ДИДАКТИЧНІ МАТЕРІАЛИ

Мороз П.В. Дидактичні матеріали з історії стародавнього світу: 6 кл. — К.: А.С.К., 1998. — 128 с.

Дидактичні матеріали охоплюють основні питання шкільного курсу історії стародавнього світу. Посібник містить різноманітні види завдань, які передбачають розвиток самостійної пізнавальної діяльності учнів, а також допомогу вчителю при закріпленні і перевірці знань школярів. Розрахований на вчителів та учнів середніх шкіл та гімназій.

Вміщений у посібнику дидактичний матеріал з історії старо­давнього світу складається з п’яти

розділів.

Розділ І "Історичні задачі, завдання та запитання”.

Розділ II “Особа в історії".

Розділ III “Історичні вікторини”.

Розділ IV “Кросворди, головоломки".

Розділ V “Словник-довідник".

У першому розділі задачі, завдання, запитання складено згідно із змістом чинної програми з історії, що охоплює різні сторони життя суспільства: економіку, державний устрій, внутрішню та зовнішню політику, культуру тощо. Вони розподіляються на три групи: навчально-пізнавальні, навчально-розвиваючі, контрольні. Навчально-пізнавальні завдання спрямовані на краще засвоєння нової інформації. В основному це робота з документами. Навчально-розвиваючі завдання покликані навчити учнів робити виснов­ки, порівнювати суспільно-політичні та соціальні явища, заповнювати схеми логічних суджень, висловлювати думки з приводу тих чи інших історичних фактів. Контрольні запитання вимагають назвати дати, терміни, імена історичних діячів, назви історико-географічних об’єктів.

Відповідно до змісту виокремлюються такі види завдань: пояснення понять і термінів, побудова ланцюга суджень, робота з документами, робота з хронологією, визначення причин і наслідків історичних подій, пояснення походження виразів, ко­ментування уривків з документів та художніх творів.

До даного посібника включено завдання, задачі, запитання різного рівня складності, щоб диференційовано підійти до ор­ганізації пізнавальної діяльності учнів, розвитку творчих здіб­ностей школярів.

У другому розділі подається навчально-методичний матеріал, присвячений ролі особи в історії. Наводяться короткі біографічні дані та оригінальні матеріали про життя й діяльність найбільш видатних осіб стародавнього світу. Важливим компонентом цього розділу є паралельне використання інформативних матеріалів у блоці з завданнями для організації пізнавальної діяльності та самостійної роботи учнів.

У третьому розділі наводяться історичні вікторини, зміст яких потребує від учнів знання понять, термінів, дат, імен Історичних осіб, назв історико-географічних об’єктів. Їх викорис­тання на уроці не лише допомагає перевірити базовий рівень знань школярів, а й стимулює розвиток мислення, розвиває кмітливість, розширює кругозір, посилює інтерес до історії.

Четвертий розділ містить кросворди й головоломки, які акти­візують розумову діяльність школярів, посилюють інтерес до історії. Вони можуть використовуватися як для індивідуальної, так і для фронтальної перевірки знань з історії стародавнього світу.

У п’ятому розділі “Словник-довідник” подано всі основні поняття, що зустрічаються за програмою курсу. Словник тер­мінів складено за алфавітом. Готуючись до уроку, вчитель доби­рає історичні терміни, над якими треба працювати в класі: деякі з них пояснюються, інші — актуалізуються й закріпляються, треті — перевіряються.

Дидактичні матеріали можна використовувати на всіх етапах процесу навчання: вивчення нового матеріалу, закріплення, пе­ревірки знань учнів, а також при виконанні домашніх завдань.

Використання дидактичних матеріалів сприятиме розвитку самостійності учнів на уроці, формуванню в них історичного мислення, вмінню виконувати логічні дії — зіставляти, аналізу­вати, висловлювати судження, робити висновки, давати оцінки історичним подіям, явищам, процесам.

Дидактичні матеріали 6 клас.pdf