Про що розповідається в давньогрецьких поемах «Іліада» та «Одіссея»

Про що розповідається в давньогрецьких поемах «Іліада» та «Одіссея»

Гомер зі своїм поводирем (Адольф Вільям Бугро)

Давньогрецькі міфи та легенди довгий час передавались із покоління в покоління в переказах, в усній формі. Мандрівні співці, яких у Греції називали аедами, поклавши міфи на музику, ходили від міста до міста, співаючи їх. Часто їх запрошували в будинки заможних людей, де бажали послухати пісні про великих героїв та їхні подвиги. Особливо популярними були пісні про Троянську війну (війну між ахейцями та троянцями).

Так виник давньогрецький епос. Найдавнішими епічними творами були поеми «Іліада» та «Одіссея». Їх автором уважається сліпий співець Гомер, який жив у VІІІ ст. до н. е. З поемами Гомера ви докладно ознайомитеся на уроках літератури, повідомимо лише їх зміст.

Епос – сукупність народних героїчних пісень, сказань, поем.

У поемі «Іліада»[1] відображено події останнього, десятого року Троянської війни, розповідається про бойові дії, двобої героїв. Про початок та кінець Троянської війни в самій поемі не розповідається (про ці події ми можемо довідатися з різних міфів).

[1] Назва поеми «Іліада» походить від грецької назви міста Трої – Іліон.

Декорація Троянського коня з фільму «Троя» (2004)

В одному з міфів розповідається про падіння Трої. За порадою героя Одіссея греки збудували величезного дерев’яного коня, всередині якого заховалися добре озброєні воїни. Інші воїни, щоб обманути троянців, посідали на кораблі і відпливли на найближчий острів. Дерев’яний кінь залишився на березі моря.

Побачивши таке, троянці вирішили, що греки зняли облогу. Вони ввезли коня в місто і стали святкувати перемогу. Вночі, коли троянці поснули, грецькі воїни вийшли з коня і відкрили ворота своїм товаришам, які повернулися з острова. Вони підпалили зусібіч місто і вбили майже всіх троянців. Так на десятий рік війни велику Троя було переможено. Звідси походить крилатий вислів «троянський кінь», що означає підступну хитрість, обманні дії.

Поема «Одіссея» описує поневіряння та повернення на батьківщину героя Троянської війни Одіссея. Він образив бога морів Посейдона, і той перешкоджав йому дістатися додому. Десять років поневірявся герой по морю. Йому довелося чимало пережити та перестраждати. Він втратив своїх супутників і кораблі, ледь не загинув від рук одноокого велетня – циклопа, уникнув небезпеки, перехитривши сирен – напівптахів-напівжінок, і т. ін.

Гострий розум та спритність рятували Одіссея в небезпечних ситуаціях. Тому в поемі Гомер називає Одіссея хитромудрим. Урешті-решт герой повертається на рідний острів Ітаку, до своєї вірної дружини Пенелопи, яка чекала на нього довгих 20 років. Він розправився із залицяльниками Пенелопи, які марно домагалися її, і відновив свої права царя.

Одіссей у царстві мертвих (фрагмент з розпису посуду)

Одіссей, прив’язаний до щогли свого корабля, слухає спів сирен (фрагмент грецької амфори)

Майже три тисячі років поеми Гомера захоплюють людей багатством та яскравістю мови, своїм урочистим віршем. Їх перекладено майже на всі мови світу.

Тривалий час історики були переконані, що поеми Гомера – це вигадка поета, лише літературні твори. Проте дослідники давнини прагнули знайти легендарну Трою. Це вдалося археологу Генріху Шліману. Відкриття та знахідки вчених підтвердили, що в основу поем Гомера покладено реальні історичні події. Про це піде мова на наступних уроках.