ТЕМА УРОКУ. Поле, його властивості
МЕТА УРОКУ:
Навчальна. сформувати уявлення про компоненти введення і виведення . числових даних, синтаксис і семантику операторів введення /виведення значень величин, необхідність перетворення типів даних при здійсненні введення/виведення; сформувати вміння здійснювати введення і виведення даних;
Розвиваюча. розвивати логічне мислення та креативність;
Виховна. виховувати інформаційну культуру, дбайливе ставлення до комп’ютерної техніки.
Обладнання: комп’ютери кабінету з виходом в мережу Інтернет, мультимедійний проектор, програмне забезпечення, роздатковий матеріал.
ТИП УРОКУ: комбінований.
Хід уроку
І. Організаційний етап
· привітання
· перевірка присутніх
· перевірка готовності учнів до уроку
ІІ. Актуалізація опорних знань
1. Які події можуть відбуватися з формою?
2. Який зв’язок між подіями Click і OnClick?
3. Що називають обробником події?
4. Що називають методом об’єкта?
5. Що називають процедурою?
6. Що називають операторними дужками? Для чого вони використовуються?
7. Які ви знаєте властивості кнопки?
8. Що визначають значення відомих вам властивостей кнопки?
9. Чим відрізняється змінення значень властивості Color для форми і для кнопки?
10. Чим відрізняється властивість Caption для форми і для кнопки?
11. Чим відрізняються властивості Тор і Left для форми і для кнопки?
12. Які значення можуть набувати властивості кнопки Enabled і Visible?
13. Що визначає кожне із цих значень для кожної із цих властивостей?
14. Чому властивість Font називають комплексною?
15. Для чого використовується напис?
16. Що визначають значення властивостей Top, Left, Name для напису?
17. Що визначають значення властивостей Enabled і Visible для напису?
18. Що визначають значення комплексної властивості Font для напису?
19. Чим відрізняється властивість Color для напису і для кнопки?
20. Чим відрізняються властивості Тор і Left для напису і для форми?
21. Чим відрізняються властивості Height і Width для напису і для форми?
22. Як можна змінити текст у написі?
ІІІ. Мотивацій навчальної діяльності
Слово вчителя. Яким чином здійснюється діалог користувача з комп'ютером? (Необхідно передбачити в програмі введення даних користувачем за допомогою миші або клавіатури і виведення комп'ютером інформації на екран.)
IV. Вивчення нового матеріалу
Пояснення вчителя з елементами демонстрування презентації
Ще одним компонентом, який можна розмістити на формі, є поле. Поле - це компонент, який використовується для введення даних.
Щоб розмістити поле на формі, потрібно підвести вказівник до кнопки TEdit (англ. edit — редагувати) на вкладці Standard вікна середовища Lazarus і двічі клацнути ліву кнопку миші. Після цього поле з’явиться у верхній лівій частині форми (мал. 6.1), а його ім’я додасться до списку компонентів проекту в полі Components вікна Інспектор об’єктів. За потреби поле можна перетягнути в будь-яке інше місце форми.
Виділити поле можна, вибравши його на формі або вибравши його ім’я в полі Components вікна Інспектор об’єктів. При вибраному полі список його властивостей та їх значень відображається на вкладці Властивості цього вікна. Значення властивостей поля можна змінювати. Для деяких властивостей їх значення потрібно вводити у відповідні поля на вкладціВластивості, для деяких - можна вибирати зі списку; можна змінювати перетягуванням поля по формі.
Властивості поля Top, Left, Name, Color, Enabled, Visible, Font аналогічні до відповідних властивостей напису. Як і для форми, і для кнопки, значення властивостей поля Height і Width можна змінити або на вкладці Властивості, або перетягуванням спеціальних маркерів на межах поля. Текст у полі є значенням його властивості Text (англ. text - текст). Його можна вводити і редагувати у відповідному полі вкладки Властивості. Часто перед початком виконання проекту значення цієї властивості доцільно зробити порожнім.
Якщо виділити поле, то на вкладці Події вікна Інспектор об’єктів можна, як і для розглянутих раніше компонентів, вибрати подію, для якої система створить заготовку процедури - обробника цієї події. Наведена на малюнку 6.2 с.182 процедура - обробник події Click для поля - містить команди:
• зменшення на 20 пікселів відступу верхньої межі поля від верхньої межі вікна;
• встановлення жовтого фону поля;
• встановлення розміру 12 шрифта для тексту в полі;
• встановлення червоного кольору шрифта для тексту в полі;
• виведення тексту, який введений у поле, у напис і у вікно повідомлень.
Після запуску проекту на виконання можна ввести в поле довільний текст (на мал. 6.3 у поле введено текст «Працюємо з полем»), встановити вказівник на полі й клацнути ліву кнопку миші.
Результат виконання процедури - обробника події Click для поля - наведено на малюнку 6.4.
Незважаючи на те що основним призначенням поля є введення даних, воно може використовуватися і для виведення даних. Для цього в ході виконання проекту значенню його властивості Text потрібно присвоїти певний текст.
Наприклад, Editl.Text := ’Ми учні 8 класу’.
Якщо ширина поля буде меншою від довжини тексту, то, на відміну від напису, ширина поля не збільшиться і частина тексту буде знаходитися за межами поля та буде невидима користувачеві.
Робота з підручником: § 6.1
V. Фізкультхвилинка
VI. Засвоєння нових знань, формування вмінь
Практичне завдання.
Робота за комп’ютером
1) Повторення правил безпечної поведінки за комп’ютером.
2) Інструктаж учителя.
Підручник ст. 187
3) Практична робота за комп’ютерами.
Впр.1, с.187
Збережіть проект у папці з іменем Завдання 6.1.1, створеній у вашій папці. Створіть проект, у якому
а) подія Click
для поля встановить 100 пікселів відступ його верхньої межі від верхньої межі вікна
і змінить текст у полі на слово «Інформатика».
б) подія onChange замінить текст напису на текст, що вводиться в поле.
Впр. 3, с.174.
Створіть проект, у якому подія Click для кнопки змінить текст на кнопці і збільшить відступ її верхньої межі на 20 пікселів. Збережіть проект у папці з іменем Завдання 5.3.3, створеній у вашій папці.
Впр. 6, с.178.
Створіть проект, у якому подія Click для кнопки перемістить її на 60 пікселів праворуч і на 10 пікселів уверх і виведе у напис ваше прізвище та ім’я зеленим кольором на сірому фоні. Збережіть проект у папці з іменем Завдання 5.4.6, створеній у вашій папці.
4) Вправи для очей.
VIІ. Підсумки уроку
Рефлексія
1. Що нового ви сьогодні дізналися?
2. Чого навчилися?
3. Чи виникали труднощі?
VІІI. Домашнє завдання
Підручник § 6.1 ст. 181-183
ІХ Оцінювання роботи учнів