Писемні джерела про Дарія І та перське військо

Із напису Дарія І

"Великий бог, який створив землю, небо і людину, який створив благоденство людини, Дарія зробив царем, єдиним над багатьма царями.

Я — Дарій, цар великий, цар багатоплемінних країн, цар цієї землі великої…"

Далі в цьому написі йшов перелік тридцятьох країн і народів, над якими Дарій володарював.

Для довідки: Дарій І Великий (550–486 рр. до н. е.) — перський цар, один із найвизначніших правителів в історії Стародавнього Сходу.

Запитання: Як в цьому написі пояснюється походження влади Дарія І? Чим це можна пояснити? Пригадайте, де ще було подібне пояснення походження царської влади?

Давньогрецький історик Геродот про царя Дарія І

"...Отже, так став царем Дарій, син Гістаспа, і за винятком арабів, усі мешканці Азії були його підданцями, бо їх підкорив Кір, а потім вдруге Камбіс. Араби ніколи не були поневолені персами, але стали їхніми спільниками…

Дарій взяв собі за дружин шляхетних персіянок, по-перше, двох дочок Кіра — Атосса і Артістону…

Могутність Дарія була безмежною. Насамперед він повелів висікти з каменю і поставити рельєфне зображення вершника з написом, який стверджував: «Дарій, син Гістаспа, знайшов собі Перське царство доблестю свого коня і конюха ебара».

А зробивши це, Дарій розділив Перську державу на 20 провінцій [округів], які у персів називаються сатрапіями. Заснувавши ці округи і призначивши їх правителів, цар встановив податі по племенах…"

Запитання: Які заходи здійснив Дарій І в країні після приходу до влади?


Уривок з Бехістунського напису

(для довідки: напис, що було зроблено на величезній скелі за наказом царя Дарія І біля караванного шляху між Вавилоном та Екбатанами)

"…Говорить Дарій-цар: «Ось, що я здійснив протягом одного року, після того як я став царем. Я дав дев’ятнадцять битв. Милістю Ахурамазди я їх (заколотників) розбив і захопив у полон дев’ять царів. Один з них був маг Гаумата. Він обманював, казав так:

«Я — Бардія, син Кіра». Він зробив повсталою Персію»… Говорить Дарій-цар: «Країни ці, які повстали, брехня їх зробила повсталими. Вони (заколотники) народ обманювали. Потім Ахурамазда передав їх у мої руки. Я вчинив з ними так, як мені хотілося…".

Для довідки: Ахурамазда — верховний іранський бог


Давньогрецький історик Геродот про персів

"...Їхня головна гідність — мужність. Після військової доблесті другою за значенням заслугою вважають мати якомога більше синів. Тому, в кого найбільше синів, цар щороку посилає подарунки. …Хлопчиків у віці від п’яти до двадцяти років навчали тільки трьох речей: скакати на коні, стріляти з лука і завжди говорити правду….

Немає нічого гіршого для персів, ніж брехати, а також робити борги. У річку перси не плюють, рук вони також не миють у річці й нікому не дозволяють цього робити. До річок взагалі перси ставляться з великою пошаною".

Запитання: На які риси персів звертає увагу Геродот? Висловіть своє ставлення про вказані в уривку риси персів. Поміркуйте, чому перси до річок ставились з великою пошаною.