Dzieci i zabawa

źródło, przekład: Monika Meziani

Większość rodziców postrzega zabawę jako stratę czasu. Chcieliby, aby ich dzieci wyrosły bez zamiłowania do zabawy i zajmowały się czymś poważniejszym, jak nauka, dociekanie, czy nawet obowiązki domowe. Zabawa postrzegana jest jako dziecinne zajęcie, które trzeba tolerować i im szybciej się z tego wyrośnie, tym lepiej. Jednak islam jest religią zrównoważoną. Zabawa jest ważną częścią dorastania i jest ona niezbędna dla fizycznego i emocjonalnego rozwoju dziecka. Zabawa jest pierwszym źródłem zdobywania podstawowych społecznych umiejętności, niezbędnych w życiu.

Dziecko uwielbia się bawić i jest dla niego karą pozbawienie go zabawy. Potrzebuje zabawy głównie we wczesnych latach życia. Jest to oznaka emocjonalnego i fizycznego zdrowia. Jeżeli dziecko nie wykazuje chęci do zabawy, należy się martwić.

Prorok (pokój i błogosławieństwo Allaha z nim) bawił się ze swoimi wnukami. Sadzał ich na plecach i udawał wielbłąda. Powiedział swoim Towarzyszom, że jest dumny ze swoich dwóch jeźdźców. Nauczył nas, że zabawa z dziećmi to nie strata czasu. Jest to wyrażenie miłości i szacunku.

Jako rodzice powinniśmy się starać bawić czasem z naszymi dziećmi. Niektórzy rodzice wierzą, że to dziecinne, takie garbienie się. A to dla dzieci wielka frajda, kiedy rodzice bawią się z nimi. Kiedy dziecko dorasta, dobrą okazją do rodzinnych zabaw są sporty i gry planszowe. To zbliża do siebie rodzinę. Jednak rodzice powinni pamiętać, że jest to zabawa dla dzieci, nie dla nich. Nie powinni oni chcieć wszystkiego tego, co sami sądzą, że jest odpowiednie. Zaleca się odrobinę elastyczności. Powinni pozwolić dziecku osiągnąć jego małe zwycięstwa, tak, aby nie czuło się zrozpaczone za każdym razem, kiedy gra z rodzicami. Zabawa z dziećmi to dobry sposób na poznanie dziecka i jego temperamentu. Jednak nie powinna zostać obrócona przeciwko niemu poprzez kpiny i besztanie.