Wablieft?
Wist je dat men o.a. in oorlogstijd gebruik maakte van gecodeerde berichten? (Als je hierover meer wil weten, zoek dan maar eens info op over het Enigma decodeertoestel in de Tweede Wereldoorlog.)
Enkel als je over de 'sleutel' (of de code) beschikte, kon je het geheime bericht lezen.
Of... je moest erin lukken om die code te kraken / ontcijferen.
In het contractwerk zal je soms deze taak zien verschijnen. Wat wordt er dan van jou precies verwacht? We geven jou graag een woordje uitleg hierover aan de hand van een voorbeeld.
Je krijgt eerst een rooster met alle letters van het alfabet. Hierin hebben sommige letters al een getal gekregen. Meestal hebben we de letters die niet gebruikt worden in de geheime zinnen (bijvoorbeeld: x, y en q) al een cijfer hebben gekregen.
Daarna en onder het 'letterrooster' vind je nu de gecodeerde zinnen.
Elke letter in de zin is vervangen door een willekeurig cijfer / getal.
Sommige letters (met cijfer / getal) zijn al ingevuld.
Tenslotte...
Jouw taak bestaat erin om het letterrooster verder aan te vullen EN de zinnen volledig te ontcijferen.
Als dit alles naar wens verloopt, dan krijg je een zin (of zinnen) te lezen.
Juf Ann, meester Ruben en meester Frank wensen jou veel speurwerk en succes!
OPLOSSING