]

21 – Zachęcaj swoje dziecko do przebywania z prawymi (ludźmi).

Umm Sulaym, przyniosła swego syna Anasa do Proroka (salla Allâhu alayhi wa sallam) i powiedziała: „Anas jest twoim sługą o Wysłanniku Allâha, więc wstawiaj się za nim do Allâha.” A on rzekł: „O Allâhu obdarz go wielkim majątkiem i dziećmi i pobłogosław mu w tym.”

Umm Hudhayfah zapytała swego syna Hudhayfah bin al-Yamân: „Kiedy ukończysz wykonanie swego zadania ?” w znaczeniu wobec Proroka (salla Allâhu alayhi wa sallam). Odpowiedziałem: „Nie miałem żadnego zadania wobec niego od takiego a takiego czasu”, więc porozmawiała ze mną i ja rzekłem do niej: „Pozwól mi pójść do Proroka (salla Allâhu alayhi wa sallam), odmówić z nim modlitwę maghrib, i prosić go, by wstawił się o przebaczenie dla mnie i dla ciebie.” Więc udałem się do Proroka (salla Allâhu alayhi wa sallam) i odmówiłem z nim modlitwę maghrib. i on pozostał (w tym samym miejscu) do czasu modlitwy isha, a następnie odszedł, więc poszedłem za nim i usłyszał mój głos, więc powiedział: „Kto to? Hudhayfah?” Odrzekłem: „Tak.” Powiedział: „Czego potrzebujesz? Oby Allâh wybaczył tobie i twojej matce.” [...]

A zatem na rodzicach spoczywa obowiązek włożenia wysiłku w wychowanie dzieci, zaś przewodnictwo odbywa się za sprawą Allâha, ponieważ człowiek nie może sam sobie przewodzić, nie wspominając o przewodzeniu komuś innemu.

Nawet Noe (alayhi as-salâm) jeden z Proroków Allâha nie był w stanie poprowadzić swego syna mimo, że błagał go, by pozostał z nimi, a nie z niewiernymi. Jak On, Najwyższy powiedział (interpretacja znaczenia):

{I Noe wezwał swojego syna, który się odseparował: „O mój synu! Wsiadaj z nami i nie bądź z niewiernymi!” Syn odpowiedział: „Ja schronię się na jakąś górę, która wybawi się mnie od wody.” Noe rzekł: „Nie ma dzisiaj wybawienia od rozkazu Allâha, oprócz tego, komu on okazał miłosierdzie!” I powstała między nimi fala, i on (syn) znalazł się wśród zatopionych.} [Koran, 11:42-43]

I dotyczy to Ibrahîma (Abraham) (alayhi as-salâm). Napominał swego ojca, by porzucił shirk (politeizm) - co zostało opisane w więcej niż jednej Surze - ale on nie podporządkował się radzie swego syna:

{On (ojciec) powiedział: „O Abrahamie! Czy ty wyrzekasz się moich bogów? Jeśli nie zaprzestaniesz, to ja ciebie ukamienuję! Więc oddal się ode mnie na jakiś czas ( zanim cię ukarzę).”} [Koran, 19:46]

I dotyczy to naszego Proroka Muhammada (salla Allâhu alayhi wa sallam). Błagał on swego wuja, Abu Tâlib, by przyjął islam, ale ten odmówił, umierając w shirk (jako politeista - przyp. tłum.).

Shu’bah bin al-Hajjâj powiedział: „Mam syna i dałem mu na imię Sa’d, ale on nie ma szczęścia (sa’ada) ani nie odniósł sukcesu.” I powiedział do niego: „Idź do Hishâm ad-Dustawâ’î.” A on odrzekł: „Chce iść pooglądać gołębie.” [Mîzân al-I’tidâl, 2/122]

A zatem przewodnictwo jest w rękach Allâha, ale jest niezbędne wprowadzanie w życie działań. Jeśli Allâh pragnie dobra dla kogoś, wówczas człowiek ten podporządkuje się jego radzie. Jeśli Allâh pragnie czegoś innego, wówczas człowiek będzie nadal postępował podług tego, czemu podlega.

Poeta rzekł: „Jeśli naturalne usposobienie jest złe, wówczas ani dobre zasady, ani wyrafinowana edukacja nie przyniosą korzyści”.

Niektóre dzieci są próbą dla swych rodziców. Odnośnie tego Allâh Najwyższy mówi (interpretacja znaczenia):

{O wy, którzy wierzycie! Zaprawdę, wśród waszych żon i waszych dzieci są wasi wrogowie (którzy mogą powstrzymać was od posłuszeństwa wobec Allâha)! Przeto strzeżcie się ich!} [Koran, 64:14]

I On mówi (interpretacja znaczenia):

{O wy, którzy wierzycie! Niech wasze majątki i wasze dzieci nie odrywają was od wspominania Allâha. A ci, którzy tak czynią poniosą stratę.} [Koran, 63:9]

Dzieci stają się próbą, kiedy przyczyniają się do zejścia ich rodziców (z właściwej drogi – przyp. tłum.) i odwracają ich uwagę od kwestii religii.

Na przykład:

a) Syn muzułmanina jest chory, więc ojciec spieszy do wróżbiarza/czarodzieja. Jest to kufr (niewiara w Allâha) ponieważ, oni (czarodzieje, wróżbici itp. - przyp. tłum.) twierdzą, że posiadają wiedzę o Niewidzialnym, a nikt nie ma tej wiedzy poza Allâhem.

On, Najwyższy powiedział (interpretacja znaczenia):

I On ustanowił (interpretacja znaczenia):

Aż do końca innych podobnych wersetów. A zatem opierając się na tym, ojciec popełnił kufr (niewiarę w Allâha), z powodu swego syna.

b) Niektórzy ludzie włączają telewizor, by dostarczyć rozrywki swojemu dziecku. Telewizja jest harâm (niedozwolona) z powodu wielu złych rzeczy, jakie zawiera. A pośród nich: obrazy (tj. ludzi i zwierząt), grę na instrumentach muzycznych, kobiety patrzące na mężczyzn i vice versa, przedstawianie ideologii wrogów islamu i inne złe rzeczy. A zatem dziecko takie jest wrogiem swego ojca, i nie przyniesie mu ono korzyści w Dniu Zmartwychwstania. Raczej on przed nim ucieknie, jak powiedział Najwyższy (interpretacja znaczenia):

{On posiada klucze do tego, co skryte, zna je tyko On sam. [...]} [Koran, 6:59]

{[...] Allâh nie da wam poznać tego, co skryte [...]} [Koran, 3:179]

{W tym Dniu, kiedy człowiek będzie uciekał od swojego brata, od swojej matki i od swojego ojca, od swojej żony i od swoich synów - tego Dnia każdy człowiek będzie zajęty tylko swoją sprawą.} [Koran, 80:34-37]

Ponad to, ktokolwiek jest wystawiony na próbę przez nieposłusznego syna, ten powinien wznosić prośby i wzywać swego Pana. On, Najwyższy powiedział (interpretacja znaczenia):

{Wzywaj mnie, ja odpowiem na twoje wołanie.} [Koran, 40:60]

Miłość i przywiązanie jest w obrębie ustanowionych granic, więc człowiek nie powinien popełniać niedozwolonych czynów ze względu na swe dziecko.