Роль війн в історії стародавнього світу

Повномасштабне вторгнення росії в Україну 24 лютого 2022 року вплинуло на всі сфери життя українського суспільства й змінило життя українців. Тому важливим є вивчення історії воєн, їх причин та наслідків для народів минулого.

Історія держав стародавнього світу сповнена численними війнами, які змінювали розвиток цілих цивілізацій і впливали на долю багатьох народів. Цілі держави в результаті воєнних дій занепадали, зникали з карти світу, натомість виникали нові.

Війни часто були засобом вирішення конфліктів між різними народами та країнами. Вони виникали внаслідок боротьби за панування в тому чи іншому регіоні, контроль над територіями та торговельними шляхами, за природну сировину тощо.

Війни були одним із джерел поповнення державної скарбниці переможців та збагачення правителя і його найближчого оточення, родичів. У результаті успішних військових походів до країни здійснювалося надходження великої кількості сировини, худоби, золота, різноманітної данини й живої сили (полонених), що спонукало розвиток ремесел, хліборобства, скотарства.

Однак війни завжди спричиняли великі людські втрати, страждання, горе та бідність для простих людей. Зазнавали руйнувань домівки й майно людей, дороги, споруди, культурні пам’ятки тощо.

На утримання великого війська та ведення воєн витрачали величезні кошти зі скарбниці, відповідно підвищувались розміри податків для населення, що знижувало рівень життя народів.

Проте війну як історичне явище не можна сприймати однозначно. З одного боку, про звитяжні подвиги героїв та перемоги на війнах розповідається в численних міфах та легендах, на їх честь створювали поеми, споруджували пам'ятники архітектури, музеї та інші твори мистецтва. Таким чином формувався обрах «героя-воїна». З іншого боку, війни в усі часи мали значний негативний вплив на розвиток цивілізації і життя народів давнини, що зумовлює важливість збереження миру та дипломатичного вирішення конфліктів. 

Варто пам'ятати, що не війни, а праця стародавніх умілих майстрів, архітекторів, митців, науковців залишала нам величезну спадщину. Кожна цивілізація Стародавнього Сходу створила самобутню культуру й значною мірою передала свої надбання наступним поколінням. За словами історика, «стародавні цивілізації – не згаслі світи, а частина сучасної культури». Стародавній світ дав людству унікальні пам’ятки архітектури й скульптури, живопису та літератури. 


Давньоєгипетські бойові колісниці

Воїни Стародавнього Риму (історична реконструкція)