Világháborús honlapom műhelynaplója

Az itt olvasható bejegyzések a honlap ("az idő harcokat ujráz") építése körüli eseményeket és gondolatokat rögzítik. Az első bejegyzések retrospektíve készültek.

2013. december 25.

Megkezdem a blog telepítését. Címként a weblap vezérfonalául választott Babits-vers egy kulcsidézetét választom: "az idő harcokat újráz" Vagyis hát, ami bekerül ebbe a blogba, az valamilyen módon megismétlődött a második világháborúban is és sajnos, a jövőben is bekövetkezhet. Valahogy e köré kell majd építenem az összegyűjtött anyagot.

2013. december 26.

Mit lehet (szabad, érdemes, stb.) ide betenni? Szerintem: mindent, ami érdekes. Ami nem lerágott csont. és ami nem túlságosan partikuláris. Végül is, ez nem egy közlő-blog, hanem a háború sokoldalú bemutatásához nyújt támpontokat. Még pontosabban: azt fogja dokumentálni, hogy személyesen mi az, amit összeolvastam-összehordtam a nagy háborúról.

Nem korai nekilátni? A száz éves évforduló csak valamikor nyáron rajtol. De már vannak, akik nekiveselkedtek a gyűjtésnek. A nagyhaboru.blog.hu már évek óta adózik a témának; az viszont építkező blog, új anyagokat kutat fel a személyesen átélt történelem területéről. Különösen a memoárok, fotógyűjtemények érdekesek. Jó lesz rendszeresen beléjük merülni, belőlük is meríteni - legalább az ötlet erejéig.

2013. december 27.

Ahogy gyűl az anyag, a témakörök szinte maguktól rajzolódnak ki. Előbb csak a Vasárnapi könyv világháborús anyagát próbáltam ide áttenni, de rájöttem, hogy az úgy nagyon egysíkú és száraz lenne. Szabó Zoli említette az irodalmi vonatkozásokat. Könyveket emelek le a polcról. Verseket olvasok, rég nem böngészett költők kerülnek elő. Kérdés: milyen irodalmat vegyek elő? A csúcsokat? A slágereket? Hogy lehet regényekre kitérni? Összeírom a szóba jöhető szerzőket. Közben alakul már egy kisantológia. Amit keresek, azt sokáig nem találom. De akad más. Gyorsan elfogadom: azt kell fölvenni a földről, ami épp ott van.

Sajnos, a könyvtár téli szüneten. Vízkeresztig félig-meddig a saját zsíromban fövök.

2013. december 28.

Nagyjából kialakul a végleges menűsor. Rábukkanok egy anekdota gyűjteményre. Közben illusztrációk is adódnak - több, mint amire számítottam eleinte.A blog még csak egy személyes íróasztal. Előkerülnek Lőrinczi László világháborús foglyok utáni nyomozásai. Éppen ide illenek. Schweitzer ékletrajzában is vannak háborúhoz kapcsolódó regényes elemek. Olvasás, szkennelés, szerkesztés, felpakolás.

Roger Martin du Gard - mikor előveszem a fiatal koromban sokat forgatott családregényt, rájövök, hogy az egyik könyv éppen a háború kitöréséről szól. Belemerülök, két napig olvasom. Végül találok egy idézhető, összefüggő részt is.

2013. december 29.

Régi könyvek - teli penésszel, porral. Gyakran köhögök, bedagad a torkom. Mit lehessen tenni? Bennük van a "tudomány".

2013. december 31.

Két levelet is írtam Sz. Zolinak. Az egyikben azért érveltem, hogy ne várjunk a naptári évfordulóig, mert a témában már beindult az emlékezés. A másikban figyelmébe ajánlottam e ma még titkosnak számító weboldalt. Iskolai szünet utánra ígérte válaszát.

2014. január 1.

Az újévi semmittevésben jól lehet dolgozni. Tovább épül az oldal, naponta 4-5 címmel bővül.

2014. január 2.

Gyóni Gézát sikerült a tárgyhoz méltóan körbevilágítanom. Előbb azt hittem, nem lesz hozzá elég anyagom, végül lassan előkerültek a tudott írások.

2014. január 5.

Endre Károly felfedezése. Valahol megvan összes verseinek gyűjteménye, de nem tudok rábukkanni. A könyvtár még zárva. Költő, akit a nagy háború avatott költővé. Első kötetében olasz harctérről írt versei dominálnak. Hol vannak? Interjúi szerint (azok előkerültek) a legutoljára megjelent, 1965-ös válogatásban. Kivárjuk.

2014. január 6.

A könyvtárban nem találom Endre Károlyt, csak egy vékony, régi kötetét, benne alig valami. A dokumentációs osztályon viszont van egy képes háborús krónika, majd Mikes riportkönyve az erdélyi román betörésről, ill. Románia háborúba lépéséről. Továbbá egy emlékkönyv a doberdói harcokról. S ha már Doberdó: akkor Zalka Máté. Következő alkalommal azt is kiveszem. Kipróbálom a könyvtár online katalógusát: működik! Leltári számmal fölszerelkezve mehetek majd a kölcsönzőbe.

Sz. Zoli válaszol: böngészi az oldalt s az akcióterven töri a fejét.

2014. január 8.

Gyors Google-keresés a témában, s megjelennek az első tavalyi és idei aktuál-közlemények a sajtóból. Nem árt egy kortárs lapszemlét sem nyitni, hogy napirenden lehessünk az újdonságokkal. Összegyűjteni egy helyre a kommentáláshoz szükséges forrásokat - ez most a fő feladat.

2014. január 11.

Bővül a hivatkozási anyagot szolgáltató webhelyek sora is. Egész sor digitális forrásmunka nyílik meg előttem. Rendre letöltöm őket, majd egy csöndesebb pillanatban végiglapozni azokat - mi hasznosítható belőlük.

2014. január 13.

Megvan a Doberdo, Endre Károly versei valahol elbújtak. De türelem, holnapra ígérik: előkerül. Újabb két forrásmunka a dokumentáción: Duff Cooper Haig-monográfiája a nyugati hadszíntérről és Galántai József enciklopédikus összefoglalója. Szerencsére, kellően pozitivisták. Ismét csak: olvasás, válogatás, szkennelés, korrektúra, képválogatás, felrakás.

2014. január 14.

Eszembe jut: ideje Műhelynaplót nyitni. Így legalább van kivel "megbeszélni" a vitás dolgokat. Ma ismét siker a könyvtárban: előkerült Zalka életregénye, Endre Károly versei, Az élet c. budapesti képeslap pár korabeli kollekciója. A régebbieket szigorúan visszaszolgáltatom. Naponta-kétnaponta frissítem a személyes weblapra kitett menütérképet is. Pillanatnyilag feltorlódtak a feldolgozás előtt álló anyagok.

Cooper könyvében újságkivágásra bukkanok. harmincas évek végéről lehet, erdélyi lap (helységnevek románul). 17-es interjú Kluck tábornokkal, aki 1917-ben nyilatkozott egy magyar újságírónak a marne-i csatáról. Nagyon bizakodóan. (Persze, tudjuk: elvesztették a háborút...) Az utánközlés az újabb párizsi ostrom miatt időszerű. Szerzője Vécsey Miklós. Egyelőre nem tudom hová tenni. Talán az lesz, aki a Száz értékes magyar (31) c. kötetet írta a két világháború között.

2014. január 15.

Jól feldúsítottam a második szekcióban Endre Károly fejezetét. Nagyszerű háborús antológia, önmagában is megállja a helyét. Új szekció is nyílott: a Szarajevó Kávéház. Itt az elméleti viták, szélsőséges állásfoglalások - beleértve a kávéházi filozofálgatást - kapnak majd helyet, talán még szatírák is.

2014. január 17.

