Zdolność wybaczania

My, ludzie, często popełniamy grzechy i błędy. Czasem zdarzy nam się zachować źle świadomie, innym razem zupełnie bez złych intencji popełnimy błąd. Czasem czyjeś złe działanie dotyka nas samych, innym razem to nam się przytrafi zachować niewłaściwie. Dlatego tak ważna jest zdolność wybaczania.

Kiedy popełnimy grzech, żałujemy go, zwracamy się skruszeni do Allaha, z nadzieją, że On nam wybaczy. Jeśli jednak chcemy, by Allah wybaczył nam, to i my sami powinniśmy umieć wybaczać innym. Czytamy w Koranie:

Koran 24:22

{Niech (ludzie) będą pobłażliwi i wybaczający! Czyż nie pragniecie, by wam Bóg przebaczył? A Bóg jest Przebaczający, Litościwy!}

Allah mówiąc o ludziach pobożnych powiedział:

Koran 42:37

{Kiedy się pogniewają, to przebaczają}

Allah obiecał Ogrody Raju

Koran 3:134

{dla tych, którzy powstrzymują gniew i przebaczają ludziom}

Mimo że w przypadku, gdy ktoś wyrządzi nam zło, mamy prawo pociągnąć go do odpowiedzialności, jednak

Koran 42:40,43

{kto przebaczy i naprawi (tę sprawę), to znajdzie zapłatę u Boga; (...) ten, kto jest cierpliwy i kto przebacza- zaprawdę, umie okazać zdecydowanie w działaniu.}

Wspaniały przykład dał nam nasz Prorok Muhammad (pokój i błogosławieństwo Allaha z nim), który po wielu cierpieniach, jakich doznał od mieszkańców Mekki, powrócił zwycięsko do tegoż miasta i zamiast zemścić się na jego mieszkańcach, wybaczył im. Wypowiedział wówczas następujące słowa, które znalazły się w Koranie:

Koran 12:92

{Niech żadna nagana nie spadnie dziś na was! Niech Bóg wam przebaczy! On jest Najmiłosierniejszy z tych, którzy czynią miłosierdzie!}

Zaś kiedy to my kogoś uraziliśmy lub wyrządziliśmy mu zło, powinniśmy prosić poszkodowanego o przebaczenie i starać się naprawić swój błąd. Prorok (pokój i błogosławieństwo Allaha z nim) pouczył nas:

"Niech ten, kto wyrządził ujmę na honorze swemu bratu lub coś innego (złego), prosi poszkodowanego o przebaczenie zanim nadejdzie Godzina (Sądu), kiedy to nie będzie miał ani dirhama, ani dinara. Jeśli zrobił coś dobrego, część równoważna złym uczynkom zostanie odjęta z puli uczynków dobrych, ale jeśli nie ma dobrych uczynków, zostanie obciążony odpowiednią ilością złych uczynków osoby, której wyrządził krzywdę." (Buchari)

Starajmy się więc czynić tylko dobro, a jeśli zbłądzimy - prośmy o wybaczenie, tak ludzi, jak i Allaha; jeśli zaś doznamy krzywdy - starajmy się wybaczyć, i prosić Allaha o przebaczenie dla naszych braci. Warto nauczyć się pięknych słów Koranu i za ich pomocą wnosić suplikacje do Wszechmogącego, Ciągle Wybaczającego Boga:

* * * * *

{Panie nasz! Przebacz nam i naszym braciom, którzy nas wyprzedzili w wierze!

I nie umieszczaj w naszych sercach urazy do tych, którzy uwierzyli!}

[Koran 12:10]