§ 5. Мистецтво та світосприйняття первісних людей

§ 5. Мистецтво та світосприйняття первісних людей

Довгий час вважали, що первісні люди були грубими та агресивними, тобто вважали їх дикунами. Проте знахідки археологів спростували цю думку. Адже вони засвідчили, що первісним людям було відомо мистецтво та вірування.

1. Як знайшли малюнки первісних людей?

Обговоріть у класі. Як ви вважаєте, чому вчені одразу не повірили археологу?

Близько 130 років тому, в 1879 р., один іспанський археолог проводив розкопки в підземній печері Альтаміра (Іспанія). Одного разу він узяв з собою маленьку доньку. Доки він досліджував долівку печери, донька розглядала стіни та стелю печери. «Дивись, бики!» – раптом вигукнула дівчинка. Археолог подивився вгору і не повірив своїм очам. Виявилось, що вся стеля печери вкрита дивовижними малюнками, на яких були зображені бізони, коні та кабани: деякі тварини стояли на місці, інші бігли чи кидалися на ворога. Вони були намальовані червоною, чорною та коричневою фарбами. Археолог попросив свого товариша-художника змалювати ці зображення на папері.

Незабаром вийшла книжка, у якій він стверджував, що малюнки створено багато тисячоліть тому. Проте більшість учених не повірили, що ці чудові зображення тварин залишили первісні люди. Археолога звинуватили в обмані й підробці, а автором печерних малюнків оголосили його друга-художника. Лише через 20 років, коли подібні зображення знайшли в інших місцях, визнали й відкриття археологом печерного живопису достовірним.

Обговоріть в класі! Розгляньте наскельні малюнки з печери Альтаміра. Поміркуйте, чому первісні люди зображували здебільшого тварин? Які враження на вас справляють ці зображення?

2. Що нам відомо про мистецтво первісних людей?

Працюємо в парі! Про що ми можемо дізнатися з творів первісного мистецтва?

Нині відомі малюнки первісних людей у Європі, Азії, Африці та Австралії, більшість з них – на стінах та стелях глибоких печер. Лише в Європі знайдено близько 200 печер з такими малюнками. Уявіть, як первісні митці працювали там при світлі смолоскипів, користуючись спеціальними драбинами. В основному вони зображували звірів та сцени полювання на них. Первісні художники вміли передавати на малюнках звички і рух тварин: швидкий біг коня, лев перед стрибком, лють пораненої тварини тощо.

Як же малювали первісні люди? Давні художники фарби робили із вохри, марганцевих руд та інших мінералів. Їх розтирали в порошок, змішували з тваринним жиром і отримували таким чином стійку фарбу. Малювали вони пальцями або щіточкою з волосся, умокаючи їх у фарбу. Кольори малюнків збереглися навіть через тисячоліття.

Розпис стін печери Фон-де-Гом, південно-західна Франція (сучасна реконструкція, Charles Robert Knight, American Museum of Natural History)

Працюймо разом! Розгляньте реконструкції Зденека Буріана, присвячені первісному мистецтву, та відео-фрагмент "Печерний живопис" . Дайте відповіді на такі запитання: кого і чому зображували первісні митці? Якими засобами вони користувались?

Відео-фрагмент "Печерний живопис"

Доісторичний художник. Художня реконструкція З. Буріана

Творець Венери з передмістя в Моравії. Художня реконструкція З. Буріана

Вестоницька Венера. Реконструкція З. Буріана

Археологи під час розкопок знаходять також статуетки, зроблені первісними людьми. З кісток мамонта чи рогу північного оленя вони вирізали фігурки людей та різних тварин.

Важливим видом первісного мистецтва були пісні та танці, які звичайно виконувались перед полюванням чи військовим походом. Первісні люди створювали також музичні інструменти: тріскачки, барабани, флейти, сопілки (кістяні трубочки з отворами), брязкальця. Музика супроводжувала танці, у яких відтворювались подвиги хоробрих воїнів, мисливців тощо.

Яким було світосприйняття первісних людей?

Працюємо з текстом підручника. Визначте, що таке релігійні вірування? Якими були вірування первісних людей?

Людина завжди прагнула зрозуміти, як саме влаштований навколишній світ, чому і як відбуваються певні події та явища. І первісні люди не виняток. Первісні люди сприймали світ, який їх оточував – небо, землю, сонце, дерева, воду, тварин, – як живий організм, а людину – як його частку.

