Що таке «золотий вік» римської літератури?

Що таке «золотий вік» римської літератури?

Поміркуйте! Чому вважають, що римська літератури за часів Августа досягла свого «золотого віку»? Свою відповідь аргументуйте.

За часів Августа римська література досягла найвищого розквіту, свого «золотого віку». Уцей час жили і творили видатні поети і письменники Вергілій, Горацій, Овідій, Тіт Лівій. Мову письменників і поетів епохи Августа називають «золотою латиною». Римські громадяни стали захоплюватися літературою. У Римі відбувались літературні читання, які відвідував Август з родиною та своїми наближеними. Поети й письменники читали свої нові твори.

Вергілій, Горацій і Варій в гостях у Мецената (Шарль Франсуа Жалабер)

Август намагався прихилити письменників та поетів на свій бік. У цьому йому допомагав Меценат, відомий багатій та покровитель мистецтва. Меценат згуртував навколо себе найвидатніших поетів і письменників, щедро винагороджуючи їх. Його ім’я увійшло в нашу мову у значенні багатого та безкорисливого покровителя мистецтва.

Бюст Вергілія при вході в його склеп в Неаполі

Найвідомішим поетом того часу був Вергілій, який уславився своєю поемою «Енеїда». Написана урочистим і гучним віршем, поема прославляє мужність, побожність, вірність, повагу до старших. У ній ідеться про сина Венери, одного із захисників Трої – Енея, на честь якого і названо поему.

Вергілій продовжив розповідь Гомера про Троянську війну. Поема починається з того, як з палаючої Трої Еней виносить на плечах свого старого батька. Після незвичайних пригод він оселився в Італії, заснував нову державу і започаткував рід Юліїв, з якого походили Юлій Цезар та Октавіан Август. У поемі стверджувалось, що ніби самими богами римлянам дано право на світове панування: «Ось тобі, римляне, буде мистецтво. Пам’ятай, що ти маєш народами правити, встановлювати їм мир, слабосилих милувати та упокорювати гордовитих». «Енеїда» на довгі століття стала найпопулярнішим твором римської літератури.

Портрет Горація (Антон фон Вернер)

Після Вергілія відомим поетом у Римі був Горацій. Він вважався щирим другом Мецената і користувався його підтримкою. У своїх творах поет оспівував просте сільське життя на лоні природи, звеличував Італію з її найродючішими та найкращими землями усвіті. Як і Вергілій, він прославляв Августа, завдяки якому римляни живуть у мирі та спокої: «Ні заколоту, ні насильницької смерті не боюся, доки Цезар править землею».

Видатним твором Горація є ода[1] «Пам’ятник», яку наслідувало багато поетів. Найкращим пам’ятником людині є її творчість, стверджував поет. Такий пам’ятник не зруйнує незчисленна низка років, він міцніший за мідь, величніший за піраміди: «Весь я не помру, більша частина від мене не підвладна смерті, і зростатиме слава моя, вічно нова, доки на Капітолій виходитиме жрець з мовчазною весталкою».

[1] Ода – невеликий ліричний твір, присвячений видатній особі або події.

Овідій (Антон фон Вернер)

Поезіями про кохання, особливо поемою «Метаморфози»[2], уславився поет Овідій. У «Метаморфозах» розповідається про чудесні перетворення людей у рослин і тварин. Завершується поема міфом про перетворення Юлія Цезаря на зірку. Незадоволення в Августа викликала поема «Мистецтво кохання», яка містила поради, як знайти коханку та обдурити чоловіка. Особливо подобалася ця поема знатній молоді. Август вбачав у ній глузування зі своїх законів про шлюб, тому заслав поета в далеке причорноморське місто Томи (на території сучасної Румунії), де поет сумував за рідним краєм і друзями. Він написав віршовані «Послання», говорив про свій сум і благав прощення. Але Август не пробачив Овідія, який так і помер у вигнанні.

[2] Метаморфоза – перетворення, видозмінення чогось. Наприклад, у людей – зовнішності, характеру тощо, а у тваринному світі – перетворення гусені в лялечку, а лялечки – в метелика тощо.

Визначним твором епохи стала «Історія Риму від заснування міста», написана Тітом Лівієм. Цей твір складається зі 142 книг і розповідає про часи від заснування Рима до 9 р. У праці прославляється доблесть римського народу, завдяки чому Рим став великим і могутнім.