Kb. 120-ra szaporodott a közlemények száma. Megérett a helyzet egy kis átrendezésre. Immár 9 szekcióban gyűlnek az anyagok. A vitás, ellentmondásos és ellentétes állásfoglalások hizlalják a Szarajevó Kávéházat. Az összegyűlt anyagból a Káfé részére is hasznosítok egy csokornyi irodalmi anyagot.

2014. január 20.

A felvett iramból nem engedek. Egyre bővebb, érdekesebb a jelenkori sajtóanyagok (értelmezések) spektruma.A szakemberek jócskán szkeptikusak: a jelek azt mutatják, hogy nem lesz őszinte szembenézés, csak kökldöknéző fesztivizmus. Mindenki a maga hősiességével. Félek, hogy az eddig összehordott anyag máris kezd átláthatatlan lenni. Ha viszont könnyen átlátható, akkor csak vázlatos és egyoldalú lehet. Ez egy kemény dilemma.

2014. január 22.

Ismét könyvtári nap. Visszavittem Arnold Zweig két könyvét és egy monografikus képeskönyvet, találtam egy újabb Élet-kollekciót és Bartalis János válogatott verseit - benne fél tucat háborús verset. Jó lenne ugyanakkor beszerezni (akár kölcsön is) Horváth Miklós A Nagy Háború másik arca. A lövészárkok hétköznapjai. Akadémiai Könyvkiadó, 2004 c. albumát (kép+szöveg).

Sz. Zoli végre, megemberelte magát és kissé későbbi választ ígér. Elküldött egy pályázati kiírást a témában; biztosan sokan lesznek eszkimók, s a fókából nem nekünk fog jutni, de igaza van - pályázni kell. De ezt teljesen reá bízom. Ebben a földi életemben végeztem mindenfajta versenyfutással és kuncsorgással. Nincs az a pénz, ami ne gurulna el egy pillanat alatt...

2014. január 23.

Hurrá, kezemben a Bartalis önéletírás! Nagyon jó belső rajza az ukrajnai hadjáratnak és a téli harcviszonyoknak a Kárpátokban. Más: nagyon duzzadozik a jelenkori sajtószemle szekciója. Ezért egyes érdekes sajtóanyagokat, amelyek pdf-ben vannak, egyszerűen csatolom az oldal aljához, ahol kattintással kinyitható, megtekinthető vagy le is tölthető. Ezután tehát jó lesz az "alagsorban" is keresgélni!

2014. január 25.

Tovább gazdagodott a Szarajevó Kávéház is - egyelőre több van szerkesztésre kiválasztva, s beletelik pár napba, amíg végzek velük és felkerülhetnek. Átláthatóbbá tettem a humoros háború szekcióját és felfedeztem újabb elméleti megközelítéseket. Az egyik régi újságkollekció megrongálódott, mielőtt visszavinném, restaurálnom kéne a szakadásokat. Ezért jókora adag könyvkötő csirízt főztem ma. Holnap de. ragasztgatok, hétfőre-keddre talán megszárad.

2014. január 28.

Nehezen tudom követni és nyilvántartani a további bővítéseket. Anyag szinte naponta kerül. Ma visszavittem a könyvtárba két súlyos kollekciót (Élet), elhoztam a harmadikat. Az elhúzódó aprómunka kezd ellankasztani - főként, mert egy csomó mindent odébb taszítottam a nyugisabb napokra. De azok nehezen lesznek, mert az emlékezés most kezd mind jobban felpörögni. Segítségképpen: A háború maga, a Visszapillantó fejezetek több csatolt dokumentumot is tartalmaznak, amelyek a nyitó oldalak alján találhatók és letölthetők!

2014. február 1.

Kissé alább hagytam a lendülettel, más sürgős munkák miatt. De nyersen tucatnyi anyag vár rendezésre, a jövő héten nagyobb iramban folytatom. Némileg a Memento fejezet gazdagodott, illetve a Szarajevó Kávéház. Hamarosan reprezentatív haditudósítás-gyűjtemény áll össze, bár még eléggé egyoldalú (inkább hatalompárti).

2014. február 3.

Megint haladtam valamit előre. Megnyitottam a Fotótéka című fejezetet, amelyben a minőségi fotókat gyűjtöm össze, szövegtől függetlenül. Tisztában vagyok vele, hogy mindez csak addig tart, amíg el nem érem a tárhely végső határát.

2014. február 4.

Újabb zsákmány a könyvtárból: Vészi Margit 15-ös haditudósításai kötetben( Az égő Európa) és Rónay Ernő lágerregénye (Krasznojarszk). Ezekkel az irodalmi rész erősödik jelentősen.

2014. február 8.

Nem mintha nem lett volna mit írnom, de sajnáltam az időt jegyzetekre pazarolni: a Szarajevó Kávéház gazdagodott, illetve a versantológia - Franyó Zoltán fordításai révén. Számos francia, angol, holland költő verse került elő. Egy-két ismerősnek felhívtam a figyelmét a gyülekező anyaghalomra.

Külön kiemelném a ma esti termésből Lucian Boia román történész interjúját a témában: érdekesen elemzi és értékeli a román háborús részvételt; a jelenkori lapszemlében helyeztem el, elvégre ott a helye.

2014. február 9.

Befejeztem válogatásomat Rónay Krasznojárszk c. regényéből. Érdekes, gazdag anyag - sok pikantériával. Ugyanakkor érintkezik a Gyóni sorsával is. Különben a Gyóniról szóló összeállítás is gazdagodott három újabb anyaggal.

2014. február 10.

Jó napom volt a könyvtárban: 6 könyv is az ölembe hullott, egyik jobb, mint a másik. Egyelőre nem kiabálom el, csak arról szólok, aminek már nyoma van. Tehát: együltömben sikerült beilleszteni Móricz Zsigmond háborús kisregényét (A kárpáti vihar), találtam hozzá kritikát is Móricz háborús írásairól (aloldalként csatoltam) és előkészítettem részleteket a Muszha Dag negyven napjából. Közben jó anyagokat, verseket gyűjtöttem össze Békássy Ferenc korán elhalt, igen tehetségesnek mondott költőtől, aki a bevonulása első napján meg is halt. Megtalálhatók a 2. szekcióban (Személyre szóló háború...)

2014. február 12.

Újabb termékeny nap. Sikerült kimazsoláznom Patrik Ouředník: Europeana című remek könyvecskéjét. Tudom, hogy ez durva csonkítás, hiszen a mű olyan, mint a legfinomabb angolszalonna: annyira egymásba játszanak a rétegek, hogy nehéz őket bűntetlenül szétválasztani. Én mégis megtettem, mert nagyon szellemes, ahogy az első világháborút megteszi a huszadik század első, "ártatlan" kezdő lépésének minden további rossz felé.

Váratlanul érdekes háttéranyagok bukkantak elő az örmény népirtásról, így az a fejezet is immár örvendetesen megsúlyosodott.

2014. február 13.

Sikerült a Musza Dag egy kiemelkedő vonulatát - Lepsius közbelépésének állomásait - kiemelnem a regényből. Ugyanakkor két kritikai értékelés is került a könyvről - az egyik egy blogméltatás, a másik Kassák Nyugat-beli kritikája, 34-ből. Ugyanakkor Munk Artúr orvos-író lágerkönyve is gazdagítja a személyre szóló háborúk választékát.

2014. február 14.

Reggeli jelentés: új oldalra bukkantam. Néhány alapítvány emlékkonferenciát tervez június végére Budapestre HAZUGSÁGOK, TÉNYEK, PERSPEKTÍVÁK címmel. A honlapot felvettem a baloldali alsó linktárba. Mindenképpen tanulságos - bár egyoldalú - anyagokat kínál (vitára). * Az örmény-török problematikát kiegészíti az a beszámoló, mely a francia parlament örmény genocídiumtagadást büntető törvény vitájáról szól. Pdf-dokumentumként csatoltam az örmény blokkhoz.

