§16. Стародавній Вавилон часів Хаммурапі

16. Стародавній Вавилон часів Хаммурапі

Пригадайте! Чи були закони за первісних часів?

1. Як відбулося піднесення Вавилона?

Міста Стародавнього Дворіччя тривалий час воювали між собою за те, кому з них бути головним. На початку ІІ тис. до н. е. з півночі на Дворіччя напали кочові племена амореїв. Вони захопили країну Аккад і на півдні її заснували нову столицю, яку назвали Бабілу або Бабілім («Ворота божі»). Пізніше греки називали це місто Вавилон, а всю країну – Вавилонією.

Вавилон був розташований у дуже зручному місці – у самому центрі Дворіччя, де найближче сходяться річки Євфрат і Тигр. Тому саме тут було зосереджено водні та караванні шляхи Передньої Азії. В усьому світі Вавилон уславився як велике й багате місто, значний торговельний центр і столиця самостійного царства.

Найбільшої могутності в ІІ тис. до н. е. досягає Вавилон за царювання Хаммурапі (1792–1750 рр. до н. е.). Прийшовши до влади, він поступово підкорив Південне та частину Північного Дворіччя. Таким чином, він контролював величезну територію з важливими торговими шляхами.

Поміркуйте! Чи міг вавилонський цар Хаммурапі відправити листа єгипетському фараону Тутмосу ІІІ? Свою відповідь обґрунтуйте.

2. Чим уславився Хаммурапі? Цей правитель піклувався про свою державу, її господарський розвиток. За його наказом упорядковували старі та будували нові зрошувальні канали. «Хаммурапі – Благословення народів» – це назва найбільшого каналу Вавилонії. Проте найбільшої слави зажив Хаммурапі завдяки першим писаним законам. За цими законами судили тих, хто порушував установлені в державі порядки та правила. У вступі до законів цар Хаммурапі проголошує мету: «Дати сяяти справедливості в країні, щоб знищити беззаконня і зло, аби сильний не гнобив слабшого».

Закон – це письмовий документ, у якому закріплено правила, визначені державою. Роль закону полягає в регулюванні відносин у суспільстві.

Під час царювання Хаммурапі покарання були дуже жорстокими. Злочинці зазвичай мали витримати те ж саме, що вони заподіяли своїй жертві. Хаммурапі бачив справедливість у тому, аби відплатити, як кажуть, «око за око, зуб за зуб» («не спричиняй іншому такої образи чи шкоди, якої сам не хочеш зазнати»). Жорстокість вавилонських законів учені пояснюють по-різному. Одні вважають, що в стародавні часи діяв принцип залякування, а насправді суворі покарання застосовували тільки в окремих випадках. Інші вважають, що в цих законах, як у дзеркалі, відбилися суворі звичаї епохи.

3. Що можна довідатися про вавилонське суспільство із законів Хаммурапі?

Обговоріть у класі! У вступі до законів цар Хаммурапі проголосив мету: «Дати сяяти справедливості в країні, щоб знищити беззаконня і зло, аби сильний не гнобив слабшого». Чи згодні ви з цим твердженням? Про кого турбувався Хаммурапі у своїх законах?

Закони Хаммурапі є цінним історичним джерелом, за яким можна відтворити життя вавилонського суспільства. За цими законами жили всі – вільні люди й раби, багаті та бідні. Ми дізнаємося, що за тих часів у Вавилоні жили власники великих маєтків, купці, торговельні агенти, лікарі, будівельники суден і палаців, ремісники, хлібороби, раби.

Закон стояв на сторожі приватної власності: за крадіжку майна, раба чи рабині карали на смерть. Сувора кара чекала тих, хто недбало ставився до виконання своїх професійних обов’язків: укріплення дамб, каналів тощо. Якщо будівельник погано збудує будинок, що потім завалиться і когось уб’є, наприклад, сина господаря, то за це треба вбити сина будівельника. Хлібороб, із чиєї вини стався прорив греблі, через що було затоплено чужі поля, мав відшкодувати збитки всім сусідам. А якщо збитки були такі великі, що у винного бракувало коштів, то продавали усе його майно і навіть його самого, а гроші роздавали потерпілим.

