Õppeaine kirjeldus
Õppeaine Korrakaitse maht on 2,5 kursust, mis toimuvad 11. klassis. Nimetatust kaks kursust (70 õppetundi) on loengud ja praktilised harjutused ning 0,5 kursust (umbes 17 õppetundi) on Paikuse Koolis toimuv Politsei laager. Laager on kahe päevane ja toimub kevadel.
Kursused lõpevad lõputööga, mis koosneb teoreetilisest osast ning praktilisest harjutusest.
Kursuse läbinul on võimalik taotleda "Abipolitseiniku tunnistust".
Kursuse eesmärk
Üldised kursuse eesmärgid:
Võimaldada õpilastel läbida kutsealane eelkoolitus sisejulgeoleku erialadel;
Tõsta sisekaitseliste erialade populaarsust;
Sisekaitselise kutsealase eelkoolituse rakendamise kaudu parandada noorte teadlikkust kutsevalikul ning konkurentsivõimet nii tööturul kui õpingute jätkamisel.
Hindamine
Hindamine toimub mittediferentseeruvalt, hinnatakse “arvestatud” või “mittearvestatud”.
Kursuse edukalt lõpetanutele väljastatakse Sisekaitseakadeemia vastav tunnistus.
Õpitulemused ja õppesisu
1. Ülevaade politsei ajaloost, struktuurist ja politsei töökorraldusest. Inimõigused ja eetika politseitöös
Eesmärk: kujundada teadmised politseist ja politsei töökorraldusest, inimõigustest ja nende järgimise vajalikkusest politseitöös ning kutse-eetikast, kujundada oskusi suhtlemiseks erinevate inimestega tulenevalt nende kultuurilisest-, rahvuslikust- või religioossest taustast. Kujundada teadmised politsei põhiväärtustest.
Õpitulemused:
· teab politsei ajalugu, struktuuri ja töökorraldust;
· selgitab inimõiguste mõistet ning annab ülevaate nende arenguloost, nimetab inimõigusi sätestavaid õigusakte, EV põhiseaduses sätestatud isikute põhiõigusi ja –vabadusi ning kirjeldab politseitöö seoseid nende kaitse ja piiramisega;
· kirjeldab erinevaid eetika teooriaid, selgitab kutse-eetika olemust ja arengulugu ning oskab teha eetilisi valikuid kutsetegevuses;
· teab sooliste, ealiste ja muude iseärasuste mõju inimkäitumisele ning toob näiteid eelarvamustest ja võõrvihast;
· iseloomustab erinevaid äärmusrühmitusi.
2. Haldusmenetlus ja Politsei järelevalvemenetlus (PPVS)
Eesmärk: kujundada õppurites õiguslikud teadmised haldusmenetluse põhimõtetest ning selle erisustest PPVS-s, kujundada teadmised politsei järelevalve üld- ja erimeetmetest, nende õiguslikest alustest ning nende vormistamise nõuetest politsei järelevalvemenetluse läbiviimiseks ja järelevalvemenetluse toimingute eristamiseks süüteomenetluse toimingutest. Kujundada oskused situatsioonikohaste meetmete valimiseks ja oma valikute põhjendamiseks.
Õpitulemused:
· teab haldusmenetluse põhimõtteid;
· teab järelevalvemenetluse põhimõisteid, eristab ohuastmeid ja liike;
· teab järelevalvemenetluse põhimõtteid, eristab järelevalvemenetluse toiminguid süüteomenetluse toimingutest;
· teab järelevalve meetmeid, valib situatsioonikohaselt meetmeid ja põhjendab valikuid;
· teab järelevalvemeetme protokollimise nõudeid.