Munk Artúr regénye valósággal lenyűgöz. Nem tudom abbahagyni - nem csak az olvasását, de az idézését sem. Annyi mindent átélt, hogy valóban alkalma volt elmondani mindent, ami velük - és körülöttük! - Oroszországban történt. Úgy, ahogy történt!!! Ma is jókora adaggal bővítettem a beírt válogatást.

2014. február 15.

Ma nem sokra futotta: befejeztem Munk Artúr regényrészletét, néhány Nyugat-közleményt is elhelyeztem, majd elolvastam a Nagy Háború blog kerekasztal vitáját az első világháborús internetes fórumokról. Tanulságos, bár a szöveg eléggé általános, megfoghatatlan.

2014. február 16.

Apróságokban, de sok kis előrelépés. Több fejezetnél bővült a lapalján csatolt anyagok száma - érdekes, alapos tanulmányok formájában is. Bővültek az erdélyi vonatkozások, A háború maga fejezet több része, a Személyre szóló háború. Aki itt jár, azt arra biztatom, hogy kurkássza végig a tartalomjegyzékeket, mindenütt újdonságra is bukkan!

2014. február 17.

Az anyagok áradó bősége új lépésre késztet: kiugrasztottam látványosabban két alfejezetet: az erdélyi problematikát és a fegyverekről-haditechnikáról szólót, továbbá az örmény kérdést. Így első pillantásra is látni lehet, hogy ezek körüljárt problémák. Az irodalmi rész (3) is új szerzőkkel bővült: Aragon és Szabó Dezső. Feldolgozás előtt áll még Köntös Szabó Zoltán Trianon-ciklusa is.

2014. február 20.

Változatlan szaporasággal gyűl az anyag. Nagyobb falat a Köntös-Szabó regényrészlet. Szeretném Móricz háborús pályáját is fölfejteni: Móricz Virág (Apám regénye) és a Naplók alapján. A humoros alfejezet is bővebb lett valamivel. Más: ma este, egy bizonyos ideig nem működött jól az oldal, elvesztette grafikai kinézetét, nem lehetett szerkeszteni. Aztán minden visszaállt a régi kerékvágásba.

2014. február 22.

Nem látványos, de tartalmas további "lépések" - gazdagodás. Egy jó jelenkori sajtóanyag (Népszava), Részlet Szávai Géza könyvéből (Székely Jeruzsálem - az Erdély-fejezethez) és egy, a harci zászlókról szóló tanulmány. Közben a már szkennelt nyers szövegeket fésültem át.

2014. február 23.

Két nagyobb írással gazdagodtunk: csángó harctéri versfaragók és megtalált naplóik, valamint Uzoni Nagy József háborús regényének első 4 fejezete. Meglepően kemény kritikával illeti a háborús hangulatot gerjesztőket.

2014. február 25.

Szívós építkezés, tovább. Némi tépelődés után elérhetővé tettem innen is (a tartalomjegyzéket átvettem) a "hátország évkönyvet" (Hadtörténeti Múzeum), így nem kötötte le az energiáimat a sok átvétel. Találtam egy érdekes bejegyzést a törökök elleni örmény bosszúról, az első világháborús tömeggyilkosságok után. Fábry Zoltán, Gömöry János írásai kerültek fel (Felvidék), értékes szlovákiai adalékkal. Külön érdekesség az afrikai világháborús részvételről szóló könyvrészlet, a háborús életsorsokból ezúttal Kipling személyes tragédiáját sikerült illusztrálni novellával, verssel. Felbukkant Bruno Brehm trilógiájának utolsó kötete (Ez lett a vége), hála a könyvtárnak, abból két alapos fejezet illusztrálja a 1. román különbékét 2. a párizsi békekonferenciát.

Ha kissé bonyolult az eligazodás a jócskán felduzzadt anyagban (címek tobzódása pl.), akkor érdemes a keresőt használni, egyszerű kulcsszavakkal. Ha például az örmény bosszúról szóló írás érdekel valakit, beírja a keresőbe, hogy örmény. És ott felkínálják neki az egész kérdéskört, csak ki kell választania. Vagy ha a Brehm szemelvényekre kíváncsi, elég beírnia a Brehm nevet és máris helyben van. Általában nagyon jól működik a kereső.

2014. február 28.

Az utóbbi napokban nagy előrelépés: bekerült a teljes Redl-ügy (mint az előzmények érdekes, regényes színfoltja), továbbá Zilahy Lajos Szökevény-e, Móricz Zsigmond néhány írói jegyzete az első háborús évből, Schöpflin Aladár irodalomtörténeti jelentőségű elemzése a háborús (és a háború utáni) irodalomról, illetve a körülötte kialakult polémiáról, helytörténeti értékű feljegyzések Balatonfüred első háborús hónapjairól stb. És még vár egy sor, tartalékba félretett elemzés, könyv, riport, szépirodalom!!!

2014. március 3.

Kissé lelassultam az irammal, A. fiam itthon járt, az idő egy része beszélgetésre, családi ügyekre ment el. Közben bekövetkeztek a drámai fordulatok Ukrajnában: a levegőben háborús feszültség. Ha nem is történik majd semmi, egy alfejezetben (7.1) külön összegyűjtöm az ukrán helyzettel kapcsolatos villongásokat, nemzetközi húzd meg-ereszd meg hírfeit, kommentárjait. Ki tudja, mit hoz a holnap...

2014. március 5.

Jó lesz megállnom a begyűjtéssel és valami épkézláb dolgot kiválogatni az eddigi anyagból: K. Tamás érdeklődése meggyőzött arról, hogy a gyűjtögetés nem lehet öncél, érdemes antológiává nemesíteni. Ahhoz pedig válogatni és írni kell. A következő napokban tehát megkezdem a munkát: ekönyvet csinálni a nagy háborúról. Munkacíme lenne:Sorscédulák a nagy háborúból (utalás a dögcédulára...). Kezdetben egy esszét állítanék össze a Kisebbségben részére...

2014. március 6-7.

Nekivágtam. Szinte-szinte fizikailag érzem: annyi az anyag, hogy időnként elveszek benne. Nem könnyű egyetlen mozdulattal áttekinteni. És közben gyűlnek az újabb leágazások, szempontok, szerzők, állásfoglalások. legjobban akkor működik a szerkesztői gondolat, amikor egész mással foglalkozom. De mire leülnék, hogy keresztül is vigyem az elképzelést, az ötlet kihűlt vagy éppen elillant. Így kergetőzöm önmagammal. A tehetetlen, meddő pillanatokat az antológia szerkesztésével hidalom át.

2014. március 14.

Egy hét hallgatás nem a világ. Ez alatt ráhajtottam az első konkrét akcióra: összeállítani egy első szöveggyűjteményt, ekiadói célokra. Míg megírtam a bevezető esszét (amit egyúttal a Kisebbségben-nek is felajánlottam és most már elolvasható, mert a nyitó oldal aljára csatoltam pdf-ben), szinte magától összeállt az antológia váza is. Később már könnyebb volt megérezni a hiányokat és hozzárendelni némi pótlást. Cseppből emeltem ki a tengert, de azért érzem a hullámverését.

Váratlanul jó anyagra bukkantam (Szőcs Géza) Ukrajna viszonylatában. Hamarabb is felfedezhettem volna, illetve mégsem - mert a decemberben megjelent, háborút vizionáló drámájáról csak a napokban jelent meg öninterjú. Na, a kettő együtt idevág (Ukrajna fejezet - 7.1)

Gyűjtögető lendületem amúgy lassult. Ha nem is hordtam mindent össze a háborúról, de a lényeg talán már (ha nem is könnyen) kihámozható.

2014. március 15-16.

