Dobre nawyki związane z Eid

Ważnym jest (szczególnie w kraju niemuzułmańskim), by dzieci odczuwały, iż czas Eid jest czasem szczególnym. Warto zadbać o to, by zapewnić im sporo atrakcji, sprawić, aby był to dla nich czas radosny. Nie możemy jednak skupić się jedynie na "oprawie", pomijając praktyki religijne związane ze świętami. Warto je dzieciom przybliżać od najmłodszych lat – opowiadać o nich oraz wcielać w życie.

Poniżej kilka praktycznych porad dotyczących właściwego spędzenia świąt:

1. Idziemy wcześnie spać.

Aby móc wstać wcześnie i od rana być pełnym energii oraz w dobrym humorze, warto pomyśleć o wcześniejszym pójściu spać w przeddzień Eid. Pomocnym argumentem dla wyczekujących niecierpliwie świąt dzieci może być OPOWIADANIE pokazujące jak niewyspanie może wpłynąć na małego muzułmanina i odebrać mu radość ze świętowania.

2. Dbamy o czystość.

Nie zapomnijmy o tym, by odpowiednio wcześnie przygotować czyste ubrania (nasze najlepsze), które założymy na siebie w dniu Eid. Najlepszym sposobem na uniknięcie porannej gonitwy jest wypranie i wyprasowanie potrzebnych rzeczy już dzień wcześniej. Nie zapominajmy również o wzięciu rytualnej kąpieli (ghusl) po modlitwie fadżr, a przed udaniem się na modlitwę świąteczną – jest to sunna.

3. Na modlitwę idziemy na czczo.

Sunną związaną z Eid al-Adha jest spożycie pierwszego posiłku dopiero po modlitwie świątecznej, po złożeniu ofiary ze zwierzęcia, aby posiłek mógł zawierać mięso z tegoż zwierzęcia. Jeśli jednak nie dokonujemy uboju – nie ma nic złego w zjedzeniu posiłku przed modlitwą.

4. Wybieramy drogę.

Do sunny należy także udawanie się na miejsce modlitwy inną drogą niż ta, którą będziemy wracać. Warto więc już wcześniej przygotować sobie trasę w obie strony. Atrakcją dla dzieci będzie zaznaczenie trasy do i z miejsca modlitwy na mapie (różnymi kolorami, by było czytelniej).

5. Takbir.

Nauczmy dzieci odpowiednio wcześnie jak wykonywać takbir z okazji świąt, by w drodze na miejsce modlitwy oraz przed modlitwą mogły go również recytować:

„Allahu Akbar, Allahu Akbar. La ilaha illa-llah. Allahu Akbar, Allahu Akbar ła lilahil hamd”

(Allah jest Wielki, Allah jest Wielki. Nie ma boga poza Allahem. Allah jest Wielki, Allah jest Wielki i wszelka chwała należy się Allahowi)

6. Modlitwa

Wyjaśnijcie dzieciom, że będziecie się modlić w zgromadzeniu. Nawet jeśli małe dzieci nie wezmą udziału w modlitwie, powinny wiedzieć, że jest to szczególny moment i nie wskazane jest wówczas biegać, krzyczeć i przeszkadzać; a także, że podczas chutby zebrani wierni będą chcieli jej wysłuchać, więc dzieci powinny być wtedy cichutko. Ponieważ dzieci mają wówczas zazwyczaj najwięcej ważnych, nie cierpiących zwłoki spraw do rodziców, można im zaproponować, by w razie potrzeby powiedziały mamie lub tacie cichutko na ucho o co chodzi, by nie zakłócać spokoju.

Dzieciom, które włączają się już do modlitwy warto wytłumaczyć, że modlitwa świąteczna różni się nieco od znanych mu modlitw, by nie było zaskoczone. Warto zaznaczyć, że nie ma przed nią azanu ani imamy, oraz że choć są to dwa rakaty, tak jak w modlitwie fadżr, to jednak więcej jest takbirów, bo siedem w pierwszym rakacie i pięć w drugim. Zaś po modlitwie wygłoszona zostanie khutba.

7. Życzenia

Uświadommy dzieciom jeszcze przed wyjściem na modlitwę, że ponieważ święta są czasem szczególnym i radosnym, wszyscy muzułmanie składają sobie nawzajem życzenia i tak też będzie w miejscu, do którego się udacie. Zachęć, by i ono nauczyło się krótkiej formuły stanowiącej treść życzeń: taqabbalallahu mina ła minkum, insza Allah.

wróć do:

>Eid al-Adha / >Kącik rodziców