Міні-проєкт «Історія воєн стародавнього світу»

Повномасштабне вторгнення росії в Україну 24 лютого 2022 року вплинуло на всі сфери життя українського суспільства й змінило життя українців. Тому важливим є вивчення історії воєн, їх причин та наслідків для народів минулого.

Історія держав стародавнього світу сповнена численними війнами, які змінювали розвиток цілих цивілізацій і впливали на долю багатьох народів. Пропонуємо вашій увазі міні-проєкт «Історія воєн стародавнього світу», упродовж створення якого ви матимете змогу дослідити питання ролі та способів ведення воєн, причин їх виникнення, основних битв та їх наслідків, життєдіяльності видатних полководців стародавнього світу та ін.

Перелік орієнтовних дослідницьких завдань міні-проєкту (на вибір учнів та вчителя). Кожне завдання можна досліджувати в парах/групах протягом навчального року). 

Які були найбільші військові держави стародавнього світу? Як вони були зорганізовані?

Створіть хронологічну таблицю/стрічку часу великих війн в історії стародавнього світу, виділяючи важливі дати, битви та результати.

Під час дослідження воєн визначте їх учасників. Хто з них є агресором? Встановіть причини війни: територіальні претензії, бажання розширити свої території та отримати доступ до ресурсів (родюча земля, вода, корисні копалини), контролювати важливі торговельні шляхи, амбіції володарів, розбіжності в культурі чи релігії тощо.

Хто стояв на чолі військ? Охарактеризуйте їх як полководців. Як військова тактика й лідерські якості полководців сприяли успіху чи невдачі у війні?

Яким було озброєння у кожного з військ? Хто мав перевагу завдяки чисельності та озброєнню? Визначте переваги та недоліки, що мала зброя різних ворогуючих сторін?

Дослідіть роль зброї та тогочасної бойової техніки у війнах (наприклад використання колісниць, таранів, кораблів тощо).

Позначте на контурній карті географічне поширення певного конфлікту та визначте його вплив на різні регіони. Визначте роль зовнішніх чинників, таких як клімат, географічні та природні особливості території на способи ведення та результати війн в стародавніх держав.

Дослідіть одну з вирішальних битв та створіть презентацію, малюнок, діораму або модель поля бою, включаючи зображення солдатів, місцевості, зброї та ін.

Як у давнину вшановувалися звитяжні подвиги героїв та військові перемоги? Як у тогочасних міфах, легендах, поемах, історичних джерелах, пам'ятках архітектури та інших творах мистецтва відображено образ «воїна-героя»?

Підготуйте уявне інтерв’ю у воєначальника/простого воїна про певну війну чи битву.

Дослідіть наслідки війн для держав/народів/певних верств населення. Як війна вплинула на господарський розвиток, рівень життя населення, культуру різних учасників війни.

Дослідіть різні методи вирішення конфліктів у стародавньому світі. Порівняйте мирні та воєнні методи вирішення конфліктів. Які методи вирішення конфліктів між державами, на вашу думку, були більш ефективними та сприятливими за наслідками для держав/народів/простих людей?

Результати дослідження можуть бути представлені у вигляді повідомлень, коміксів, уявних інтерв’ю, пригодницьких (детективних) ситуацій, історичних візуальних реконструкцій (малюнок, макет, лепбук, мультимедійна презентація тощо).

 Під час підведення підсумків обговоріть такі питання:

Як збагатився ваш життєвий досвід упродовж виконання проєкту про війни у стародавньому світі? Опишіть свої враження та емоції від вивченого та дослідженого.

Яку роль відігравали війни в історії народів стародавнього світу?

Які уроки ми можемо взяти з війн стародавнього світу для сьогодення?

Чи може держава існувати без війська? Яку роль відіграє армія в сучасному суспільстві?

Чи згодні ви з твердження, що важливо уникати військових конфліктів між державами та знаходити мирні рішення? Обґрунтуйте свою відповідь. 

Скіфські воїни

Давньогрецькі воїни

Штурм фортеці ассирійським військом

Давньоримські воїни

Саламінська битва

Битва при Каннах

Бій гуннів з алланами.

Битва при Іссі на мозаїці Александра

Важка кіннота сарматів