Ассирійське військо

Ассирійське військо

У VIII ст. до н. е. ассирійська армія стала набагато чисельнішою та найсильнішою в світі. Її воїни мали на озброєнні залізні мечі, бойові сокирки, круглі щити, шпилясті шоломи, панцири, кольчуги й тугі луки.

Ассирійська армія складалася з колісничих, кінноти та піхотинців. Під час бою легкоозброєні піхотинці вибігали наперед, стріляли з лука чи кидали каміння з пращі. Потім вони відразу ховалися за високі щити, які несли щитоносці. На колісниці теж був щитоносець, який захищав і візника, і лучника.

В Ассирії вперше почали використовувати кінноту. Кіннота у взаємодії з бойовими колісницями завдавала блискавичних і несподіваних ударів по ворогу. Її використовували і для переслідування розбитого ворога. Вершники могли легко переборювати водні перешкоди без спеціальних засобів переправи, могли бути використані в умовах бездоріжжя. Вони були озброєні довгими списами, їхні панцири складалися з залізних пластинок.

Ніщо не могло зупинити ассирійську армію. Спеціальні загони робили підкопи під ворожі стіни, рубали просіки в лісах, будували дороги та мости, наводили понтони для переправи колісниць, обозу та ін.

Кожен воїн мав свій власний шкіряний мішок, наповнений повітрям, – бурдюк. Навіть у повному озброєнні він за допомогою бурдюка міг легко перепливти річку.


Ассирійські воїни-піхотинці (сучасна реконструкція)

Великі успіхи мали ассирійці у справі облоги ворожих міст. Спеціальні пристрої могли викидати кам’яні ядра вагою 10 кг на відстань до півкілометра. Але найчастіше їх заряджали не ядрами, а глиняними посудинами з горючою смолою. Попадаючи у ворожий стан, посудина розбивалася, а горюча смола розтікалася і підпалювала дерев’яні будівлі. В обложеній фортеці виникала паніка, і частина оборонців змушена була відволікатись на гасіння пожеж. Пізніше греки назвали ці пристрої катапультами.

Якщо місто мало міцні стіни, ассирійці використовували таран. До дерев’яних козлів підвішувалась на залізних ланцюгах величезна колода, обкована залізом. Щоб уникнути втрат, цю споруду прикривали особливими щитами, а для зручності пересування її ставили на колеса. Воїни розгойдували колоду і робили нею пролом у стінах фортеці. Через пролом негайно вривались легкі рухливі загони. Під час штурму фортець також застосовували штурмові драбини (дерев’яні й мотузяні) із залізним гаком, який закидали на стіну.

Глибоке здивування викликало у стародавніх народів старанно придумане шикування бойових рядів ассирійського війська. Високою була дисципліна ассирійських воїнів.

1. У чому була сила ассирійської армії?

2. Які висновки можна зробити, порівнюючи єгипетську й ассирійську армії (озброєння, військова техніка, тактика ведення бою)?

3. Подумайте, чи мав вершник переваги перед бойовою колісницею. Якщо так, то які?

4. Які риси ассирійського війська викликали глибоке здивування у стародавніх народів?

Штурм ассирійським військом фортеці (сучасний малюнок)