ÕppeÕppesisu
· Järelevalvemenetluse põhimõisted: politsei, avalik kord, korrarikkumine, oht, ohu hindamise kriteeriumid, ohu liigid ja ohu astmed, avaliku korra eest vastutav isik;
· Politsei järelevalvemenetluse põhimõtted: politsei järelevalvemenetluse piiritlemine süüteomenetlustest, õiguste kaitse ja inimväärikuse tagamise põhimõtted, selgitamis- ja teavitamiskohustus, dokumenteerimine, koostöö;
· Politsei järelevalve meetmed: meetmete üldiseloomustus, meetmete kohaldamise põhimõtted (õiguspärasuse kontrollsüsteem), meetme kohaldamise adressaat, üldmeetmed, erimeetmed;
· Vahetu sund: mõiste, kohaldamise lubatavus ja põhimõtted, hoiatamine; erivahendid, teenistusrelvad, enesekaitsevahendid ja nende kasutamine; abi andmine vigastatud isikule.
3. Süüteoennetuse alused
Eesmärk: anda ülevaade süüteoennetusest, selle põhimõistetest, strateegiatest, erinevate meetmete võimaikust efektiivsusest.
Õpitulemused:
· tunneb kriminaalpreventsiooni põhimõisteid;
· tunneb erinevaid süüteoennetuslikke strateegiaid;
· oskab kavandada süüteoennetust;
· oskab hinnata süüteoennetuse võimalikku efektiivsust.
· oskab koostada oma elukoha ohuanalüüsi
4. Sunni rakendamise õiguslikud alused ja taktika ning enesekaitse
Eesmärk: kujundada õppurites teadmised ja oskused enesekaitse tehnikate, politseitaktika ja vahetu sunnivahendite kasutamisest tööülesannete täitmisel. Kujundada õppurites teadmised ja oskused riikliku järelevalve teostamiseks ja avaliku korra tagamiseks, sündmuskohtadel tegutsemiseks ning õiguserikkuja kinni pidamiseks.
Õpitulemused:
· teab sunni kohaldamise aluseid, valib lähtuvalt olukorrast sobivaid sunnimeetmeid;
· tunneb isikute kontrollimisel erinevaid taktikaid;
· kasutab vahetut sundi ning kaitseb ennast ja teisi õigusvastase ründe eest.
ÕppeÕppesisu:
· Sunnimeetmete kasutamise üldpõhimõtted;
· Isikute kontrollimine;
· Kaitse ja kinnipidamisviisid;
· Erivahendite kasutamine;
· Avaliku korra tagamist ja riikliku järelevalve teostamist reguleerivad õigusaktid, politsei järelevalve üld- ja erimeetmed;
· Väljakutsete teenindamine;
· Sunni rakendamise ja politseitaktika põhimõtted, seadusekohane kinnipidamine ja edasi toimetamine;
· Tegutsemine sündmuskohal.
5. Erivahendid ja teenistusrelvad, sidevahendid
Eesmärk: kujundada õppurites teadmised ja oskused tulirelva ning erivahendite õiguspäraseks ja ohutuks käsitsemiseks.
Õpitulemused:
· tunneb relvade ja erivahendite käsitsemist reguleerivaid õigusakte, ohutu käitlemise eeskirja ja lasketeooria aluseid;
· tunneb püstoli tööpõhimõtet ja tehnilisi andmeid ning oskab relva hooldada;
· teab relva õiguspärase ja turvalise kasutamise nõudeid. Täidab ettenähtud laskmise normatiivid;
· tunneb politsei sidevahendite võimalusi.
Õppesisu
· Erivahendite kasutamise taktika ja õiguslikud alused;
· Lasketeooria alused;
· Politsei teenistusrelv;
· Praktilised harjutused laskesimulaatori;
· Praktilised harjutused politsei sidevahendite kasutamisel.
6. Kehaline ettevalmistus
Eesmärk: kujundada arusaamu füüsilisest treenitusest, selle hoidmise ja arendamise vajadusest igapäevaste tööülesannete täitmiseks.
Õpitulemused:
· omab head füüsilist treenitust ja sooritab õppeasutuses kehtestatud kehalise ettevalmistuse normatiivid;
· teab füüsilise vormi tähtsust professionaalse tegevuses;
· oskab rivis liikuda.