Поміркуйте! Чому цар був зацікавлений у збереженні гребель та захищав землеробів від розорення?

Барельєф на стелі. На троні сидить бородатий бог сонця Шамаш, перед ним, нижчий на зріст, у шанобливій позі стоїть цар. Бог сонця вручає Хаммурапі жезл – знак влади над людьми. Шамаш – небесний володар та суддя, а Хаммурапі – земний. Поміркуйте, з якою метою створили це зображення на стелі поряд із законами

Деталізоване зображення тексту законів Хаммурапі

Закони Хаммурапі встановлювали жорстоке покарання за наклеп, образу дітьми свого батька чи опікуна, за неправдиве свідчення. Якщо син вдарив свого батька, то йому відрубували кисть руки.

Помер Хаммурапі в 1750 р. до н. е. Правління його наступників – це роки поступового ослаблення і падіння Вавилонського царства. Знесилена внутрішніми чварами Вавилонія розпадається на дрібні держави. Близько 1600 р. до н. е. під ударами завойовників припиняє своє існування могутня держава Хаммурапі.

Працюймо разом! Проаналізуйте текст законів Хаммурапі. Що можна довідатися з них про життя у Вавилоні?

Із законів Хаммурапі

● Якщо злодій вкраде чуже майно, раба або рабиню чи худобу, його треба вбити. Того, хто візьме крадене, треба вбити.

● Якщо хтось сховає раба, який утік від господаря, того треба вбити. Якщо чоловік виб’є іншому око чи зламає руку, то йому треба зробити те саме.

● Якщо раб ударить вільну людину, то за це йому треба відрізати вухо. Якщо син ударить батька, йому треба відрубати руку. Якщо хтось ударить по щоці людину, рівну собі, то мусить заплатити штраф.

Покарання, яке могло очікувати будівельника. Будинок, що його він збудував, завалився і вбив господаря (сучасний малюнок)

Покарання, що могло очікувати сина, який ударив свого батька (сучасний малюнок)

4. Ознайомтеся з матеріалом «Якими були релігійні вірування давніх мешканців Дворіччя?». Порівняйте вірування мешканців Дворіччя та первісних людей. Що спільного, а що відмінного?

5. Ознайомтеся з матеріалом «Яку наукову спадщину залишили народи Дворіччя. Які з наукових досягнень мешканців Дворіччя ми використовуємо й нині?

Завдання до лічби часу: на стрічці часу позначте дати правління Хаммурапі. Дайте відповіді: 1). Скільки років правив Хаммурапі? Скільки років тому завершилося його правління? 2). Його правління припадає на першу чи другу половину XVIII ст. до н. е.? 3). Що було раніше: правління Хаммурапі у Вавилонській державі чи Тутмоса ІІІ в Єгипті? На скільки раніше?

ПЕРЕВІРТЕ ЗАСВОЄНЕ НА УРОЦІ

ЗНАЮ: Який цар Вавилону прославився найбільше і чому?

РОЗУМІЮ

1. Як Ви розумієте поняття «закон»?

2. Які наукові знання розвивались у Дворіччі? Яке практичне значення вони мали для населення?

ВМІЮ

1. На основі аналізу законів зробіть висновок про ставлення царя Хаммурапі до своїх підданих.

2. Порівняйте вірування жителів Дворіччя та єгиптян. Що є спільного, а в чому відмінність?

ВИСЛОВЛЮЮ ДУМКУ

1. Чому, на вашу думку, в законах Хаммурапі передбачалися суворі покарання? Що в них здається вам справедливим і що – несправедливим?

2. Чи згодні ви з твердженням, що найважливішою ознакою держави є наявність писаних законів? Свою відповідь обґрунтуйте.

ЗВ'ЯЗОК ІЗ СУЧАСНІСТЮ: яке значення для Вавилонії мали закони Хаммурапі? Яку роль відіграють закони в сучасному суспільстві? Чому важливо дотримуватися законів?

Для допитливих! Зайдіть на сайт підтримки підручника та ознайомтеся з додатковим матеріалом «Поема про Гільгамеша» і виконайте завдання до нього.