§ 24. Міфологія та релігія Стародавньої Греції

1. Як давні греки уявляли світ богів?

Міфи були частиною повсякденного життя стародавніх греків: вони пояснювали навколишній світ, вчили та виховували. Здавна міфи передавались із вуст в уста. Пізніше їх стали записувати.

Завдяки міфам ми можемо чимало дізнатися про історію та життя населення Стародавньої Греції. Зокрема, як греки сприймали світ, його будову та своє місце в ньому. За міфами історики вивчають звичаї, побут, правила поведінки стародавніх греків, їхні мрії та сподівання, уявлення про добро і зло, про відносини в суспільстві, у сім’ї.

Крім того, вивчення міфів допомагає вченим відкривати нові сторінки грецької історії. У них з подробицями (щоправда, не завжди достовірними) розповідається про створення міст, перших держав, про переселення народів та війни.

Давньогрецькі міфи стали важливою складовою світової культури. Зміст міфів ставав темою багатьох мистецьких творів, надихав на творчість письменників, поетів, музикантів, акторів, архітекторів та скульпторів.

Давньогрецький міф про створення світу оповідає, що спочатку земля, вода і небо не існували окремо. Все це перебувало в стані хаосу, безладдя. Згодом із цього хаосу виділились Земля – Гея і Небо – Уран. Потім світом стали правити їхні діти – могутні титани, боги диких сил природи. У титанів забрали владу молодші боги, вони встановили у світі порядок та закон. Ці боги, за уявленнями греків, жили на горі Олімп, що на півночі Греції, і тому називались олімпійцями. Стародавні греки вірили, що десь за небесами, на вершині Олімпу, є золоті палаци богів. Безтурботно бенкетують там прекрасні та могутні олімпійці, які не знають ані старості, ані хвороб, ані смерті. Увесь світ поділили між собою три брати: небо отримав Зевс, море – Посейдон, надра Землі – Аїд.

2. Яким був пантеон грецьких богів?

Практична робота! Ознайомтесь із текстом і заповніть таблицю «Боги стародавніх греків». Поміркуйте, про які заняття давніх греків можна довідатися з їхньої релігії.

Групу богів, що належать до однієї релігії чи міфології називають пантеоном (з давньогрецької означає – «(храм) всіх богів». Очолює пантеон грецьких богів Зевс, головний і наймогутніший із богів, правитель світлого Олімпу, повелитель богів та людей. Греки вважали, що він дав жителям Землі закони та карає порушників.

Пантеон (з давньогрецької означає – «(храм) всіх богів») – група богів, що належать до однієї релігії чи міфології.

Брат Зевса Посейдон був могутнім морським царем. Він вважався покровителем мореплавства, богом вологи та стихійних сил природи. Його палац був на дні морському. Греки уявляли Посейдона на колісниці з тризубом у руці, порухом якого розпочинаються бурі та землетруси.

Повелителем царства мертвих був Аїд. Йому належали надра землі з усіма скарбами. Греки вірили, що після смерті душа людини повинна була податись у підземне царство.

Зевс

Посейдон

Аїд

Аполлон

Гефест

Гермес

Найпрекраснішим з богів був Аполлон. Його шанували як бога сонячного світла і цілительства, покровителя краси та поезії. Під його владою перебували дев’ять муз, покровительок мистецтв і наук. Богом вогню та ковальства був Гефест. Богиня краси та кохання – Афродіта, яка народилася із морської піни. Всюди, де ступала її нога, виростали квіти. Сестра Аполлона – Артеміда – була богинею полювання, покровителькою лісів. Храм Артеміди в місті Ефесі (Мала Азія) вважався одним із чудес світу. Цей храм спалив Герострат, який мріяв прославитись і залишитися в історії.

Дочка Зевса Афіна була богинею мудрості, покровителькою ремесел та наук, захисницею міст. Вона брала участь у битві олімпійських богів з титанами, її називали Палладою (Переможницею). Стародавні греки вірили, що ніхто не здатний її перемогти в бою, навіть бог війни Арес. Постійною супутницею Афіни була богиня перемоги – Ніка.

Вісником богів був Гермес. Його часто зображували в плащі, крилатому шоломі та високих чоботях із крильцями. Ще з дитинства він проявив незвичайну спритність розуму та рук. Тому він вважався богом торгівлі, покровителем усіх хитрих та енергійних людей: винахідників, торгівців, шахраїв, злодіїв і чаклунів.

