Тема. Візуалізація рядів даних.
Цілі:
Тип уроку: Комбінований.
Обладнання та наочність: дошка, комп’ютери з підключенням до мережі Інтернет, підручник, навчальна презентація.
Програмне забезпечення: браузер, офісні програми.
Хід уроку
І. Організаційний етап
· привітання
· перевірка присутніх
· перевірка готовності учнів до уроку
ІІ. Актуалізація опорних знань
ІІІ. Мотивацій навчальної діяльності
IV. Вивчення нового матеріалу
Пояснення вчителя з елементами демонстрування презентації
(використовуються можливості локальної мережі кабінету або проектор)
Робота з підручником: § 2.3
V. Засвоєння нових знань, формування вмінь
Робота за комп’ютером
1) Повторення правил безпечної поведінки за комп’ютером.
2) Інструктаж учителя.
3) Практична робота за комп’ютерами.
Підручник ст. 54
4) Вправи для очей.
Увага! Під час роботи з комп’ютером дотримуйтеся вимог безпеки життєдіяльності та санітарно-гігієнічних норм
Задача 1 Побудуйте стовпчасту діаграму з накопиченням, нормовану стовпчасту діаграму з накопиченням і кільцеву діаграму за даними, наведеними в електронній таблиці .
Для цього:
1 . Відкрийте вказаний учителем файл з електронною книгою, наприклад Розділ 2\Пункт 2.3\вправа 2.3.1.xlsx
2 . Виділіть таблицю на аркуші Аркуш1
3 . Виконайте Вставлення ⇒ Стовпчаста ⇒ Гістограма з накопиченням. Розташуйте отриману діаграму під таблицею
4 . Виконайте Вставлення ⇒ Стовпчаста ⇒Нормована Гістограма з накопиченням. Розташуйте отриману діаграму під таблицею . Використовуючи діаграму, визначте і запишіть у зошит відсотки внеску кожного відділу в загальний прибуток фірми у кожному з наведених років
5 . Виділіть таблицю на аркуші Аркуш 2
6 . Виконайте Вставлення ⇒ Інші діаграми ⇒Кільцева. Розташуйте отриману діаграму під таблицею. Використовуючи діаграму, порівняйте успішність учня із вказаних предметів за І і ІІ семестри . Запишіть висновок у зошит
7 . У кожну діаграму вставте відповідну назву
8 . Збережіть електронну книгу у вашій папці у файлі з тим самим іменем
9 . Закрийте вікно програми Excel
Задача 2. Використовуючи лінію тренду, спрогнозуйте видобуток газу в Україні в наступні два роки за даними, наведеними в електронній таблиці
1 . Відкрийте вказаний учителем файл з електронною книгою, наприклад Розділ 2\Пункт 2.3\вправа 2.3.3.xlsx
2 . Виділіть таблицю на аркуші Аркуш1
3 . Виконайте Вставлення ⇒ Точкова ⇒Точкова діаграма лише з маркерами
4 . Проаналізуйте розташування точок на діаграмі
5 . Якщо більшість точок розташовані вздовж деякої прямої, виділіть діаграму і виконайте Макет⇒ Лінія тренду ⇒ Прогнозована пряма з трендом . Використовуючи побудовану лінію тренду, визначте і запишіть у зошит обсяг газу, який імовірно буде видобуто в Україні в наступні 2 роки
6 . Якщо більшість точок розташовано вздовж деякої параболи, виділіть діаграму і виконайте Макет⇒ Лінія тренду ⇒ Інші параметри лінії тренду.
7 . У вікні Формат лінії тренду виберіть перемикач Поліноміальний, установіть у полі Степінь значення 2, установіть Прогноз Уперед на 2 періоди і виберіть ОК
8 . Використовуючи побудовану лінію тренду, визначте і запишіть у зошит обсяг газу, який імовірно буде видобуто в Україні в наступні 2 роки
9 . Збережіть електронну книгу у вашій папці у файлі з тим самим іменем
10 . Закрийте вікно програми Excel
Робота з підручником: § 2.3
V. Засвоєння нових знань, формування вмінь
Робота за комп’ютером
1) Повторення правил безпечної поведінки за комп’ютером.
2) Інструктаж учителя.
3) Практична робота за комп’ютерами.
Підручник ст. 54
4) Вправи для очей.
VI. Підсумки уроку
Фронтальне опитування
1. Що таке візуалізація? Чим пояснюється її популярність?
2. Які засоби візуалізації ви знаєте?
3. Що відображається на стовпчастих діаграмах з накопиченням? У яких випадках доцільно використовувати такі діаграми?
4. Що відображається на нормованих стовпчастих діаграмах з накопиченням? У яких випадках доцільно використовувати такі діаграми?
5. Що відображається на кільцевих діаграмах? У яких випадках доцільно будувати такі діаграми?
Рефлексія
1. Під час уроку я
ü дізнався…
ü зрозумів…
ü навчився…
2. Найбільше мені сподобалося…
3. На уроках найкраще в мене виходило…
4. Я мав (-ла) труднощі з…
5. Я хотів би ще дізнатися про…
VІI. Домашнє завдання
Підручник § 2.3 ст. 49-50
VІІI. Оцінювання роботи учнів