Хто такі готи?

Хто такі готи?

Реконструкція житла готів (II—III ст.) поблизу Грубешова (Польща)

Готи – це племена східних германців епохи Великого переселення народів. На початку нашої ери більшість готських племен переселилося із Скандинавії до Польського Помор'я, Там вони змішалися з місцевою  людністю. На рубежі ІІ-ІІІ ст. готи переселяються в Східну Європу, в басейни Дніпра, Південного Бугу, а потім Дністра і Пруту. Поблизу Дніпра вони створили власну державу. Періодично готи здійснювали напади на римські провінції. Вважають, що готи в IV сторіччі також взяли участь у формуванні Черняхівської археологічної культури яка належала до різних етнічних груп.

Готи переселяються на Дунай (художня реконструкція)

У III сторіччі готи розділилися на дві основні гілки: вест-готи, або західні готи, та остготи, східні готи. Вестготи брали участь спільно з іншими варварськими народами у війнах проти Римської імперії. А у 410 р. вони під проводом Аларіха захопили Рим. Пізніше вони стали союзниками Римської імперії та заснували власне королівство в Іспанії, яке проіснувало до VIII століття, коли воно було завойоване маврами.

Східні готи, також відомі як остготи, жили на схід від річки Дністер, на території сучасної України та Румунії. Після вторгнення в 370-х рр. гунів більша частина остготів переселяється на захід і створюють Остготське королівство в Італії. Після завоювання візантійським імператором Юстиніаном Італії в 535-555 рр. ост готи були поглинені іншими германськими племенами і припинили існування як народ.

Карта Розселення готів 

Частина готів лишилася в Криму (кримські готи), їхні нащадки зберегли свою мову до пізнього середньовіччя. Південне узбережжя Криму з VI до XV століття називали Готією.

У Східній Європі готи протягом декількох століть проживали по сусідству зі слов'янами. На думку мовознавців, саме з готської мови через старослов'янську до нас прийшли такі загальновживані слова як «хліб» (hlaifs), «котел» (katils), «спокушати» (kausjan), «верблюд» (ulbandus), «митар» (motareis), «постити» (fastan), «хлів» (hlaiw), «винагорода» (mizdo), «танцювати» (plinsjan), «смоква» (smakka) і багато інших. Більш того, по всій видимості, саме від кримсько-готського wingart пішло слово «виноград».

Детальніше про історію готів ви довідаєтеся під час вивчення історії середніх віків в 7-му класі. 

Сторінка готського рукопису перекладу Біблії під керівництвом єпископа Вульфіли « Codex Argenteus»

Готський воїн (V ст.) 

Готські застібки-фібули та пряжки для ременя