E két nap jó volt arra, hogy befejezzem a könyvet. Az utolsó percig alakítottam, toldottam-foldoztam. Szőcs Gézát még be tudtam emelni az esszébe, de igazából a dráma lehetne a könyv zárköve. Vacillálok, kérjem-e meg vagy sem, hogy közölhessem. Jövő hétig még kivárok... Egyelőre elküldtem az anyagot K. Tamásnak, aki rendkívül izgalmasnak találta. Sz. Zoli és O. Pista is kaptak belőle. Ja, és feltettem ennek a honlapnak a nyitó oldalára (csatolva).

2014. március 17.

Sz. Zoli mára ígérte véleményét, nem küldte el. K. Tamás jelezte: sok a szerzői jogi probléma, sajnálják, de nincs idejük most foglalkozni. Rendben, ne is foglalkozzanak. A könyv itt van. Elrendeztem honlapformában is és a Kájoni könyvtárnak ajánlottam. A tartalomjegyzék elérhető a könyv nyitóoldaláról, s külön mindegyik fejezet fellapozható. ERzenkívül áthelyeztem oda a letölthető pdf állományt is.

2014. március 19.

Sz. Zoli még mindig hallgat. A könyvtár válaszolt: elfogadják a felajánlást. Remélem, majd értesítenek, amikor a hivatkozásra sor kerül. Neagu Djuvara érdekes könyvéből szkenneltem ki egy fejezetet az első világháborúról. Szerinte az egész huszadik század tkp. egy 77 éves háború, különféle megnyilvánulási formákban (1914-1991). Hogy miért - erről szól a könyv (lásd a Szarajevó Kávéház főoldalához csatolva). Ugyanakkor tovább gyűjtöm az ukrajnai feszültség főbb híreit.

2014. március 22.

Ma reggel még végigfuttattam a keresőmotort a szokásos témákon. Begyűjtöttem az utolsó, eddig bujkáló anyagokat, majd megnéztem a webhely terheltségét: 96 %. Ezek után már csak szöveges és tényleg újdonság számba menő információt tárolhatok. "Betelt a házifüzet..." Legérdekesebb a mai trófeák közül dr. Kántor Lajos tenulmánya a két világháború közül: Erdély képe a világháborús román irodalomban (az Erdély körül /4.1/ fejezet alá csatolva...)

2014. március 23.

Találtam egy pár nappal ezelőttre érvényes versműsor-plakátot, s rajta jelenkori magyar költők háborús (és családi) verseinek címét. Egyet-mást felkutattam közülük s jócskán gazdagodott a Mementó fejezet Az eltévedt lovas c. antológiája. Az motoszkál a fejemben, hogy "megsúgom" a színháziaknak a szöveggyűjtemény létét, hátha ők is fel tudják használni valamire...

Tehermentesítettem némileg a honlapot: kidobtam a képgalériákat. A szövegek egyelőre többet érnek.

2014. március 25.

Folytattam a Vasárnapi könyv anyagainak digitalizálását (5-ös és 5.1-es fejezetekhez). Ugyanakkor a Kájoni könyvtár honlapján megjelent az antológia és e honlap ismertetése, a megfelelő hivatkozásokkal. Az első "áttörés"?

2014. március 26.

Remek kisregényt találtam Székely Júlia tollából (aki a Bartók-életregényt is írta). Gyermeki szemmel a háború kitörésének eseményeiről - ritka teljesítmény. Változatosabbá tette a Személyre szóló háború fejezetet. Remélem, délután a könyvtárból újabb forrásokat kapok (ha megvannak).

Délután örömhír: O. Pista levélben kér interjút az antológiával kapcsolatban az udvarhelyi Híradó számára. El is küldi a kérdéseit, ide illesztem azokat, mementóul:

Kérdések, Cseke Gábor válaszol (ha igaz)

* Száz évvel a nagy háború után háborús olvasókönyvet szerkesztett. Minden kerek évfordulón innen és túl milyen megfontolásból?

* Nagyon izgalmas az előszó gyanánt megírt műhelynapló…

* Székelyföldön nincs oly kicsi falu, hogy fő terén ne állna obeliszk az 1914-18 közötti évek hősi halottaival. Hősök vagy halottak? A dilemmát úgy oldották fel, hogy a hőst jelzősítették a szókapcsolatban. Lehet erről más véleményünk?

* Kihalt az a nemzedék, a mi nagyapáinké, akik az első világháborúban harcoltak. Kihalóban az is, amelyet a még nagyobbra, a másodikra mozgósítottak. Sikerült-e megtudni mindent tőlük,róluk, ami a háborúval kapcsolatos, a kellő tanulságok megfogalmazásával? Vagy a tanulságokat már régen megfogalmazták, csak nem figyeltünk rájuk?

* A gén-fetisizálók szerint örökletes emberi képességünk a háború imádata vagy legalábbis a hit, hogy megkerülhetetlen. Nem tudunk meglenni háború nélkül? Végül minden lehetett ok: szerelem és hiúság (Párisz almája a homéroszi korban),birtok-, sőt országfoglalás, nagyban a vallások különbözősége, a térítés mániája, meg a gyakoribb érvek, a politikai, társadalmi, nemzeti okok, szerintem még az ötvenes évek stílusparadoxona is ide tartozik: Harcolunk a békéért, így zárult kötelezően minden írásos kérés, amit a hatóságnak nyújtott be a halandó ember. Lehetne kicsit tisztáznunk ezt a káoszt?

* Mi vagyunk az első nemzedék, amelyet két háború közé, de emberöltőnyi vagy tán még tartósabb békébe csöppentett ide a jó szerencse. Megér egy tűnődést e tüneményes történelmi véletlen? Vagy épp a történelemben nincsenek véletlenek?

Terminus: április 8.

2014. március 29.

Új fejezetet nyitottam (1.1 Háborús "mazsolák"). Apróságok, széljegyzetek, érdekességek, hírek. Szóval, a hordalék. Aminek van még jelentés-töltete...

2014. április 1.

"Kizsigereltem" a marosvásárhelyi emlékalbumot. Sok vad dolgot találtam benne a magyarok, székelyek "vitézségéről". Csupa bombasztikus szuperlatívusz. Egyedüli, kiemelkedő csúcs: az Erdős Renée szabadverse. Őszinte, megrázó.

Március utolsó napján nekikezdtem az Oláh-féle interjúnak. Jól ment egy darabig, aztán elakadtam. Jót tesz a pihenés a témának.

2014. április 3.

Oláh Pista délelőtt válaszolt: ha nem tudunk húzni az anyagon, két részletben is közölhetnék a művelődési oldalon. Elküldtem neki a véglegesített szöveget és némi illusztrációt. Kértem, adjon címet. Ő meg írt még egy pompás felvezetőt is. E fejlemény "szárnyakat" adott: rájöttem, hogy ha nem is túl drasztikusan, de bővítenem kell az antológiát. Ilyen szempontból alaposabban át kell böngésznem a gyűjteményemet. Ezért nekiláttam a nagy terjedelmű forrásokat is legalább listába szervezni (Interneten elérhető könyvek, forrásmunkák, dokumentumok), a linkekkel együtt.

2014. április 4.

Nekiláttam a bővítésnek. Csak arra vigyázzak, hogy ne feszítsem túl a húrt. Ellentétébe fordulhat a nagy mohóság. Az eddigi változtatások egyelőre indokoltnak látszanak. Végeztem a forráslistával, tekintélyesre sikeredett.

2014. április 13.

Virágvasárnap. Az elmúlt héten bár nem jegyeztem ide be semmit, nem lazsáltam. Mostanra nagyjából elvégeztem azt, amit eredetileg magam elé tűztem. És jócskán - mintegy 50 oldallal - bővítettem az antológiát. Egyelőre még nem zárom le. A Vasárnapi könyv 3 meglévő kötetét viszont átadtam a könyvtárnak. Ha majd szükségem lesz rájuk, tudom, hol találom.

