Що відомо про середньостогівську археологічну культуру?

Ще однією відомою археологічною культурою мідно-кам’яного віку вважається середньостогівська. Її назва походить від урочища Середній Стіг (м. Запоріжжя), де було вперше розкопано залишки одного з поселень середньостогівської культури.

Район розселення племен середньостогівської архелогічної культури

Середньостогівська культура існувала в період між 4500 — 3500 роках до н. е. Територіально вона охоплювала степове Придніпров’я, Приазов’я, басейн Сіверського Дінця (прит. Дону) та Нижнє Подоння. Археологами в цьому регіоні було розкопано понад 100 поселень та могильників.

Основними заняттями племен середньостогівської культури було скотарство та рибальство. Розводили коней, овець, кіз, свиней. Є гіпотеза, що саме ці племена вперше в Європі приручили коня до їзди. 

Землеробство відігравало другорядну роль, оскільки племена середньостогівської культури вели напівкочовий спосіб життя. Вирощували пшеницю, ячмінь, просо, горох.

В могильниках серед речей супроводу археологами знаходять великі кременеві ножі, вістря до списів, прикраси з міді, кам’яні бойові сокири, статуетки людей і тварин, рідше — глиняний посуд.. Серед речей в поселеннях були знайдені високогорлі гостродонні посудини, оздоблені орнаментом, бойові молоти з рогу оленя, тесла, мотики, псалії (імовірно), дрібні кременеві вироби, глиняні статуетки людини, фігурки кабана, риби тощо.

Речові історичні джерела середньостогівської археологічної культури

Старожитності середньостогівської культури: 1-5, 7 — кремінь; 6, 10 — глина; 8, 9 — кістка.