§ 20. Релігія та культура Стародавньої Індії

§ 20. Релігія та культура Стародавньої Індії

1. Що таке варни та касти?

Обговоріть у класі! Є думка, що поділ суспільства на варни дозволяв аріям керувати країною і тримати людей в покорі. Чи згодні ви з цим? Відповідь аргументуйте.

Структура індійського суспільства формувалася поступово. Остаточно вона склалася після приходу у Індію аріїв. Кожен індієць від народження належав до певної варни[1]. Індійці вірили, що на варни людей розділив бог Брахма, визначивши їхні заняття, права та обов’язки.

[1] Варна – замкнена група людей, місце якої в суспільстві визначається звичаями й релігійними законами. Для варн характерні замкненість, шлюби лише між особами однієї варни, суворе обмеження стосунків із представниками інших варн.

Походження варн згідно вірувань індійців (сучасний малюнок)

Зі своїх уст, на думку індійців, Брахма створив жерців – брахманів. Вони займали найвище положення в суспільстві, знали священне вчення та служили богам. У релігійних книгах брахманів називали «володарями всесвіту», а люди вважали їх земними богами. Щоб виконувати свої обов’язки, брахману потрібно було довго навчатися, заучувати цілі книги.

Зі своїх могутніх рук, згідно з міфом, Брахма створив воїнів – кшатріїв. Їхнім обов’язком було брати участь у війнах й управляти державою, бо вважалося, що вони наділені силою та мужністю. Головним серед воїнів-кшатріїв був цар.

Зі своїх стегон, як вважали індійці, Брахма створив людей третьої варни – вайш’я (або вайші), обов’язком яких було займатися хліборобством, скотарством, престижними видами ремесел і торгівлею.

Три варни – брахмани, кшатрії та вайш’я – називалися «двічі народженими». У день повноліття вони справляли особливий обряд, що прирівнювався до другого народження людини.

Зі своїх забруднених ніг, за міфом, Брахма створив слуг, які входили до варни шудр. Їхнім обов’язком було служити іншим трьом варнам.

Варни в Індії (сучасний малюнок)

Були ще люди, котрі не входили до жодної варни, – недоторкані. Вони були ізгоями[1] і до них ставилися з презирством у суспільстві. Їм заборонялося жити в селищах та містах. Обов’язком недоторканих було прибирання нечистот. Якщо вони входили в селище, то давали про це знати спеціальним дзвіночком. Люди з інших варн одверталися чи йшли з вулиці, щоб не бачити «мерзенних істот».

Поділ населення на варни вважався вічним та незмінним і освячувався релігією. Шлюби між людьми з різних варн вважалися неприпустимими. Перейти з однієї варни до іншої було неможливо. За один і той самий злочин представників різних варн карали по-різному. Якщо людина з нижчої варни осмілювалася підняти руку на брахмана, то їй відрубували руку. За вбивство шудри брахман підлягав лише покаянню і штрафу, так само, як за вбивство тварини. А якщо шудра звертався до брахмана із повчанням чи сперечався з ним, то йому вставляли до рота шматок розпеченого заліза або вливали киплячу олію.

Для допитливих. Представники кожної варни носили одяг певного кольору: брахмани – білого, кшатрії – червоного, вайш’ї – жовтого, а шудри – чорного. Люди однієї варни мали схожий спосіб життя, мали подібні житла, вживали однакову їжу.

Релігія давала людям з нижчих варн лише одну надію – якщо вони коритимуться своїй долі і старанно виконуватимуть свої обов’язки, то після смерті зможуть народитися воїном, царем чи навіть брахманом.

[1] Ізгої – знедолені люди, вигнанці.

2. У чому суть релігійних вірувань стародавніх індійців? Із розселенням племен аріїв в межах Індії релігія індійців зазнає істотних змін. В Індії виник індуї́зм – нині одна з найдавніших та найпоширеніших національних релігій світу. Трьома найважливішими богами стародавніх індійців стають Брахма, Вішну і Шива. Вони утворюють нерозривну єдність. Їх зображують у вигляді людини з багатьма руками та трьома обличчями.

Індуїзм (історична назва санскритом – санатана-дхарма, що у перекладі означає «вічна релігія», «вічний шлях») – давня релігія Індії, витоки якої ведуть до Ведійської цивілізації.

Брахма – «володар живих істот», творець світу. Саме він дав людям закони, поділив їх на варни і карав грішників. Бог-охоронець Вішну рятував людей від різних негараздів, наприклад, від потопу. Бог-руйнівник Шива був грізним носієм космічної енергії. Він, на думку індійців, міг погубити людину, а міг і врятувати.

Індійці вірили, що душі померлих не йдуть у загробний світ, а одразу після смерті народжуються в іншому тілі. У якому саме тілі відродиться ця душа, залежить від кількості добрих і злих справ, що їх вона здійснила в попередньому існуванні. Якщо людина погано себе поводила, то після смерті її душа може народитися в тілі черв’яка або іншої нікчемної істоти. А спокутувавши свою провину, може знову повернутися до людей. Якщо людина виконувала всі настанови і жила праведно, то її душа може відродитися в царі або навіть у божестві.

Працюємо в парі! Розгляньте зображення індуїстських богів. Опишіть їх. Чи схожі вони на давньоєгипетських богів?

Скульптура бога Брахми

Скульптура бога Вішну

Статуетка бога Шиви, що танцює

3. Які основні положення буддизму?

Обговоріть у класі! Порівняйте заповіді праведного життя, які проповідував Будда, із заповідями, які дав Бог Мойсею. Що в них подібного, а що – відмінного?