У первісних людей виникають релігійні вірування. Вони вважали, що природою та їхнім життям управляють певні надприродні сили. Їх називали духами. Вважалося, що деякі духи є добрими для людини й допомагають їй, інші – ворожими, що можуть заподіяти лихо. Проте і людина може вплинути на духів. Для цього здійснювались певні дії – обряди. Первісні люди намагалися жити в злагоді з духами, прихилити до себе, задобрити. У певному місці духам залишали їжу, тобто жертву. Це називають жертвоприношенням. Іноді люди зверталися до духів за допомогою. Таке звернення називається заклинанням. На різні випадки життя існували різні заклинання, обряди, запам’ятати і знати які для простої людини було складно. Тому з’явились особливі знавці цієї справи, яких називали знахарями, чаклунами, заклинателями, шаманами. Так виникає магія (з грецької – «чаклунство», «чарівництво») – віра людей у можливість впливу на навколишню дійсність або людину через виконання певних дій: замовлянь, заклинань, примов, жертвоприношень тощо.

Наскельний малюнок з печери Ласко у Франції. Мисливці намагалися закликати удачу під час полювання малюнками-заклинаннями. Так, на цьому малюнку зображено, як мисливці із собаками полюють на величезного бізона

Релігійні вірування — це віра в існування надприродних сил, які впливають на природу й долю людей. На основі цих вірувань пояснювалася будова світу, місце і правила поведінки людини в ньому. Первісними формами релігійних вірувань були тотемізм, фетишизм, анімізм, магія.

Злих духів первісні люди часто зображували у людській подобі, але з рогами та хвостами. Вважалося, якщо в людину вселяється злий дух, то вона починає хворіти. Щоб її вилікувати, кликали знахаря, який за допомогою заклинань виганяв злих духів.

Дуже поширеним у первісних людей було вшанування різних предметів – фетишів. Вважалося, що вони могли лікувати, приносити успіх, відводити від людини небезпеку, допомагати на полюванні. Найбільш поширеним фетишами були обереги, амулети і талісмани. Поклоніння предметам неживої природи, які нібито наділені чудодійною силою, називається фетишизмом.

Основним заняттям первісних людей було мисливство, тому часто роди мали імена тварин, наприклад «рід Оленя», «рід Бобра». Іноді первісні люди вважали, що вони походять від певної тварини. Таку «тварину-предка» називали тотемом. До тотема ставились із пошаною: на його честь влаштовували свята, під час яких люди переодягалися в шкури тотемної тварини. Віра в походження людей від певного тваринного предка називається тотемізмом.

Первісні люди уявляли богів у вигляді людей, а іноді й тварин. Із дерева чи каменю вони вирізали зображення бога, яке ставили в поселенні на почесному місці. Таке зображення називається ідолом. Щоб заслужити милість бога, його всіляко задобрювали: звертались до нього з проханнями – молитвами, приносили жертви – найкращі страви, вбивали тварину, а іноді й людей.

Первісні люди вірили, все навколо – предмети, природні явища, тварини, люди – має душу або дух ( з латинської мови – аніма). Такі вірування називаються анімізмом.

Магічні обряди (реконструкція З. Буріана)

Зображення чаклуна у вигляді оленя, що виконує ритуальний танець. Малюнок на стіні печери (Франція)

4. Чи вірили первісні люди в потойбічне життя? Так, вони вважали, що після смерті душа людини переселяється в інший світ – світ мертвих.

Археологи знаходять численні тогочасні поховання. Первісні люди ховали померлих у ямах у позі сплячої людини. Поруч клали різні предмети: коштовні прикраси, знаряддя праці, зброю та їжу. Первісні люди вважали, що ці речі будуть потрібні небіжчику для життя в іншому світі – світі мертвих. Померлих часто розмальовували червоною фарбою, що символізувало кров та життя. Первісні люди поклонялися і вшановували пам’ять померлих родичів, час від часу приносили на могилу їжу та питво.

Для допитливих! На сайті підтримки підручника Ви можете ознайомитися з матеріалом «Як діти в первісні часи ставали дорослими».

Похоронна церемонія мисливців мамонтів (реконструкція З. Буріана)