Ułatwienia

Ponieważ Allah nie wymaga od ludzi, aby robili coś, co jest ponad ich możliwości, także i w modlitwie dopuścił pewne ułatwienia (w uzasadnionych przypadkach).

  • Modlitwa na siedząco/leżąco.

Jeśli osoba jest poważnie chora, tak że nie może wykonywać modlitwy w taki sposób, jak powinno się ją odmawiać (na stojąco, z ukłonami, pokłonami), wtedy odmawia ją jak może. Jeśli nie może stać - na siedząco. Jeśli nie jest w stanie siedzieć - na leżąco. Jeśli ktoś nie może wykonywać ukłonu i pokłonu, wtedy daje jedynie znaki głową (skłonienie głowy zamiast wykonywania skłonu ciała, trochę głębszy skłon głowy zamiast pokłonu do ziemi). Jeśli ktoś nie może wykonywać nawet takich ruchów, wtedy daje znaki oczami.

Pewien człowiek, który był chory, spytał Proroka Muhammada (pokój z nim) o to, jak się ma modlić. Prorok (pokój z nim) odpowiedział:

"Módl się na stojąco, a jeśli nie dasz rady, to na siedząco, bądź na boku, ale jeśli i tego nie potrafisz, to dawaj znaki głową".

  • Łączenie modlitw.

Jeśli ktoś jest w podróży, lub znajduje się w trudnej sytuacji, w której odprawianie modlitw każdej z osobna spowodowałoby jakąś szkodę, wtedy może modlitwy łączyć, to znaczy odprawiać dwie w czasie jednej z nich. Nie łączy się modlitwy fadżr, natomiast można połączyć zuhr i asr (obie odmawiać w czasie jednej z nich), oraz maghrib i isza (także w czasie jednej z nich).

  • Skracanie modlitw

Osoba podróżująca, lub znajdująca się w niebezpieczeństwie, może skrócić modlitwę. Allah powiedział:

[Koran, 4:101]

{A kiedy przebiegacie ziemię, to nie jest dla was grzechem skrócić nieco modlitwę, jeśli się obawiacie, że zagrożą wam ci, którzy nie wierzą.}

Skracanie modlitwy polega na tym, że modlitwy 4-rakatowe (zuhr, asr, isza) skraca się do dwóch rakatów (czyli wykonuje się je tak, jak fadżr).

>DALEJ: dlaczego modlitwa jest tak ważna