Одна з найдавніших на землі релігій – буддизм – виникла в VI ст. до н. е. в Індії. Засновником буддизму був царевич Гаутама (це справжнє ім’я Будди).

Будда вчив, що будь-яке життя супроводжується стражданнями. Причина страждань – у бажаннях, у жаданні влади, багатства, слави, щастя. Якщо людина хоче звільнитися від страждань і знайти вічність, то повинна вести праведне життя. Для цього вона має виконувати такі правила: не завдавати шкоди живим створінням; не красти; добувати хліб насущний чесною працею; говорити тільки правду; цуратися заздрощів, лестощів, пліток; не пити хмільного й не задивлятись на жінок. Тільки так людина врятується, не буде більше знов і знов народжуватись на землі.

Учнем та послідовником Будди міг стати кожен – багатий і бідний, цар і раб, брахман і недоторканий. Усі вони могли врятуватися від страждань.

Статуя Будди в музеї м. Сарнатх

Багато років Будда мандрував по Індії, мав багато учнів та послідовників. Узимку і влітку вони ходили босоніж, аби часом не роздавити черв’яка або комаху. Перш ніж пити, воду проціджували, бо в ній також могли бути живі істоти. Щоб не пошкодити земляних черв’яків, ґрунт не розпушували плугом.

Індійці вважали, що після смерті Будда став верховним богом. Його вчення – буддизм – поширилося в Індії, особливо за правління Ашоки, який і сам прийняв цю віру. Тоді ж було засновано низку монастирів. З часом буддизм поширився по всьому азіатському світу.

Працюймо разом! Як зображували Будду індійці? Які його риси вони підкреслювали таким зображенням?

4. Якими науковими знаннями володіли давні індійці?

Працюємо в парі! Використовуючи покликання Якими науковими знаннями володіли давні індійці? ознайомтеся з відповідним. Порівняйте наукові знання мешканців Давньої Індії та Дворіччя, Стародавнього Єгипту.

5. Які були культурні досягнення стародавніх індійців? Найвизначнішими пам’ятками є ступи – куполоподібні споруди, у яких зберігалися буддійські святощі (частини тіла Будди та його послідовників). Зводили також печерні храми – чайтьї. Їх вирубували в скелі: спочатку приміщення, а потім – скульптурні зображення Будди та святих.

Працюємо разом! Порівняйте культові споруди індійців з давньоєгипетськими храмами.

Культова споруда (ступа в Санчі)

Внутрішній вигляд культової споруди (чайтьї)

Чотири кам’яних леви, що дивляться на чотири сторони світу, ніби охороняючи кордони царства (верхня частина кам’яної колони індійського царя Ашоки з м. Сарнатх, середина ІІІ ст. до н. е.)

Великий інтерес становить скульптура Стародавньої Індії. Від часів держави Маур’їв до нас дійшли витесані з кам’яної брили колони, численні статуї та скульптурні зображення Будди, інших божеств .

Стародавні індійці винайшли гру в шахи. Вона називалася «чотири роди військ» і була задумана як битва між двома арміями. Пішаки служили за піхоту. У центрі другої лінії перебували цар і його радник – ферзь, обабіч них – слони, а на флангах – кіннота. Завершували шикування війська кораблі та колісниці.

Винятковою популярністю в країні користувалися великі епічні поеми «Магабгарата» та «Рамаяна». «Магабгарата» («Велика оповідь про потомків Бгарати») є найбільшим твором індійської літератури. Вона складається з 18 книг і містить 200 тис. віршів. Популярними в Індії були повчальні історії, притчі, казки, байки. У них індійський народ висміював дурощі, лестощі, жадібність.

Літературні твори Стародавньої Індії ще в давнину було перекладено мовами багатьох народів світу, збагативши їх літературу і загалом світову культуру. Ознайомитися з їх змістом ви зможете за покликанням Давньоіндійська література.

ПЕРЕВІРТЕ ЗАСВОЄНЕ НА УРОЦІ

ЗНАЮ: 1. Які релігії виникли в Стародавній Індії?

2. Які наукові відкриття та винаходи було вперше зроблено стародавніми індійцями?

РОЗУМІЮ

1. Розкажіть про варни в Індії. Хто належав до кожної з них? Поміркуйте, чи могли вони виникнути за первісних часів.

2. Хто був засновником буддизму? Які заповіді праведного життя він проповідував?

3. Які основні положення індуїзму?

4. Як ви розумієте поняття: «варна», «індуїзм», «буддизм»?

ВМІЮ

1. Майже всі народи стародавнього світу вірили в потойбічне життя. Що подібного, а що відмінного в уявленнях індійців та єгиптян про посмертне існування (потойбічний світ)?

4. Уявіть, що ви потрапили до Стародавньої Індії. Складіть стислий уявний репортаж про тогочасні пам’ятки архітектури. Припустіть, що могли розповісти про них тогочасні мешканці.

ВИСЛОВЛЮЮ ДУМКУ

1. Чи вважаєте ви справедливим поділ людей на варни? Свою думку аргументуйте.

2. Уявіть, що побували в Стародавній Індії і послухали проповідь Будди. Розкажіть про враження від цієї подорожі. Висловіть своє ставлення до Будди і його вчення.

3. Які із творів індійського мистецтва вам сподобались? Чим саме?

ЗВ’ЯЗОК ІЗ СУЧАСНІСТЮ: 1. Які наукові відкриття та винаходи належать стародавнім індійцям? Що з цього ми використовуємо нині?

2. Які з положень буддизму, на вашу думку, є важливими і прийнятними для сьогодення?