§ 13. Культура та наука в Стародавньому Єгипті

§ 13. Культура та наука в Стародавньому Єгипті

1. Чим уславились давньоєгипетські архітектори? Давньоєгипетські архітектори[1] залишили після себе багату спадщину. Вони започаткували монументальну кам’яну архітектуру, насамперед це піраміди та храми. Про піраміди мова йшла в попередньому параграфі. Тож познайомимося з особливостями давньоєгипетських храмів, які вважалися помешканням богів.

При храмах перебували жерці, обов’язком яких було служіння богам та проведення священних обрядів. Під час свят вони виносили зі святилища статую бога (чи богині), якому приносили жертвоприношення – прикраси, зерно, вино та ін. Із часом при храмах скупчувалися величезні багатства.

[1] Архітектор – спеціаліст будівництва споруд. Архітектура – наука про мистецтво будувати, прикрашати споруди та їх комплекси (міста, села).

Заупокійний храм Хатшепсут (сучасний вигляд)

Вхід в храм Рамзеса (сучасний вигляд)

Обговоріть в класі! Уявіть, що вам вдалося побувати в давньоєгипетському храмі. На основі інформації отриманої за допомогою покликання Давньоєгипетські храми зробіть припущення, які почуття могли викликати храми у давнього населення Єгипту і яке враження справляють нині на туристів.

2. Як зображували людей стародавні єгиптяни?

Працюємо разом! На основі тексту й зображень розкажіть про особливості давньоєгипетського живопису.

Єгиптяни були вправними рисувальниками. З надзвичайною точністю вони малювали тварин, рослини, предмети і людину. Проте єгипетський малюнок відмінний від нашого. Людину художники зображали за встановленими правилами – канонами. Найчастіше обличчя, тулуб і ноги подавали в профіль (наче ви дивитесь на нього збоку), плечі й груди розправлені (наче дивитесь спереду). Око малювали анфас (наче дивитесь людині просто в обличчя). Чоловіків зображали темнішими фарбами, а жінок – світлішими. Найвищими зображували богів, трохи нижчими фараона, ще нижчими зображували вельмож. Прості люди порівняно з фараоном були зовсім маленькі.

У гробницях фараонів збереглися чудові розписи. На них зображено сцени полювання, збирання врожаю, бенкети тощо. Це було пов’язано з потойбічним культом. Єгиптяни вірили, що зображення оживуть у царстві мертвих. Це мусило, за їхніми уявленнями, забезпечити господареві радісне й щасливе життя на тому світі.

Єгипетська скульптура загалом служила релігійним цілям. Адже скульптурне зображення – це «двійник людини». Вважалося, що в статую за потреби вселиться душа людини після смерті. Тому її намагалися зробити максимально схожою на померлого. Іноді їх розмальовували різними фарбами. Це надавало незвичайної життєвості скульптурному зображенню.

Поміркуйте! Чому навіть єгипетські вельможі не гнівалися на митців, які точно передавали недоліки їхньої зовнішності?

Оранка (давньоєгипетське зображення з гробниці вельможі)

Жінки за косметичними процедурами (давньоєгипетське зображення)

Скульптурне зображення вельможі

Погруддя Нефертіті - дружини давньоєгипетського фараона Ехнатона

3. Якою була писемність у Стародавньому Єгипті?

Поміркуйте! Пригадайте з курсу історії за 5 клас, які типи письма існували в давнину. Визначте, у чому полягає особливість писемності в Стародавньому Єгипті.

Найдавніше письмо з’явилося в Єгипті наприкінці ІV тис. до н. е. Спочатку воно мало форму малюнка: єгиптяни просто малювали те, про що хотіли сказати. Пізніше виникло ієрогліфічне письмо. Більшість давньоєгипетських ієрогліфів є спрощеними зображеннями людини та її занять, людиноподібних божеств, частин тіла людини, тварин, птахів, рослин, неба, будівель тощо. Пізніше знаками стали позначати не тільки ціле слово, а й один або декілька приголосних звуків (голосні звуки знаками не передавалися).

Запам’ятати всі знаки було дуже важко. Тим більше, що ієрогліфи могли писатися зліва направо, або навпаки чи згори вниз. Тому письменних людей в Єгипті було мало.

Єгиптяни вірили в божественне походження свого письма. Ієрогліфи прикрашали стіни храмів і гробниць, саркофаги фараонів, розповідаючи про діяння царів та богів.

