Jak radzić sobie ze złością u dzieci

Źródło, przekład: Monika Meziani

Dzieci, tak jak każdy człowiek, czasem doświadczają złości. Musimy zrozumieć, że wpisana jest ona w naszą naturę i jako rodzice powinniśmy lepiej zrozumieć pojęcie złości, oraz dowiedzieć się, jak poradzić sobie z nią u naszych dzieci. Po pierwsze, powinniśmy zauważyć, że nie jest ona „wszelkim złem”, lecz ważne jest to, w jaki sposób daje się jej upust. Tak naprawdę ze złości wynikają pewne korzyści, jeśli jest ona „używana” z właściwych powodów. Na przykład może stać się przydatnym narzędziem, kiedy bronimy siebie, religii, honoru, oraz by utrzymać kraje muzułmańskie bezpiecznymi od spisków najeźdźców. Kiedy gniew wykorzystywany jest w tym celu, jest rzeczą godną pochwały; jednakże powinniśmy zauważyć, że złość nie jest tym samym, co bycie nieracjonalnym czy niesprawiedliwym. Jednak dziś tu mówimy o innym rodzaju złości. W więcej niż kilku wersetach Koranu Allah nakazuje nam powstrzymywać gniew i odpierać zło, gdyż jest to lepsze. Na przykład:

{Słudzy Miłosiernego: ci, którzy chodzą po ziemi skromnie i kiedy ludzie nieświadomi zwracają się do nich (niewłaściwie), oni mówią: "Pokój!"} [Koran 25:63]

I raz jeszcze, opisując czyny chwalebne, Allah mówi:

{…dla tych, którzy powstrzymują gniew i przebaczają ludziom; a Allah kocha ludzi czyniących dobro} [Koran, 3:134]

Prorok (pokój i błogosławieństwo Allaha z nim) powiedział:

Raz pewien mężczyzna poprosił Proroka (pokój i błogosławieństwo Allaha z nim) o radę. On powiedział: „Nie złość się.” Mężczyzna ponownie poprosił o to samo, a potem raz jeszcze, a Prorok (pokój i błogosławieństwo Allaha z nim) za każdym razem odpowiadał: „Nie złość się.” (Al-Buchari)

Naszym obowiązkiem, jako rodziców, jest samemu się do tego zastosować, tak samo, jak ci pod naszą opieką. Oto niektóre ze wskazówek:Lepiej zapobiegać, niż leczyć. Najlepszym sposobem na opanowanie gniewu jest nie dopuszczanie do niego. Czyli jeśli wiecie, co sprawia, że wasze dzieci się złoszczą, spróbujcie to od nich oddalić. Jednym z powodów może być to, że wasze dzieci „nauczyły się” łatwego wpadania w gniew od was. W takim przypadku powinniście dać im dobry przykład, będąc cierpliwymi. To ogólna zasada i nie powinna zostać źle zrozumiana, że rodzice mają ustępować dzieciom w ich napadach złości.

    • W przypadku złości, zmień pozycję bądź sytuację dziecka. Wysłannik Allaha (pokój i błogosławieństwo Allaha z nim) powiedział:

Jeśli ktoś z was wpada w złość w chwili, gdy stoi, niech usiądzie, wtedy jego złość minie; jeśli nie minie, niech się położy. (Musnad Ahmad).

    • Zachęćcie dziecko do wykonania łudu i powiedzcie mu, że zaraz potem dokończycie rozmowę. Prorok (pokój i błogosławieństwo Allaha z nim) powiedział:

Kiedy ktoś z was wpadnie w złość, niech wykona ablucję wodą, gdyż złość powstaje z ognia.

    • Podkreślajcie zalety cierpliwości. Nauczcie dzieci, że siła tkwi w kontrolowaniu złości. Insza Allah zachęcicie je tym i będą chciały być postrzegane jako „silne”. Prorok (pokój i błogosławieństwo Allaha z nim) powiedział:

Silnym nie jest ten, kto pokonuje ludzi za pomocą swojej siły; ale silnym jest ten, kto kontroluje się w chwili złości. (Buchari)

    • Zachęcajcie dziecko, aby się „uspokoiło” i nie rozmawiało, aż gniew minie. Wysłannik Allaha (pokój i błogosławieństwo Allaha z nim) powiedział:

Jeśli ktoś z was wpadnie w złość, niech zachowa milczenie. (Imam Ahmad)

    • Szukajcie schronienia u Allaha przed Szatanem i zachęcajcie wasze dziecko, by robiło to samo.

  • Nauczajcie wasze dzieci o woli Allaha i o Qadr (Boskim Przeznaczeniu). Uczcie je, że cokolwiek się dzieje, jest tak, ponieważ Allah Najwyższy pozwolił na to i zostaną za swoją cierpliwość nagrodzone.

Nauczanie dzieci od wczesnego dzieciństwa jak należy postrzegać złość i jak sobie z nią radzić, przyniesie im korzyści w przyszłości, insza Allah, a także będą dzięki temu osobami miłymi i rozsądnymi, o wspaniałych zasadach, oraz będą wolne od słabości psychicznej.

Powrót do spisu Kącika Rodziców