Proposta didàctica

Autor/a:  F. Xavier Cortés (Col·legi Mare de Déu de la Mercè, Sant Feliu de Llobregat)

COM VA SER BARCELONA DESPRÉS DE LA DESFETA DEL 1714?

 

Objectius

 

 

Descripció de l’activitat

 

A través de la lectura de l'article, l'alumnat s'apropa a les conseqüències de la derrota de Barcelona l'11 de setembre de 1714 amb la construcció de la fortalesa militar de la Ciutadella, la destrucció parcial del barri de la Rivera i la construcció a posteriori del barii de la Barceloneta, però sota el control militar.

Recursos emprats

 

Ordinador amb connexió a Internet.

Processador de textos.

 

Temporització

 

Una sessió lectiva.

 

Alumnat a qui s’adreça especialment

 

Alumnat de 2n d'ESO, concretament de l'assignatura de Ciències Socials.

 

Aspectes didàctics i metodològics

 

L'activitat es considera d'ampliació, ja que permet a l'alumnat aprofundir en els continguts de la unitat.

 

L'activitat es presenta mitjançant un qüestionari que serveix per a dinamitzar diversos nivells de lectura (Es proposen els següents: a) una lectura literal, perquè ells hauran d'explicar que diu el text ; b) lectura inferencial, tot preguntant que no diu el text i ells han de conèixer ; c) lectura avaluativa, on es demanarà que opinin sobre les aportacions del text i la importància de conèixer el que ens explica; d) una lectura creativa; ja que es demanarà novament que posin per escrit el que han analitzat  i quines conclusions pràctiques els hi aporta.).

 

Per afavorir l'aprenentatge, es recomana que l'activitat es faci en grups de dos o tres persones. Un dels membres actuarà com a portantveu.

 

Descripció de l'activitat

 

En començar la sessió els alumnes han hagut de descarregar-se la fitxa de treball i l'arxiu en pdf on hi ha el qúestionari, que previament s'han penjat en un l'espai site de la matèria, moodle o enviar-lo amb els alumnes amb correu electrònic.

 

A continuació, durant uns 5', es presenta per part del professor, la tasca en relació amb l'objectiu de la ud amb el que està relacionat. A més a més, es demana que completin els tres primers punts d'aquest quadre:

 

 

Tot seguit, durant uns 5 o 10 minuts, els alumnes en grup llegeixen l'article i fan un llistat de dubtes per a compartir-los i intentar respondre'ls com a grup. Seguidament, durant 5', es fa una posta en comú d'aquells qüestions que no s'han pogut solventar com a grup a la resta de companys. Es poden utilitzar diverses tècniques de treball cooperatiu per a desenvolupar aquesta part.

 

En acabar aquest punt, es passa a respondre el qüestionari de manera individual (l'apartat Durant la lectura). El temps previst és de 10 a 15'. Passats aquests minuts es fa la correcció com a grup classe, en veu alta.

 

A continuació, com a grup, durant uns 15' aproximadament, es treballen els punts de l'apartat Després de la lectura. Això es fa de la manera següent:

 

- els exercicis en que l'enunciat no està en negreta es fan com a grup i la correcció es fa a l'aula, passat el temps de treball en la mateixa.

 

- els exercicis que l'enunciat està en negreta s'han de fer individualment i lliurar-los la propera sessió al professor. Respecte a aquest punt afegir que es poden triar els escrits que hagin demostrat un grau més gran d'assoliment de la competència lingüística, comunicativa i audiovisual, així doncs, demostrin alhora haver assolit els objectius d'habilitats cognictivo - lingüístiques i de la comprensió lectora, com a part del bloc articles a penjar al bloc de l'assignatura on es podrien comentar també els articles. Per afavorir la participació de la resta de grup classe, es podria suggerir que tot alumnes com a mínim llegeixi el comentari dels seus companys al bloc i en faci una aportació.

 

El professor, abans, els ha corregit i n'han fet es suggerències necessàries per a la seva millora abans de la seva posterior publicació al bloc de l'assignatura.

 

Al final de l'activitat, els últims 5' minuts, es demana que acabin de completar l'última part del quadre presentat al començament de l'activitat i que es guardin el resultat al portfoli personal, que es recull i es fa el seguiment al final de cada ud:

 

 

Criteris d'avaluació

 

1- Completar el quadre d'autoavaluació adequadament.

 

2 -Respondre al qüestionari amb les respostes correctes i adequades al nivell de cada lectura.

 

3- Ser capaç d'aplicar les diferents rúbriques als escrits a presentar en la fitxa didàctica (vegeu proposta de rúbriques).

 

4- Participar i col·laborar en el treball de grup a l'aula (vegeu proposta de rúbriques).

 

Continguts, competències i processos que es treballen de forma destacada

 

Continguts:

 

 

Competències:

 

 

Processos