Методичні особливості підручника

Методичні особливості підручника "Всесвітня історія. Історія України (інтегрований курс)» для 6 класу закладів загальної середньої освіти (автор П. В. Мороз).

Підручник «Вступ до історії» (пропедевтичний курс) створено відповідно до Державного стандарту базової і повної загальної середньої освіти й чинної (оновленої) навчальної програми з історії для загальноосвітніх навчальних закладів.

Зміст та методичний апарат підручника:

— спрямовані на формування предметної й розвиток ключових компетентностей;

— забезпечують очікувані результати навчально-пізнавальної діяльності учнів відповідно до навчальної програми;

— чітко структуровані й спрямовані не лише на передавання учневі певної інформації, а й на вироблення навичок самостійно користуватися книжкою.

У підручнику містяться передбачені навчальною програмою завдання для практичних і творчих робіт. Для полегшення орієнтування учнів у матеріалах підручника передбачено предметний та іменний покажчики.

У змісті підручника реалізовані наскрізні змістові лінії: «Екологічна безпека і сталий розвиток», «Громадянська відповідальність», «Здоров'я і безпека», «Підприємливість і фінансова грамотність».

Підручник є зручним для використання як учнями, так і учителем.

Структура параграфа проекту підручника забезпечує розв'язання завдань конкретного уроку й орієнтована на активну діяльність учня та передбачає:

    • основний (інформаційний) авторський текст, де розкриваються основні ідеї і поняття теми;
    • додатковий текст – історичні документи, пояснювальні тексти;
    • візуальний ряд, включаючи поліграфічний дизайн;
    • методичний складник для опрацювання учнями й учителем кожної теми та розділу загалом.

Методичний апарат підручника побудовано з урахуванням вимог компетентнісного підходу до навчання, що дає можливість вчителеві диференціювати роботу з учнями, передбачає їхню самостійну дослідницьку діяльність як на уроці так і вдома.

Зазначимо, що в підручнику реалізовані такі елементи дослідницького навчання:

    • проблемний характер матеріалу;
    • розвиток навичок формулювання припущень, гіпотез;
    • вироблення навичок роботи з різноманітними джерелами інформації;
    • розвиток навичок аналізу навчального матеріалу, першоджерел, історичних пам'яток;
    • сприяння розвитку в учнів здатності займати дослідницьку позицію.

У підручнику є завдання як для індивідуальної роботи, так і для роботи в парах та групах.

Звертаємо увагу на диференціацію завдань наприкінці кожного параграфа. Завдання в рубриках «Знаю, «Вмію», «Розумію» спрямовані на досягнення результатів навчально-пізнавальної діяльності, що зазначені в навчальній програмі; у рубриці «Висловлюю думку» ‑ на розвиток критичного мислення.

Завдання в рубриці «Зв'язок із сьогоденням» допоможуть пов'язати навчальний матеріал з сучасністю та орієнтують учнів до застосування знань і вмінь у повсякденному житті.

Дослідницький підхід у підручнику реалізується також через практичні заняття та роботи. Підручник передбачає, що в ході практичних занять та робіт учні виконують пізнавальні й дослідницькі завдання. Основна мета таких завдань − формування предметної компетентності, дослідницького типу мислення, практичних умінь і навичок здобуття суб'єктивно нових знань з історії. Їх виконання передбачає використання учнями різноманітних джерел інформації − текстових, візуальних, довідкових матеріалів, запитань і завдань, Інтернет-ресурсів, фондів музеїв, місцевих історичних пам’яток тощо.

Пропонуємо переглянути фрагмент електронної версії підручника «Всесвітня історія. Історія України (інтегрований курс)» для закладів загальної середньої освіти (автор П. В. Мороз).