Давньоєгипетські ієрогліфи

Ієрогліф – знак найдавнішого письма, що являв собою схематизований малюнок. Ієрогліфи можуть означати як окремі звуки і склади, так і цілі слова.

4. Як лікували в Стародавньому Єгипті?

Працюємо в парі! Які медичні послуги могли надавати давньоєгипетські лікарі?

Люди в усі віки турбувалися про своє здоров’я. Давні єгиптяни досягли значних успіхів в медицині – існували зубні лікарі, окулісти, хірурги та ін. За допомогою набору медичних інструментів єгипетські хірурги робили складні операції. Під час лікування ран використовували бинти, накладали шви. У випадку переломів застосовували дерев’яні лубки. Зубні лікарі могли закріпити зуб, який хитався, із сусідніми здоровими за допомогою тонкої золотої проволоки. Вміли також свердлити хворий зуб, аби видалити звідти гній.

Єгипетські лікарі знали цілющі властивості багатьох рослин. Вони пропонували своїм пацієнтам для лікування використовувати настої та відвари трав, мазі, припарки, полоскання, мікстури. В одній із гробниць був знайдений папірус, завдовжки 20,5 м. Він містив близько 900 рецептів проти різних хвороб.

Набір давньоєгипетських медичних інструментів

Служниця ллє в долоні пані пахощі (давньоєгипетське зображення)

5. Чи були школи в Стародавньому Єгипті?

Поміркуйте! Чому навчитися писати і читати в Стародавньому Єгипті було значно важче, ніж у наші дні?

Знання передавались від старшого покоління до молодшого в спеціальних школах, які існували здебільшого при храмах. У єгипетських школах навчалися хлопчики, а часом і дівчатка. Школярі не лише вчилися читати і писати, а й опановували наукові знання того часу. Юнаки, які готувалися стати послами або перекладачами, вивчали іноземні мови. В особливих школах поглиблено опановували астрономію і медицину.

Навчання починалося з п’ятирічного віку і тривало 12 років. Молодші школярі писали на черепках розбитого посуду. З часом їм довіряли і папірус. На ньому писали загостреними очеретяними паличками, вмочуючи їх у чорну фарбу. Єгиптяни на письмі не відокремлювали слів, тому знайти початок розділу було важко. Відтак у пеналі була і червона фарба, якою розпочинали новий абзац. Звідси походить вираз: почати з червоного рядка, тобто писати з нового рядка.

Ледачих і неслухняних учнів часом били. Людина з різкою – це помічник учителя. Недарма у повчанні школярам було сказано: «Вуха хлопчика на його спині».

Ось яке повчання писаря учням дійшло до нас зі Стародавнього Єгипту. Що можна дізнатись про школу з цього документа?

«Писар – мова його величності, він виконує визначене ним. Читай книгу свою щодня. Вирішуй завдання мовчки, щоб не було чутно ні звуку з уст твоїх. Не проводь жодного дня в неробстві, інакше будуть бити тебе. Вуха хлопчика на спині його, і він слухає, коли його б’ють».

Давньоєгипетське письмове приладдя

Давньоєгипетська школа (сучасна художня реконструкція)

ПЕРЕВІРТЕ ЗАСВОЄНЕ НА УРОЦІ

ЗНАЮ: 1. Які найвідоміші архітектурні пам’ятки Стародавнього Єгипту ви знаєте?

РОЗУМІЮ

1. Яких правил повинні були додержуватися єгипетські художники і скульптори, коли зображували богів, вельмож, простих людей?

2. У чому полягає особливість давньоєгипетської писемності? З чого і як єгиптяни виготовляли матеріал для письма?

ВМІЮ

1. Чим різниться навчання в давньоєгипетській і сучасній школі? Що спільного?

2. Уявіть, що ви потрапили до Стародавнього Єгипту. У будь-якій подорожі важливо знати, на яку медичну допомогу можна розраховувати в цій країні. Складіть розповідь, як лікували хворих у стародавньому Єгипті.

ВИСЛОВЛЮЮ ДУМКУ

1. Уявіть, що вам вдалося побувати в давньоєгипетському храмі. Опишіть свої враження Що вам подобається, а що не подобається в мистецтві Стародавнього Єгипту?

2. Письмо в Єгипті виникло приблизно в той самий час, що і єдина держава. Поміркуйте, чи випадково це.

ЗВ’ЯЗОК ІЗ СУЧАСНІСТЮ: Які пам’ятки культури Стародавнього Єгипту дійшли до нашого часу? Поміркуйте, яку роль відіграють культура та освіта в житті суспільства й окремої людини.