7. Patrullimise põhialused ning välitöö planeerimine ja korraldamine
Eesmärk: kujundada oskused riikliku järelevalve teostamiseks ning avaliku korra ja julgeoleku tagamiseks, sündmuskohal tegutsemiseks ning isiku kinnipidamiseks; kujundada teadmised ja anda oskused välitöö korraldamiseks.
Õpitulemused:
· teab avaliku korra tagamist ja riikliku järelevalve teostamist reguleerivaid õigusakte, teab välijuhtimise korraldust;
· teab politsei järelevalve üld- ja erimeetmeid;
· rakendab erinevaid meetodeid isiku tuvastamiseks, tunneb isikut ja eriõigusi tõendavaid dokumente ning tuvastab nende õigsust, teab välismaalaste riigis viibimise õiguslikke aluseid;
· tunneb ära kuriteole viitavad tunnused ja oskab nende esinemisel tegutseda, teab välijuhtimise aluseid;
· oskab planeerida ressurssi ja teeb koostööd teiste ametkondade ja teiste struktuuriüksustega;
· korraldab tööd sündmuskohal.
8. Liiklusjärelevalve põhialused
Eesmärk: kujundada teadmised ja oskused liiklusjärelevalve teostamiseks, õigusaktide rakendamiseks ning ohutuks liiklemiseks alarmsõidukiga.
Õpitulemused:
· teab liiklusalaseid õigusakte;
· teab tehnilisi vahendeid liiklusjärelevalve teostamisel ja asjakohaseid dokumente;
· teab liiklusõnnetuste levinumaid põhjusi ja tunneb liiklusõnnetuste ennetamise võimalusi;
· teab sõiduki peatamise ja kontrollimise taktikat;
· oskab ära tunda LE rikkumisi ja koostada oma elukoha liiklusohu analüüsi.
9. Politseioperatsioonid ja kriiside reguleerimine
Eesmärk: kujundada teadmised ja oskused abipolitseinikuna tegutsemiseks sihtsuunitlusega politseilistel tegevustel, otsingu- ja päästetöödel, kriiside ohjamisel ning suurõnnetustel.
Õpitulemused:
· tunneb otsingu- ja päästetööde ja abijõudude kaasamise õiguslikke aluseid ja põhimõtteid;
· tunneb sihtsuunitlusega politseiliste tegevuste korraldamise ja läbiviimise põhimõtteid ja taktikaid ning oskab neid rakendada;
· tunneb otsingu- ja päästetööde läbiviimise taktikaid;
· kasutab nõuetekohaselt igapäevatööks vajalikke tehnilisi vahendeid;
· oskab tegutseda.
10. Politseitöö alaealistega
Eesmärk: kujundada teadmised ja oskused tööks alaealistega.
Õpitulemused:
· rakendab noorsoopolitsei töö põhimõtteid;
· teab lapse õigusi reguleerivaid õigusakte;
· teab korrarikkumise toimepannud lapse mõjutamise võimalusi;
· oskab lapsega suhelda (sh loengute pidamine erinevatele sihtrühmadele) ja teab lapse kohtlemise erisusi;
· teab ennetustöö aluseid ja koostöövõrgustikke.
11. Karistusõiguse üldosa
Eesmärk: kujundada teadmised karistusõiguse kohaldamise üldpõhimõtetest.
Õpitulemused:
· tunneb asjaolusid, mis tingivad isiku karistusõiguslikku vastutuse või välistavad selle ning oskab analüüsida nende kehtivust erinevates elulistes olukordades;
· teab karistuste liike ja karistuse määramise põhimõtteid;
· teab mittekaristuslikke mõjutusvahendeid ja nende kohaldamise korda.
12. Süüteokoosseisud
Eesmärk: kujundada teadmised erinevatest süütegudest ja oskused erinevate süüteokoosseisude kvalifitseerimiseks.