Egy kis leltár az egyes fejezeteket illetően:

1. Mementó - 20 anyagot, összeállítást tartalmaz

2. Személyre szóló háború - 31 anyag (+ az oldalak alá csatolt anyagok)

3. Irodalom és háború - 34 anyag (+ az oldalak alá csatolt anyagok)

3.1. Örmény népirtás - 7 anyag (+ az oldalak alá csatolt anyagok)

4. Ellenségek és szövetségesek - 27 anyag

4.1. Erdély körül - 19 anyag (+ az oldalak alá csatolt anyagok)

5. A háború maga - 46 (+ az oldalak alá csatolt anyagok)

5.1. Fegyverek - 48 anyag (+ az oldalak alá csatolt anyagok)

6. Mosolygó háború - 6 anyag

7. Visszapillantó (sajtótükör) - 41 anyag (+ az oldalak alá csatolt anyagok)

7.1 Fegyvercsörgés Ukrajna körül - 9 anyag

8. Szarajevó kávéház - 23 anyag (+ az oldalak alá csatolt anyagok)

plusz a Műhelynapló, az elérhető forrásmunkák linkgyűjteménye és az antológia első változata.

Mit mondjak? Nem semmi!

2014. április 19.

Némileg lohadtabb kedvvel, de bővítettem mind a honlapon, mind az antológián. A fenti "leltár" ezért némileg hiányos már. Barátok küldenek egy-egy általuk felfedezett könyvészeti adalékot, de ritka az, amire már nem bukkantam rá korábban.. Ez azt jelenti, hogy a merítőháló jól működött. Persze, sok a hírszerű, formális közlés - többszöri átvétel révén. Az eddigi, háborúval foglalkozó portálok közé felsorakozott a honvedelem.hu is - jobbára korabeli cikkeket közöl, akár csak az index.

2014. május 8.

Nem tétlen, inkább csak nyomtalan múlása az időnek. Egyrészt mással foglalkoztam (gondolatban soha), másrészt hiányoztam is kb. 8 napot az íróasztalom mellől. Az élet viszont ment előre. Budapesten megvásároltam a Rubicon idei 4-5. számát, amely az I. vhb-nak áldozta szinte teljes terjedelmét. Igazából a rövidebb közlemények, idézetek, illusztrációk voltak hasznomra, a tanulmányok túlságosan átfogóak és nyögvenyelősek, s nagyjából 3-4 ember írja azokat. Kissé kiábrándító, amikor az ember látja a "benevezett" szakértők ismétlődését.

Tegnap Oláh Pista jelezte, hogy a május 6-i Udvarhelyi Híradóban közölték a kötetről szóló interjú felét, a többi pár nap múlva jön. Néhány közleménnyel (Stefan Zweig, Bereményi Géza) még kiegészítettem a könyvet és kicserélem a honlapon a letölthető dokumentumot. A fejezetenkénti felrakás nehézkesebb, azt későbbre halasztom.

Tegnap tárgyaltam a könyvtárral is: két időpontot javasoltam a bemutatóra (június 26, illetve koraősz), de ma értesítettek: elfogadták az első változatot. Kár, hogy nem lehet a háborút elindító lövés pillanatára időzíteni, de az egy szombati nap, amikor nem szokás könyvtári rendezvényt iktatni.

Ma megkezdődött, holnap befejeződik az első nagyobb szabású háborús konferencia (ELTE), amelyről az első, mai délelőtti sajtóhírt már olvashatni a Visszapillantóban. A hírek frissülésével az anyagot bővítem.

2014. május 9.

Ma aloldalként, a Műhelynaplóhoz csatoltam az Udvarhelyi Híradónak adott interjúm szövegét. Ugyanakkor hiába vártam a tegnap kezdődött ELTE-konferencia befejezéséről szóló hírt, az esemény elsikkadt. Lucian Boia viszont a napokban bemutatta az elkső világháborúról szóló új koncepciójú könyvét, mely máris nagy vihart kavart román berkekben. De a magyar szélsőséges szemlélet sem elégedett vele. A Gandulnak adott interjúi (a háborúról, majd a krími helyzetről) romáén nyelven olvashatók a 7. fejezetben, a Deutsche Welle-nek adott Boia-interjú aloldalaként. (Könnyebb elkérhetősége, ha valaki a honlap keresőjébe beírja Boia nevét.

2014. május 14.

Lényeges apróságok:

* sikerült letöltenem az UH-nak adott interjú két részét. Jó lett.

* Papolci háborús emlékekre bukkantam a könyvtáramban

* L. Csaba jelentkezett verssel, prózával - a nagy háborús antológiának szánta. Hát már ilyen is van!

* Az ingyenvisz honlapon elkezdtem közölni az antológia bevezetőjét. Úgy határoztam, felteszem oda az egész könyvet. Máris nagy iránta az érdeklődés.

2014. május 20.

Az ingyenvisz honlapon szépen alakul az antológia "pofája". A bevezető esszé látogatottsága mindenesetre nagyobb volt. Az antológia darabjai nehezebb falatok?

A Kisebbségben számára összefoglaltam a Gavrilo Princip mai értékelése körül zajló vitákat, értelmezéseket. Egyelőre itt olvasható.

2014. május 25.

A Kisebbségben-ben is megjelent a tanulmány. A hét végén amúgy nekikezdtem digitális könyvtáramban tallózni. Már rögtön az elején rejtett kincsekre bukkantam: Veres Péter (hogy is hagyhattam figyelmen kívül?!), Dos Passos és mások. Jövő héten folytatom a keresést. Az irodalmi rész váratlanul megerősödik.

2014. május 29.

Ahogy lehet és amennyire még bírja a tárhely, tovább gazdagodott a gyűjtemény - de az antológia maga is! Camil Petrescu regényéből, Keegan monográfiájából és egyéb érdekességekből tettem még hozzá az építményhez. Szorongva várom, mikor dobja fel magát az értesítés, hogy sajnálja, nem tudja elmenteni, mert - full.

2014. június 3.

Megjelent a júniusi Origo, s benne a könyvtári bemutatkozás hirdetése. Ide is beteszem, a történelmi igazság kedvéért.

KÁJONI JÁNOS MEGYEI KÖNYVTÁR

Csíkszereda, Stadion utca 1. sz. Tel./Fax: +40 266 371 988

Honlap: konyvtar.hargitamegye.ro

E-mail: info@konyvtar.hargitamegye.ro

CSEKE GÁBOR: SORSCÉDULÁK A NAGY HÁBORÚBÓL – rendhagyó olvasókönyv: 1914-2014

– honlap és e-antológia az I. viláhgháborúról – bemutató és beszélgetés

2014. június 26, csütörtök, 18 óra / Kájoni János Megyei Könyvtár előadóterme

Az első világháború kitörésének századik évfordulójára emlékezünk 2014-ben, a centenárium évében számos kiadvány jelenik meg, honlapok, internetes portálok, adatbázisok, dokumentumfilmek foglalkoznak a háború történetével.

Az évforduló ürügyén készült el Cseke Gábor író, közíró és szerkesztő világháborús témájú honlapja is: Az idő harcokat ujráz https://sites.google.com/site/azidoharcokatujraz/home

A szerkesztő a honlapot dokumentáris-irodalmi adatbázisnak - még pontosabban szöveggyűjteménynek – szánta, amely alapot nyújthat majd a világháború századik évfordulóját megcélzó számos jelenkori kommentárnak.

Sorscédulák a nagy háborúból címmel Cseke Gábor egyúttal rendhagyó háborús olvasókönyvet is közzétett az összegyűjtött anyag egy részéből. Az antológiát az érdeklődők szabadon böngészhetik a következő linkre kattintva, de akár le is tölthetik e-könyv formában:

https://sites.google.com/site/azidoharcokatujraz/home/sorscedulak-a-nagy-haborubol

A rendhagyó olvasókönyv a magyar- és világirodalom képviselőinek háborús írásai mellett korabeli újságcikkek, kommentárok, naplójegyzetek, anekdoták, háborús dokumentumokból állt össze.

