Znaki Allaha w dzięciołach

Jak wszyscy dobrze wiemy, dzięcioły budują swe gniazda, wydziobując swymi dziobami dziurę w pniu drzewa. Dla wielu ludzi brzmi to znajomo. Jednak nie zbadali, dlaczego nie dostają one wylewu, kiedy tak energicznie stukają głowami. To, co robi dzięcioł przypomina wbijanie przez człowieka głową gwoździa do ściany. Gdyby człowiek spróbował to zrobić, prawdopodobnie dostałby wstrząsu mózgu, a następnie wylewu. Jednak dzięcioł może uderzać w twardy pień drzewa z prędkością 38-40 razy na dwie czy trzy sekundy i nic mu się nie dzieje. (1) Nic mu się nie dzieje, ponieważ budowa jego głowy jest doskonale przystosowana do takiego zadania. Czaszka dzięcioła ma znakomity system zawieszenia, który absorbuje siłę uderzeń. Jego czoło i niektóre z mięśni czaszki przylegają do jego dzioba, a stawy żuchwowe są tak mocne, że pomagają zmniejszyć skutki silnych ruchów podczas dziobania. (2) Na tym nie koniec doskonałego zaprojektowania. Wybierając głównie sosny, dzięcioł sprawdza wiek drzew zanim zacznie wydłubywać w nich dziurę i wybiera te ponad stuletnie, ponieważ sosny w takim wieku są chore, co sprawia, że twarda i gruba kora mięknie. Naukowcy odkryli to dopiero niedawno i prawdopodobnie tutaj przeczytacie o tym po raz pierwszy; dzięcioły wiedzą to od wielu wieków.

Nie jest to jedyny powód, dla którego dzięcioły wybierają sosny. Ptaki te wydziobują wokół swych gniazd dziuple, których funkcji pierwotnie nie znano. Dopiero później zrozumiano, że dziuple te chronią je przed wielkim niebezpieczeństwem. Z czasem z sosny wycieka lepka żywica i wypełnia pustki, a w miejscu, w którym znajduje się gniazdo dzięcioła powstaje zbiornik, który chroni tego ptaka przed jego największymi wrogami – wężami.

Inną interesującą cechą dzięciołów jest to, iż ich języki są tak cieniutkie, że mogą zagłębić się nawet w gniazdach mrówek znajdujących się w drzewie. Języki te są także lepkie, co pozwala dzięciołom wyciągnąć mrówki z ich kryjówki. Doskonałość w stworzeniu dzięciołów przejawia się także w tym, że ich języki są zbudowane tak, by chronić te ptaki przed kwasem występującym w ciałach mrówek. (3) Dzięcioły, których cechy zostały tu omówione, udowadniają, że zostały STWORZONE. Gdyby jakimś trafem ewoluowały, tak jak głosi teoria ewolucji, wymarłyby zanim osiągnęłyby tak niezwykle spójne cechy. Jednak ponieważ zostały stworzone przez Boga zgodnie z Jego „planem”, przystosowane do życia jakie prowadzą, zaczęły swe życie ze wszystkimi tymi potrzebnymi cechami. ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

(1) Grzimeks Tierleben V÷gel 3, Deutscher Taschen Buch Verlag, październik 1993, str. 92

(2) tamże, str. 89

(3) tamże, str. 87-88

>Dalej: UKŁAD SŁONECZNY