Великою пошаною в грецьких селян користувалися боги землеробства. Особливо шанували Деметру – богиню хлібних колосків, покровительку землеробства й родючості, та Діоніса – бога виноградарства й виноробства.

Афродіта

Артеміда

Деметра

Афіна

Діоніс із пантерою та сатиром

Працюємо разом! Розгляньте статуї давньогрецьких богів і порівняйте, як зображували своїх богів греки, єгиптяни та мешканці Індії. Поміркуйте, про що свідчить той факт, що греки зображували своїх богів як людей.

Крім загальногрецьких богів, у кожній області Греції були ще місцеві божества, вони населяли ліси, джерела, луки і гори. Богинь джерел – німф – зображували у вигляді веселих та безжурних чарівних дівчат. Сатири, лісові божества, – це дивовижні старці, вкриті шерстю, з копитами та козлячими рогами.

Релігія, заснована на поклонінні багатьом богам, називається політеїзм (багатобожжя).

Стародавні греки уявляли своїх богів безсмертними та всесильними. Проте і боги не були вільні від нещасть, бо над ними, як і над людьми, панувала неминуча доля. Греки називали її Мойрою. Над смертними і над богами панує фатум. На варті законів біля трону Зевса стоїть богиня Феміда. Так у міфах відображалися релігійні уявлення грецького народу.

3. Чим уславилися герої Еллади.

Боротьба Геракла із левом

Працюємо в парі! На основі тексту встановіть, уособленням яких чеснот були герої. Поміркуйте, чому саме ці чесноти цінували греки.

Серед численних давньогрецьких міфів особливо виділяються міфи про героїв. Героями греки називали носіїв надлюдської фізичної сили або особливої хитрості та розуму. Це були напівбоги-напівлюди, які допомагали людям. Вони винищували потвор, диких звірів, розбійників, що перешкоджали нормальному та спокійному життю людей.

Одним із найпопулярніших грецьких героїв був Геракл, син Зевса та простої жінки Алкмени. Згідно з міфами, він здійснив 12 подвигів, за що боги дарували йому безсмертя. Зокрема, під час мандрувань від Кавказу до Іспанії Геракл зруйнував перепону між Середземним морем і Атлантичним океаном: одне каміння він кидав у бік Іспанії, інше – у бік Африки. Так, на думку греків, утворилися дві великі скелі, які називали «Стовпами Геракла» (біля сучасної Гібралтарської протоки).

Прокрустове ложе (фрагмент з розпису посуду)

Головним героєм Аттики був Тезей, син афінського царя Егея. Згідно з міфами, він здійснив чимало подвигів, зокрема убив Прокруста, найжорстокішого розбійника в Аттиці. Прокруст запрошував до себе випадкових подорожніх, частував і потім запрошував відпочити на своєму ліжку. Якщо воно було замале для гостя, Прокруст відрубував йому ноги, якщо завелике, то витягував їх. Це ліжко назвали «прокрустовим ложем». Тезей убив Прокруста, поваливши його на власне ложе, яке виявилося для нього занадто коротким.

Найголовнішим подвигом Тезея греки вважали визволення Афін від тяжкої і страшної данини, яку треба було посилати критському цареві Міносу. Про нього ви довідаєтеся в наступному параграфі.

ПЕРЕВІРТЕ ЗАСВОЄНЕ НА УРОЦІ

ЗНАЮ: 1. Яких давньогрецьких богів та героїв ви знаєте?

2. Як давні греки уявляли створення світу?

РОЗУМІЮ

1. Розкажіть про значення міфів у вивченні історії Стародавньої Греції.

2. У чому полягає особливість релігії стародавніх греків?

3. Якими греки уявляли своїх героїв? Які подвиги вони прославляли?

ВМІЮ

1. Користуючись додатковою літературою, напишіть невеликий твір про будь-якого бога чи героя Стародавньої Греції.

2. Поміркуйте, як у міфах Стародавньої Греції відобразилися природа країни, заняття населення, уявлення про добро і зло, мрії і сподівання.

ВИСЛОВЛЮЮ ДУМКУ

1. Що вам подобається і що не подобається в діях та вчинках героїв давньогрецьких міфів та поем?

2. Висловіть судження, чим можна пояснити різноманіття грецьких богів.

ЗВ’ЯЗОК ІЗ СУЧАСНІСТЮ. Які літературні твори, пам’ятки мистецтва чи кінофільми, в основу яких покладено давньогрецькі міфи, ви знаєте?