“Számos költőnk-írónk sorsa fonódik egybe a nagy háborúval – nem csak a magyar irodalomban. Világméretű ez a jelenség is, akár a nagy háború. Nem egy író ezek közül mostanig inkább csak egy név volt a számomra Számos költőnk-írónk sorsa fonódik egybe a nagy háborúval – nem csak a magyar irodalomban” – írja a szerkesztő az antológia előszavában.

"Az emlékezet élő, hosszú életű támasza – az irodalom – tanúsítja, s féltőn megőrzi, hogy mi minden zajlott abban a néhány – végtelennek tűnő – esztendőben... A száz év nem volt elég ahhoz, hogy a nagy háború témája kimerüljön. Ma is születnek róla szóló érvényes, újat mondó irodalmi alkotások, filmek, képzőművészeti munkák, elemzések, kutatások. Az emberiség egy részének mindez már a könyökén jön ki – talán, mert nem olvasott eleget? Vagy nem azt olvasta éppen, ami személyre szóló üzenetet is hordozott a számára?” - írja Cseke Gábor az antológia előszavában.

A világháborús dokumentumokat, fotókat és számos linket tartalmazó honlapot, valamint a rendhagyó háborús antológiát a szerkesztő, Cseke Gábor mutatja be a csíkszeredai érdeklődő közönségnek 2014. június 26-án délután 18 órakor, a Kájoni János Megyei Könyvtárban szervezett találkozón. A szerkesztő e sorokkal ajánlja a könyvtárnak a rendhagyó gyűjteményt: "Ajánlom ezt az antológiát a csíkszeredai Kájoni János Megyei Könyvtárnak, amelynek munkatársai, megértvén szándékaimat, a legnagyobb készséggel álltak a rendelkezésemre, szolgáltattak forrásanyagot a Nagy Háború szellemi megéléséhez. Elmondhatom, hogy a gyűjteményben szereplő szövegek tekintélyes részéhez a könyvtár állományából sikerült hozzájutnom. "

2014. június 14.

"Vihar" előtti csönd? - egy hete egyáltalán nem foglalkoztam az oldallal. Kórház. De a fejem közben "dolgozott". Eszembe jutott hogy Boia román interjúit le kellene fordítani magyarra, helyük van a könyvben. Közben pedig olvastam az újságban, hogy megjelent Koszta István A sors kereke a végzetre forog? c. hadtörténeti dokumentumkötete, amely Erdély a Nagy Háborúban alcímet viseli és három kötetre tervezi. Ez most még csak az első: 1914 - Sodrásban. Azt vizsgálja benne, hogyan, kik által vált világméretűvé ez a háború. Nem rivális, hanem harcostárs a könyve. (Amúgy kissé túlbonyolítja, ezért kétlem, hogy közérdeklődé fogja majd kísérni - engem ráadásul roppant zavar a főszövegbe ékelt, túlburjánzó jegyzetapparátus.)

A Vatra nagyszerű, friss ukrajnai helyzetelemzésének is a honlapon a helye. Boia után mindjárt azzal foglalkozom majd.

2014. június 21.

Tegnap átvettem a Nextrától 2 példányban kinyomtatva/bekötve az antológia anyagát. Egy példány a könyvtáré (átadtam), egy az enyém, de ha a színház igényt tart reá (beszéltem Budaházi Attila dramaturggal), ők is kapnak egyet. Sajna, hogy a munkába adás után is kiegészítettem még egy írással, így a teljes-teljes változat egyelőre csak olvasható a honlapon, de magamnak mindenképpen kinyomtatom a napokban. Ezután már tényleg csak sminkeléseket végezhetek a honlapon, mert csurig telt a tárhely. Amit föltétlenül be kell fejeznem, az a szerzőkről szóló információk gyűjteménye. Aprólékos bogarászás, de fontos.

2014. június 26-27.

Daczó Kati interjút készített a csütörtöki Hargita Népébe (lásd egy aloldalon). Abban legalább összefüggően el tudtam mondani, amit aztán délután, a találkozón másfél óra alatt elmakogtam. Nem voltam megelégedve magammal: elmerültem a sok információban, nem tudtam átadni a lényeget. Itt csak az boldogul, aki valóban tanulmányozza a honlapot.

A második nyomtatott példányt kisorsoltuk a meglepően szép számú közönség között. Fiatal lány nyerte, örvendett neki.

Mára a Magyar Társadalomtudományok Digitális Archívuma kirukkolt száz internetes művel a világháborúról - ami az eddigieken fölül áll az érdeklődők rendelkezésére. Úgy hogy folytattam az internetes bibliográfiát, esetleg utólag még kiválogatok jellegzetes részleteket, a honlap részére. Jelenleg 94 munkát ajánlok olvasóimnak.

Székedi Ferenc a bukaresti rádió mai műsorába írt jegyzetet az antológiáról (lásd egy aloldalon).

2014. június 29.

Mától elkezdett javában működni ennek a webhelynek az ikerterstvére, az idő harcokat ujráz-II. A profil szinte magától adódott: az internetes forrásmunkák annyira felszaporodtak, hogy az érdekesebb naplókból máris elkezdtem válogatni. Ugyanakkor nyitottam egy új szekciót is, a Centenáriumi emlékünnepségek-ről. A többi meg majd kialakul. Ott is lesz Műhelynapló, ezért ezen a honlapon ezt a fejezetet ezennel lezárom. A további történésekről az idő harcokat ujráz-II-n!

2014. június 29.

Megkezdtem a második vebhely betelepítését. Tehermentesítettem egy fejezettől az első honlapot (Centenáriumi megemlékezések) és felfedeztem a videocsatolás lehetőségét a youtubról. Így amennyiben filmes illusztrációs-dokumentáris anyag mutatkozik, azt is könnyen elérhetővé tehetjük.

Itt is elhelyeztem az internetes forrásmunkák listáját, ugyanakkor egy érdekes rovatot nyitottam Háborús naplókból címmel, amihez gazdag anyag ígérkezik. Valószínűleg, itt fogom majd megoldani a fotók elhelyezését is. A többi egyelőre még számomra is titok.

2014. július 1.

Koszta Pista jelentkezett tapasztalatcsere végett, úgy egyeztünk, hogy holnap, másodikán találkotunk valahol a városban. Szeretné, ha fel nem használt munkáit hasznosíthatnám a gyűjteményben. Ehhez remekül illik az új, egyre gazdagabb Napló fejezet.

Újdonság: találtam egy igen kifejező videójátékot a háborúról, filmes bemutatója olyan, mint egy érdekes rajzfilm. Azt is feltettem a Megemlékezések közé.

2014. július 2.

Tovább bővül a Napló-rész. Elkezdtem építeni a Háborús képvilág-ot, az Érdekes Újság háborús albumával.

2014. július 7.

Újabb anyagok a Centenáriumi megemlékezések-hez. További munka K. Pista anyagain. Az ütem nem lankadt, de nem is gyorsult tovább. Zs. István érdeklődött a könyv- és honlapbemutatón történtek iránt. Írni akar róla. Azt hiszem, elküldöm neki O. Pista és D. Kati interjúit. Abban minden pontosan megfogalmazódott.

2014. július 9.

Zs. István jegyzete a bukaresti rádió magyar adásban még egyszer felhív ja a figyelmet az antológia eszmei kisugárzására.

Zsehránszky István: Kihúzzuk a cédulát

2014. július 12.

Kezd kialakulni a második weblap profilja is. Az egyik címet megváltoztattam (lett belőle A kulisszák mögött), a másik új fejlemény: a Hargita Népe háborús rovatát szemlézem, s a jobb anyagokat átveszem. A jelek szerint Daczó Kati szerkeszti a rovatot, ami garancia a dokumentáris érdekességekre.

2014. július 14.

