Піррова перемога

«Піррова перемога»

Коли римляни вели війну з грецькими містами на півдні Італії, на допомогу грекам прибув Пірр – цар гірської держави Епір на Балканському півострові (сучасна Албанія). Він мріяв про створення сильної західної держави, тому на захід вирушив з надією завоювати Італію і Сицилію. Весною 280 р. до н. е. Пірр висадився в Італії з армією, що складалася з 22 тис. піхотинців, трьох тисяч вершників і 20 слонів.

Римляни ще не вміли воювати зі слонами. Небачені тварини наводили на них жах. Під час битви слони вривалися в лави римлян. Воїни, що сиділи на слонах, засипали ворога стрілами та дротиками. Пірр виграв перші дві битви, але зазнав таких великих втрат, що вигукнув: «Ще одна така перемога, і мені ні з ким буде повертатися в Епір!». Тобто вислів «піррова перемога» означає перемогу, що рівнозначна поразці.

Із часом римлянам вдалося відновити свої сили і врахувати помилки. У вирішальній битві римські воїни кидали слонам під ноги дошки із цвяхами, а римські лучники випускали стріли із запаленим клоччям. Це так налякало тварин, що вони почали топтати своє військо. Цього разу Пірр зазнав поразки і незабаром повернувся в Грецію. Там він втрутився у боротьбу за Македонію і загинув в одній з вуличних сутичок від удару черепиці по голові.

Поміркуйте, як би поставився Тутмос ІІІ чи Александр Македонський до Пірра та «піррової перемоги», якби були його сучасниками?