Правила-рекомендації

Як правильно організувати на уроці спільну роботу з однокласниками в парі, малій групі та загальному колі

Важливим на уроці історії є вміння співпрацювати з однокласниками в парах та малих групах, при обговоренні певного питання в загальному колі. Щоб така робота була успішною і принесла результат, потрібно дотримуватися певних загальних правил, зокрема: брати самому активну участь у виконанні завдання, висловлюватися лаконічно та переконливо (наводити приклади та пояснювати думки), поважати думку однокласників. Не можна кепкувати з відповіді та перебивати мовця. Важливо, щоб у класі панувала атмосфера довіри та взаємоповаги.

При роботі в парах та малих групах потрібно дотримуватися часових меж — від 3 до 7 хвилин на виконання завдання та протягом 1–3 хвилин представити результати своєї роботи. Це пояснюється тим, що на уроці мають висловитися представники всіх груп.

Роботу в парах та малих групах пропонуємо організувати в такій послідовності:

1) уважно прочитайте завдання та умови його виконання;

2) визначте, хто почне висловлювати думку першим;

3) працюючи над завданням, висловлюйте свої думки по черзі, не перебиваючи один одного;

4) порадьтесь і виберіть одну спільну відповідь на завдання;

5) визначте, хто і як буде представляти результати роботи.

Обговорення питання в загальному колі передбачає спільну роботу всього класу із суперечливого питання. Для того щоб усі, хто бажає, змогли взяти участь в обговоренні, необхідно дотримуватися таких правил:

1. Будьте активні в обговоренні, втім висловлюйте свої думки по черзі, а не всі одночасно (для встановлення черговості доцільно використовувати уявний мікрофон або піднімати руку).

2. Висловлюйте свою думку стисло й аргументовано.

3. Не перебивайте того, хто висловлює свою думку.

4. Поважайте думки своїх однокласників. Якщо у вас інша думка щодо обговорюваного питання — прокоментуйте це. Втім пам’ятайте, що критикувати можна думку, а не особу, що її висловила.

Дотримання правил роботи в класі допоможе досягти очікуваних результатів та зробити навчання цікавим та захопливим. Втім, у разі потреби ви можете доповнити ці правила своїми.