Eseménytelenség. Apróbb adagolások, bővítések. Amikor viszonylag kevés a hozadék, már nem is érezni munkának. Egyre több sajtófórum ébredezik és nyúl a témához. Ehhez járul a nyári eseménytelenség is. Valamivel meg kell tölteni a médiát. (Már focivébé sincs!)

2014. július 22.

Közel egy hétig félig-meddig tehetetlenségre ítélve, de a gyűjtögetés nem állt le! Csak nem volt látszatja a honlapokon. Most hogy a gépem megjavult (meddig? - ideje lenne már kicserélni egy korszerűbbre), megugrott a termelés. A legnagyobb változás: megnyitottam ezen az oldalon az Irodalom és háború második szekcióját, mert már nem fér az elsőbe. Márpedig Szolzsenyicin A vörös kerék c. regényével olyan gazdagodást jegyezhetek, aminek nehéz párját találni. Nem is tudom, hogyan kerülhette el mostanig a figyelmemet?

2014. július 25.

Két tartalmas naplót helyeztem el a 3. fejezetben (Bánhegyesi, C. Popian), mindkettő az erdélyi hadjáratról, csak ellentétes előjellel. Remekül kiegészítik egymást. Ugyanakkor bővült a Hargita Népe anyaggyűjteménye is, illetve a képvilág.

Meglepődve vettem észre, hogy a MEK frissen felkerült világháborús címeihez, hivatkozásként megadták e blog elérhetőségét. Úgy látszik, mégis csak figyelemmel követik!

2014. július 31.

Ha fronton lennénk, azt írnám, hogy most már minden irányból és teljes kapacitással "lőnek". Lapok, rendezvények, kiadványok egymással versengve jegyzik a centenárium különböző mozzanatait. Különösen a képanyag terén léptem előre, meg újdonságot jelent a régebbi honlapon a háborúról szóló idézetek megjelenése (hálás műfaj, az olvasók szeretik a nagyot mondó személyiségeket).

2014. augusztus 8.

Gazdagodott a képvilág, a naplók rovata (kiemelném Lukács Béla izgalmas erdélyi naplóját!) és egyebek. Ugyanakkor Zsehránszky István rádióban elhangzott jegyzete ma megjelent a marosvásárhelyi Népújságban (Múzsa melléklet) és itt olvasható.

2014. augusztus 11.

Bővült a napló és a kulissza rovat- Külön kiemelném a Jászai Mari emlékiratait, ami ritka jó színfolt az összeállításban.

Összefutottam B. Attilával, akinek említettem egy esetleges színházi adaptáció lehetőségét. Lát esélyt a dologban, de szeretné, ha személyes opcióimat is közölném vele. Persze, tudom, így kényelmesebb, valószínűleg végrehajtó, nem kezdeményező típus. Abban egyeztünk meg, ha jelt ad, akkor szállítom az ötletparádét, amin aztán ő rágódhat.

2014. augusztus 13.

Kezembe került pár Karinthy-kötet. Késő estig böngésztem, majd sikerült összeállítanom egy terjedelmes, tartalmas Karinthy-breviáriumot a háborúval kapcsolatban. "Melléktermékként" az irodalmi szekcióba összegyűjtöttem a Nyugat háborús ankétját. Igaz, hogy 1935-ben zajlott le, de az első háború tapasztalatait sűrítette.

Ma felfedeztem, hogy a bukaresti Ady Endre líceum honlapján szerepel a Sorscédulák..., letölthető-olvasható állapotban. Jó hír!

2014. augusztus 19.

Pár napja látom: az egyik háborús Facebook-fórumon felfedezték az Ady líceum honlapján a Sorscédulákat. Más: az ingyenvisz honlapon az antológia jó pár darabja az abszolút "kedvencek" élére tört, 50-70 ezer körüli nézettséggel.

Amúgy nagy fogások estek a napokban: Kaffka háborúellenes munkái, Szép Ernő, Markovits Rodion, Szomory Dezső regénye - mind-mind konszisztens szellemi falatok. Az irodalmi szekció már a második honlapon is igen figyelemre méltó...

2014. augusztus 24.

Rapszodikus, de folyamatos feltöltés, gazdagítás. Különösen három film is célkeresztbe került: az angol Árok, az amerikai Musza Dagh negyven napja és a német A vörös báró. Valamennyi megnézhető (még) közvetlenül a honlapról is. A Musza Dagh az első honlapon van, az örményekről szóló fejezetben, a többiek a másodikon. Továbbá még egy anyaggal gazdagodott a Hargita Népe székelyföld-központú cikkgyűjteménye.

2014. szeptember 5.

Rapszodikus feltöltés. Olykor szerencsém is volt, de az eredmény megérezte a számítógép kiesését. Most talán, az új géppel s ha majd szkennelni is tudok, felgyorsul a gazdagodás. Újdonság, hogy Zsehránszky István elküldte a rádióinterjú írott változatát, amit külön oldalként csatolok a Műhelynaplóhoz.

2014. szeptember 8.

Tegnaptól felgyorsult a lemaradások pótlása: ma reggel a könyvtárban behoztam az elhalasztott szkennelési munkákban történt kieséseket. Most napokon át van mit feldolgoznom, elhelyeznem. S az anyag egyre gyűl. Az ingyenvisz.hu honlapon mostanig sikerült közzétenni az antológia 82 közleményéből 57-et; egy-egy alkalommal legtöbb két írást helyezek el és pár napig kivárom, hogy lássam, hogyan harapnak rá az olvasók. Mai statisztika szerint a honlap legolvasottabb anyagainak toplistáján az antológia darabjai szerepelnek zömmel. A 15 legkedveltebb írás a Sorscédulákból a következő (következik a szerző-cím, a szám pedig a máig összegyűlt felkereséseket jelzi).

1. Székely Júlia: Nagyapám tévedett 149979

2. Yolland Arthur: Háborús Anglia életéből 133270

3. Dömötör Gyula Ferenc: Kémgyanús jelenségek 123941

4. Robert Rozsgyesztvenszkij: Annyi márvány 122603

5. Guillaume Apollinaire: Madár dalol 121595

6. A páncélosvonat 114753

7. Turistaság és háború 105480

8. Howard Sergeant: A hangok 105303

9. Ady Endre (2): Nótázó, vén bakák 105252

10. Lám Béla: Tűzkeresztség 94613

11. Könyörgés – véres munkához? - A szeretet ünnepén 90242

12. József Ferenc főherceg: „Hatalmas orkán, tiszta levegő...”

József Ferenc főherceg nyilatkozata és verse a háborúról 74660

13. Tabéry Géza: „...én a halálba, ő az életbe rohan...” 72590

14. Gulyáságyú 72083

15. Oláh István: Szerelmes harctéri levelek 72873

2014. szeptember 11.

Megint több a feldolgozatlan anyag, mint ami felkerül. Turkálok a munkában, a nekem tetsző témákat veszem előre. Hihetetlenül gazdagodott az irodalmi részleg, mindkét honlapon. És a versantológia is kezd kikerekedni. Zsehránszky ma telefonált, hogy az itt aloldalként olvasható rádióinterjút leadta az Erdélyi Riportnak. Kértek hozzá gyorsan egy fényképet is.

2014. szeptember 21.

Lassan elhasználom ezt a honlapot is. Akkor pedig tényleg ideje leállnom - a végtelenségig nem nyújtható ez a kaland. Nagy vállalkozás volt és remek találat Nagy István Sáncalja c. műve - igen pontos hangulatfestést ad a kolozsvári szegénység háborús hangulatáról. Bár gyermekkori emlékeket idéz, bennük van a háború minden szörnyűsége és borzalma.

Az antológia tartalomjegyzékét bemutató oldalon a mai nappal feltüntettem az ingyenvisz.com honlapra eddig feltett fejezetek olvasottsági számait. Érdemes konzultálni: igaz, az utolsókat még éppen csak hogy fellapozták, de a kötet első felének írásait nagy érdeklődéssel olvassák.

2014. szeptember 27.

