Aby wody nam nie brakło...

Woda jest niezbędna do życia. Organizm człowieka zawiera bardzo dużo wody. Inaczej człowiek nie mógłby żyć. Wody na naszej planecie jest bardzo wiele. Wystarczy spojrzeć na mapę świata – cały niebieski obszar to woda. Jednak jedynie niewielka część z tej wody to woda pitna. Zdecydowana większość (tak dużo, że można by powiedzieć, że prawie wszystko co widzimy z kosmosu) wód na Ziemi to wody słone, morza i oceany, a jeśli nawet jest to woda słodka, nie oznacza to automatycznie, że możemy ją pić. Woda, która może być wykorzystana do spożycia to tylko 1% wody na naszej planecie, czyli na 100 litrów do użytku nadaje się tylko 1 litr.

Dorosły człowiek powinien codziennie spożywać ok. 2,5 litra wody – czy to w czystej postaci, czy w potrawach (np. zupy), czy w sokach i innych napojach, żeby jego organizm dobrze funkcjonował. Wyobraźmy sobie ilu na świecie jest ludzi. Czyli codziennie cała ludzkość wypija bardzo dużo wody. Do tego jeszcze dochodzi mycie się, mycie podłóg i innych powierzchni, spłukiwanie wody po skorzystaniu z ubikacji, podlewanie kwiatów lub całych ogródków, mycie samochodów, itp. Jeszcze więcej wody zużywa się w różnych przemysłach. Biorąc pod uwagę to, że ilość wody jest ograniczona, a przy zmieniającym się klimacie staje się ona jeszcze mniejsza, łatwo możemy zauważyć, że każdego dnia znacznie zmniejszamy dostępne zasoby wody. Nie szanując jej i nie starając się jej oszczędzać możemy sprawić, że w końcu nam wody zabraknie. Mając ją na bieżąco w kranach nie zdajemy sobie sprawy jak ciężkie byłoby nasze życie, gdyby nagle okazało się, że mamy ograniczony dostęp do wody. A przekonać mogło się o tym bardzo wielu ludzi. W niektórych krajach woda pojawia się w kranach tylko czasami, w innych dowożą niewielkie jej ilości i nalewają ludziom po trochu do pojemników. W jeszcze innych krajach z powodu braku dostępu do wody ludzie umierają. Panuje tam susza, nie rośnie roślinność, ludziom brakuje pożywienia. Powinniśmy więc dziękować Allahowi, że my wodę mamy, możemy pić do woli, możemy jej używać do wszystkiego, do czego potrzebujemy, a nawet mamy możliwość wzięcia kąpieli. Jednak mając świadomość, że tak wcale być nie musi, powinniśmy też zadbać o nasze zasoby wody, aby i nam się one kiedyś nie skończyły. Dlatego już dziś powinniśmy zacząć oszczędzać wodę. Jeśliby każdy z ludzi zaoszczędził tylko troszkę każdego dnia, to już przy całych tłumach ludzi w ciągu roku okaże się to ogromną ilością! Więc nie mówmy sobie, że jeden człowiek używa mało, że drobna zmiana przyzwyczajeń niczego nie zmieni. Zróbmy coś w kierunku, aby wszystkim było lepiej i pamiętajmy, że oprócz swojego drobnego, ale jakże cennego wkładu w chronienie zasobów wody, spełniamy jeszcze dobry uczynek, a Allah docenia nie tylko efekty naszych działań, ale i same działania, a nawet jedynie intencje. Prorok (pokój i błogosławieństwo Allaha z nim) przekazał nam:

"Czyny są rozważane według intencji."

(Buchari)

Warto więc się starać, gdyż oprócz korzyści materialnych, przyczyniania się do tego, by nam wody w przyszłości nie zabrakło, spełniamy także i nasz muzułmański obowiązek bycia oszczędnymi, nie rozrzutnymi. A jak złą cechą jest rozrzutność, można przeczytać TUTAJ.

Prorok (pokój i błogosławieństwo Allaha z nim) także namawiał nas do oszczędzania wody, mówiąc:

"Nie marnujcie wody, nawet jeśli bierzecie ją z płynącej rzeki!"

(Abu Dałud)

Sposoby, które pomogą nam oszczędzać wodę:

1. Myjąc zęby używamy kubeczka. Nie lejemy wody strumieniem, zwłaszcza przez cały czas szczotkowania. To naprawdę zbyteczne.

2. Kiedy można, używamy przycisku do krótkiego spłukiwania wody, jeśli mamy spłuczkę z przyciskiem dwudzielnym. Jeśli mamy spłuczkę z funkcją „stop”, nie czekamy, aż opróżni się cały pojemnik, ale stopujemy po zużyciu tyle, ile jest konieczne i spłukiwanie zatrzymujemy.

3. Nie wyrzucamy chusteczek i drobnych śmieci do ubikacji, gdzie trzeba je potem spłukać, lecz wyrzucamy do kosza – wówczas nie zużywamy niepotrzebnie wody.

4. Jeśli mamy prysznic, nie musimy brać codziennie kąpieli, pod prysznicem zużywamy mniej wody. Zaś jeśli kąpiel bierzemy, nie musimy napuszczać pełnej wanny.

5. Jeśli nasi rodzice nie założyli na krany perlatora (malutkie urządzenie zakładane na koniec kranu, które także pozwala oszczędzać wodę), możemy im o tym przypomnieć.

6. Pomagając rodzicom zmywać naczynia, nie robimy tego pod bieżącą wodą, lecz w zatkanej komorze zlewu (lub w energooszczędnej zmywarce jeśli posiadamy).

7. Możemy zachęcać do oszczędzania i innych, zwłaszcza nasze rodziny, uświadamiając ich o tym, czego się z artykuliku (czy innych źródeł) dowiedzieliśmy.

To tylko niektóre ze sposobów. Sami także możecie się zastanowić co jeszcze można zrobić, by wodę zaoszczędzić, a naprawdę warto. Powinniśmy dbać o to, co daje nam Allah, abyśmy sami sobie przez własne działanie tego nie odebrali. Pokażemy nie tylko, że jesteśmy rozsądnymi ludźmi, ale i dobrymi muzułmanami.