Якими були заняття мешканців стоянки Ігрень-8?

Якими були заняття мешканців стоянки Ігрень-8?

Працюймо разом! До якого періоду належить стоянка, згадана в опису – палеоліт чи мезоліт? Як природні умови вплинули на тип житла та заняття мешканців стоянки? Які особливості мали знаряддя цього періоду?

Близько 10 тисяч років тому в результаті потепління на Землі на території України остаточно зникли льодовики і поступово встановились сучасні природні умови. Невеликі рухливі общини мисливців, рибалок і збирачів улаштовували на берегах річок сезонні стоянки. Відомою стоянкою однієї з таких общин є Ігрень-8 (нині це в межах м. Дніпро). На її території археологи виявили рештки 10 круглих напівземлянок діаметром 6–10 м. Заглиблені в землю, вони краще зберігали тепло взимку. У такому житлі могло зимувати кілька сімей. За знайденими на стоянці кістками вчені дізналися, що її мешканці полювали на турів, оленів, кабанів, диких коней, водоплавних птахів, ловили рибу.

Розгляньте рисунок крем’яних виробів і поясніть – чим, на вашу думку, зумовлене те, що найхарактернішою особливістю кремінних знарядь стали їхні невеликі розміри та геометричні форми у вигляді трикутників, трапецій, сегментів, круглих скребків тощо. Згадайте про заняття та винаходи людей цього періоду.

1. Крем’яні наконечники стріл та способи їх закріплення на древках стріл (за Д. Ю. Нужним)

Полювання на тура (реконструкція Л. Л. Залізняка та П. В. Корнієнка за матеріалами стоянки Ігрень-8)

Перевірте засвоєне на уроці

Обговоріть у загальному колі: чим відрізнялись форми господарювання та спосіб життя людини за різних етапів первісної доби.

Завершіть речення:

Сьогодні на уроці я дізнався(-лася) про такі стоянки на території України ... .

Сьогодні на уроці я навчився(-лася) … .

Уважаю, що найбільш цікавим було … .