2. Міф про Озіріса та Ізіду

Міф про Озіріса та Ізіду

Працюємо в парах! На основі тексту та ілюстрацій поясніть, які явища природи відображено в міфі про Озіріса та Ізіду.

У Стародавньому Єгипті вшановували бога Озіріса та його дружину Ізіду. Озіріс був сином бога землі та богині неба. Він став першим царем у Єгипті, а його дружина Ізіда − першою царицею. Вони мудро правили країною. Озіріс навчив людей землеробства й садівництва, а також багатьох ремесел – випікати хліб, споруджувати будинки, робити посуд, виготовляти прикраси й одяг та ін.

В Озіріса був молодший брат Сет, бог зла і руйнувань – володар пустелі, гарячого вітру та солоної води. Сет ненавидів брата і вирішив його вбити. Він запросив Озіріса на бенкет, вбив його, а шматки тіла розкидав по всій землі. Вірна дружина Озіріса, богиня Ізіда, разом зі своєю сестрою, плачучи, зібрала докупи шматки тіла і поховала.

Ізіда тікає на болота, в Дельту, вона ховається від Сета в густих заростях на березі Нілу. Там у неї народжується від померлого Озіріса син Гор. Коли він підріс і змужнів, то вступив у боротьбу з Сетом. У жорстокому двобої Гор перемагає свого дядька і відбирає в нього владу. Потім спускається у гробницю до батька й оживляє його. Та Озіріс відмовляється повернутись на землю. Він стає фараоном і суддею в царстві мертвих, Гор – покровителем земних фараонів, а Ізіда – заступницею усіх жінок і матерів.

Коли під впливом гарячого суховія з пустелі природа завмирала, то давні єгиптяни вважали – це є справою Сета. Вони вірили, що під час посухи Озіріс помирає і переходить до царства мертвих. А коли розливаються води Нілу, зеленіють поля і дерева – це знову ожив (воскрес) Озіріс, бог умираючої та воскресаючої природи, цар і суддя в царстві мертвих.

Давньоєгипетський бог Озіріс

Давньоєгипетський бог Сет

Воскресіння Озіріса (давньоєгипетське зображення, рельєф)