Újabb "nagy falatok" a háborús irodalomból. Bővült a bibliográfia, s különösen a 0 (nulla) pozícióban lévő link érdekes: a Wikipédia világháborús szócikkíró versenyéről. Oda sűrűn érdemes benézni, mert csak hónap végén zárul a verseny s az anyagok menet közben kerülnek föl. Bővült továbbá a naplók fejezet, a képvilág rovata (magyar művészek a froönton), az irodalom szekció, Kassák önéletrajzi regényének háborús része is odakerült. Sajnos, a nemrég emlegetett tartalomjegyzék máris hiányos. Egyelőre nem frissítem, csak nagyobb mennyiaségű anyag összegyűlte után. A jövő héten elkezdem a falumonográfiák bogarászását, így lokális adatok is bekerülhetnek az adatbázisba.

2014. október 15.

Sokminden történt az elmúlt három hétben, különösen a naplók fejezete bővült, illetve az irodalmi rész. Ugyanakkor ma újra frissítettem az ingyenvisz.hu olvasottsági adatait, mind szélesebb körben lesz ismert az antológia. Itt az ideje, hogy egy második válogatásnak is nekifogjak, ez valószínűleg a naplószerű, szubjektív benyomások mozaikjából fog felépülni. Egyelőre még nem döntöttem...

2014. november 11.

Te jó ég, szinte egy hónapja hallgat a naplóm! pedig esemény akadt bőven, különösen ami a honlapok bővítését illeti. Sikerült néhány hiányzó alapmunkát megszerezni (pl. fogolykérdés, József főherceg terjedelmes hadinaplója), de egyebek is - a feldolgozásba egy idő után nagyon belefásulok, ilyenkor pótcselekvéseket keresek. Ehhez egy véletlen folytán elővettem a trianonos szöveggyűjteményemet, amely sajnálatosan elvérzett 2011-ben egy Communitas-pályázaton. Nem volt kedvem foglalkozni vele, pedig megérte volna - a második rész azóta is arra vár, hogy kiegészítsem és lezárjam. Most lefújtam róla a port és a honlapokkal párhuzamosan valósággal úszom a történelemben.

2014. december 7.

A hallgatás nem jelent tétlenséget! Haladtam a trianonossal is valamit, különösen a folytatást illetően (a korrektúra még várat magára), de sok asjtó- és irodalmi anyagot gyűjtöttem a háborús honlaphoz. Egy részük feldolgozatlan, mert a korrektúrába mindig beleszédülök egy idő után. Előkerültek elveszettnek hitt írói szövegek (Kacsó Sándor, Tamási Gáspár, Zilahy Lajos), sőt egy tárcaregényre is rábukkantam a Pesti Hírlapban - korabeli kémhistória, de annyira naiv, hogy nem hiszek az irodalmi értékében. Dokumentumnak viszont megfelel... De sok mindent most már tudatosan eleresztek magam mellett - hadd menjen...

2015. január 1.

Lassan önjáróvá válik a honlap, inkább akkor van esemény, amikor pihentetem magamban a téma iránt érdeklődőt. Vannak kieső napok is, de legtöbbször egy-két új felfedezéssel épül tovább a piramis. Különösen az irodalmi rész további gazdagodásának örvendek. Az általános érdeklődés mintha lanyhult volna - a közéleti megemlékezések ritkásabbak, alig néhány médiafórum veszi komolyan a szerepét és érdeklődik következetesen a háború száz éves távolságtartó feltérképezése iránt. Egyre több a formális, provinciális megemlékezés. De azért minden mozzanatra érdemes odafigyelni.

2015. január 31.

Minden oly ötletszerű, rapszodikus. Mint a szakácsnál, aki beleunt a saját főztjébe? Nem egészen. Néhány nagy falat jutott a birtokomba s amíg végeztem velük, próbára tették a türelmemet, kitartásomat. De most már a honlapon van Hans Carossa teljes romániai háborús naplója (románul), Mária királyné háborús naplója (1914-1916, románul, Boia előszavával), Thomas Mann 18-19-20-as naplóinak vonatkozó részletei, Aurel I. Gheorghiu Moldva határán című naplója (románul), egy biciklis egység erdélyi kalandjairól. Lassan eljön az idő, hogy nekilássak a második antológiának is...

2015. augusztus 9.

Nem a gyűjtögetést untam meg, mert az ha rapszodikusan is, de tovább folyik; az erről való ütemes beszámolás vált terhemre. Végtére is, ott a tevékenységnapló, azon napra és percre vissza lehet lépegetni, ameddig csak akarunk. Tény, hogy nem ültem ölbe tett kézzel. Bizonyíték rá, hogy immár ennek a honlapnak a 100 MB-os tárhelye is lassan megtelt. Ha nem viszem túlzásba a képi ábrázolást (pedig volna mit raktároznom), akkor még elférek itt egy darabig. Amiben gyengén teljesítettem, az a név- és tárgymagyarázati rész. Eredendő lustaságom az oka, aztán mindig megfizetem ennek az árát, amikor a hegy alatt kell abrakolni. Persze, hogy elsietem a végén...

Amúgy fontos közlések kerültek be a gyűjteménybe, úgy látszik, a tárgyat nem lehet kimeríteni. Az irodalom is új és új meglepetéssel szolgál - egész mű-halmokat lehet kiásni az idő homokjából.

Még júliusban történt, hogy hozzákezdtem a második háborús könyvnek. Nyilvánosan készül, Hová tűnt a katonatiszt - avagy a nagy háború apró csodái címmel. Most, hogy befejeztem a szüleim dokumentumregényét, nagyobb erővel folytathatom a megkezdett munkát.

Ugyanakkor segítek Daczó Katinak tető alá hozni a székelyföldi háborús emlékeket összegyűjtő riportkötetét, amelynek nyersanyagát a 6. fejezetben (Háborús emlékképek) lehet megtalálni.

Örvendetes, hogy a * Magyar Társadalomtudományok Digitális Archívuma továbbra is egyre több munkát rak föl honlapjára, amelyek mostanig elérhetetlenek voltak. Hirtelenében ennyire futotta a kihagyott félév pótlására...

A tavaly szeptember 8-i bejegyzésnél feltüntettem az ingyenvisz.hu honlapra feltöltött Sorscédulák... egyes írásainak olvasottsági indexét, pontosabban a 15 leginkább olvasott írás sorrendjét. Nemrégi összehasonlítás alapján (sajnos, a honlap napok óta elérhetetlen) az alábbi sorrend és indexek állnak a népszerűségi lista élén (a címekben nincs változás, csak a helyezésben és az indexben: egyesek feljebb, mások lejjebb kerültek. A kivastagított adat a mai állás.).

1. Székely Júlia: Nagyapám tévedett 149979 - 381 848

2. Yolland Arthur: Háborús Anglia életéből 133270 - 339 412

3. A páncélosvonat 114753 - 317 333

4. Lám Béla: Tűzkeresztség 94613 - 317 016

5. Dömötör Gyula Ferenc: Kémgyanús jelenségek 123941 - 315 386

6. Turistaság és háború 105480 - 314 163

7. Guillaume Apollinaire: Madár dalol 121595 - 299 806

8. Robert Rozsgyesztvenszkij: Annyi márvány 122603 - 294 440

9. Könyörgés – véres munkához? - A szeretet ünnepén 90242 - 283 516

10. Ady Endre (2): Nótázó, vén bakák 105252 - 277 268

11. Tabéry Géza: „...én a halálba, ő az életbe rohan...” 72590 - 267581

12. Howard Sergeant: A hangok 105303 - 266 937

13. Gulyáságyú 72083 - 265 955

14. József Ferenc főherceg: „Hatalmas orkán, tiszta levegő...”

József Ferenc főherceg nyilatkozata és verse a háborúról 74660 - 260 672

15. Oláh István: Szerelmes harctéri levelek 72873 - 250 862