Давньогрецький історик Геродот про природні умови Стародавнього Єгипту

Давньогрецький історик Геродот про природні умови Стародавнього Єгипту

"…уся ця земля є результатом праці єгиптян і даром їхньої ріки. Від моря і до Геліополя в глибину суходолу Єгипет відносно широкий, увесь він є рівниною, багатою на води і болотистою…

… від Геліополя вгору за течією Єгипет стає вузьким. Бо з одного боку тягнеться вздовж ріки Аравійське гірське пасмо, що йде від півночі на південь і так без перерви по суходолу аж до моря, яке називається Червоним (тут під Червоним морем Геродот мав на увазі Індійський океан, який, на його думку, на півдні омиває Лівію – Авт).

Значна частина цієї країни, яку я описав, як мені сказали жерці і мені самому так здалося, є нанесеною єгиптянами землею. …земля там чорна, її можна розтерти пальцями, як глей (намул), бо її приносить ріка з Ефіопії.

…Адже тепер вони, без сумніву, серед усіх інших людей збирають урожай землі, докладаючи найменше зусиль, бо їм не треба орати землю плугом і прокладати борозни, копати лопатами чи робити щось інше з того, що роблять інші люди для своїх посівів, оскільки сама ріка зрошує їхні поля. Спершу зрошує їх, а потім відходить, і тоді кожний засіває своє поле і приганяє туди свиней, а коли вони позатопчуть зерно в землю, відтоді треба тільки чекати на час жнив, далі молотити і в такий спосіб одержувати плоди…

...мені було цікаво довідатися від них (жерців - Авт.) про таке явище: з якої причини Ніл, починаючи від літнього сонцестояння, впродовж ста днів постійно піднімається і затоплює землі, а згодом, як тільки минає число цих днів, спускається і зменшується його поверхня так, що протягом усієї зими і до наступного літнього сонцестояння в ньому буває мало води…

Давньогрецький історик та географ Страбон про Ніл та його розливи

Ніл тече від кордонів Ефіопії по прямій лінії на північ до так званої місцевості дельти. Потім він, розділяючись біля верхів’я… перетворює цю місцевість немовби на вершину трикутника… Більше сорока днів тримається влітку вода на висоті, поки починає потроху спадати…

Завдання:

1. Про які особливості природних умов Стародавнього Єгипту йде мова в цих уривках?

2. Чи був правим Геродот, коли зазначав, що «уся ця земля є результатом праці єгиптян і даром їхньої ріки»?

Діодор Сицилійський про природу Єгипту

«...Єгипет простягається на південь... Із заходу він захищений Лівійською пустелею, у якій водиться величезна кількість диких звірів, і яка тягнеться на великі відстані; відсутність води та будь-якої їжі робить подорож через неї не лише тяжкою, а й, справді, небезпечною. З півдня такий самий захист йому дають нільські пороги та прилеглі гори. Тому ні пливти рікою, ні подорожувати суходолом практично неможливо, не маючи царських або подібних до них запасів. З частин країни, що звернені на схід, одні захищені рікою, інші — оточені пустелею та болотистими місцинами, які мають назву «прірви»... Четвертий бік країни омиває... Єгипетське море...»