На археологічних розкопках

Деякі речові джерела збереглися на поверхні ґрунту, наприклад, єгипетські піраміди, руїни деяких давніх міст та храмів. Але чимало історичних пам’яток опинилося під кількома шарами ґрунту, піску або мулу. Вчених, які розшукують, розкопують і вивчають давні речі та споруди, називають археологами.

Робота археолога схожа на роботу детектива. За знахідками вони можуть відтворити життя людей в далекому минулому, їх побут, вірування. В пошуках слідів минулого археологи вирушають в далекі експедиції. Для того, щоб добувати з-під землі давні речі неушкодженими, вчені виробили певні правила їх пошуку та розкопування.

Перш ніж приступити власне до розкопок дослідники проводять археологічну розвідку. Спочатку вони вивчають писемні джерела, в яких згадується дана місцевість, оглядають місце майбутніх розкопок. Потім археологи закладають пробний розкоп – тобто вузьку траншею, щоб виявити, чи є в ґрунті цікаві для них предмети людської діяльності. Після того, як в ґрунті знаходять цінні речі, розпочинається великий розкоп.

Всі роботи археологи проводять вручну. Верхній шар ґрунту знімається заступом, а потім робота виконується за допомогою легких лопат, ножів і щіток. Щоб відшукати необхідні речові джерела іноді доводиться перебирати руками тисячі тон землі. Крім того, археологи точно фіксують і замальовують всі знахідки на папері. Деякі розкопки ведуться десятки і сотні років. Так, розкопки стародавнього міста Помпеї тривають понад 250 років. Місто було засипане попелом понад 2 тисяч років тому. Воно не потерпіло ані від вогню, ані від грабіжників, тому археологам вдалося відтворити як зовнішній, так і внутрішній вигляд споруд.

Підводна археологія

Проте археологічні пам’ятки знаходять не лише під шаром ґрунту, але і під водою. Так, під водою опинилася більша частина міста Пантікапей, що знаходилось в Криму (в районі сучасного міста Керч) і було столицею колись могутнього царства. Щоб дослідити або підняти на поверхню цінні пам’ятки, археологи з аквалангами опускаються на морське дно.

Знайдені речі надсилаються до лабораторії, де їх досліджують: визначають їх вік і призначення, ретельно описують їх прикмети та ознаки. Іноді з дрібних шматочків збираються і складаються цілі предмети.

Підводна археологія

Підводна археологія

Підводна археологія

Підводна археологія