Õpitulemused:
· eristab eraõiguslikke normirikkumisi süütegudest;
· eristab väärtegusid ja kuritegusid;
· kvalifitseerib enamlevinud süütegusid.
13. Sissejuhatus süüteomenetlusse ja tõendamine süüteomenetluses
Eesmärk: kujundada teadmised süüteomenetluse põhimõtetest ning teadmised ja oskused väärtegude tõendamiseks.
Õpitulemused:
· teab väärteomenetluse ja kriminaalmenetluse ühiseid põhimõtteid ning milliseid kriminaalmenetluse sätteid kohaldatakse väärteomenetluses;
· teab tõendi mõistet ja tõendite liike;
· planeerib tõendamistegevust;
· viib läbi erinevaid tõendamistoiminguid ja vormistab tõendusteavet;
· teab jälitustegevuse õiguslikke aluseid ja põhimõtteid.
14. Kriminalistika alused
Eesmärk: kujundada teadmised ja oskused sündmuskohal tegutsemiseks, asitõendite käitlemiseks.
Õpitulemused:
· teab kriminalistika olemust ja metodoloogiat;
· teab kriminalistikatehnika olemust ja seoseid teiste tõendamise viiside ja meetoditega;
· omab teadmisi identifitseerimisest, trassoloogiast ja kohtufotograafiast;
· saab aru sündmuskoha ja asitõendite tõenduslikust tähtsusest;
· oskab kaitsta sündmuskohta ja tagada selle ning asitõendite puutumatuse;
· oskab vaadelda sündmuskohta ja asitõendeid ning vormistada vaatlusdokumente;
15. Inimeste otsingute korraldamine
Eesmärk: kujundada teadmised inimeste otsingute korraldamiseks.
Õpitulemused:
· teab kadunud inimeste otsimise meetodeid;
· oskab koostada kadunud isikute profiili;
· oskab koostada otsingurühma tegevuse plaani.
16. Abipolitseiniku tegevuse alused
17. Siseriiklik ja rahvusvaheline koostöö
Eesmärk: kujundada õppuritel teadmised politsei siseriiklikust ja rahvusvahelisest koostööst.
Õpitulemused:
· tunneb rahvusvahelise politseikoostöö üldaluseid;
· tunneb Schengeni konventsioonist tulenevaid kohustusi;
· tunneb isikuandmete kaitse rahvusvahelisi põhimõtteid;
· teab siseriiklikke politseilise koostöö võimalusi erinevate riiklike ja kohaliku omavalitsuse struktuuridega.
Õppesisu:
· Siseriikliku ja rahvusvahelise koostöö regulatsioon;
· Rahvusvahelise politseikoostöö põhimõtted; erinevate koostöökanalite kasutamisvõimalused;
· Siseriiklikud ja rahvusvahelised koostöö organisatsioonid;
· EL liikmesriigi politseiametniku õigused politseitegevuses osalemisel;
· SIS, ASF (INTERPOL), rahvusvaheline andmekaitse;
· Sideohvitserid, Europol, Interpol, SIRENE ja Eurojusti, EJN, FRONTEX, CEPOL;
· Kohalike omavalitsuse asutuste, MTÜ-de ja politsei koostöö vormid ja võimalused.
Füüsiline õpikeskkond
Klassiruumis toimuva õppe puhul on
ruumi sisustus õppeotstarbe seisukohast otstarbekas;
õppes võimalus kasutada internetiühendusega arvutit ja esitlustehnikat;
ruumid vastavad tervisekaitse- ja ohutusnõuetele;
ruumid, sisseseade ja õppevara esteetilise väljanägemisega;
kasutatud eakohast õppevara, sealhulgas info- ja kommunikatsioonitehnoloogiat.
Õppetöös on hulgaliselt õppekäike koolimajast väljas.
Osaline õppetöö (0,5 kursuse mahus) toimub Sisekaitseakadeemia Politsei- ja piirivalvekolledži Paikuse koolis (Paikusel).